در چه صورت طناب زدن باعث افتادگی سینه خانمها میشود؟

در چه صورت طناب زدن باعث افتادگی سینه خانمها میشود؟

سینه خانمها از بافت های چربی و رباط های نگهدارنده پستان تشکیل شده است. سینه خانمها شامل عضله نیست بنابراین راهی برای بزرگ و قوی کردن سینه وجود ندارد. اما خانمها می توانند با داشتن دانش کافی در این زمینه از مواردی که می تواند باعث افتادگی سینه ها یشان شود جلوگیری کنند. قبل از آنکه بخواهیم این سوال را پاسخ دهیم که آیا طناب زدن باعث افتادگی سینه خانمها میشود یا خیر بهتر است به مهمترین علت های افتادگی سینه در بانوان بپردازیم.

عواملی که باعث افتادگی سینه میشود

جراح و متخصص سینه زنان، دکتر بری رزمن (Barry Roseman) مهمترین علت افتادگی سینه ها را موارد زیر می داند:

افزایش سن

هنگامی که سن بانوان افزایش می یابد، رباط های نگهدارنده سینه، خاصیت کششی و ارتجاعی خود را به تدریج از دست میدهند. در نتیجه حالت گردی و توپر بودن پستان ها به دلیل شل شدن این بافت ها کم کم از دست می رود و باعث افتادگی سینه ها میشود. این حالت آویزان شدن پستان ها در هنگام یائسگی بیشتر مشهود می شود.

بارداری و شیردهی

در چه صورت طناب زدن باعث افتادگی سینه خانمها میشود

بارداری و سنگین شدن پستان ها و پس از آن شیر دادن به نوزاد می تواند به راحتی رباط های نگهدارنده پستان ها را به پایین بکشد و باعث شل شدن و افتادگی سینه ها شود.

سوتین نبستن

همانطور که گفتیم سینه خانمها دارای عضله نیستند و تنها رباط های نگهدارنده بافت چربی های سینه هستند که می توانند آن را ثابت نگاه دارند. راه رفتن، دویدن، پریدن و طناب زدن بدون سوتین و پوشش نگهدارنده بیرونی می تواند روند افتادگی و شل شدن سینه ها را سریعتر سازد. علاوه بر آن نبستن سوتین می تواند منجر به درد و آسیب رساندن سینه ها به خصوص در سایز های بالاتر شود.

کشش گرانشی و خمیده راه رفتن

اگر بخواهید به هنگام راه رفتن همواره قوز پشت خود را حمل کنید گرانش زمین مشکل افتادگی سینه هایتان را دو چندان میکند. رباط های کوپر (Cooper’s Ligaments) که باعث نگهداری و شکل دهی سینه ها میشود را به سمت پایین می کشد و باعث شل شدن بافت همبند سینه میشود.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن روند تولید کلاژن ها در بدن را مختل می کند. کلاژن ها پروتئین های مهمی هستند که وظیفه آنها ثبات و نگهداری از پوست بدن است. هنگامیکه روند تولید آنها در بدن دچار اختلال شود افتادگی سینه و شل شدن پوست رخ میدهد.

نقش ژنتیک در طناب زدن و افتادگی سینه ها

شاید تعجب کنید که ژنتیک این جا هم دخیل است. متاسفانه ژنتیک نقش مهمی در میزان قدرت رباط های نگهدارنده سینه ها دارد. بنابراین اگر قدرت این رباط های نگهدارنده در سینه مادر و یا مادربزرگ تان کم باشد این احتمال برای سریعتر افتادن سینه های شما نیز به هنگام طناب زدن میتواند وجود داشته باشد.

آفتاب سوختگی

پوست حساس سینه ها را در معرض اشعه فرا بنفش خورشید قرار دادن مساوی است با تجزیه کلاژن ها و الاستین ها. الاستین قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد. تجزیه و کاهش الاستین ها یعنی اگر پوست خود را بکشید دیگر به جای اول خود باز نمی گردد و باعث افتادگی سینه ها میشود.

افزایش یا کاهش شدید وزن

افزایش و کاهش سریع وزن یا نوسانات وزنی منجر به کشیدگی و شل شدن پوست و در نتیجه افتادگی سینه ها میشود. بنابراین تا حد امکان سعی کنید وزن خود را ثابت نگاه دارید. استفاده از رژیم غذایی و سبک زندگی سالم می تواند بسیار موثر باشد.

حال بر می گردیم به سوال اصلی در این مقاله:

آیا طناب زدن باعث افتادگی سینه میشود؟

در چه صورت طناب زدن باعث افتادگی سینه خانمها میشود

تنها در یک صورت طناب زدن باعث افتادگی سینه ها میشود و آن هم در حالتی است که هیچ نوع پوششی برای نگه داشتن سینه ها وجود نداشته باشد. سوتین ها بخصوص برای این موارد طراحی شده اند. بسته به نوع ورزشی که انتخاب کرده اید سوتین ها می توانند هنگام طناب زدن و افتادگی سینه ها خاصیت ضربه گیری داشته باشند و تکان های ناشی از پرش در طناب زنی را به حداقل برسانند.

فواید بستن سوتین هنگام طناب زدن

  • ضربه های پرشی هنگام طناب زدن و افتادگی سینه در هر دو سمت بدن یکسان فرود نمی آیند. این سینه بند ها هستند که هنگام طناب زنی می توانند از ایجاد عدم تقارن در سینه ها جلوگیری کنند.
  • سوتین ها علاوه بر صاف و محکم نگه داشتن سینه ها هنگام پرش، سدی محکم هستند در برابر نیروی گرانشی. هر چه سایز سینه ها بزرگتر باشد کشش به پایین شدیدتر شده از سرعت پرش شما می کاهد. بنابراین استفاده از سینه بند های مناسب هنگام ورزش بخصوص پرش با طناب برای خانمها امری ضروری است.
  • سوتین بستن هنگام طناب زدن علاوه بر جلوگیری از افتادن سینه ها، با توجه به بافت حساس این قسمت از بدن ، میتواند درد را تا حد امکان کاهش دهد.

هنگام طناب زدن از چه نوع سوتین هایی باید استفاده کنیم؟

در چه صورت طناب زدن باعث افتادگی سینه خانمها میشود

توجه داشته باشید سینه بندهایی که محکم نیستند و هنگام طناب زدن و یا پرش به راحتی می لغزند می تواند باعث تحریک و یا درد سینه ها شود. بیش از حد محکم بودن این نگهدارنده ها نیز میتواند مشکلات تنفسی و آسیب ایجاد کند. بنابراین از سوتین هایی استفاده کنید که مناسب سایز سینه شما بوده راحت باشند اما در عین حال بتوانند هنگام تمرینات طناب زنی تا حد امکان ضربه های ناشی از پرش با طناب را به حداقل برسانند.

سخن پایانی در خصوص طناب زدن و افتادگی سینه

ورزش طناب زدن بیش از آنکه دارای مضراتی باشد پر از فایده برای بدن است. افزایش ضربان قلب و گردش خون، چربی سوزی و لاغری، تقویت همه ماهیچه های بدن و …. همگی از فواید این ورزش پرتحرک و پرنشاط می باشد. در این میان خانمها باید با تدبیر بیشتری با این گونه ورزش ها مواجه شوند. هر بدنی منحصر به فرد است. ممکن است پس از طناب زدن، در بدن شما اتفاقاتی رخ دهد که در بدن خانم دیگری معمولا اتفاق نمی افتد. ممکن است سینه های حساس تری داشته باشید. زانوها و یا مچ پاهای آسیب پذیرتری داشته باشید. در این صورت از سرعت و ارتفاع ناشی از پرش های خود بکاهید. حتما از سینه بندهای مناسب استفاده کنید. با شکم پر طناب نزنید و چند دقیقه قبل از پرش با طناب آب بنوشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا