آیا می توانم بدنسازی را در ۴۰ سالگی شروع کنم؟

آیا می توانم بدنسازی را در 40 سالگی شروع کنم؟

دلیلی وجود ندارد که نتوانید برنامه بدنسازی در ۴۰ سالگی را شروع کنید. بدنسازان بسیاری بوده‌اند که بعد از ۴۰ سالگی شروع کردند و توانستند بدنی عالی بسازند. پس اگر انرژی و انگیزه کافی برای آن دارید، شروع بدنسازی در ۴۰ سالگی قطعا امکان پذیر است.

تمرکز این مقاله بیشتر بر روی فواید و مضرات بدنسازی در ۴۰ سالگی و تاثیر آن بر عملکرد و افزایش قوای بدنی است. همچنین به روش هایی برای موفقیت در بدنسازی در سنین بالا اشاره خواهیم کرد.

آیا شروع بدنسازی در ۴۰ سالگی امکان پذیر است؟

بله، شروع یک برنامه بدنسازی در ۴۰ سالگی کاملاً ممکن است. اگر این همان کاری است که می‌خواهید انجام دهید، پس هیچ زمانی بهتر از الان وجود ندارد. اما باید بدانید که بدنسازی میتواند چالش‌برانگیزترین شکل تمرینات ورزشی برای شروع در این سن باشد. (به غیر از ماراتن).

هر ورزشی را که انتخاب کنید، زندگی شما نیز به سرعت با آن سازگار میشود. برای مثال شاید در آخر هفته یک مسابقه داشته باشید و چند هفته اول پر از درد عضلات و خستگی است. اما بعد از مدتی عادی و تبدیل به روتین می‌شود.

بدنسازی بر همه ابعاد زندگی شما تاثیر می‌گذارد. خواب، غذایی که می خورید، نحوه معاشرت شما. همه این موارد تحت تاثیر بدنسازی قرار می گیرند.

آیا آن را توصیه می کنیم؟ اگر کسی می آمد و می گفت که می خواهد بهتر به نظر برسد و سلامتی خود را بهبود بخشد، بدنسازی اولین سبک تمرینی نخواهد بود که به او پیشنهاد می‌دادیم. اما اگر فردی در ۴۰ سالگی نزد من می‌آمد و ‌می‌پرسید: “به نظر شما می توانم بدنسازی کنم؟” پاسخ بله است.

نتیجه اینکه بدنسازی در ۴۰ سالگی فواید زیادی دارد و راهی عالی برای بهبود سلامت و تناسب اندام شماست. با این حال، سبک های دیگری از ورزش وجود دارد که ممکن است با سبک زندگی و توانایی های شما سازگارتر باشد. این در نهایت بستگی به خواسته شما دارد.

فواید بدنسازی در ۴۰ سالگی

فواید زیادی برای شروع بدنسازی در ۴۰ سالگی وجود دارد. برخی از اصلی ترین آنها را در زیر ذکر کرده‌ایم. فرض این فواید بر این است که شما بی تحرک بوده‌اید و به تازگی میخواهید بدنسازی را شروع می کنید. (تا اینکه در حال حاضر ورزش و بدنسازی می کنید).

۱. افزایش تستوسترون

ساختن عضلات بزرگتر، وزنه زدن، سوزاندن چربی، خواب بیشتر، بهتر غذا خوردن، همه راههایی برای بهبود تولید تستوسترون هستند. بانوان در ۴۰ سالگی – بخصوص آقایان – با افزایش سن، با کاهش قابل توجهی در قدرت باروری مواجه هستند؛ اما رژیم غذایی مناسب، ورزش، مدیریت استرس و خواب همگی می توانند به جلوگیری از تاثیر منفی این روند کاهشی کمک کنند. (حتی ممکن است روند مثبتی را مشاهده کنید).

۲. کاهش خطر حمله قلبی

اجرای تمرینات بدنسازی در ۴۰ سالگی همچنان ضربان قلب و سلامت آن را افزایش می دهد. با مصرف قرص ها و داروها برای حجم گیری عضلات و یا افزایش تستوسترون، احتمال مرگ در اثر عوارض قلبی افزایش می یابد؛ اما اگر به طور طبیعی تمرین کنید، بهتر غذا بخورید، کالری بسوزانید، استرس را کاهش دهید و ۸ ساعت بخوابید، خطر ابتلا به بیماری قلبی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

۳. آب کردن چربی‌های بدن

هدف اصلی بدنسازی داشتن بدنی متناسب، لاغر  و عضلانی است. این بدان معنی است که شما مقدار زیادی از چربی‌های بدن را کاهش خواهید داد. این دارای فواید زیبایی شناختی است. همچنین به کاهش خطر ابتلا به بیماری های متابولیک یا سرطان های خاص کمک می کند. چربی پایین بدن همچنین می تواند به بهبود خواب، تنظیم اشتها و افزایش تولید تستوسترون کمک کند.

۴. خواب بهتر

ورزش های مکرر، رژیم های غذایی خوب و درصد کمتر چربی بدن به شما کمک می کند سریعتر به خواب بروید و از خواب طولانی تری لذت ببرید. ( تا زمانی که بتوانید از تمرین بیش از حد خودداری کنید ). بی خوابی و چاقی با هم مرتبط هستند اضافه وزن باعث می شود در طول روز احساس خستگی و خواب آلودگی بیشتری داشته باشید. که می‌تواند در شب تأثیر منفی داشته باشد و بر بیداری و برنامه خواب تأثیر بگذارد.

۵. ایجاد نظم بیشتر در زندگی

اگر وارد دنیای بدنسازی شوید، متوجه خواهید شد که انضباط بسیار مهم است. هیچ کس شما را مجبور نمی‌کند به باشگاه بروید، یا هر روز صبح کلم بروکلی یا ن شیک پروتئینی بخورید. اما اگر می خواهید موفق شوید باید خودتان را مجبور به انجام آن کنید.

من شخصاً یک سیستم مبتنی بر عادت را توصیه می کنم، اما هر طور که آن را انجام دهید، نظم و انضباط خود را بهبود بخشیده اید. هنگامی که آن نظم لازم را به دست آورید، بسیاری از جنبه های دیگر زندگی شما نیز در جای خود قرار میگیرد. ولی ممکن هم است آنها را نادیده بگیرید؛ زیرا هیچ کس کامل نیست.

۶. داشتن روابط بهتر با اطرافیان

هر روز آمارها شمار بیشتری از افراد را نشان می دهد که تمایل به خودکشی دارند. دلایل زیادی برای آن و راه های زیادی برای مبارزه با آن وجود دارد. یکی از این راه‌ها این است که در محیط خود فعال‌تر باشید، چه آنلاین چه حضوری. بدنسازی راهی عالی برای افزایش دایره روابط اجتماعی شماست.

اکثر مردم، حتی آنهایی که گزارش می دهند احساس تنهایی زیادی می‌کنند، دوستانی دارند. اما با افزایش سن، از نظر جسمی و عاطفی از هم دور می شویم و کمتر و کمتر همدیگر را می بینیم. به همین دلیل است که حضور  ۳ یا ۴ بار در هفته در باشگاه بدنسازی می تواند راه نجات برای بسیاری از افراد تنها باشد.

۷. جلوگیری از سوزاندن عضله

با افزایش سن، به طور طبیعی شروع به از دست دادن توده عضلانی می کنیم. این قابل پیشگیری نیست، اما می توان آن را به میزان قابل توجهی کاهش داد. عضله سازی در ۴۰ سالگی و ادامه دادن آن تا ۵۰ و ۶۰ سالگی می تواند تفاوت بزرگی در فیزیک بدن – و جلوگیری از عضله سوزی در آینده – ایجاد کند.

۸. افزایش سلامت روانی

همانطور که از مزایای دیگر این لیست مشاهده کردید، شروع هر رژیم تناسب اندام می تواند فواید زیادی داشته باشد. شما کالری بیشتری می سوزانید که منجر به کاهش چربی بدن می شود. این می‌تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد، می تواند به تنظیم اشتهای شما کمک کند. خواب بیشتر همچنین می تواند به بهبود قدرت مغز کمک کند و استرس و اضطراب را کاهش دهد.

استرس و اضطراب کمتر به نوبه خود می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد. می تواند به شما کمک کند در طول روز انرژی بیشتری داشته باشید. منجر به سوزاندن کالری بیشتر میشود. (انرژی بیشتر = فعالیت منظم بیشتر).

همه این فواید به طرز شگفت انگیزی با یکدیگر مرتبط هستند و بدنسازی – رژیم غذایی و ورزش – روش انجام آن است.

معایب شروع بدنسازی در ۴۰ سالگی

همانطور که می‌بینید، بدنسازی در ۴۰ سالگی فواید زیادی دارد. اما بدنسازی در ۴۰ سالگی با بدنسازی در ۲۰ سالگی یکسان نیست. در حالی که شروع بدنسازی در حالت کلی مضرات منفی زیادی ندارد؛ اما شروع بدنسازی در ۴۰ سالگی میتواند مضراتی نیز داشته باشد. در اینجا فهرستی را نشان می دهیم از عواملی که باید قبل از شروع در نظر بگیرید:

۱. افزایش زمان ریکاوری

اگر ورزش نکرده اید، ممکن است ماهیچه های شما برای تمرین با وزنه یا دستگاه آماده نباشند. بهبودی به خصوص در چند هفته اول ممکن است بیشتر از حد معمول طول بکشد. در ۴۰ سالگی وقتی برای اولین بار پس از شش ماه به باشگاه برگشتم ۴ روز طول کشید تا از اولین تمریناتم بدن را ریکاوری کنم. ولی وقتی ۲۰ ساله بودم اینطور نبود. در ۴۰ سالگی، پس خود را برای شروعی آهسته آماده کنید.

۲. عضله ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا رشد کند

رشد عضلانی صرف نظر از سن شما به زمان زیادی نیاز دارد. اما در ۴۰ سالگی، به دلیل تستوسترون کمتر، زمان بهبودی و رشد توده عضلانی ممکن است طولانی تر شود. این را می توان با استروئیدهای آنابولیک کاهش داد، اما دارای عوارض متعددی است.

فقط به این دلیل که عضله سازی آهسته تر انجام میشود، نمی توان قید بدنسازی را زد. فقط مطمئن شوید که از نظر ذهنی برای پیشرفتی کُند آماده هستید. در این صورت هر دستاوردی یک اتفاق خوشایند خواهد بود. (برخی افراد حتی در ۴۰ سالگی نیز رشد سریع عضلانی دارند).

۳. زمان

کار پرمشغله‌ای دارید؟ خانواده شلوغی دارید؟ زندگی اجتماعی فعالی دارید؟ پس بدنسازی ممکن است مناسب نباشد. رفتن به باشگاه ۳ تا ۵ بار در هفته ممکن است ۴ تا ۵ ساعت (با احتساب زمان رفت و برگشت) طول بکشد. خوردن غذای بیشتر می تواند چندین ساعت در هفته طول بکشد، همچنین باید بیشتر بخوابید (برای بهبودی).

شاید شما وقت داشته باشید ولی من می دانم که همه ۴۰ ساله ها وقت آزاد زیادی ندارند. اما مطمئناً باید این ملاحظات را نیز در نظر بگیرید. بدنسازی نوعی تمرین است که میتواند زمان زیادی از زندگی شما را بگیرد.

۴. خطر آسیب

با افزایش سن، توانایی ما برای بهبودی از آسیب ها کاهش می یابد. اگر اینطور نبود، احتمالاً فوتبالیست های ۴۰ ساله و راگبی های ۳۵ ساله بیشتری وجود داشتند. اگر سال ها قبل از آن نیز سبک زندگی کم تحرکی داشته باشیم، این موضوع دو چندان درست است. مشکلات حرکتی می‌تواند به دلیل وضعیت بد بدن، ضعف عضلانی و مشکلات مفصلی – در صورت اضافه وزن یا چاقی – ایجاد شود.

البته این هم دلیل خوبی برای شروع بدنسازی است. اما فقط به یاد داشته باشید که هنگام شروع بدنسازی، شما ۴۰ ساله هستید نه ۲۰ ساله. از فرم خوب در طول تمرین خود استفاده کنید، بین جلسات به درستی ریکاوری کنید و از تغذیه مناسب استفاده کنید تا به شما کمک کند بدنی بهتر و قوی تر بسازید.

آیا بدنسازی در ۴۰ سالگی انتخاب درستی است؟

آیا می خواهید واقعا بدنسازی تمرین کنید یا فقط می خواهید بدن خوش فرم خود را به رخ دیگران بکشید؟ زیرا این دو چیز کاملا متفاوتند. اگر واقعاً از ورزش بدنسازی لذت می برید و آمادگی ایجاد تغییرات لازم را دارید، مطمئناً بدنسازی در ۴۰ سالگی انتخاب مناسبی است.

اما راه‌های دیگری نیز برای بهبود فیزیک شما وجود دارد که ممکن است برای شما مناسب‌تر باشد. ورزش های سنتی که به صورت تفریحی انجام می شوند یا شنا، بدمینتون، والیبال و … همگی راه‌هایی عالی برای بهبود تناسب اندام، سوزاندن چربی و به دست آوردن دوستان جدید هستند. سپس می‌توانید آن را با چند جلسه باشگاه ترکیب کنید تا جلوی آسیب های بدنی را بگیرید.

همچنین گزینه مربی شخصی نیز وجود دارد. بدیهی است که باید پول زیادی خرج کنید، اما نتایج بهتر و سریعتر از زمانی خواهد بود که خودتان این کار را انجام دهید.

سخن آخر

مطمئناً می توانید بدنسازی را در ۴۰ سالگی خود شروع کنید. و اگر این همان کاری است که می‌خواهید انجام دهید، مطمئن باشید که این یک گام مثبت برای سلامت جسمی و روحی شما است. با این حال، گزینه های دیگری وجود دارند که ممکن است با سبک زندگی و توانایی های شما سازگارتر باشند. مهم است که قبل از شروع کاری که می تواند بر بقیه زندگی شما تاثیر بگذارد، همه احتمالات را در نظر بگیرید. همچنین بهتر است قبل از اقدام، به پزشک نیز مراجعه کنید. (برای احتیاط بیشتر).

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا