۱۲ اشتباه خطرناک قبل از مسابقات دو ماراتن

12 اشتباه خطرناک قبل از مسابقات دو ماراتن

شاید یک ورزشکار باشید و خود را برای مسابقات دو ماراتن و یا حتی یک مسابقه باشگاهی محلی آماده می‌کنید. در این صورت لازم است نکاتی را بدانید که تا قبل از این به آن توجه نکرده بودید. در این مقاله قصد داریم از تجربیات و زبان ورزشکاران و قهرمانان مسابقات دو میدانی بگوییم. افرادی که با هر شکست تجربه و درسی نو آموختند و آن امروز در اختیار شماست.  

در اینجا، می خواهیم از تجربیات ورزشکاران مسابقات دو ماراتن بگوییم – از دونده های تفریحی گرفته تا قهرمانان حرفه‌ای دو ماراتن – از اشتباهات لحظه آخری خود – و اینکه چگونه می‌توانید از قبل برای جلوگیری از حوادث مشابه برنامه ریزی کنید.

تجربیات ورزشکاران قبل از شروع مسابقات دو میدانی

” در مرحله دوم مسابقات دو ماراتن بوستون، در قسمت پایین پایم احساس ناراحتی کردم که فکر می‌کردم درد ساق پا است. شب قبل از مسابقه، از ترس اینکه این درد تا فردا هم ادامه داشته باشد، هر چیز جدیدی را که فکر می‌کردم در کاهش درد تاثیر دارد، امتحان کردم مثلا: یک کرم ضد درد حاوی کپسایسین – ماده ای که عامل تندی فلفل قرمز است.

روی یک قسمت از پایم – بیش از مقدار توصیه شده – مالیدم و احساس سوزشی شدید مرا در تمام شب بیدار نگه داشت. درست زمانی که به شدت به خواب نیاز داشتم. روز بعد، درد هنوز وجود داشت. اما با همان احساس تهوع و سرگیجه که داشتم که به سمت خط پایان دویدم و به پایان رسیدم. اما زمان ثبت شده، بسیار بیشتر از آنچه تصور می‌کردم، بود.

پس از آن، من متوجه شدم که آن “شین اسپلینت یا درد ساق  پا”، تاثیر استرس قبل از مسابقات دو ماراتن بود که خود را به شکل درد در ساق پای من نشان داد.

این تجربه خوبی نبود، اما چیزهای زیادی به من یاد داد: وقتی درد دارید، ندویید، شب قبل از مسابقه‌ی دو ، چیز جدیدی را امتحان نکنید و دستورالعمل های دارویی را با دقت بخوانید.

این بدترین کاری بود که تا به حال درست قبل از مسابقات دو ماراتن انجام داده‌ام، و تجربه یادگیری در ۱۰ ماراتن بعدی که در ۱۰ سال گذشته دویده‌ام همراه من بوده است. البته، من تنها دونده‌ای نیستم که این تجربیات ناخواسته را پیش از مسابقات گذرانده باشم.

۱. قبل از مسابقات دو ماراتن شکم خود را از مایعات پر نکنید.

در سال ۲۰۰۹، من قصد داشتم اولین دوی ماراتن خود را انجام دهم. مردم همیشه می‌گویند بدن خود هیدراته کنید، اما من در طول تمرینات قبل از مسابقه این توصیه را نادیده گرفته بودم. ولی درست ۱۲ ساعت مانده به زمان مسابقه، تازه بهش توجه کردم.

موقع شام تیمی قبل از مسابقه، تصمیم گرفتم تا حد امکان آب بنوشم تا مطمئن شوم که هیدراته شده‌ام. من هشت بطری آب خوردم. درست یکی پس از دیگری، و شکمم به سمت بشکه شدن پیش می‌رفت.

وقتی شام تمام شد، فکر کردم: “چه باحال”. «من الان هیدراته هستم!» اما واقعاً اینطور نبود. در عوض تمام شب مدام بیدار میشدم تا به دستشویی بروم. احتمالاً بیشتر از یک ساعت نخوابیدم، زیرا مثانه‌ام بسیار پر بود.»

به طور منظم و در حد اعتدال آب بنوشید: به طور منظم در هفته ها و روزهای قبل از مسابقات دو مارتن آب بنوشید و برای اطمینان از هیدراته ماندن خود، این کارها را انجام دهید.

۲. ساعت یا گوشی خود را برای زمان مناسب کوک کنید.

«در ماراتن شیکاگو ۲۰۱۶، یکبار زنگ ساعتم را برای کل هفته و صبح بیدار شدنم تنظیم کردم؛ اما فراموش کردم این را در نظر بگیرم که زنگ را فقط برای روزهای هفته تنظیم کرده بودم – نه برای روز یکشنبه – روز مسابقه.

روز یکشنبه وقتی هم تیمی‌ام در اتاقم را کوبید از خواب بیدار شدم – تنها ۵ دقیقه فرصت برای آماده شدن داشتم. توصیه من: هر شب زنگ ساعت خود را برای ساعت و روز درست چک  کنید. همچنین، دوست یا همراهی در کنار خود داشته باشید که مطمئن شود شما به موقع آماده هستید

علاوه بر تنظیم زنگ ساعت، از هم اتاقی، مادرتان، دوستتان یا یک دونده دیگر بخواهید که در یک زمان مشخص با شما تماس بگیرد.

۳. پودرها و ژل های ورزشی خود را در روز مسابقه عوض نکنید.

من از پودر و ژل‌های انرژی زا قبل و در طول دویدن های طولانی و مسابقات دو ماراتن خود استفاده می‌کنم. وقتی وسایل را برای ماراتن برلین جمع کردم، پودری را که قبل از دویدن استفاده می‌کنم، همراه خود داشتم، اما فراموش کردم ژل‌های انرژی‌زایم را بردارم. این محصولات در آن نواحی وجود نداشت، بنابراین من یک محصول متفاوت خریدم.

اعصابم به هم ریخته بود. قبلاً از آن محصول استفاده نکرده بودم و فکر می کردم اثر بدی روی من داشته باشد. اما مربی ام به من توصیه هایی کرد در مورد نحوه استفاده از آن و من سخت تلاش کردم تا طرز فکرم را تغییر دهم. روز مسابقه، من تا حدود ۲۴ یا  ۲۵ کیلومتر خوب بودم. بعد شروع به احساس نفخ کردم. ۱۶ کیلومتر آخر را تلاش کردم تا روی مسابقه تمرکز کنم – نه صرف عصبانیت از خودم به خاطر فراموش کردن آن ژل ها.

و طرز فکرم را به «هی، هنوز هم می‌تونی یه رکورد زمانی خوب به دست بیاری تا بتونی در ماراتن بوستون هم شرکت کنی» تغییر دادم. و اتفاقا این کار را هم کردم – اما هرگز این اشتباه را نمی‌کنم که دوباره ژل‌هایم را فراموش کنم!»

۴. شب قبل از مسابقات را با خانواده یکجا و در یک هتل نگذرانید.

من اولین دور ماراتن خود را در اکتبر ۲۰۱۴ در پنسیلوانیا دویدم. من حدود یک سالی بود که می‌دویدم و نمی‌دانستم آخرش چه اتفاقی می افتد.

پدرم برای خودش، من، مادرم و خواهرم یک اتاق در هتل رزرو کرد. روز قبل چندین ساعت رانندگی کردیم تا مسابقه را طی کنیم؛ چندین ساعت در نمایشگاه قدم زدیم و سپس برای یک شام سنگین و دیروقت بیرون رفتیم.

با این حال، تمام خستگی ناشی از پیاده روی آن روزها و آن شام سنگین در مقایسه با چیزی که آن شب در انتظارم بود کمرنگ شد. در اتاق هتل، من و خواهرم یک تخت خواب مشترک داشتیم. او با صدای بلند خروپف می کند و تا صبح تکان میخورد. پدر و مادرم هم آدم های آرامی نبودند. هم شکمم پر بود و هم بدخواب شده بودم.»

اتاق جداگانه‌ای داشته باشید: فرض کنید در تعطیلات هستید— ممکن است بخواهید اقامت خود را یک یا دو روز تمدید کنید تا پس از مسابقه از مسافرت خود لذت ببرید.

سایر توصیه ها برای روزهای قبل از مسابقات دو ماراتن عبارتند از:

۵. در جایی دور از مکان تمرینات خود خانه یا هتل نگیرید.

“در مسابقات دو ماراتن کالیفرنیا در سال ۲۰۱۹ شرکت کردم و دور از مرکز شهر ماندم تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنم. من یک روز قبل از مسابقه را کمی دویدم مثلا به نمایشگاه حاضر در مسابقات سری زدم، به فروشگاه‌ها و سوپرمارکت و کمی خرید کردم و … مصمم بودم حتما از سیستم حمل‌ونقل عمومی استفاده کنم. اما فکر می‌کنم اگر کمی انرژی احساسی بیشتری برای مسابقه واقعی روز بعد می گذاشتم، مسابقه موفق‌تری بود”.

“استفاده از حمل‌ونقل عمومی می‌تواند مشکل ساز شود و در بسیاری از مکان‌ها می‌تواند پروسه زمان و مراحل انجام کار را افزایش دهد. من سعی کردم ساعت ۴:۴۵ صبح یک تاکسی اسنپ رزرو کنم، اما رسیدن آن خیلی طول کشید و من در نهایت ۱۵۰۰ متر را در حالیکه ترسیده بودم، دویدم. بقیه راه را برای اینکه به مسابقه برسم، اتوبوس گرفتم. همه این مکافات رو کشیدم چون جایی دور از محل مسابقات هتل اجاره کرده بودم”.

۶- قبل از مسابقات دو ماراتن فقط به دلیل اینکه انرژی بیشتری داشته باشید، در خوردن غذا زیاده روی نکنید.

“روز قبل از ماراتن بوستون، یک بسته کامل ماکارونی را برای جبران بخشی از کربوهیدرات های بدنم خوردم. این یک اشتباه بزرگ بود. تا ۲۰ کیلومتر مشکلات معده داشتم تا اینکه بالاخره مجبور شدم در یک دستشویی سیار توقف کنم”.

به غذاهای تامین کننده کربوهیدرات های بدن دقت کنید و مطمئن شوید که هضم آنها آسان باشد. اگر می خواهید کربوهیدراتهای بدن را به تدریج و طی چند روز قبل از مسابقه تامین کنید.

۷- وقت خود را برای تفریح و گشت و گذار شهری تلف نکنید.

“قبل از ماراتن شیکاگو ۲۰۱۵، من و دوستم برای امتحان کردن بهترین غذای رستوران ها که در برنامه تلویزیونی دیده بودیم، به بیشتر جاهای شهر سری زدیم. پله های زیادی را بالا پایین کردیم.

صبح روز مسابقه، پاهای من اصلا رمق نداشتند. در پاهایم احساس گرما می کردم و تقریباً در نیمه راه مسابقه سنگینی می کردند. تا کیلومتر ۲۲ ام اشک می ریختم.

اما در نهایت در زمان نسبتا خوبی تمام کردم . ولی می توانست خیلی بهتر از این باشد. حالا می‌دانم که یک یا دو روز قبل از مسابقه نباید زمان زیادی را صرف راه رفتن کنم.

شهر را به روش‌های آسان تری ببینید: گزینه‌هایی مانند تورهای اتوبوس یا سفرهای دریایی رودخانه به شما این امکان را می‌دهند که در حین لذت بردن از مناظر بنشینید؛ که می‌تواند به حفظ پاهای شما برای روز مسابقه کمک کند.

۸- قبل از مسابقات دو ماراتن کافئین زیادی مصرف نکنید.

“در ماراتن برلین پاییز گذشته، من قبل از شروع مسابقه بیش از حد کافئین مصرف کردم، که ۱۶ کیلومتر اول فوق العاده مضطرب و ناراحت کننده بود. سپس، با تمام شدن اثر کافئین، انرژی و تمرکزم نیز رو به پایان بود. این واقعا سخت بود.

من آن روز به شدت از هدف خود دور شدم، و هنوز هم بابت آن مسابقه پشیمانم. خوب است که محدودیت های خود را بشناسید و آنها را به کار ببندید. بخصوص وقتی پای کافئین در میان باشد.

۹- کربوهیدرات ها را حذف نکنید.

“من واقعاً دوست دارم در مورد انواع روش ها و رژیم ها تحقیق و آزمایش کنم. در این میان روشی را امتحان کردم به نام “چربی سازگار با بدن”. این به معنای محدود کردن کربوهیدرات‌های بدن قبل از یک مسابقه طولانی است. تئوری این است که بدن شما چربی می سوزاند و سپس وقتی کربوهیدرات ها را در روز مسابقه به رژیم خود اضافه کنید؛ مانند یک سوخت فوق العاده خواهد بود.

بنابراین چند هفته منتهی به مسابقات دو ماراتن، کربوهیدرات قابل توجهی را از رژیم غذایی خود حذف کردم. از جمله شب قبل. هر چند مسابقه نسبتا خوبی بود، اما این سخت ترین مسابقه ای بود که تا به حال دویده بودم- احساس می کردم انرژی ندارم.»

نتیجه مهم: کربوهیدرات بخورید: آنها برای عملکرد و ریکاوری سریعتر بدن مهم هستند. در ضمن روش ها یا رژیم‌های جدید را قبل از مسابقات دو ماراتن پیاده نکنید. آزمایش با تغذیه مشکلی ندارد، اما مطمئن شوید که از تجربیات خود درس می‌گیرید.

۱۰- جعبه کمکهای اولیه همراه خود داشته باشید.

من یک روز قبل از مسابقه انگشتم را بریدم و دیگر به آن فکر نکردم. من روز مسابقه دو فراموش کردم یک چسب زخم روی آن بگذارم. حدود کیلومتر ۱۶ ام، به پایین نگاه کردم و خون فوران می‌کرد. مجبور شدم در چادر کمک های اولیه توقف کنم. من به این فکر نمی‌کردم که چگونه افزایش جریان خون ناشی از دویدن، آسیب به این کوچکی را بدتر می‌کند.

قبل از شروع یک فهرست سریع از وضعیت سلامتی بدن و مشکلاتی که ممکن است داشته باشید تهیه کنید. و از هر چیزی که ممکن است کمی توجه بیشتری را طلب کند، مراقبت کنید؛ خواه بریدگی باشد که نیاز به پوشش دارد یا  کمی کرم ضد چروک یا ضد آفتاب که می تواند از پوست محافظت کند.

۱۱- اگر از وسیله نقلیه خود استفاده می کنید گواهینامه خود را به همراه داشته باشید.

برای راهی شدن به مسابقات دو ماراتن وقتی به فرودگاه رسیدم متوجه شدم کیفم را با شناسنامه ام فراموش کرده ام. مجبور شدم تمام راه را برگردم. در این بین دو دو پرواز را از دست دادم که تمام برنامه‌های من برای لذت بردن از شیکاگو را قبل از مسابقه خراب کرد.

نتیجه نهایی: قبل از خروج از خانه آخرین بررسی‌ها را انجام دهید: این امر مخصوصاً اگر برای مسابقه دو ماراتن خود را آماده می‌کنید، صادق است. به چیزهایی که نمیتوان جایگزین کرد – مانند گواهینامه رانندگی، کارت ملی یا شناسنامه یا موبایل تان – توجه بیشتری داشته باشید.

۱۲- لباس های مخصوص مسابقات دو ماراتن خود را در خانه جا نگذارید.

اگر هم این اتفاق افتاد، قبل از شروع مسابقات دو ماراتن و به موقع چمدان خود را باز کنید: به این ترتیب، اگر چیزی را فراموش کرده باشید – مانند سینه بند مخصوص سفت یا لباسهای گرم و مخصوص و … امکان تهیه یا خرید آنها را داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا