افزایش متابولیسم بدن با ۱۰ ماده غذایی مفید و لاغر کننده

افزایش متابولیسم بدن با 10 ماده غذایی مفید و لاغر کننده

اگر تصمیم دارید لاغر شوید و یا در وزن ایده آل کنونی خود باقی بمانید، باید به دنبال غذاهایی باشید که متابولیسم بدن شما را افزایش می دهند. هم به تجربه و هم با استفاده از تحقیقاتِ متخصصان تغذیه ثابت شده است که برخی غذاها می توانند باعث افزایش متابولیسم بدن شوند.

گنجاندن چنین غذاهایی در رژیم غذایی، به بدن کمک می کند تا چربی های بیشتری آب شوند. همچنین از اضافه وزن جلوگیری می کنند.

در عین حال مصرف زیاد چنین غذاهایی،  الزاما کاهش وزن را تضمین نمی کند. بلکه آنها مکمل رژیم غذایی متعادل و کم کالری شما برای رسیدن به لاغری هستند.

۱۰ غذای مفید برای افزایش متابولیسم بدن

در مقاله امروز فیتگردی به معرفی ۱۰ غذا و نوشیدنی مفید برای افزایش متابولیسم بدن و کالری سوزی می پردازیم.

۱. غذاهای حاوی پروتئین

افزایش متابولیسم بدن با 10 ماده غذایی مفید و لاغر کننده

غذاهای سرشار از پروتئین مانند گوشت، ماهی، لبنیات، حبوبات، آجیل و مغز دانه ها تا چند ساعت باعث افزایش متابولیسم بدن میشوند. زیرا این غذاها به انرژی بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند که به TEF یا اثر گرمایی غذا معروف است. (thermic effect of food).

این اثر گرمایی به مقدار کالری ای اشاره دارد که بدن طی مراحل هضم و جذب مواد مغذی موجود در غذا به آن نیاز دارد.

نتیجه تحقیقات نشان می دهد غذاهای سرشار از پروتئین بیشترین اثر گرمایی را ایجاد می کنند. به عنوان مثال آنها سرعت سوخت و ساز بدن را ۱۵ تا ۳۰% افزایش می دهند. در حالیکه کربوهیدرات ها ۵ تا ۱۰% و چربی ها تا ۳% باعث افزایش متابولیسم بدن میشوند.

رژیم های سرشار از پروتئین همچنین از افت میزان سوخت وساز بدن جلوگیری می کنند. این حالت معمولا به هنگام کاهش وزن و عضله سازی دیده میشود.

از دیگر مزایای مصرف پروتئین می توان به سیر نگه داشتن بدن در مدت زمان طولانی تر اشاره کرد که از پرخوری نیز جلوگیری می کند.

۲. غذاهای حاوی مواد معدنی

افزایش متابولیسم بدن با 10 ماده غذایی مفید و لاغر کننده
افزایش متابولیسم بدن با 10 ماده غذایی مفید و لاغر کننده

مواد معدنی مانند آهن و سلنیوم هر دو نقشی متفاوت و مهم را برای عملکرد بهتر بدن ایفا می کنند. اگرچه وجه اشتراک هر دو بهبود عملکرد غده تیروئید در بدن است. این غده باعث تنظیم متابولیسم بدن میشود.

تحقیقات نشان می دهد غذاهایی که میزان آهن و سلنیوم موجود در آنها بسیار کم است، قدرت غده تیروئید را برای تولید کافی هورمون ها کاهش میدهد. در نتیجه سرعت متابولیسم بدن کم میشود.

برای اینکه تیروئید بتواند بهترین عملکرد را در بدن داشته باشد از غذاهای حاوی سلنیوم و آهن در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید. این مواد معدنی در غذاهایی چون گوشت، حبوبات، مغز دانه ها و غذاهای دریایی به وفور موجود است.

۳. فلفل تند

افزایش متابولیسم بدن با 10 ماده غذایی مفید و لاغر کننده

کپسایسین (Capsaicin) ماده ای شیمیایی در فلفل های چیلی است که باعث افزایش متابولیسم بدن میشود. به عبارت بهتر این ماده می تواند فرایند کالری سوزی را افزایش دهد.

نتیجه ۲۰ تحقیق روی این ماده نشان میدهد : که کپسایسینِ موجود در مکمل ها و یا خود فلفل ها باعث میشود تا بدن ۵۰ کالری بیشتر از میزان روزانه خود بسوزاند.

برخی دیگر از تحقیقات، نتایجی مشابه را  با مقداری بسیار کم در حدود  ۹ یا ۱۰ میلی گرم در روز گزارش داده اند. این مقدار معادل مصرف ۱ عدد فلفل جلاپینو (هالوپینو) می باشد.

علاوه بر این، از دیگر خواص کپسایسین میتوان به کم کردن اشتها نیز اشاره کرد.

نتیجه آزمایشاتی که روی ۲۰۰ نفر انجام شد، نشان داد: مصرف حداقل ۲ میلی گرم ماده کپسایسین قبل از هر وعده غذایی، باعث میشود تا بدن نیاز کمتری به دریافت کالری بخصوص مصرف کربوهیدرات ها داشته باشد.

۴. قهوه

افزایش متابولیسم بدن با 10 ماده غذایی مفید و لاغر کننده

کافئین موجود در قهوه به افزایش متابولیسم بدن کمک می کند.

طبق پژوهش های صورت گرفته : مصرف حداقل ۲۷۰ میلی گرم کافئین (تقریبا معادل ۳ فنجان قهوه) در روز، باعث سوزاندن ۱۰۰ کالری بیشتر در روز میشود. ماده ای موثر برای چربی سوزی و کاهش وزن است.

کافئین می تواند با سوزاندن چربی های بدن، انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت های ورزشی را افزایش دهد. اما میزان تاثیر قهوه از شخصی به شخص دیگر می تواند متفاوت باشد. (به دلیل وزن بدن، جنسیت  و سن)

۵. چای سبز

افزایش متابولیسم بدن با 10 ماده غذایی مفید و لاغر کننده

چای سبز حاوی گروهی از فلاونوئیدهای طبیعی به نام کاتچین ها هستند. کاتچین ها با افزایش متابولیسم بدن به کاهش وزن سریعتر کمک می کنند. مصرف چای سبز و قهوه در یک روز به سرعت باعث چربی سوزی و لاغری میشود.

چای سبز باعث میشود تا چربی های ذخیره به طرز موثرتری آب شده قابلیت چربی سوزی را تا ۱۷% بیشتر افزایش میدهد.

۶. نخود و لوبیا

افزایش متابولیسم بدن با 10 ماده غذایی مفید و لاغر کننده

حبوبات از جمله عدس، نخود، لوبیا سیاه و بادام زمینی نسبت به سایر گیاهان از پروتئین بیشتری برخوردار هستند. تحقیقات نشان می دهد میزان بالای پروتئین موجود در این مواد، بدن را وادار می سازد تا برای هضم آنها کالری بیشتری بسوزاند. این امر به دلیل اثر حرارتی (TEF) بالای این دسته از غذاها می باشد.

حبوبات حاوی فیبر رژیمی هستند. مانند نشاسته مقاوم و فیبر قابل حل که میتوانند به عنوان یک ماده پروبیوتیک باعث تقویت باکتری های مفید موجود در روده بزرگ شوند.

این باکتری های خوب، باعث ایجاد اسیدهای چرب زنجیره کوتاه میشوند. این اسیدها به بدن کمک میکند تا از چربی های ذخیره برای تولید انرژی و حفظ سطح نرمال قند خون به طرز موثرتری استفاده کند.

۷. زنجبیل

افزایش متابولیسم بدن با 10 ماده غذایی مفید و لاغر کننده

زنجبیل و ادویه جاتی مشابه آن خواص مفیدی برای افزایش متابولیسم بدن دارند. به عنوان مثال تحقیقات نشان میدهد حل کردن ۲ گرم پودر زنجبیل در آب داغ و نوشیدن آن به همراه غذا تا ۴۳ کالری بیشتر میسوزاند.

این نوشیدنی داغ همچنین میزان گرسنگی را کاهش و احساس سیر بودن را افزایش می دهد.

دانه هندی یا دانه فلفلی (Grains of paradise) ادویه ای است که از آن به عنوان طعم دهنده زنجبیل استفاده میشود. این گیاه نیز خواصی مفید و مشابه با زنجبیل دارد.

۸. کاکائو

افزایش متابولیسم بدن با 10 ماده غذایی مفید و لاغر کننده

کاکائو درختی است همیشه سبز با کاسبرگ های صورتی رنگ که از دانه های آن پودر کاکائو، کره کاکائو و شکلات تهیه میشود.

نتیجه تحقیقاتی که بر روی موش ها انجام گرفت نشان داد: عصاره کاکائو باعث افزایش اثربخشی ژن هایی میشود که که وظیفه شان آب کردن چربی ها است. نتیجه این تحقیق برای موش های چاق تر بیشتر صادق است.

نتیجه تحقیق جالبی نشان داد: کاکائو باعث جلوگیری از تاثیر آنزیم هایی میشود که چربی ها و کربوهیدرات ها را به هنگام هضم غذا تجزیه می کنند. به این معنی که باعث میشود بدن، این چربی ها و کالری ناشی از آنها را جذب نکند. و این یعنی کاکائو نه تنها باعث افزایش متابولیسم بدن میشود بلکه جلوی ورود چربی ها را نیز می گیرد و کمک موثری به کالری سوزی و لاغری بدن می کند.

۹. سرکه سیب

افزایش متابولیسم بدن با 10 ماده غذایی مفید و لاغر کننده

سرکه سیب یکی از نوشیدنی های موثر برای افزایش متابولیسم بدن است.

سرکه سیب علاوه بر سوزاندن چربی ها و افزایش سوخت و ساز بدن، به احساس سیر بودن نیز کمک می کند.

برای مصرف کردن سرکه سیب ۱ یا ۲ قاشق از آن را با یک فنجان آب مخلوط کنید. این کار از آسیب رساندن به دندان ها و دیواره دستگاه گوارش جلوگیری می کند.

۱۰. آب

افزایش متابولیسم بدن با 10 ماده غذایی مفید و لاغر کننده

نوشیدن آب زیاد یکی از بهترین روش ها برای مرطوب نگه داشتن بدن است. نتیجه برخی تحقیقات نشان می دهد نوشیدن آب میتواند بین ۲۷ تا ۳۰% باعث افزایش متابولیسم بدن شود.

حدود ۴۰% افزایش سوخت و ساز ناشی از آب به دلیل نیاز به کالری بالا برای هم دما کردن آب به دمای بدن است. ماندگاری این هم دمایی تنها بین ۴۰ تا ۹۰ دقیقه پس از نوشیدن آب است. هر چند قدرت و میزان تاثیر آن از فردی به فرد دیگر متغیر است.

نتیجه گیری

برخی از غذاها سرعت متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند. بنابراین مصرف منظم آنها می تواند به سریعتر لاغر شدن کمک کرده وزن شما را ثابت نگه دارد.

توجه داشته باشید مصرف این غذاها و استفاده همزمان از غذاهایی با کالری بالا و یا رژیم غذایی ناسالم، نمی تواند تاثیر زیادی بر کاهش وزن شما داشته باشد. برای تاثیر هر چه بیشتر این غذاها و افزایش متابولیسم بدن، سعی کنید از غذاهای مغذی و با کالری کم استفاده کنید. غذاهای فراوری شده و یا افزودنی های مضر را نیز از برنامه غذایی خود حذف کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا