بانجی فیتنس چیست و چگونه انجام میشود؟

بانجی فیتنس چیست و چگونه انجام میشود؟

آیا تا به حال رویای پرواز، جهش و رقصیدن در هوا را داشته اید؟ آیا می خواهید خلاف نیروی جاذبه کار کنید تا بدنی خوش فرم و لاغرتر بسازید؟ اگر چنین است، بانجی فیتنس می تواند ورزشی ایده آل برای تجربه بی وزنی در هوا و دستیابی به اهداف نهایی تناسب اندام شما باشد.

اگر می خواهید حرکات ورزشی شما مهیج، پر از خنده و شادی و شامل تمرینات هوازی – کاردیو و تمرینات قدرتی برای کل بدن باشد، ورزش بانجی فیتنس مناسب شماست. تمریناتی که در این ورزش انجام میشوند، نسبت به بانجی جامپینگ (bungee jumping) کاملا متفاوت است – که ممکن است برای برخی ها ترسناک به نظر برسد.

با این مقاله همراه باشید تا از ورزش بانجی فیتنس و طرز کار و فواید آن بیشتر بدانید.

بانجی فیتنس چیست ؟

بانجی فیتنس چیست و چگونه انجام میشود؟

Bungee در لغت به معنای نوعی طناب کشسان و محکم است که در هر انتها یک قلاب دارد – با رویه ای از پارچه به دور آن – که برای نگه داشتن اشیا یا انسان استفاده می شود. در نتیجه بانجی فیتنس به کلاس های تناسب اندام با استفاده از طناب بانجی گفته میشود.

با تمرینات بانجی، می‌توانید یک برنامه ورزشی چالش‌برانگیز داشته باشید – شکل‌های غیرممکن تمرینی را هم روی زمین و هم بالاتر از سطح زمین تجربه کنید، و برخلاف نیروی جاذبه تمرین کنید.

تمرینات بانجی جایگزین مناسبی برای دنیای گاهی اوقات یکنواخت ورزش های هوازی است. برخی از افرادی که اضافه وزن دارند ممکن است به دلیل فشار روی مفاصل خود با ورزش کردن مشکل داشته باشند.

کار با بانجی ورزشی، بسیاری از این مشکلات را حل می کند. همچنین یک رویکرد ایده آل برای ورزشکارانی است که پس از آسیب به ورزش باز می گردند.

طرز کار بانجی فیتنس

ورزش بانجی فیتنس (bungee fitness) به وسیله یک طناب کشسان و متصل به سقف انجام میشود. علت اتصال به طناب بانجی این است که: آن را به ورزشی بی خطر برای مفاصل، زانوها، کمر، مچ پاها و سایر قسمتهای حساس بدن تبدیل می کند. به عبارت دیگر یک ورزش کم شدت است. هنگام پریدن، اسکات، لانج و سایر ورزش های پرشی، طناب کشسان یا مهاربند، جلوی برخورد و ضربات وارده به بدن را می گیرد.

بانجی فیتنس یکی از جدیدترین ورزش های تناسب اندام است که این روزها بسیار محبوب شده و مورد توجه قرار گرفته است. امروزه با وجود زندگی پرمشغله و پر استرسی که داریم همیشه به چیزی جدید و متفاوت نیاز داریم. چیزی که می تواند نظر برخی افراد نسبت به ورزش – یکنواخت یا خسته کننده بودن آن – را  کاملا عوض کند.

بانجی فیتنس در مقایسه با تمرینات سنتی ورزشی کاملاً متفاوت است. همچنین مناسب برای همه سنین و هر اندامی است. این ورزش، تمرینات مقاومتی را با تمرینات قلبی عروقی ترکیب می کند و از بدن تان برای فشار به طناب بانجی استفاده می کند. این یک روش جدید و مبتکرانه برای افزایش متابولیسم، ایجاد تحرک، تعادل و سوزاندن سریع صدها کالری است.

فواید بانجی فیتنس چیست ؟

بانجی فیتنس چیست و چگونه انجام میشود؟

فواید اصلی ورزش بانجی فیتنس عبارتند از:

۱- افزایش ضربان قلب

۲- افزایش استقامت و عضله سازی

۳- سوزاندن کالری

۴- تنوع بسیار زیاد حرکتی با کمک بانجی فیتنس : تمرینی است برای تمام بدن – علاوه بر کمرتان، روی قسمتهای شکم ، پاها و بازوها نیز کار می کند.

۵- با توجه به طناب مهار بانجی، این یک ورزش کم شدت است که حرکات قلبی عروقی و قدرتی را با هم ترکیب می کند. ( یک جلسه کلاس بانجی فیتنس شامل : ۷۰% تمرینات هوازی و ۳۰% تمرینات قدرتی است. این شامل انواع لانج، اسکات، شنا سوئدی و سایر تمرینات برای افزایش پرش می باشد).

۶- مهمترین فایده ورزش بانجی فیتنس : ترغیب افرادی به سمت ورزش است که می خواهند بدون فشار زیادی به بدن شان، لاغر شوند – در عین حال، اوقات شادی نیز داشته باشند. (یا در مرحله ریکاوری هستند).

چه افرادی می توانند بانجی فیتنس کار کنند ؟

بانجی فیتنس چیست و چگونه انجام میشود؟

اگر اولین بار است که می خواهید این ورزش را انجام دهید – یا به طور منظم ورزش نمی کنید، نگران نباشید. تمرینات بانجی فیتنس برای تمام سنین و تیپ های بدنی مختلف قابل انجام است – و می تواند افراد را به شیوه ای جدید و متفاوت به ورزش ترغیب کند.

حتی اگر در گذشته از آسیب‌های ورزشی رنج می بردید – مانند آسیب‌های زانو یا مچ پا در اثر دویدن – متوجه می شوید که بانجی فیتنس اجازه می‌دهد تمرینات قلبی عروقی را بدون ایجاد فشار و تنش انجام دهید – که به مفاصل بدن آسیب نمی رساند یا باعث عود آسیب‌های قدیمی نمی شود.

افرادی که در زانو، لگن یا سایر قسمتهای حساس تر بدن مشکلاتی دارند – از آنجا که شاید نتوانند مثل سابق هر نوع ورزشی را انجام دهند- بیشتر از فواید و ماهیت کم تاثیر بانجی فیتنس بهره مند میشوند. علاوه بر این، برای افرادی که می خواهند تمرینات هوازی بیشتری را در برنامه تناسب اندام خود بگنجانند – اما تمایلی به ورزش با تردمیل یا الپتیکال، دویدن یا سایر فعالیت ها ندارند – بانجی فیتنس می تواند جایگزین فوق العاده ای باشد.

تاریخچه ورزش بانجی فیتنس

بانجی تنها هفت سال پیش در تایلند شکل گرفت. اما در این مدت کوتاه، به یک ورزش هوازی و بسیار محبوب تبدیل شده است که سرگرم کننده، چربی سوز و سالم است.

ماهیت ارتجاعی آنها امکان انجام کارهایی را که قبلاً غیرممکن بود، از جمله انتقال مخازن بزرگ به زمین از هواپیما – از طریق چتر نجات فراهم می کرد. بانجی ها برای بستن اجسام جهت حمل و نقل ایده آل هستند.

چه حرکاتی را با طناب بانجی انجام دهیم؟

بانجی فیتنس چیست و چگونه انجام میشود؟

انواع تمرینات بانجی فیتنس شامل: پرش و چرخش با طناب، اسکوات، لانج، شنا و هر حرکت دیگری است که باعث تحرک، چربی سوزی و هیجان شما میشود.

طناب بانجی را به کجای بدن خود وصل کنیم؟

بانجی فیتنس چیست و چگونه انجام میشود؟

طناب‌های بانجی را می‌توان در ناحیه لگن یا در پشت و ناحیه خاجی (پایین کمر) وصل کرد. استفاده از قلاب دوگانه طناب بانجی می‌تواند کمک کند تا متعادل و عمودی باقی بمانید. طناب پشت شما می‌تواند چرخش کامل ۳۶۰ درجه ایجاد کند.

جنس و موارد استفاده طناب بانجی

جنس طناب های بانجی از موادی چون لاستیک ساخته می شود و توسط پوشش پارچه ای به هم متصل می شوند. طبق برخی منابع: بانجی ها ابتدا به طور گسترده برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می گرفتند.

شاید بهتر از همه، فواید بانجی برای مفاصل باشد که ورزشی سبک و بی خطر است. این حسی شبیه به پریدن روی ابر است. بانجی فیتنس باعث ایجاد فشار بر مفاصل نمی شود – که ممکن است با سایر تمرینات پرتحرک تجربه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا