۲۰ بهانه خانمها برای ورزش نکردن + راه حل آن

20 بهانه خانمها برای ورزش نکردن + راه حل آن

یکی از بهترین بهانه ها برای ورزش نکردن، نداشتن وقت است. از هر ۵ نفر، یک نفر بین ۲۵ تا ۵۴ سال ادعا می کند که وقت کافی برای ورزش کردن و خوردن غذاهای سالم نداشته است. (بر پایه تحقیقی در دانشگاه ملی استرالیا).

به همین دلیل این مقاله بر پایه نظرسنجی های به عمل آمده از مردم برای یافتن رایج ترین دلایل و بهانه های ورزش نکردن در خانم ها تهیه شده است.  نتایج این نظرسنجی ها به شرح زیر است:

آب از سرم گذشته.

حتما شنیده اید که برخی از خانمها می گویند: دیگه پیر شدم ورزش مال جووناست! بدن سخت شده چون خیلی وقته ورزش نکردم. و یا …

راه حل : به خاطر داشته باشید یکی از اهداف اصلی ورزش کردن افزایش انرژی و قوای جسمی است. حالا می خواهید در هر سنی که باشید. برای نرم تر شدن بافت ها و مفاصل بدن می توانید از شنا کردن در استخر کمک بگیرید. می توانید پیاده روی کنید. دوچرخه سواری کنید و یا الپتیکال بزنید و ….

بهتر است از افرادی که در رنج سنی شما هستند بخواهید تا با هم یک گروه شوید و صبح ها و یا عصرها به پارک ها و مکان های ورزشی بروید و دسته جمعی ورزش های گروهی انجام دهید.

هزینه باشگاه بالاست.

هزینه های باشگاه ها روز به روز افزایش می یابد. چه تمریناتِ با مربی و چه بدون مربی.

راه حل : به خوبی می دانیم که گرانی باشگاه ها نمی تواند و نباید بهانه ای برای ورزش نکردن شما باشد. به جای هزینه کردن ماهانه و موقتی برای باشگاه، یک باشگاه خانگی ترتیب دهید.

استفاده از یک کش و یا یک جفت دمبل می تواند بیش از آنچه تصور می کنید کارتان را راه بیندازید. حتی ارزان تر از آن، می توانید به پیاده روی که ورزشی محبوب و پرطرفدار است روی آورید. کافیست روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید. (پیاده روی سریع یا آرام بستگی به آمادگی جسمانی بدن و انگیزه شما دارد).

وقت ندارم ورزش کنم یا بچه کوچیک دارم.

بچه داری، کار بیرون و کار خانه، دیگر وقت چندانی برای ورزش کردن باقی نمی گذارد. در این صورت ممکن است بهانه خوبی برای ورزش نکردن پیدا کنید. حتی توجیهات پس از آن را از برخی از خانمها شنیده ام که می گویند: چند سالی صبر می کنم تا بچه ها بزرگ تر شوند. سپس با خیال راحت به تمریناتم ادامه می دهم!

راه حل: به جای آنکه سعی کنید تا زمانی برای ورزش کردن بیابید، سعی کنید زمان بسازید! چقدر زمان برای تماشای تلویزیون و یا فیلم دیدن می گذارید؟ این زمان را به ورزش اختصاص دهید. حتی می توانید حین تماشای تلویزیون همزمان دراز نشست یا شنا سوئدی اجرا کنید. از خاصیت جادویی کش استفاده کنید و یا حلقه بزنید و …

اگر بچه های شما کوچک هستند، می توانید آنها را در کالسکه قرار دهید و یا وقت هایی که می خوابند از زمان خود بیشترین بهره را برای ورزش کردن ببرید.

در غیر این صورت با فرزندان خود و همگی با هم ورزش کنید. می توانید در خانه و یا در محله خود پیاده روی کنید و یا حرکات کششی انجام دهید و … مطمئن باشید متوجه زمان نخواهید شد و در پایان ورزش، پر از انرژی و روحیه بالا به خانه باز خواهید گشت.

انگیزه ندارم ورزش کنم.

اگر وزن کم کردن یا سلامت ماندن نمی تواند دلایل کافی برای ورزش کردن باشد و به انگیزه های بیشتری نیاز دارید، نگاهی به اطراف خود بیندازید. چه چیزهایی می تواند شما را به ورزش کردن ترغیب کند.

راه حل : با موزیک مورد علاقه خود ورزش کنید. یا برای هر نیم ساعت ورزش کردن به خود پاداش بدهید. به عنوان مثال بعد از یک ساعت ورزش کردن از ماساژ بهره ببرید.

پایه ورزش ندارم یا تنهایی حال نمیده.

بعضی وقتها تنهایی ورزش کردن نیاز به انگیزه و اراده بالایی دارد. پایه تمرینی داشتن می تواند به شما این انگیزه را بدهد که حتی سخت ترین تمرینات ورزشی را بتوانید اجرا کنید.

راه حل: یاد بگیرید تنها ورزش کنید. در این میان اگر دوست تان بخواهد شما را همراهی کند، شما می توانید پایه او باشید! اما اگر واقعا فردی نیستید که بتوانید با تنهایی ورزش کردن کنار بیایید و یا اگر کسی نمی تواند با شما همراهی کند، به محیط های باشگاهی بروید.

زود حوصله ام سر می ره یا ورزش حال نمی ده.

معمولا افرادی که در نوع تمرینات ورزشی و یا حتی مکان تمرینات خود تنوعی نمی دهند، خیلی زود آن اشتیاق اولیه برای ورزش کردن را از دست می دهند.

راه حل: در اینترنت به دنبال گیف یا ویدئوهای ورزشی بیشتری بگردید. به تمرینات خود تنوع دهید، حرکاتی را که به آنها علاقه دارید در صدر تمرینات خود قرار دهید، هر از چند گاهی با دوستان خود ورزش کنید. در این صورت می بینید که دیگر بهانه ای برای ورزش نکردن باقی نمی ماند.

چاقم، خجالت میکشم ورزش کنم.

شنیده اید که می گویند ” انقدر چاقم که دیگر با ورزش هم لاغر نمیشم.” اما هر کسی بالاخره باید از یک جایی شروع کند. اگر آن قدر اضافه وزن دارید که خجالت می کشید تمرین کنید، اتفاقا بهانه خوبی است برای ورزش کردن.

به جز دسته قلیلی از افراد که ژنتیکی لاغر و خوش فرم هستند، بقیه افراد باید برای خوش فرم کردن بدن خود زحمت بکشند و عرق بریزند. یا به دقت مراقب برنامه های غذایی خود باشند. پس بهانه ها را کنار بگذارید و از امروز تصمیم بگیرید تا با اعتماد به نفس بالا موانع سد راه خود را بشکنید و پیش روید.

قبلا ورزش میکردم تاثیر نداشت. الان مثلا چه فرقی داره؟

شاید برای بعضی از شما پیش آمده باشد که چند سال قبل برای خود برنامه ریختید و تصمیم به ایجاد تغییرات مثبت در بدن خود گرفته بودید. اما هیچ گاه نتیجه دلخواه خود را نگرفتید.

راه حل: هیچ چیز در این دنیا ثابت باقی نمی ماند، همه چیز در حال تغییر و پیشرفت است. از جمله روش ها، تکنیک ها، نوع امکانات ورزشی و اطلاعات شما و اطرافیان تان. پس با این وجود چه چیزی باعث میشود فکر کنید اگر الان هم بخواهید شرایط بدنی و سبک زندگی خود را عوض کنید، نمی توانید؟!

شاید بگویید قبلا بچه ای نداشتم سرم خلوت بود اما الان چطور میتوانم؟

درست است اما همه چیز به مدیریت شما برمی گردد. از آنجا که خانمها قابلیت انجام و مدیریت هم زمان چندین امور را دارند، اطلاعات خود را از ورزش و سلامت بدن به روز کنید. برای داشتن برنامه ورزشی و غذایی از افراد مطلع مشورت بگیرید. به توجیهات و بهانه هایی که دیگران برای ورزش نکردن پیش پای شما می گذارند بی توجه باشید. تصمیم بگیرید و از امروز شروع کنید.

تازه دوش گرفتم باز برم عرق کنم؟! (موهام بلنده حال دوباره ندارم بشورم!)

قرار نیست همه تمرینات ورزشی باعث تعریق بدن شما شوند. ورزش های سبک تر و با شدت کمتر از این دسته اند. می توانید ورزش خود را چند قسمت کنید. به عنوان مثال ۱۵ دقیقه قبل از سر کار رفتن، ۱۶ دقیقه بعد از آن و به همین ترتیب…

در صورت امکان از فضاهای سرپوشیده و دارای کولر استفاده کنید. فضای سردتر شانس تعریق را کاهش می دهد. همچنین هنگام ورزش کردن لباسهای نازک تر و سبک تر بپوشید.

خسته ام، داغون. میفهمی!

ورزش کردن یک تناقض بزرگ است. می تواند عضلات شما را خسته کند اما در واقع بعد از ورزش انرژی بیشتری احساس خواهید کرد. ورزش کردن جریان خون را در بدن افزایش می دهد. این به معنای آن است که قلب شما اکسیژن را به مغز، عضلات و بافت های بدن پمپاژ می کند.

همچنین آزاد سازی انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین سروتونین و اندورفین های طبیعی را که باعث احساس بهتر و انرژی بیشتری میشوند، افزایش می دهد. حتی ورزش معمولی هم می تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد.

راه حل : اگر خستگی شما جدی و واقعی است، به عنوان مثال: شب گذشته نتوانستید بخوابید، پس بهتر است ابتدا خواب خود را کامل کنید. زیرا در غیر این صورت تاثیر منفی بر بدن شما می گذارد.

اما اگر بهانه شما برای ورزش نکردن ظاهری است و فقط تصور می کنید بدون دلیل کسل هستید و یا حال ورزش کردن ندارید، یا کمی خستگی روزمره را بزرگنمایی می کنید، از هر حرکتی که دوست دارید شروع کنید، حرکاتی که باعث میشوند بدن را گول بزنید و آن را وادار به ورزش کردن کنید.

به عنوان مثال دوستی داشتم که به هولاهوپ زدن خیلی علاقه داشت. هر بار که حوصله ورزش کردن نداشت خیلی آهسته شروع می کرد به حلقه زدن. کم کم سرعت خود را افزایش می داد و سپس با استفاده از کش مینی لوپ حرکات تمرینی زیادی را اجرا می کرد. طوری که دیگر نای ادامه تمرینات را نداشت! (یکی باید می اومد خاموشش می کرد.)

پس می بینید که گول زدن بدن کار زیاد سختی هم نیست. از آن به نفع خود و برای از بین بردن بهانه ها بهره ببرید.

هنوز از ۳ جلسه پیش بدن درد دارم! (پام درد می کنه)

افرادی که عاشق ورزش کردن هستند از درد بدن خوشحال هم میشوند. آنها عاشق چالش و افزایش سطح تمرینات هستند. اما این در مورد بیشتر مردم صدق نمی کند. بسیاری از افراد حین تمرینات تا جایی از بدنشان درد می گیرد، حتی تا چند جلسه آینده نیز بی خیال تمرینات می شوند.

اگر تمرینات ورزشی خود را به درستی انجام دهید، درد اتفاقا می تواند نشانه خوبی باشد از اینکه بدن شما به سطحی از آمادگی جسمانی رسیده که تمرینات را تا حد ناتوانی اجرا کنید و میزان قدرت بدن را محک بزنید.

راه حل: به جای متوقف کردن تمرینات به مدتی طولانی، بعد از هر جلسه حرکات کششی را برای سرد کردن بدن انجام دهید. حرکات کششی بعد از ورزش، عضلات را التیام می بخشد و ریلکس می کند. در نتیجه تاثیر درد تا حد زیادی برطرف میشود.

پریودم.

نتایج بسیاری از تحقیقات و تجربیات نشان می دهد، ورزش کردن در دوران پریودی نه تنها آسیبی به بدن نمی زند بلکه درد و گرفتگی عضلات را به طرز معجزه آسایی کاهش می دهد.

راه حل: معمولا یک یا دو روز اول پریودی برای اغلب خانمها روزهایی طاقت فرسا است. در این صورت پیاده روی بهترین گزینه برای این روزها می باشد.  بهتر است یک یا دو روز قبل از سیکل ماهانه خود نیز به پیشواز ورزش بروید. در این صورت خواهید دید که تحمل درد ناشی از آن برایتان بسیار راحت تر میشود.

باردارم.

برخی از خانمها تا اسم بارداری را می شنوند بی خیال ورزش می شوند. شاید می ترسند که برای خودشان و یا بچه اتفاقی بیفتد. اما ورزش در دوران بارداری، نتیجه ای کاملا معکوس را هم برای مادر و هم برای بچه اثبات کرده است.

جلسه مهم دارم حواسم پرت میشه.

فکر می کنید ورزش کردن قبل از یک جلسه مهم، تمرکز شما را از بین می برد؟ در حقیقت برعکس. تمرینات ورزشی با آزادسازی اندورفین در بدن به افزایش انرژی و داشتن احساس خوب کمک می کند.

نتایج یک تحقیق در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا نشان داد: تمرینات هوازی یا ایروبیک که باعث افزایش پمپاژ قلب میشود، می تواند حجم هیپو کامپ یا اسبک را تغییر دهد. هیپو کامپ قسمتی از مغز است که به حافظه و قدرت یادگیری مربوط میشود. پس دیگر بهانه ای برای ورزش نکردن قبل از جلسات مهم خود ندارید. زیرا کیف شما تا پایان روز کوک است.

تازه از مسافرت برگشتم.

شاید هنوز حال و هوای تعطیلات و صحنه های زیبای مسافرت در ذهنتان باشد. اما این دقیقا دلیلی است برای ورزش کردن. چون بیشتر خانمها در این مواقع رژیم های غذایی خود را می شکنند و در این چند روز به خود اجازه می دهند تا تقریبا هر چیزی به دستشان می رسد بخورند.

 اگر قبل از رفتن به تعطیلات، به طور مداوم ورزش می کرده اید و آن را چند روزی کنار گذاشته اید بدانید زحماتتان را به هدر داده اید. افراد سلامت و خوش تیپ حتی در مسافرت نیز از ورزش دست نمی کشند. چه برسد به بعد از آن.

پس حتی مسافرت هم نباید بهانه ای برای ورزش نکردن شما باشد.

از ورزش کردن بدم میاد

ورزش کردن برای همه افراد یکسان نیست. برای بعضی افراد، عرق کردن در باشگاه مثل شکنجه است. اگر شما نیز در این دسته قرار دارید، بدانید تنها نیستید. این عدم علاقه باز هم برمی گردد به اولویت ها و انگیزه ها.

تصور کنید شخصی اضافه وزن دارد، تصور اینکه روزی خیلی زود بتواند لاغر شود، ورزش کردن و عرق ریختن را برای او شیرین می کند. یا اگر فردی که به دلیل بیماری خود لازم است تا ورزش کند، نیازی به توجیه و بهانه برای ورزش نکردن ندارد. این عرق ریختن برای او بسیار خوشایند است. دفع سموم بدن و بهبود سلامتی از جمله معجزات ورزش کردن است.

امتحان دارم وقت ندارم

مشغله های کاری یا درسی می توانند بسیار استرس زا باشند. اصلا به همین دلیل هم نمی توانند بهانه های خوبی برای تمرین کردن باشند. درست در همین زمان هاست که نیاز داریم تا از قوای روحی و جسمانی تقویت شویم. کاری که ورزش انجام می دهد.

پر مشغله ترین افراد هم در برنامه های زندگی خود می توانند وقت خالی بیابند. پس بحث بر سر بود و نبود زمان نیست. بلکه بر سر یافتن اولویت هاست. ۲۰ یا ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه و یا ۱۵ دقیقه دویدن نمی تواند آسیبی به برنامه های درسی و یا کاری شما وارد کند. داشتن هر نوع فعالیت فیزیکی بهتر از بی تحرک ماندن است.

کار با دستگاه های بدنسازی رو بلد نیستم.

هیچ کسی روز اول کار با همه دستگاه ها را بلد نبود. به تدریج و با کمک مربی، دوستان و ویدئوهای آموزشی، نحوه استفاده از ماشین ها و ابزارهای باشگاهی را یاد گرفتند.

خجالت را کنار بگذارید و هر آنچه را که نمی دانید بپرسید و یا به دنبال منابع بیشتر باشید. زیرا خیلی زود شما هم می توانید لِم دستگاه ها را به افراد تازه وارد و نابلد آموزش دهید.

استرس دارم

زمانی که استرس ها از در و دیوار هجوم می آورند، ورزش نکردن می تواند بهانه و توجیه خوبی به نظر برسد. اما تمرینات ورزشی یکی از بهترین روش ها برای خاموش کردن هیاهوی ذهنی است. دور شدن از محیط ها و شرایط استرس زا با ورزش امکان پذیر است. آزادسازی ماده ای به نام آندورفین حین تمرینات، (هورمون آزادسازی حس خوب.) در مواجه با مشکلات و استرس ها، احساس بهتر و جرات بیشتری به شما می دهد. هر چه تمرینات تان شدیدتر باشد، این احساس در شما قوی تر است.

پس از محیط های استرس زا دوری کنید و در صورتیکه فرصت کافی برای تمرینات ورزشی ندارید، از پیاده روی غافل نشوید.

لاغرم دیگه، واسه چی ورزش کنم؟! ( دارم رژیم می گیرم دیگه ورزش چیه؟)

همه ما می دانیم فرمول لاغری ۷۰-۸۰% رژیم و ۲۰-۳۰% ورزش کردن است. پس خانمها بعد از کمی محاسبه در خصوص میزان دریافت و مصرف کالری به این نتیجه می رسند که “اگر با کم خوری و رژیم غذایی بتوانم تا ۸۰% لاغر شوم، دیگر چرا به خودم زحمت بدم ورزش کنم؟!”

اما این بهانه خوبی برای ورزش نکردن نیست. تمرینات ورزشی فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارند که رژیم گرفتن به تنهایی نمی تواند آن را ایجاد کند.

سخن آخر

همیشه بهانه هایی برای ورزش نکردن وجود دارد. حتی سخت کوش ترین ورزشکاران هم ممکن است گاهی در مسیر این بهانه ها قرار گیرند. اما از انجا که هر مشکلی با راه حل آن به وجود می آید، بهانه ها را هم می توانید مدیریت کنید تا دیگر سد راه اهداف شما نشوند.

در این مقاله سعی کرده ایم تا حد امکان دلایلی را که می تواند مانع ورزش کردن شما شود، برشماریم. نتایج تحقیقات بر روی افراد دچار دیابت، بیماری های قلبی و …. نشان می دهد که انجام ورزش مداوم بر روی این افراد نتایج بسیار مثبت و چشمگیری داشته است. پس دیگر عذر و بهانه ای برای ورزش نکردن نیاورید و دست به کار شوید.

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا