بهترین تمرینات پشت پا سیم کش | لیفت پشت پا

بهترین تمرینات پشت پا سیم کش لیفت پشت پا

پشت پا سیم کش از جمله تمریناتی است که در باشگاه‌ها برای خوش فرم شدن و لیفت پشت پا استفاده می‌شود. در حالی که اکثر ورزشکاران روی ساختن عضلاتی معروف – مانند قفسه سینه، جلو بازو و چهار سرران – تمرکز می‌کنند، از تمرین دادن چندین گروه عضلانی اصلی که نقش مهمی در عملکرد و زیبایی‌شناسی بدن دارند – مانند عضلات پشت ران یا همسترینگ – غافل می‌شوند.

عضلات همسترینگ، از ۴ عضله تشکیل شده است که در پشت ران پاها قرار دارند. مانند عضلات چهار سر ران، همسترینگ نیز باعث افزایش شکل دهی، اندازه و قدرت پاهای شما می‌شود.

ضعیف بودن عضلات پشت پا بر فیزیک و عملکرد شما تأثیر منفی می گذارد و خطر آسیب دیدگی شما را به خصوص در ناحیه زانو افزایش می دهد. از آنجایی که همسترینگ از مفصل زانو و مفصل ران عبور می کند، اجرای تمرینات ترکیبی شامل خمش زانو و لگن برای تقویت عضلات پشت پا مهم است.

استفاده از دستگاه سیم کش برای پشت پا ایده خوبی است. زیرا می توانید تمرینات متنوعی را با آن انجام دهید. ماشین سیم کش، کشش ثابتی را روی عضلات پشت پا وارد می کنند و محرک خوبی برای رشد عضلات هستند. از آنجایی که تعداد ورزش ها با دستگاه سیم کش زیاد هستند؛ ما تصمیم گرفته‌ایم تا بهترین‌ تمرینات پشت پا سیم کش را معرفی کنیم تا وقت خود را برای تمرینات بی‌تاثیر تلف نکنید.

اگر به دنبال ساختن و تقویت عضلات پشت پا با دستگاه هستید، به جای درستی آمده اید. به همراه ما باشید تا متوجه شوید چه تمریناتی برای پشت پا ارزش انجام دادن دارند.

بهترین‌ تمرینات پشت پا سیم کش

در اینجا فهرستی از بهترین تمرینات پشت پا با دستگاه سیم کش – بر اساس ایمنی، اثربخشی و کارایی معرفی می‌کنیم.

۱- پشت ران خوابیده سیم کش

بهترین تمرینات پشت پا سیم کش لیفت پشت پا

فواید پشت ران خوابیده سیم کش

حرکت پشت ران خوابیده یکی از محبوب ترین تمرینات برای ایزوله کردن عضلات همسترینگ هستند. شاید در برخی باشگاه‌ها دستگاه پشت پا خوابیده وجود نداشته باشد. خوشبختانه با یک مچ بند و دستگاه سیمکش می توانید همین حرکت را انجام دهید.

این تمرین برای هدف قرار دادن تمام عضلات پشت پا عالی است و حرکات خمشی زانوها، به لیفت عضلات پشت پا کمک میکند. هنگام اجرای این حرکت دراز کشیده، روی پایین نگه داشتن باسن خود تمرکز کنید تا از درگیر شدن قسمت پایین کمر در حرکت جلوگیری کنید. هرچه کشش بیشتری را بتوانید روی همسترینگ قرار دهید، بهتر است.

پشت ران سیم کش خوابیده را چگونه انجام دهیم؟

 1. قلاب سیمکش را در پایین ترین حالت قرار دهید. مچ بند پا را دور یکی از پاها ببندید. قلاب باید رو به جلوی پا باشد.
 2. یک نیمکت یا تشک ورزشی را روی زمین قرار دهید، دراز بکشید و مقابل سیمکش دراز بکشید و پاهای خود را دراز کنید.
 3. حرکت را با دم و خم کردن زانو به بیرون و بالا شروع کنید. پاشنه پا را به سمت باسن نزدیک کنید. پای دیگرتان را صاف نگه دارید.
 4. هنگامی که کششی قوی در پشت ران خود احساس کردید، ۱-۲ ثانیه مکث کنید.
 5. به آرامی پای خود را با دراز کردن آن به حالت اولیه برگردانید.

۲- پشت پا سیم کش ددلیفت رومانیایی

بهترین تمرینات پشت پا سیم کش لیفت پشت پا

فواید ددلیفت رومانیایی با سیم کش

مسلماً بهترین تمرینی که می توانید برای هدف قرار دادن عضلات پشت پا – ران یا همسترینگ – خود انجام دهید، ددلیفت رومانیایی است. بنابراین منطقی است که این حرکت در اولویت لیست تمرینات ما باشد. ددلیفت رومانیایی با سیم کش یک حرکت ترکیبی است که در حرکات خمشی باسن طبقه بندی می شود. این حرکت، سه عضله از چهار عضله پشت ران را علاوه بر عضلات سرینی و شکم هدف قرار می دهد.

از آنجایی که این یک حرکت ترکیبی است که بر کشش و لیفت پایین تنه تأکید دارد، می توانید وزنه بسیار بیشتری را نسبت به حرکت پشت پا خوابیده استفاده کنید. اگر به دنبال افزایش حجم و لیفت پشت پای خود هستید، این حرکت بهترین توصیه ما است.

برای همه پاورلیفترها، ددلیفت رومانیایی سیم کش به افزایش قدرت عضلات پشت پا کمک می‌کند. هنگام اجرای این حرکت پشت پا با سیم کش، کفش های کف تخت توصیه می شود.

پشت پا سیم کش ددلیفت را چگونه انجام دهیم؟

 1. قلاب سیم کش را در پایین ترین حالت قرار دهید و یک میله به آن وصل کنید و وزنه مناسب را انتخاب کنید.
 2. مقابل سسیم کش با فاصله مناسب، بازوهای خود را دراز کنید و میله را در دست بگیرید.
 3. ۲ تا ۳ قدم به عقب برگردید تا زمانی که کابل کشش پیدا کند، به اندازه عرض شانه پاها را از یکدیگر فاصله دهید. انگشتان پا رو به جلو باشد.
 4. نفس بگیرید، عضلات شکم خود را محکم کنید و حرکت را با فشار دادن باسن به عقب شروع کنید، باید کمی خمیدگی در زانوهای شما وجود داشته باشد. پشت خود را صاف نگه دارید و مستقیم به جلو نگاه کنید.
 5. هنگامی که در عضلات پشت پا و همسترینگ کشش احساس کردید، ۲-۱ ثانیه مکث کنید.
 6. با فشار دادن باسن به سمت جلو به حالت اولیه برگردید.
 7. وقتی به بالا برگشتید، باسن و همسترینگ خود را فشار دهید.

۳- پشت پا سیم کش سومو ددلیفت

بهترین تمرینات پشت پا سیم کش لیفت پشت پا

فواید پشت پا سیم کش سومو ددلیفت

اگرچه ددلیفت سومو در حالت معمولی تاثیر بسیار خوبی بر عضلات پشت پا دارد، اما تمرینات پشت پا با دستگاه سیم کش تاثیر به مراتب بهتری بر پاها میگذارد. (به دلیل تنظیم بهتر وزنه‌ها و کنترل بهتر بدن ).

در این حرکت، مقابل دستگاه سیمکش بایستید و تا حدی خود را از دستگاه فاصله دهید که بتوانید بیشترین کشش را در عضلات پشت پا احساس کنید. دقت کنید تا عضلات پشت خود را صاف نگه دارید و پایین بردن بالاتنه خود را تا زمانی ادامه دهید که پشت‌تان با زمین موازی شود.

۴- پشت پا سیم کش ددلیفت تک پا

بهترین تمرینات پشت پا سیم کش لیفت پشت پا

فواید پشت پا سیم کش ددلیفت تک پا

فایده اصلی انجام ددلیفت رومانیایی تک پا بر خلاف ددلیفت معمولی رومانیایی، تمرین دادن هر بار فقط یک پا است. بسیار رایج است که یک پا از پای دیگر قوی تر باشد. انجام تمرینات یک پایی، مانند ددلیفت رومانیایی تک پا، به اصلاح عدم تعادل پاها نیز کمک می کند.

صرف نظر از اینکه هدف شما قدرت، عملکرد یا زیبایی پاها است، داشتن یک پا قوی تر از پای دیگر ایده آل نیست. این تمرین علاوه بر افزایش قدرت و حجم عضلات پشت ران، تعادل، حرکت و ثبات پایین تنه شما را بهبود می بخشد.

پشت پا سیم کش ددلیفت تک پا را چگونه انجام دهیم؟

 1. سیم کش را در پایین ترین موقعیت آن قرار دهید و یک طناب، میله یا دسته D را به آن وصل کنید، سپس وزن مناسب را انتخاب کنید.
 2. رو به روی سیم کش، بازوهای خود را دراز کنید و طناب را با هر دو دست نگه دارید.
 3. ۲ یا ۳ قدم به عقب بروید. به اندازه فاصله عرض شانه‌ها بایستید و زانوها در را کمی خم کنید.
 4. دم بگیرید، عضلات شکم خود را سفت کنید و حرکت را با بلند کردن پای راست از روی زمین و فشار دادن باسن به عقب شروع کنید تا زمانی که کشش را در پشت پای چپ خود احساس کنید.
 5. در انتهای تکرار، ۱-۲ ثانیه مکث کنید، سپس با فشار دادن باسن خود به سمت جلو، به حالت اولیه برگردید تا دوباره به سمت بالا بایستید.
 6. پس از بالا آمدن، باسن و همسترینگ خود را فشار دهید.

۵- پشت پا ایستاده با سیم کش

بهترین تمرینات پشت پا سیم کش لیفت پشت پا

فواید پشت پا ایستاده سیم کش

برای هدف قرار دادن ماهیچه دو سر ران، انجام تمرینات پشت پا بسیار مهم است؛ زیرا این تنها ماهیچه همسترینگ است که از باسن عبور می کند. یکی از موثرترین ورزش‌های پشت ران پا که می‌توانید با سیم کش انجام دهید، پشت پا ایستاده است.

می‌توانید این تمرین را در هر باشگاهی که دارای دستگاه سیم کش است انجام دهید.

مشابه ددلیفت رومانیایی تک پا، با این تمرین هر بار یک پا را تمرین می‌دهید. از پای ضعیف‌تر خود شروع کنید و تعداد تکرارها را برای هر دو پا یکسان انجام دهید.

۶- سومو اسکوات سیمکش

بهترین تمرینات پشت پا سیم کش لیفت پشت پا

فواید سومو اسکوات سیمکش

همانطور که می دانید اسکوات یا اسکات یک حرکت ترکیبی برای عضلات پایین تنه است. بخصوص اگر آن را با سیم کش و وزنه های مناسب آن انجام دهید. در این بین، سومو اسکوات همانند سومو ددلیفت فایده بیشتری برای عضلات پشت پا دارد. برای تاثیر بیشتر، بیشتر از آنکه عمیق بنشینید، سعی کنید بدن خود را بیشتر به سمت بیرون بکشید و کمی در بالا مکث کنید.

۷- سیم کش بین پا

بهترین تمرینات پشت پا سیم کش لیفت پشت پا

فواید سیمکش از میان پا

سیم کش بین پاها یکی دیگر از تمرینات ترکیبی است که برای ساختن باسن و پشت ران‌های عالی مفید است. از آنجایی که این یک تمرین پشت ران است، عمدتاً سه عضله همسترینگ را که از مفصل ران عبور می کند، هدف قرار می دهد.

از حرکت سیم کش بین پاها معمولاً به عنوان جایگزینی برای هیپ تراست استفاده می‌شود؛ زیرا تنظیم وزنه‌ها و اجرای آن آسان‌تر است. اگر در گذشته سعی کرده‌اید هیپ تراست انجام دهید، اما نتوانسته‌اید آن‌ها را درست اجرا کنید، در عوض این را امتحان کنید.

در این حرکت سعی کنید بیش از حد خود را به پایین نکشید. بلکه تا زمانیکه پشت شما با زمین موازی و صاف است ادامه دهید و سپس بایستید.

سوالات متداول

هر چند وقت یکبار باید عضلات پشت ران را تمرین دهیم؟

تعداد تمرینات بهینه برای عضلات همسترینگ ۲ تا ۳ بار در هفته است. با این حال، مهم است که با انجام این تمرینات آزمایش کنید و ببینید چه چیزی از نظر ریکاوری و عملکرد مناسب شماست. برای اکثر مردم، ۲ بار در هفته بهترین کارایی را خواهد داشت.

اما اگر فقط می توانید ۲ یا ۳ بار در هفته به باشگاه بروید، انجام تمرینات پشت پاسیم کش ۳ بار در هفته ممکن است واقع بینانه نباشد. پس مهم‌تر این است که بفهمید چند روز می‌توانید بر اساس برنامه خود تمرین کنید، سپس تقسیم تمرینی خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

تعداد ایده آل تکرار‌ها برای تمرینات پشت پا چندتا است؟

اگر هدف اصلی شما افزایش حجم عضله – هایپرتروفی است – توصیه می شود که حداقل ۵۰ درصد تمرینات پشت ران شما در محدوده ۱۰-۲۰ تکرار انجام شود. ۵۰% دیگر را می توان به طور مساوی بین محدوده ۵-۱۰ تکرار و محدوده ۲۰-۳۰ تکرار تقسیم کرد.

برای اکثر تمرینات پشت پا، استفاده از محدوده تکرار متوسط ​​تا بالاتر ایده خوبی است. در حالی که حرکات ترکیبی برای محدوده های تکرار کمتر مناسب تر است.

چه نوع تمریناتی عضلات پشت ران را تمرین می‌دهند؟

از هر چهار عضله پشت ران یا همسترینگ، سه عضله به عنوان عضلات دو مفصلی هستند. به این معنی که روی دو مفصل متقاطع حرکت می کنند. عضلات پشت پا عمدتاً در خم شدن زانو و کشش لگن نقش دارند. تمریناتی مانند ددلیفت، ددلیفت رومانیایی و انواع هیپ تراست شامل حرکات کششی و خمشی لگن هستند، بنابراین عضلات پشت پا به شدت درگیر میشوند.

از نظر خم شدن زانو، تمریناتی مانند پشت پا خوابیده و نشسته، عضلات همسترینگ را هدف قرار می دهند. تمرینات پشت ران  از این نظر منحصر به فرد هستند که هر چهار عضله همسترینگ را هدف قرار می دهند.

سخن آخر

دیدن فردی با عضلات پشت پای سفت و ضعیف معمولی است. متأسفانه، عضلات پشت ران در مورد تمرین پا به اندازه عضلات چهار سر ران – جلوی ران – مورد توجه قرار نمی گیرند. در این مقاله به اهمیت تمرینات پشت پا با دستگاه سیم کش پرداختیم و نشان دادیم که ورزیدگی و تقویت عضلات پشت پا چقدر اهمیت دارد.

ورزش های مرتبط با پا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا