بهترین دستگاه های چربی سوز شکم (دستگاه های هوازی)

بهترین دستگاه های چربی سوز شکم (دستگاه های هوازی)

ورزش های هوازی یا کاردیو که عمدتا با استفاده از انواع دستگاه چربی سوز در باشگاه یا خانه شناخته میشوند – به دلیل تقویت کردن قلب، افزایش استقامت و چربی سوزی و تعریق زیاد – پرطرفدار و مفیدند. بعلاوه همه قسمتهای بدن را نیز تقویت می کنند. زیرا چندین ماهیچه را به طور همزمان تمرین می دهند.

مهمترین فواید دستگاه های چربی سوز شکم

یکی از مهم‌ترین فواید ورزش های هوازی: ترکیبی بودن آنهاست. ضمن اینکه می‌توانید آنها را تقریباً در هر جایی انجام دهید. خواه تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT)  در خانه باشد، یا طناب زدن در پارکینگ یا حیاط خلوت، یا دویدن در پارک و خیابان.

در یک سالن بدنسازی، انواع دستگاه های چربی سوز هوازی برای سلامت قلب و عروق و کالری سوزی موجود است. از جمله: دستگاه چربی سوز الپتیکال، دستگاه هوازی پله نوردی، تردمیل، دوچرخه و دیگر انواع دستگاه های چربی سوز …

از این دستگاه های هوازی میتوان در خانه – و عمدتا در هوای برفی و بارانی و یا بسیار سرد – بهره برد.

برخی از دستگاه ها بیشتر از سایرین قابل تشخیص هستند. اما هر کدام برای هدف قرار دادن گروه خاصی از ماهیچه ها طراحی شده اند و به شما کمک می کنند تا اهداف خود را از طریق مانیتورهای پر زرق و برق دنبال کنید.

دقیقا نمیتوان گفت یک دستگاه چربی سوز بر دیگری برتری دارد. اما هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. به همین دلیل در مقاله امروز فیتگردی قصد داریم تا فواید و مزایای  بهترین دستگاه های چربی سوز را با شما به اشتراک بگذاریم.

۱- دستگاه چربی سوز پایین تنه : پله نوردی

بهترین دستگاه های چربی سوز شکم

دستگاه پله‌نوردی یا stair climbing – که در دهه ۱۹۸۰ با نام StairMaster معرفی شد، همانطور که از نامش پیداست، حرکت بالا رفتن از پله ها روی این دستگاه چربی سوز شبیه سازی می شود. بیشتر شبیه به بالا رفتن از پله برقی در حال حرکت است که قاتل چربی های پایین تنه است و باعث می شود در کمترین زمان ممکن عرق کنید.

ماهیچه های هدف: چهار سر، باسن، همسترینگ و ساق پا.

فواید پله نوردی

 • افزایش سلامت قلب و عروق .
 • موثر برای تقویت و خوش فرم کردن پایین تنه .
 • در حالی که ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد، به طور مستقیم عضلات باسن را نیز هدف قرار می دهد.

معایب پله نوردی

 • می تواند باعث خمیدگی و قوز پشت شود، که به نوبه خود منجر به کمردرد یا آسیب میشود.
 • عمدتا پایین تنه را هدف قرار می دهد.
 • یکنواخت و عدم تنوع در حرکت.

چند دقیقه پله نوردی کنیم؟ اگر از آن به عنوان بخشی از گرم کردن استفاده کنید، یک تمرین سریع پنج دقیقه‌ای کافی است. برای سوزاندن چربی و کاهش وزن، آن را به ۲۰ دقیقه افزایش دهید و برای تمرینات HIIT بر روی ضربان قلب تمرکز کنید.

۲- دستگاه چربی سوز خوب شکم : تردمیل

بهترین دستگاه های چربی سوز شکم

تردمیل یک دستگاه هوازی بدنسازی است که به شما امکان می دهد سرعت، مسافت، شیب و ضربان قلب خود را کنترل کنید. همچنین سرعت را برای تمرینات استقامتی و شدت بالا تغییر دهید. بسیاری از دستگاه‌ها دارای صفحه نمایش و متصل به اینترنت هستند تا شما را درگیر خود کنند و قدم هایتان را یکنواخت نگه دارند.

هم کار یک دستگاه چربی سوز را انجام می دهد و هم پایین تنه را تقویت می کند. ماهیچه‌های درگیر عبارتند از: عضلات چهار سر، باسن، همسترینگ، ساق پا، و شکم (دستگاه چربی سوز شکم).

فواید تردمیل

 • دویدن یا راه رفتن روی سطح ایمن و محکمی که راحت تر از دویدن در فضای باز است.
 • افزایش شیب می تواند فشار کمتری به مفاصل وارد کند در حالیکه شدت تمرینات شدت می‌یابد.
 • تغییر سرعت و شیب برای درگیر کردن اعضای مختلف بدن آسانتر میشود.

معایب تردمیل

 • سطح تسمه (محل قرارگیری پاها) همچنان می تواند باعث آسیب به کمر یا مفاصل لگن شده، زانو و مچ پا را تحت فشار قرار دهد.
 • دویدن در یک مکان ثابت، میتواند یکنواخت و کسل کننده شود.
 • تردمیل با دویدن در فضای باز متفاوت است. در فضای باز زمین زیر پای شما ثابت است. اما در یک دستگاه هوازی مثل تردمیل، تسمه زیر پای شما نیز حرکت می کند.

چند دقیقه تردمیل بزنیم؟ به هدف شما بستگی دارد. برای گرم کردن، حدود ۵ تا ۷ دقیقه و برای تمرینات استقامتی با گام های یکنواخت به مدت ۲۰ دقیقه توصیه می شود. برای تمرینات HIIT، سعی کنید به جای زمان تعیین شده، روی رسیدن به ضربان قلب تعیین شده تمرکز کنید.

۳- دستگاه چربی سوز عالی شکم : الپتیکال یا اسکی فضایی

بهترین دستگاه های چربی سوز شکم

وقتی بدن شما در تلاطم حرکت می کند، دستگاه چربی سوز الپتیکال سیستم قلبی عروقی را فعال می کند. بر خلاف سایر دستگاه های کاردیو که عمدتاً پایین تنه را هدف قرار می دهند، این دستگاه هوازی و چربی سوز، هم بالاتنه و هم پایین تنه شما را درگیر می کند. با تغییر سرعت و شیب، می توانید وضعیت خو را بین تمرینات استقامتی و تناوبیِ با شدت بالا، سوئیچ کنید.

ماهیچه های هدف: اسکی فضایی یا الپتیکال، تقریباً همه عضلات را درگیر می کند. عبارتند از : عضلات چهار سر، باسن، همسترینگ، ساق پا، پشت، سینه، شانه ها و شکم.

فواید الپتیکال یا اسکی فضایی

 • فشار بر مفاصل را کاهش می دهد.
 • ایجاد تنوع حرکتی (به عنوان مثال، جلو، عقب، شیب، سرعت).
 • به دلیل کم فشار بودن ضربات و احساس بودن در فضا – احساس معلق بودن – جهت ریکاوری بدن و توانبخشی بسیار مناسب است.

معایب الپتیکال یا اسکی فضایی

اگر شدت تمرین را در طول تمرین تغییر ندهید، حرکتی بسیار آسان و بدون چالش است.

چند دقیقه الپتیکال بزنیم؟ یک قانون کلی خوب برای دستگاه های چربی سوزی مثل اسکی فضایی این است که فواصل ۲۰ دقیقه ای را برای تمرین شدیدتر و ۳۰ تا ۴۵ دقیقه را برای حالت استقامتی اختصاص دهید.

۴- دستگاه هوازی چربی سوز : دوچرخه ثابت

بهترین دستگاه های چربی سوز شکم

دوچرخه ثابت دارای یک صندلی و تکیه گاه پهن است تا پشتیبانی بیشتری در طول پا زدن های شما ایجاد کند و فشار اضافی را از مفاصل برمیدارد. بسیاری از دوچرخه ها دارای تلویزیون و اینترنت هستند تا شما را در حین ورزش سرگرم کنند.

ماهیچه های هدف: همسترینگ، ساق پا، چهار سر، باسن، و خم کننده های ران.

فواید دوچرخه ثابت

 • تمرینات کم ضربه (ایده آل برای هر کسی که مشکلات حرکتی مفصلی دارد).
 • عالی برای افزایش سلامت قلب و عروق.
 • آسیب پذیری کم.

معایب دوچرخه ثابت

 • عمدتا قسمت پایین بدن را تمرین می دهد.
 • کالری کمتری نسبت به سایر دستگاه های چربی سوز و هوازی مانند تردمیل مصرف می کند.
 • محدودیت در تنوع تمرینی

چند دقیقه دوچرخه ثابت بزنیم؟ دوچرخه ثابت یک ورزش هوازی مفید برای مبتدیان و افرادی است که باید به حالت نشسته چربی سوزی کنند. بهتر است تمرینات را بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت انجام دهید – و شدت ضربان قلب را در تمام مدت تمرین تقریبا ثابت نگه کنید.

۵- دستگاه چربی سوزی سریع : دوچرخه اسپینینگ

بهترین دستگاه های چربی سوز شکم

دوچرخه‌های اسپینینگ دستگاهی محبوب برای تمرینات تناوبی با شدت بالا هستند. مقاومت قابل تنظیم آنها باعث کنترل سرعت و حفظ تعادل شما میشود. به شما این امکان را می دهد تا در موقعیتی مشابه مانند جاده به راحتی دوچرخه سواری کنید. ویژگی اصلی دوچرخه های اسپینینگ توانایی آن در ایجاد سرعت بالا در یک محیط امن است. سرعتی که برای سوزاندن چربی های شکم امری ضروری است. همچنین کمک میکند تا استقامت خود را بدون مواجهه با عناصر بیرونی و واقعی افزایش دهید.

عضلات هدف: همسترینگ، ساق پا، چهار سر، باسن، خم کننده های لگن، شانه ها، پشت و شکم.

فواید دوچرخه اسپینینگ

 • هم باعث چربی سوزی و لاغری میشود و هم استقامت عضلانی بدن را افزایش می دهد.
 • عالی برای رقابت و مسابقه دادن.
 • تنوع حالت ها و وضعیت های تمرینی

معایب دوچرخه اسپینینگ

 • احتمال آسیب بیشتر نسبت به دوچرخه ثابت – نداشتن پشتی.
 • فقط تا حدی بالاتنه را درگیر می کند.
 • صندلی کوچک و سخت آن می تواند برای یک دوچرخه سواری طولانی مدت ناراحت کننده شود.

چند دقیقه دوچرخه اسپینینگ بزنیم؟ تمرینات هوازی ثابت باید حدود ۴۵ دقیقه طول بکشد، اما تمرینات شدیدتر در حدود ۲۰ دقیقه. برای اهداف افزایش قدرت، دوچرخه اسپین نیز یک ماشین عالی برای تمرینات شما است. این تمرین را دو تا سه بار در هفته به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه انجام دهید.

۶- دستگاه بدنسازی چربی سوز : دستگاه روئینگ

بهترین دستگاه های چربی سوز شکم

این دستگاه ورزشی چربی سوز حرکت پارو زدن در آب را شبیه سازی می کند. در نتیجه کل بدن از بالا به پایین درگیر میشود. این دستگاه قایقرانی که برای افزایش سرعت، قدرت و کالری سوزی عالی است، می‌تواند سخت‌تر از سایر دستگاه‌های هوازی چربی سوز به شما فایده برساند.

ماهیچه‌های هدف: روئینگ تقریباً تمام گروه‌های عضلانی اصلی بدن، از جمله عضلات چهارسر، همسترینگ، ساق پا، باسن، باسن، پشت، شانه‌ها، عضله دوسر بازو، سه‌سر و چربی سوزی شکم را هدف قرار می‌دهد. از جمله مزایا و معایب دستگاه روئینگ:

فواید دستگاه روئینگ

 • یک تمرین تمام بدن که تمام گروه های عضلانی اصلی را هدف قرار می دهد.
 • ضربات کم فشار با خطر آسیب پذیری کمتر.
 • سرعت، ضربان قلب، مسافت و زمان خود را میتوانید به طور همزمان ارزیابی کنید.

معایب دستگاه روئینگ

 • می تواند به کمر فشار وارد کند.
 • می تواند برای ورزشکاران مبتدی تمرین سختی باشد.
 • میتواند برای برخی افراد دستگاه پر سر و صدایی باشد.

چقدر با دستگاه روئینگ کار کنم؟ اگر هدف شما تمرینات هیت یا HIIT است، بهتر است با یک روتین شدید در هفته شروع کنید. فشاری که این دستگاه چربی سوز بر بدن وارد می کند و فواصل سریع و موثر آن – مانند دورهای سرعتی دو تا سه دقیقه ای با ریکاوری یک دقیقه ای – حداکثر استفاده و بهره از آن را تضمین می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا