بهترین زمان وزن کشی چه موقعی است؟

بهترین زمان وزن کشی چه روزی است؟

ممکن است وزن کشی در خانه برای بسیاری از افراد فرایندی ناامیدکننده باشد. وزن بدن در طول روز دچار نوسان میشود. بسته به اینکه چه زمانی از روز خود را وزن می کنید، ترازوی وزن کشی می تواند عددی بالاتر و یا پایین تر را نشان دهد. بنابراین مهم است تا بهترین زمان وزن کشی خود را بدانیم. آیا بهترین زمان برای وزن کردن خود را میدانید؟ آیا باید هر روز خود را وزن کنیم یا هفته ای یکبار؟ یا ماهی یک بار؟

در مقاله امروز فیتگردی به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

ترازوهای وزن کشی خانگی راهنمای میزان کاهش یا افزایش وزن ما هستند. نتیجه برخی تحقیقات نشان می دهد: افرادی که چند بار در روز خود را وزن می کنند به جای کاهش وزن، افزایش تدریجی وزن را تجربه میکنند.

انجمن قلب آمریکا (AHA) می گوید: مقدار وزن بدن تنها فاکتور تعیین میزان سلامتی نیست و شخص نباید خود را بیش از حد درگیر آن کند. مقدار آب بدن، میزان فعالیت و هورمون ها می تواند عددهای ترازو را جابه جا کند حتی اگر هر روز و در یک زمان مشخص خود را وزن کنید.

چه موقعی از روز بهترین زمان وزن کشی است؟

بهترین زمان وزن کشی چه روزی است؟

برای دانستن میزان افزایش یا کاهش وزن باید در یک زمان مشخص و ثابت از روز خود را وزن کنید. وزن بدن ما در طول روز دچار نوسان میشود. اگر خود را هر روزی که میخواهید و یا در هر زمانی که میخواهید وزن کنید عدد دقیقی به دست نمی آورید.

صبح ها یکی از دقیق ترین و بهترین زمان های وزن کشی میباشد. (بعد از اجابت مزاج). چرا؟

زیرا بدن شما پس از استراحت طولانی از شب قبل و هضم غذا و تخلیه آنچه خورده و نوشیده اید، آماده است تا روی دستگاه وزن گیری عدد مطمئن تری را به شما نشان دهد. به این ترتیب زمان وزن کردن به عنوان اولین کار شما بعد از بیدار شدن به صورت یک عادت درآمده مداومت در انجام آن می تواند به کاهش و یا افزایش وزن دقیقی بیانجامد.

هر روز صبح خود را وزن کردن فایده دیگری نیز دارد و آن فهمیدن به موقع افزایش وزن است. به عنوان مثال تجمع تنها ۱۰۰ کالری در روز در پایان هفته می تواند منجر به افزایش وزن شما شود. اما اگر وزن شما هر روز چک شود به موقع جلوی ایجاد این تغییرات را خواهید گرفت. به عنوان مثال ورزش می کنید یا قید خوردن کیک و شکلات را میزنید فقط برای اینکه در آن روز جلوی اضافه وزن خود را بگیرید و چربی انباشته نکنید.

به خاطر داشته باشید هر روز خود را وزن کردن در برخی افراد، می تواند تاثیر منفی نیز بر روان آنها داشته باشد و باعث ایجاد وسواس فکری و آسیب روحی شود. اگر شما نیز از آن دست افراد هستید بهتر است هفته ای یک روز وزن خود را اندازه بگیرید.

بهترین زمان وزن کشی یک موقع مشخص از روز است

وزن کردن خود را به یک زمان معین از روز موکول کنید. همانطور که در بالا نیز گفتیم صبح ها بهترین زمان وزن کردن است. قبل از آنکه غذایی بخورید و یا آبی بنوشید.

بدترین زمان وزن کشی

بهترین زمان وزن کشی چه روزی است؟

برای افرادی که انتظار دارند عدد واقع بینانه ای را روی ترازوی وزن کشی ببینند هر زمانی بهترین زمان وزن کشی نیست. چه موقع هایی از روز نباید خود را وزن کنیم؟

  • بلافاصله بعد از غذا خوردن و یا زمان کمی پس از آن
  • پس از نوشیدن مقدار زیادی آب
  • بعد از ورزش یا تمرینات بدنسازی

توجه مهم: بهتر است خانمها نزدیک به زمان پریودی خود را وزن نکنند. تغییرات هورمونی در روزهای نزدیک به پریودی منجر به ایجاد اختلال و نوسان در وزن میشود و باعث میشود تا وزن دقیق شما نشان داده نشود.

در زمان وزن کشی لباس همیشگی خود را بپوشید

بهترین زمان وزن کشی چه روزی است؟

اگر با لباس خود را وزن می کنید همان لباسی را بپوشید که هفته قبل و یا روز قبل با آن خود را وزن کرده بودید. پوشیدن لباسهای مختلف از دقت وزنه می کاهد. بهتر است هنگام وزن کردن خود لباسی نپوشید. در این صورت عدد دقیق تری در وزن کشی به دست خواهید آورد.

ترجیحا از یک ترازوی دقیق و دیجیتالی استفاده کنید

اگر میخواهید به طور جدی در جریان وزن دقیق خود قرار بگیرید بهتر است از همان ترازویی استفاده کنید که دفعه قبل خود را با آن وزن کرده اید. طبیعتا ترازوهای وزن کشی دیجیتالی انتخاب های بهتری هستند.

پس از هر بار وزن گرفتن عدد را یادداشت کنید

بهترین زمان وزن کشی چه روزی است؟

اگرچه ممکن است تصور کنید که عدد وزن خود را فراموش نخواهید کرد، اما در مقابل این وسوسه بایستید. حتی اگر این عدد بالاتر و یا پایین تر از حد انتظار شما باشد و بدانید که آن را به خاطر خواهید سپرد. مجموعه ای از این اعداد و ردیابی وزن شما طی روزها و هفته های آینده مقایسه بهتری از میزان کاهش و یا افزایش وزن تان به دست میدهد.

سخن آخر

معمولا صبح ها دقیق ترین و بهترین زمان برای گرفتن وزن است. اگر امکان وزن کشی در این تایم را ندارید در یک روز مشخص از هفته و در زمان معینی از روز وزن خود را اندازه گیری کنید.

علاوه بر زمان وزن کشی، فاکتورهایی چون نوع لباسی که می پوشید (با کفش یا بدون کفش) و استفاده از نوع وزنه ها (ترجیحا دیجیتالی) نیز در نشان دادن دقیق تر عدد وزنه موثر است.

هیچ گاه به خاطر نیم یا یک کیلو افزایش وزن نسبت به روز قبل خود را سرزنش نکنید. این نوسانات ناچیز وزنی، عادی هستند. استرس یا وسواس بیش از حد بر روند پیشرفت برنامه شما تاثیر معکوسی خواهد گذاشت. به خاطر داشته باشید تغییرات وزن به آهستگی انجام میشود. پس نا امید نشوید و برنامه رژیمی و تمرینات ورزشی خود را ادامه دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا