بهترین غذاها برای درد های مزمن

بهترین غذاها برای درد های مزمن

غذاها بخشی ضروری از یک برنامه تسکین درد مزمن هستند. مصرف غذای مناسب در حجم مناسب می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. همچنین میتواند میزان داروهای مصرفی شما را کاهش دهد. علاوه بر این، غذای سالم می‌تواند همراه با رژیم‌های درمانی برای تسکین قابل توجه بیماران دچار درد های مزمن عمل کند.

تغییرات ساده در تغذیه شما، می تواند درد های مزمن و قابل توجه را کاهش دهد. حتی کیفیت زندگی شما را تغییر دهد. برخی از افراد تنها با تغییر رژیم و با خوردن غلات کامل و خوردن ماهی بیشتر و گوشت قرمز کمتر، علاوه بر کاهش انواع درد های مزمن ، به فرم و زیبایی بدن خود نیز کمک میکنند.

رژیم غذایی مناسب برای درد مزمن

بیشتر سیستم ایمنی بدن مربوط میشه به روده ها. جایی که یک اکوسیستم از عملکرد آن محافظت می کند. اکوسیستم روده متشکل از میکروبیوم هاست : آنها بخش مهمی از واکنش به درد های مزمن و التهابات بدن هستند. دانشمندان بر این باورند که میکروبیوم ها، نقشی حیاتی در ایجاد احساس درد در بدن ما دارند.

غذاهایی که باعث التهاب در بدن میشوند، میکروبیوم های خاصی را تحریک می کنند. میکروبیوم هایی که به سیستم عصبی مرکزی سیگنال ارسال می کنند. همین امر باعث ایجاد درد و التهاب می شود. رژیم غذایی ضد التهابی با مبارزه با این سیگنال ها به کاهش و پیشگیری از درد کمک می کند.

مصرف چنین غذاهایی نه تنها از درد مزمن ناشی از التهاب جلوگیری می کند- بلکه عوارض جانبی ناخوشایند برخی از داروها را که باعثِ : دید کم، از دست دادن حافظه و خواب آلودگی می شوند، از بین می برد.

تحقیقات نشان می دهد که درد و تغذیه از چندین جهت مهم با یکدیگر مرتبط هستند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که فلاونوئیدها با کنترل التهاب، درد را کاهش می دهند. محققان دریافتند که توت فرنگی به ویژه در کاهش درد زانو ناشی از آرتروز مفید است.

مطالعه دیگری به این نتیجه رسید که یک رژیم غذایی ضد التهابی، به طور موثر سطح درد را در زنان مبتلا به فیبرومیالژیا کاهش می دهد.

علاوه بر این، چندین مطالعه دیگر ارتباط بین رژیم غذایی و درد را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که به طور موثری آرتریت روماتوئید (روماتیس مفصلی.) و دردهای مرتبط با آرتروز را تسکین می دهد.

افزودن غذاهای زیر به رژیم غذایی شما در کاهش التهاب موثر است. آنها میتوانند به شما در از بین بردن یا کاهش درد مزمن کمک کنند.

۱- غذاهای سبوس دار

بهترین غذاها برای درد های مزمن

هر رژیم ضد التهاب برای دردهای مزمن باید شامل غذاهای سبوس دار مانند نان سبوس دار، برنج قهوه ای. جو، بلغور، کینوا، بلغور کوسکوس، پولنتا (آرد ذرت.) و نان چاودار (نان روگن) باشد. این غذاها دارای خواص ضد التهابی هستند که می توانند جزء ضروری رژیم غذایی درد مزمن شما باشند. همچنین می‌توانید برای گنجاندن این مواد سالم در رژیم غذایی خود، به سراغ نان تورتیلا و ماکارونی های سبوس دار بروید.

۲. لوبیا، آجیل و حبوبات

لوبیا، آجیل، دانه ها و غذاهای گیاهی که دارای پوست هستند مانند : لوبیا سبز و نخود فرنگی، از دیگر انواع مواد غذایی برای درد های مزمن هستند. با گنجاندن این غذاها در رژیم غذایی، بیماران مبتلا به درد مزمن می توانند بهبود قابل توجهی را در بدن خود مشاهده کنند.

۳. میوه ها

میوه هایی مانند توت، انار و گیلاس از جمله غذاهایی هستند که درد را کاهش می دهند. میوه های تیره رنگ سرشار از خواص ضد التهابی هستند و مصرف روزانه آنها از التهاب جلوگیری می کند. از نوشیدن آب میوه ها خودداری کنید زیرا حاوی مقدار زیادی قند هستند که می تواند التهاب و درد را بدتر کند.

۴. سبزیجات

استفاده از فلفل‌های زرد، نارنجی و قرمز و گوجه‌فرنگی می‌تواند درد مزمن ناشی از بیماری ها را کاهش دهد. خوردن اسفناج، شاتوت، کلم پیچ، کاهو و سبزیجات مخلوط به خصوص سبزی های تیره و برگ دار، می تواند سیستم ایمنی بدن را در برابر التهاب و درد مزمن افزایش دهد.

همچنین می توانید از کلم بنفش و سبز، پیاز، سیر، کلم بروکلی، کلم بروکسل و گل کلم برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود در برابر التهاب استفاده کنید. سایر سبزیجاتی که ممکن است به کاهش درد کمک کنند : تربچه، خیار، لوبیا سبز و پیاز سبز (پیازچه) می باشد.

۵. ماهی

بهترین غذاها برای درد های مزمن

ماهی یکی از غذاهایی است که باعث کاهش درد در بدن می شود. بخصوص سالمون، شاه ماهی، ساردین و ماهی خال مخالی – از جمله منابع غنی برای کاهش درد های مزمن بوده، خاصیت ضد التهابی دارند.

۶. سایر غذاها

خوردن زیاد مرغ و بوقلمون می تواند به کاهش درد مزمن شما کمک کند. سایر مواد غذایی برای کنترل درد مزمن : شامل تخم مرغ، پنیر و ماست می باشد. برخی از گیاهان و گونه های گیاهی از جمله دارچین، زنجبیل، زردچوبه، سیر، رزماری، فلفل قرمز، فلفل سیاه نیز میتواند به مبارزه با درد و التهاب کمک کند.

نتیجه

غذاهای معرفی شده در این مقاله دارای خواص ضد التهابی هستند. آنها در صورت استفاده به نسبت مناسب می توانند درد مزمن را تسکین دهند. این رژیم‌ها سیستم ایمنی شما را تقویت می کنند و بر ضد درد های مزمن عمل میکنند. این غذاهای ضد التهابی، باعث تسکین درد می شوند و بیماران را از عوارض جانبی احتمالی داروها نجات می دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا