۱۱ مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها که باید آن را بدانید

11 مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها که باید آن را بدانید

استقبال خانمهای جوان از ورزش هنرهای رزمی روز به روز بیشتر میشود. به نظر می رسد در سالهای اخیر فواید ورزش های رزمی برای خانمها مشهود تر شده است. فواید هنرهای رزمی و تاثیر آن بر جسم و روح فرد بر کسی پوشیده نیست. در بیشتر مواقع یادگیری صحیح فنون و نحوه اجرای آن می تواند از شما شخصیتی جدید بسازد و تا ابد زندگی تان را تغییر دهد.

روی آوردن و علاقه بانوان به ورزش های رزمی اتفاق خوبی است زیرا چرخه عقاید سنتی و قدیمی که در آن ورزش های رزمی را تنها برای آقایان مناسب می دانستند، در هم میشکند. ورزش های رزمی برای هر دو جنس آقا و خانم مناسب و کاربردی است و در این مقاله نشان میدهیم که چرا بهتر است خانمها به ورزش های رزمی روی آورند.

ممکن است هنگام شرکت در کلاسهای رزمی در نگاه اول جثه و قد افراد دیگر کمی ترسناک و نگران کننده باشد. اما به تدریج و با یادگیری فنون کلیدی متوجه خواهید شد مواجه شدن با رقیبانتان و غلبه بر آنها در بیشتر موارد به داشتن سرعت و اجرای فن صحیح بستگی دارد.

در زیر به ۱۱ مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها اشاره خواهیم کرد.

دفاع شخصی

11 مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها که باید آن را بدانید

از مهم ترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها دفاع شخصی است. همه افراد باید هنر دفاع کردن از خود را یاد بگیرند. در این میان خانمها به دلیل فیزیک بدن خود باید موضوع دفاع شخصی را جدی تر دنبال کنند. خطر همواره وجود خواهد  داشت چه در خیابان چه در مدرسه و دانشگاه و چه در خانه!

حتی اگر در محیط های امن و یا با افراد قدرتمندی زندگی می کنید نباید از یادگیری هنرهای رزمی غافل شوید. زیرا همواره باید بلد باشید چگونه از خود دفاع کنید.

آیکیدو، موی تای و جوجیتسو برزیلی سه ورزش رزمی برای دفاع شخصی و مناسب برای خانمهاست. در این ورزش های رزمی بخصوص یاد می گیرید چطور در شرایط خطرناک احساسات خود را کنترل کنید و ذهن خود را آرام کنید.

بخصوص تمرکز جوجیتسو مبارزه با افرادی با جثه بزرگتر از خودتان است. با این ورزش رزمی قادر خواهید بود بر هر نوع مهاجم صرفنظر از جنسیت، بزرگی و قد غلبه کنید.

در نهایت اینکه با دانستن هنر دفاع شخصی، بدون استرس و نگرانی در خیابان راه خواهید رفت، بخصوص اگر در برهه ای از زمان در زندگی خود تنها باشید.

فرم گیری بدن

11 مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها که باید آن را بدانید

از دیگر فواید ورزش های رزمی برای خانمها خوش فرم کردن بدن است. به عنوان مثال ورزش رزمی جوجیتسو برزیلی یک ورزش فول بادی محسوب میشود. به این معنا است که اجرای آن ۲ یا ۳ روز در هفته به تقویت عضلات بالاتنه و پایین تنه کمک می کند. پس از گذشت چند ماه به اندامی سفت و ورزیده دست پیدا خواهید کرد. اگر چه ورزش های رزمی حکم تمرینات کاردیو و سرعت بالا را دارند اما به خاطر داشته باشید جلسات و کلاسهای این رشته می توانند بسیار سخت و طاقت فرسا باشند.

و این یکی دیگر از فواید ورزش های رزمی برای خانمهاست که اگرچه دشوار و خسته کننده هستند اما در پایان، برای سختی هایی که تحمل می کنید پاداش خواهید گرفت.

علاوه بر فرم گیری بدن، ذهن شما نیز فرم می گیرد. در نتیجه این ورزش های رزمی می توانند زندگی شما را از هر جهت بهبود بخشند.

ورزش های رزمی باعث لاغری میشود

11 مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها که باید آن را بدانید

از فواید ورزش های رزمی برای خانمها سریع لاغر شدن تمام قسمتهای بدن می باشد. ورزش های رزمی همانند تمرینات ایروبیک عمل می کنند. بدین معنا که کلاس های تمرین هنرهای رزمی همانند تمرینات HIIT مکانی عالی برای حرفه ای شدن و همزمان کاهش وزن سریع بانوان است. تحرک و سرعت در ورزش های رزمی به گونه ای است که شما می توانید بدون داشتن یک رژیم غذایی سفت و سخت وزن کم کنید. به جای راه رفتن و یا دویدن بر روی تردمیل که ممکن است خسته کننده به نظر برسد، با اجرای ورزش های رزمی کالری می سوزانید اما این بار برایتان یکنواخت و تکراری نیست. زیرا در هر جلسه مهارت و فن جدیدی یاد خواهید گرفت.

اعتماد به نفس را بالا می برد

11 مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها که باید آن را بدانید

از مهمترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها بالا بردن اعتماد به نفس است. انواع هنرهای رزمی به شما این امکان را می دهد تا خود را بهتر بشناسید. بالاتر از همه اینکه این ورزش ها برای افرادی که دچار مشکلات روحی و ذهنی از جمله افسردگی هستند، بسیار مفید و موثر است. چالشی بودن تمرینات در ورزش های رزمی باعث میشود تا مرزهای ذهنی خود را جابه جا کنید و فراتر از آنچه بودید بیندیشید.

این ورزش ها به شما کمک می کند تا به آنچه هستید قانع نباشید و دست به کارهایی بزنید که فکر می کردید امکان ناپذیرند. در هم شکستن مرزها و ترس ها باعث میشود تا به خود افتخار کنید و این تاثیر زیادی روی ذهن و سلامت شما می گذارد. زیرا به شما احساس رسیدن به تک تک اهداف و آرزوهایتان را می دهد و این یعنی با وجود مشکلات و موانع زیاد، امید به زندگی و پیشرفت نیز افزایش می یابد.

ورزش های رزمی تمرکز را افزایش می دهد

11 مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها که باید آن را بدانید

ورزش هنرهای های رزمی فقط به موضوع دفاع شخصی نمی پردازد. شما در این تمرینات یاد می گیرید چگونه در بدن خود آرام بوده و با آن هماهنگ باشید. هنرهای رزمی قدرت تمرکز و قوای ذهنی شما را افزایش می دهد.

شما در این ورزش باید حریف خود را به دقت زیر نظر داشته باشید. زیرا باید بدانید چگونه هر حرکت او را به نفع خود تمام کنید. مهارت ها و فنون این تمرینات در بالا بردن تمرکز، شفاف سازی ذهن و رویارویی با مسائل زندگی بسیار موثر است.

مهارت های شخصی را افزایش می دهد

11 مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها که باید آن را بدانید

هدف ورزش های رزمی فقط برای یادگیری فنون و چگونگی مبارزه با حریف نیست. هنرهای رزمی تنها برای قوی کردن، لاغری و یا خوش فرم کردن بدن نیست. برای موفقیت در این نوع ورزش ها شما باید ساختار فکری منسجم و قدرتمندی نیز داشته باشید. بخصوص به عنوان یک خانم که همواره در جستجوی مهارتهایی است که در گذشته هرگز نبوده اند.

در کلاس های هنرهای رزمی روزهایی خواهند آمد که در آن موانع بسیاری سر راه شما قرار می گیرد. بیشتر ما روزهایی را در زندگی خود تجربه کرده ایم که در تمرینات مان هیچ گونه پیشرفتی نداشته ایم. گویا در یک نقطه گیر کرده ایم. آنها لحظاتی هستند که واکنش بسیاری از خانمها به آن، برگشتن به خانه، ناامیدی و دست از کار کشیدن است.

اما تنها تصمیم درست در این گونه مواقع ترک نکردن زمین مبارزه است. اینکه یاد بگیریم چگونه پس از هر شکستی خود را جمع و جور کنیم، دوباره خود را احیا کنیم و با قدرت چند برابر به میدان بازگردیم و ادامه دهیم. باید به اتفاقاتی که سر راهمان رخ می دهد اعتماد کنیم زیرا آنها هستند که هنر چگونگی برخورد با موانع و مشکلات را به ما می آموزند و در دراز مدت قدرت ذهنی ما را بالا می برند. این دیدگاه و طرز فکری که در کلاسها و یا مسابقات هنرهای رزمی می آموزید شما را برای رویارویی با مشکلاتی به مراتب دشوارتر در زندگی اجتماعی آماده می سازند.

خوب یا بد، هنرهای رزمی به شما یاد می دهد در زندگی هر آنچه بر سر راهتان قرار می گیرد را در آغوش بگیرید.

ورزش های رزمی انعطاف پذیری را افزایش می دهد

11 مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها که باید آن را بدانید

انعطاف پذیری در زندگی و در عرصه هنرهای رزمی بسیار مهم است. داشتن بدنی سخت و خشک باعث میشود تا نتوانید فنون و تکنیک ها را با سرعت اجرا کنید. قبل از اجرای تمرینات رزمی همانند اجرای حرکات بدنسازی باید ابتدا بدن خود را گرم کنید و قبل و پس از آن حرکات کششی لازم را انجام دهید. این کار باعث میشود تا پس از پایان تمرینات، بدن شما ریلکس شود. حرکات کششی همچنین از آسیب رسیدن به بدن حین اجرای فنون رزمی جلوگیری می کند.

مهم تر از همه اینکه عادت دادن بدن به انجام حرکات کششی و انعطاف پذیری در ورزش های رزمی، باعث جوانتر ساختن پوست بدن میشود.

استرس را از بین می برد

یکی دیگر از فواید مهم ورزش های رزمی برای خانمها از بین بردن استرس و آرامش ذهن است. شاید برخی از خانمهای رزمی کار در زندگی خود روز بدی را سپری می کردند و تنها با حاضر شدن سر جلسات تمرین ورزش های رزمی، سموم و انرژی های منفی را از بدن و زندگی خود دور کرده اند.

مشکلات زندگی شما چه سر کار باشد چه در خانه، فایده مهم ورزش های رزمی، ریست کردن ذهن و بازگشت آرامش دوباره به زندگی است. تمرینات پرفشار و سرعتی در هنرهای رزمی باعث آزادسازی ماده اندورفین در بدن شده که باعث خوشحالی و رضایت خاطر شما میشود و سطح نگرانی و استرس را کاهش می دهد. این حالت را حتی تا چند ساعت پس از پایان تمرینات تجربه خواهید کرد.

به جای نشستن در خانه و اندیشیدن به انواع فکر و خیالات، به کلاس هنرهای رزمی بپیوندید. نه تنها مشکلات زندگی را کاهش می دهد بلکه با ایجاد انسجام فکری، باعث میشود تا با انرژی بالا و آرامش به دنبال راه حل مشکل خود باشید. هدف، خارج شدن از جلسات تمرینی ورزش های رزمی با داشتن لبخند و شخصیتی قوی تر است.

ورزش های رزمی سلامت قلب و عروق را افزایش می دهد

هدف بسیاری از خانمها از روی آوردن به هنرهای رزمی، سلامتی بدن است. اما مهمترین فایده ورزش های رزمی، قوی کردن قلب است. افزایش ضربان قلب حین اجرای فنون نفس گیر ورزش های رزمی، باعث کاهش فشار خون نیز میشود. این کار به قوی تر شدن و کارکرد بهتر قلب نیز کمک می کند.

وجود یک مربی منضبط و حرفه ای می تواند در اجرای بهتر این تمرینات موثر باشد . کسی که ساعت شروع و پایان کار تمرینات هنرجویان را مشخص می کند.

با افراد جدیدی دوست می شوید

11 مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها که باید آن را بدانید

طبیعت بشر، آشنایی با افراد جدید، دوست پیدا کردن و اجتماعی بودن است. در باشگاه ها اکثر افراد در حالیکه وزنه میزنند و یا با دستگاه کار می کنند، هدفون به گوش دارند. اما وضعیت در کلاس هنرهای رزمی کمی متفاوت است زیرا باید با فرد مقابل و یا همرزمان خود ارتباط برقرار کرده یا مبارزه کنید. بسیاری از خانمها شرکت در کلاس های ورزش های رزمی را روشی عالی برای یافتن دوستان هم هدف و مشابه به خود می دانند. افرادی که ترجیح می دهند بخشی از زمان خود را به دور از جمع خانواده و بدون استرس کار خانه و یا بیرون، بگذرانند.

اگرچه جلسات تمرینی ورزش های رزمی، بسیار دشوار است، اما همواره زمانی برای گپ زدن، تبادل نظر و خندیدن با هم گروههای خود وجود دارد. بهرحال موضوعی پیدا خواهد شد تا بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید حتی اگر خجالتی ترین عضو کلاس خود باشد.

در کلاس های تمرین، ما عضوی از خانواده ورزش های رزمی هستیم. به محض آنکه بتوانید این ارتباط را احساس کنید، در هنرهای رزمی نفس می کشید و برای همیشه در آن زندگی خواهید کرد.

هنرهای رزمی باعث ایجاد عادت های سالم می شود

11 مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها که باید آن را بدانید

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم، ورزش های رزمی به سلامت بدن و افزایش کیفیت زندگی دربسیاری از جهات کمک می کند. یکی از بزرگترین تغییرات حاصل از آن، به وجود آوردن عادت غذایی سالم است.

تمرینات سنگین در این ورزش، میل شما را برای خوردن غذاهای بیشتر و سالم تر افزایش می دهد. پس از پایان تمرینات، بدن شما کاهش انرژی شدیدی خواهد داشت. در این صورت باید به بدن شما ویتامین ها، کربوهیدرات ها، چربی های سالم و …. به اندازه کافی برسد تا بتوانید به اجرای تمرینات ادامه دهید.

داشتن روتین غذایی سالم و مغذی به افزایش سیستم ایمنی بدن در دراز مدت کمک خواهد کرد. این به بدن شما کمک می کند تا سریعتر احیا شده بتواند با قدرت بیشتری به ادامه تمرینات بپردازد.

خوردن غذاهای ناسالم و هله هوله و نیندیشیدن به سلامت بدن، به هیچ وجه با ورزش های رزمی و استایل یک رزمی کار، جور در نمی آید.

3 در مورد “۱۱ مورد از بهترین فواید ورزش های رزمی برای خانمها که باید آن را بدانید”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا