تاثیر قهوه قبل از ورزش در لاغری

تاثیر قهوه قبل از ورزش در لاغری

بعضی از ما عادت داریم روز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز کنیم. اما تاثیر قهوه در رژیم غذایی روزانه ما چیزی بیش از آن است. در این مقاله به تاثیر قهوه قبل از ورزش در لاغری می پردازیم.

وجود کافئین در قهوه قبل از ورزش علاوه بر افزایش سوخت و ساز بدن و لاغری، باعث افزایش عملکرد و توان بدنی شده، خستگی و درد ناشی از تمرینات بدنسازی را کاهش می دهد.

مهمترین فواید قهوه در بدن

تاثیر قهوه قبل از ورزش در لاغری

۱- افزایش هوشیاری

۲- کاهش افسردگی

۳- افزایش تمرکز

۴- گردش خون بهتر

۵- ترمیم عضلات بدن

۶- چربی سوزی

۷- تنفس بهتر

۸- کاهش خطر ابتلا به دیابت

چرا نوشیدن قهوه قبل از ورزش باعث لاغری می شود؟

نوشیدن قهوه به عضلات کمک می کند تا چربی بیشتری بسوزانند. ماهیچه های بدن برای سوزاندن انرژی از گلیکوژن، که نوعی از گلوکوز می باشد، تغذیه می کنند. هنگامی که ذخیره گلیکوژن به اتمام برسد ماهیچه ها ضعیف و از کارافتاده می شوند. به همین دلیل شروع به سوزاندن چربی های بدن می کنند. 

 اینجا درست زمانی است که قهوه نقش خود را ایفا می کند. کافئین موجود در قهوه می تواند مانند یک محرک باعث شود تا عضلات، سریعتر چربی های بدن را بسوزانند و مصرف ذخیره گلیکوژن را به تاخیر بیندازد. در نتیجه عضلات بدن به راحتی دچار خستگی نمی شوند.

به عبارت دیگر مصرف قهوه باعث می شود تا بدن به جای گلیکوژن، از چربی ها برای سوخت انرژی خود استفاده کند. در نتیجه ضمن آنکه ماهیچه ها دیرتر خسته می شوند، لاغری نیز سریعتر اتفاق می افتد.

آیا نوشیدن قهوه به لاغر ماندن نیز کمک می کند؟

تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۶ بر روی ارتباط بین مصرف کافئین و لاغری انجام شد، نشان داد احتمال لاغر ماندن در افرادی که قبل از ورزش قهوه می نوشند نسبت به افرادی که قبل از ورزش قهوه مصرف نمی کنند به مراتب بیشتر است.

بنابراین برای افرادی که قصد دارند از طریق رژیم غذایی و یا ورزش و یا هر دو لاغر شوند و لاغر بمانند، قهوه می تواند داروی معجزه آسای لاغری و ثابت ماندن وزن شما باشد.

کاهش اشتها با قهوه

مصرف قهوه باعث می شود تا در طی روز کمتر غذا بخورید. در نتیجه کالری کمتری دریافت می کنید و همین موضوع به لاغر شدن شما کمک می کند.

بهترین زمان مصرف قهوه قبل از ورزش برای لاغری

تاثیر قهوه قبل از ورزش در لاغری

۱۵ الی ۴۵ دقیقه طول می کشد تا کافئین موجود در قهوه جذب بدن شود. اما بیشترین تاثیر خود را ۳۰ تا ۷۵ دقیقه پس از مصرف می گذارد. بنابراین بهترین زمان مصرف قهوه برای لاغری، ۱ ساعت قبل از ورزش یا باشگاه توصیه می‌شود.

آیا مصرف قهوه قبل از ورزش برای همه ورزشکاران مفید است؟

خیر. میزان و تاثیر مصرف قهوه برای همه افراد یکسان نیست. افرادی که بدن آنها پس از نوشیدن قهوه واکنش منفی نشان می دهد بهتر است مصرف آن را کم کرده و یا حتی قطع کنند. به عنوان مثال تهوع، ملین شدن بیش از حد شکم، تپش قلب، سرگیجه و … از مواردی هستند که برخی افراد پس از نوشیدن قهوه به آن دچار می شوند.

چنانچه برای اولین بار است که قهوه مصرف می کنید با مقدار کم شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید. در بیشتر افراد، بدن به تدریج تاثیرگذاری قهوه روی اندام ها را شروع و پس از مدتی به آن عادت می کند.

توجه داشته باشید چنانچه هدف ورزش آرام کردن ذهن و بدن شماست بهتر است از نوشیدن قهوه قبل از تمرینات، خودداری کنید.

نکات مهم در خصوص مصرف قهوه حین تمرینات بدنسازی و فعالیت های بدنی

تاثیر قهوه قبل از ورزش در لاغری

۱- هر چند نوشیدن قهوه قبل از ورزش و تمرینات بدنسازی ایده ای عالی برای افزایش قدرت تحمل درد و افزایش چربی سوزی در بدن است، اما نمی توان به عنوان تنها نوشیدنی انرژی زا به آن اکتفا کرد. هنگامی که بدن احساس خستگی کند، این خواب کافی و مصرف غذاهای پروتئین زا هستند که انرژی آن را برای دور بعدی تمرینات بدنی مهیا میسازند.

۲- مصرف قهوه در برخی افراد با توجه به حساسیت های بدنی آنها، می تواند باعث ملین شدن بیش از حد شکم شود. هر چند این موضوع نیز به نوعی به لاغری بدن کمک می کند اما روی کیفیت ورزش شما تاثیر منفی می گذارد.

۳- همچنین کافئین موجود در قهوه ماده ای ادرار آور است. پس قبل از آنکه قهوه بنوشید و سپس به باشگاه و یا پارک بروید تمهیدات لازم برای آن را در نظر داشته باشد.

۴- مصرف بیش از حد قهوه قبل از ورزش و تمرینات بدنسازی باعث ایجاد خستگی مفرط عضلات و کم آبی در بدن می شود. دو عاملی که باعث می شود تا قدرت و کارایی بدن حین ورزش و پس از آن به شدت افت کند.

منابع:
time.com
realsimple.com
aaptiv.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا