تای چی : ورزش رزمی آرام برای مبارزه با استرس

تای چی ورزش رزمی آرام برای مبارزه با استرس

اگر به دنبال روشی برای کاهش استرس در زندگی خود هستید، تای چی را به عنوان گزینه ای مناسب در نظر بگیرید. این ورزش در اصل به منظور دفاع شخصی ابداع شد. اما بعدها به عنوان تمریناتی برای بهبود وضعیت سلامتی و از بین بردن استرس استفاده میشد. گاهی به آن لقب مدیتیشن متحرک داده میشود. تای چی با ایجاد حرکات آرام، روان و پیوسته جزء ورزش های آرامش بخش و پر فایده به شمار می رود.

تای چی چیست؟

تای چی که تای چی چوان نیز نامیده میشود، نوعی ورزش سنتی و هنر رزمی در چین می باشد. تمرینات آن شامل مجموعه ای از حرکات آرام و متمرکز است که همراه با تنفس عمیق انجام می شود. هر حرکت بلافاصله پس از حرکت دیگر اجرا میشود به گونه ای که هیچ فاصله ای بین آنها نمی باشد. تضمین کننده آن است که بدن شما همواره در حرکت است.

در این هنر رزمی آرام سَبک و استایل های مختلفی وجود دارد. هر سبک بر روش و اصولی خاص و کمی متفاوت از دیگری استوار است. درون هر سبک، هدف متفاوتی وجود دارد. در برخی از سبک ها تمرکز اصلی بر سلامت بدن و در دیگری هدف، نشان دادن جنبه رزمی این ورزش است.

بهترین سَبک تای چی کدام است؟

استایل یانگ در تای چی ( Yang style tai chi ) محبوب ترین و رایج ترین سَبک آن در دنیاست. در انگلستان و آمریکا لااقل ۲۰ حرکت متنوع از سبک یانگ وجود دارد. تنوع این سبک در کشور چین حتی بیشتر از این تعداد است.

آیا یادگیری تای چی دشوار است؟

یادگرفتن فنون و روش انجام حرکات تای چی آسان نیست. هر چند دشوارترین رشته ورزشی نیز نمی باشد. افرادی که این هنر رزمی را به خوبی فرا گرفته اند طوری آن را انجام می دهند که به نظر ساده و روان می رسد. اما حقیقت آن است که فراگیری این ورزش اصلا کار آسانی نیست و ممکن است بسیار وقت گیر باشد.

آیا تای چی بدن را خوش فرم می کند؟

تای چی در دسته ورزش های کم تاثیر بر بدن طبقه بندی می شود. بدین معنا که حرکات آن بر خوش فرم کردن عضلات تاثیر کمی می گذارد هر چند جزء مزیت این ورزش محسوب می شود. زیرا یادگیری آن را برای تمامی سنین امکان پذیر می سازد. حتی سالمندانی که نمی توانند ورزش های پر جنب و چوش انجام دهند.

آیا تای چی ستون فقرات را صاف نگاه می دارد؟

حرکات بسیار آرام و روان همواره به بدن جهت می دهند. صاف نگاه داشتن بدن، تقویت و انعطاف پذیری، افزایش تعادل و استقامت از جمله فواید حرکات آرام و نرم در تای چی است. به این مزیت ها افزایش تمرکز و قوای ذهنی را نیز اضافه کنید.

این ورزش دارای چند مرحله است؟

در این ورزش ۱۰۸ تمرین حرکتی آرام و روان وجود دارد. به همین دلیل تای چی را مدیتیشن حرکتی نیز می نامند.

چرا حرکت تمرینات تای چی بسیار آرام و آهسته است؟

تای چی ورزش رزمی آرام برای مبارزه با استرس

این ورزش به ارتباط بین ذهن و بدن می پردازد. حرکات آهسته، این امکان را به ذهن می دهد تا مکان و وضعیت درست قرارگیری دستها و پاها را تشخیص دهد و آن را با سرعت حرکات هماهنگ کند.

آیا تمرینات تای چی باعث تقویت بدن می شود؟

تای چی می تواند قدرت عضلات پایین تنه و بالاتنه را افزایش دهد. در صورت اجرای مداوم تمرینات، حرکات آن می تواند با پیاده روی تند و یا تمرینات مقاومتی با کش، برابری کند. هر چند در این ورزش شما با کش یا وزنه کار نمی کنید اما نحوه قرار گیری دستها و پاها که در هوا و بدون هیچ تکیه گاهی حرکت می کنند، می تواند باعث قوی شدن اندام های بالاتنه و پایین تنه شود.

آیا می توان حرکات ورزش تای چی را هر روز انجام داد؟

از آنجا که این ورزش نیازی به استفاده از دستگاه، وزنه یا کش ندارد، می توانید آن را هر چند روز در هفته که تمایل دارید انجام دهید. بیشتر افراد بدون هیچ مشکلی این ورزش را هر روز و به مدت ۲۰ دقیقه انجام می دهند. در این صورت و بر خلاف ورزش های دیگر، بدن شما حتی یک روز هم نیازی به ریکاوری ندارد. احتمال ایجاد آسیب و درد در این ورزش رزمی به ندرت وجود دارد.

ورزش تای چی برای زانو و پا

تای چی ورزش رزمی آرام برای مبارزه با استرس

هر چند این ورزش در لاغر کردن بدن تاثیر کمی دارد اما تاثیر خود را بر عضلات می گذارد. به خصوص پاها در این ورزش مدام در حال حرکت هستند. اجرای حرکات تای چی در یک پروسه ۲۰ دقیقه ای معادل اجرای ۱۰۰ عدد لانج در یک روز است.

آیا تای چی باعث لاغری می شود؟

به دلیل وجود حرکات موزون و آرام در این ورزش، نباید انتظار کالری سوزی و لاغری از آن داشته باشید. تحقیقات نشان میدهد انجام تمرینات تای چی ۵ جلسه ۴۵ دقیقه ای در هفته باعث کاهش وزن ۱ کیلویی در شرکت کنندگان شد. این پژوهش در طی ۱۲ هفته انجام شد بدون آنکه این افراد تغییری در سَبک زندگی خود انجام دهند.

فرق تای چی و یوگا در چیست؟

تای چی ورزش رزمی آرام برای مبارزه با استرس

هنگامی که به عمق تمرینات یوگا و تای چی بروید و آن دو را مقایسه کنید متوجه خواهید شد که این دو ورزش از نظر فواید و ساختار تا حدود زیادی شبیه به یکدیگر هستند. هر دو باعث کاهش استرس، بهبود خواب و خلق و خو می شوند.

تفاوت اصلی در نوع اجرای حرکات است. تمرینات یوگا مجموعه ای از حرکات بدن و تکنیک تنفس بعلاوه مدیتیشن است. هنگام اجرای تمرینات یوگا، حرکات را نگه می داریم و با کشش و انعطاف در وضعیت سکون انجام می دهیم. اما تای چی نوعی از ورزش های رزمی است که علاوه بر تکنیک تنفس، در آن حرکات پشت سر هم به صورت روان و به حالت رقص آرام اجرا می شوند.

یوگا از کشور هند نشات می گیرد اما تای چی در کشور چین بنا نهاده شده است.

معایب تای چی

هر ورزشی معایبی هم می تواند داشته باشد اما برای این ورزش سبک، آن گزینه ها سطحی و جزئی هستند از جمله برخی از آنها عبارتند از:

  • یادگیری آن زمان بر است.
  • از لحاظ هنر رزمی، ورزش خشنی نیست.
  • ورزشی رقابتی محسوب نمی شود.
  • یادگیری آن به تنهایی دشوار است و باید زیر نظر مربی باشد.
  • بهتر است در مکان های باز تمرینات آن انجام شود.

فواید تای چی

با استفاده از قدرت تای چی می توان بر بسیاری از بیماری های جسمی و روحی غلبه کرد.

۱- کاهش استرس

به دلیل وجود مدیتیشن و اجرای حرکاتی آرام توام با کنترل تنفس، محققان، این هنر رزمی آرامش بخش را به عنوان یکی از بهترین ورزش ها برای کنترل و کاهش استرس می دانند. تمرینات ورزشی آن بی خطر بوده به امکانات خاص نیاز ندارد. در عین حال پر از فایده برای سلامت بدن و ذهن برای جوانان و سالمندان می باشد.

۲- بهبود خلق و خو

این هنر رزمی آرام به افرادی که دائما دچار اضطراب، نگرانی و افسردگی هستند کمک میکند. حرکات آرامش بخش آن تاثیرات مثبتی بر سیستم عصبی بدن می گذارد و هورمون های بدن را تنظیم می کند. در نتیجه روحیه و خلق و خو را بهبود می بخشد.

۳- خواب راحت

اجرای تمرینات مداوم آن می تواند به داشتن خواب خوب و کافی کمک کند.

پژوهشگران در یک تحقیق که بر روی تعدادی از جوانان با اختلالات خوابی آزمایش شد، به نتیجه جالبی دست یافتند. پس از دو جلسه کلاس تای چی در یک هفته و به مدت ۱۰ هفته، افرادی که تمرینات آن را اجرا می کردند در کیفیت خواب خود با بهبود چشمگیری مواجه شدند. همچنین از شدت اضطراب و نگرانی آنها نیز کاسته شد.

این هنر رزمی پر فایده بر کیفیت خواب سالمندان نیز تاثیر مثبت می گذارد. این روند مثبت به روشن شدن ذهن و کاهش بیماری های ذهنی در آنها نیز می انجامد.

۴- افزایش تعادل و انعطاف پذیری

با افزایش سن، تعادل فیزیکی بدن نیز کاهش می یابد. این هنر می تواند تا حد زیادی این مشکل را برطرف سازد. زیرا ورزش تای چی همه اندام ها برای سر پا ماندن و حفظ تعادل بدن را به بهترین نحو ممکن تمرین می دهد. در این ورزش یاد می گیرید چطور به آرامی و آهستگی و فقط با یک پا بایستید. اینکه چطور در هر وضعیتی تعادل بدن خود را حفظ کنید.

۵- جلوگیری از آرتروز و یا کاهش آن

هنگام اجرای تمرینات تای چی، مفاصل شما هیچ گاه به طور کامل کشیده یا خم نشده قفل نمی شوند. این حرکات برای افرادی که از درد مفاصل رنج می برند بسیار مفید و کاربردی است. خاصیت سرعت پایین و ضربه پذیری کم در این ورزش به بهبود التهابات بدن، کاهش درد کمر، رماتیسم و آرتروز کمک می کند.

۶- افزایش تراکم استخوان ها

برخی از پژوهش ها در این زمینه نشان داده اند که این ورزش می تواند از روند رو به رشد از دست رفتن استخوان ها جلوگیری کند. زیرا تمرینات این ورزش بر پایه وزن بدن و رشد استخوان ها طراحی شده است. در این تحقیقات مشخص شد که تای چی می تواند تراکم استخوان ها را تا ۳ برابر افزایش دهد. وقتی شخصی که دچار پوکی استخوان است به زمین می خورد احتمال شکستگی اندام های او بسیار کمتر می شود. حتی بهتر از آن اینکه امکان زمین خوردن شما را کاهش می دهد و باعث افزایش تعادل می شود.

۷- جلوگیری از بیماری های قلبی

حرکات آرام و تنفس کنترل شده در تمرینات ورزشی این هنر رزمی، گردش خون را در بدن تنظیم می کند. همچنین خطر بیماری های قلبی و فشار خون بالا را نیز کاهش می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا