تردمیل بهتره یا الپتیکال ؟

تردمیل بهتره یا الپتیکال ؟

وقتی صحبت از تجهیزات بدنسازی به میان می آید، به جرات می توان گفت که دستگاه های کاردیو کاربرد زیادی دارند. هیچ کمبودی در انواع دستگاه‌های موجود وجود ندارد، اما بین دو دستگاه هوازی پرطرفدار شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که : تردمیل بهتره یا الپتیکال ؟

تردمیل و الپتیکال دو دستگاه چربی سوز و هوازی هستند – که تقریباً در هر باشگاه ورزشی یا سالن های تناسب اندام یافت می‌شوند. دو دستگاه کاردیو که می‌توانند توسط مبتدیان با اندکی تمرین، مورد استفاده قرار گیرند. اما می‌توانند برای ورزشکاران حرفه ای نیز مفید باشند.

در این مقاله قصد داریم با مقایسه تردمیل و الپتیکال اطلاعات لازم برای اهداف ورزشی شما را در اختیارتان قرار دهیم – تا بدانید تردمیل بهتر است یا اسکی فضای و آیا اینکه ترکیب آنها نیز می تواند ایده خوبی باشد یا خیر؟

الپتیکال چیست؟

الپتیکال دستگاهی هوازی از تجهیزات باشگاهی است که برای ورزش‌های قلبی عروقی و کم شدت استفاده می‌شود.  این دستگاه چربی سوز طبیعی، ترکیبی از دویدن و بالا رفتن از پله ها را شبیه‌سازی کرده – با حرکت پاهای شما روی پدال ها حرکات دایره ای یا بیضوی عمودی تولید می کند. بالا تنه شما نیز با حرکت دسته فرمان ها کار می کنند.

حین کار با الپتیکال، پای ورزشکار هرگز با زمین برخورد نمی کند. بنابراین ضربه ناشی از راه رفتن یا دویدن روی سطح سخت از بین می رود. پدال‌های معلق در یک مسیر بیضوی حرکت می‌کنند و تمرین خوبی برای پایین تنه محسوب میشود.

بیشتر دستگاه های الپتیکال طوری طراحی شده‌اند که می‌توان مقاومت آنها را تغییر داد تا تمرین را آسان‌تر یا سخت‌تر کند. به دلیل اینکه حرکات پا روی این دستگاه روان و کم شدت است – فشاری بر ستون فقرات وارد نمیشود – در نتیجه دستگاهی بی خطر است.

فواید الپتیکال چیست؟

حداقل تاثیر: دستگاه الپتیکال میزان فشار کمی بر ستون فقرات و سایر مفاصل وارد می کند.

یکی از دلایلی که می تواند باعث شود تا الپتیکال بهتر از تردمیل باشد: تمرین همزمان دست‌ها و پاهای شماست. این باعث می‌شود که این تمرین به جای تک حرکت، یک تمرین متنوع باشد. الپتیکال ها تمرینات خوبی را همزمان برای بالاتنه و پایین تنه ارائه می‌دهند.

کار با الپتیکال به شما امکان می دهد تا برای اهداف خود شیب و مقاومت را تغییر دهید.

برای اینکه گروه‌های عضلانی بیشتری تمرین داده شوند و تنوع بیشتری به آن ها اضافه شود- به پدال‌ها اجازه دهید تا در هر دو جهت (به جلو و عقب) حرکت کنند. اکثر الپتیکال ها دارای دسته هایی برای به چالش کشیدن حرکات بالاتنه هستند.

تردمیل چیست؟

نسبت به الپتیکال، تردمیل ابزاری قدیمی تر است. نوعی دستگاه ورزشی است با یک تسمه موتوردار و پیوسته که به ورزشکار اجازه می دهد در جای خود راه برود یا بدود. شما می توانید از تردمیل برای راه رفتن آهسته، دویدن سریع و هر چیز دیگری استفاده کنید. می توانید از آن به عنوان یک جاده صاف، یک شیب ملایم یا حتی یک تپه شیب دار استفاده کنید.

فواید تردمیل چیست؟

تردمیل‌ها جایگزین خوبی برای دویدن در فضای باز هستند. زیرا الگوی حرکتی طبیعی را شبیه سازی می‌کنند. با  وچود تردمیل می توانید: در صورت آب و هوای نامساعد بدوید یا اگر هوای بیرون تاریک است، نمی خواهید بیرون پیاده روی کنید یا بدوید.

یکی از مزایای اصلی ورزش روی تردمیل، تطبیق پذیری شماست. چه یک دویدن سریع و چه در سربالایی، شما این گزینه را دارید که سرعت و شیب دقیق تمرینات خود را تنظیم کنید. تنظیم شیب دستگاه تردمیل یکی از برتری های آن نسبت به ماشین الپتیکال است.

با توجه به اینکه تنظیمات هدف شما چقدر قابل تنظیم هستند – چربی سوزی یا فقط برای سلامتی – می توانید از تردمیل برای تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) یا ورزشی کم شدت استفاده کنید.

تردمیل بهتره یا الپتیکال ؟

فواید بی شماری هم برای الپتیکال و هم تردمیل وجود دارد. الپتیکال یا اسکی فضایی ها تمریناتی با شدت کم ارائه می دهند که از ماهیچه های مختلف در تمام بدن شما استفاده می کند. در حالی که تردمیل روشی بسیار قابل تنظیم برای راه رفتن دویدن است و می تواند به عنوان یک جاده صاف یا یک تپه شیب دار استفاده شود. پس کدام دستگاه ورزشی بهتر است؟ این بستگی به اهداف و نیاز بدن شما دارد.

موارد احتیاطی

برای هر کسی که به دنبال بی خطرترین راه ممکن برای انجام تمرینات قلبی عروقی است، الپتیکال انتخاب بهتری است. به این دلیل است که الپتیکال ها خطر کمتری دارند، زیرا پاهای شما روی یک پلتفرم با الگوی حرکتی ثابت قرار می‌گیرد. ولی اگر از تردمیل برای دویدن استفاده می کنید فشار زیادی به همراه دارند. در نتیجه می تواند برای هرکسی که مشکل مفصلی دارد دردسر ایجاد کند.

از سوی دیگر، الپتیکال‌ها با ایجاد حداقل فشار، جزء تمرینات ورزشی کم‌شدت محسوب می‌شوند. می‌تواند گزینه بهتری باشد. زیرا روی مفاصل راحت‌تر کار می کند. اما اگر وسیله ورزشی دیگری به جز تردمیل در دسترس ندارید – برای پیشگیری از آسیب، مهم است که روی تردمیل کمتر بدوید و بیشتر راه بروید تا فشار روی مفاصل خود را کاهش دهید.

تمرینات تردمیل و الپتیکال

در آمادگی برای مسابقات چطور ؟ تردمیل بهتره یا الپتیکال ؟

 الپتیکال نمی‌تواند شما را برای مسابقه خاصی آماده کند. اما تردمیل ابزاری عالی برای رقابت است. اگر برای مسابقه دویدن تمرین می‌کنید، تردمیل می‌تواند انتخاب بهتری باشد. زیرا شباهت بیشتری به دویدن در فضای باز دارد و می‌تواند الگوی حرکت طبیعی دویدن و سطوح شیب‌دار را شبیه سازی کند. همچنین می‌تواند به ایجاد یک سرعت ثابت در تمرینات کمک کند.

چربی سوزی ؛ تردمیل بهتره یا الپتیکال ؟

ممکن است انتظار داشته باشید که تردمیل کالری بیشتری نسبت به دستگاه الپتیکال بسوزاند. اما لزوماً اینطور نیست. یک مطالعه نشان داد که وقتی به کاربران اجازه می‌دادند تنظیمات را خودشان انتخاب کنند، نتایج مصرف انرژی تقریباً مشابه بود. با این حال، افراد تمایل دارند روی تردمیل سخت‌تر تمرین کنند. اگر هدف شما کاهش وزن باشد، دویدن روی تردمیل – در مدت زمان کمتر – کالری بیشتری می سوزاند.

دامنه کنترلی ؛ تردمیل بهتره یا الپتیکال ؟

ورزش با تردمیل تنظیمات شخصی سازی بیشتری را – نسبت به الپتیکال- فراهم می کند. به این دلیل که محدوده ای برای سرعت و شیب وجود دارد. در حالی که کنترولر های الپتیکال تغییرات کمتری در دستگاه ایجاد می کند.

با تردمیل کنترل های بیشتری (سرعت/شیب) بر نحوه تمرینات خود دارید. این می تواند بر برنامه ورزشی شما – چربی سوزی یا افزایش استقامت – تاثیر بگذارد.

سخن آخر

الپتیکال ها و تردمیل ها از لوازم اصلی باشگاه برای افزایش سلامت قلب و عروق هستند. الپتیکال تا حدودی بالا رفتن از پله و دویدن روی زمین را شبیه سازی می کند. بدون هیچ ضربه ای، و همچنین دارای دسته هایی برای حرکت بالاتنه است.

تردمیل وسیله‌ای است که برای پیاده‌روی و دویدن به‌کار می رود. تردمیل ها به شما اجازه می دهند روی زمین صاف یا شیبدار راه بروید یا بدوید.

در مورد اینکه تردمیل بهتر است یا اسکی فضای ، این کاملاً به اهداف شما بستگی دارد. اگر به دنبال ایمنی هستید، اسکی فضایی یا الپتیکال ها بهترین گزینه هستند. اما اگر می خواهید برای مسابقات تمرین کنید یا یک تمرین HIIT بسیار قابل تنظیم داشته باشید، تردمیل انتخاب بهتری است.

هم تردمیل و هم الپتیکال ابزاری عالی برای ورزشکاران هستند تا از آن برای تمرینات هوازی یا کاردیو – و تکمیل تمرینات قدرتی – استفاده کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا