تردمیل یا الپتیکال ( اسکی فضایی ) ؟ کدام یک برای سوزاندن چربی های شکم بهتر است؟

تردمیل یا الپتیکال ( اسکی فضایی ) ؟ کدام یک برای سوزاندن چربی های شکم بهتر است؟

می دانیم بهترین تمرینات برای سوزاندن چربی شکم، ورزش های کاردیو مانند دویدن، تند راه رفتن، پله نوردی، دوچرخه سواری، شنا، رقص و … هستند. اما دو ماشین معروف کاردیو یعنی تردمیل یا الپتیکال با وجود تفاوت هایی بین آن ها، یکی از بهترین دستگاه ها برای سوزاندن چربی کل بدن به خصوص چربی های شکم هستند. ما در این مقاله به تفاوت ها، نوع کارکرد، معایب و مزایای هر دو دستگاه می پردازیم. اینکه در نهایت تردمیل یا الپتیکال کدام یک برای لاغری و سلامت بدن تان مناسب تر است، انتخاب با شماست.

نکته مهم: ابتدا باید بدانیم برای سوزاندن چربی های شکم، کل چربی های بدن باید کاهش یابد. برای اینکه بدانیم کدام یک از این دو دستگاه می توانند چربی های شکم را بهتر یا سریعتر بسوزانند ابتدا باید نحوه کاربرد، مزایا و معایب هر یک را بدانیم.

مزایای تردمیل

۱- ماشین همه کاره

  • با تنظیم کردن سرعت، شیب و مقاومت تردمیل، می توان هم به تندی دوید و هم به آهستگی حرکت کرد.

۲- درگیر کردن عضلات شکم

کدامیک بر عضلات شکم بیشتر تاثیر می گذارد؟ تردمیل یا الپتیکال

  • هنگام حرکت روی تردمیل، عضلات شکم و پهلو منقبض می شوند. فشرده شدن شکم باعث فعال شدن و تقویت عضلات شکم می شود. تصور کنید شما به طور میانگین ۱۵ دقیقه روی تردمیل حرکت می کنید. در تمام مدت ۱۵ دقیقه، عضلات شکم شما منقبض و سفت باقی می ماند. این کار نه تنها باعث چربی سوزی شکم می شود بلکه به حفظ تعادل و افزایش استقامت بدن کمک می کند.

۳- کالری سوزی بالا

کدامیک کالری بیشتری می سوزاند؟ تردمیل یا الپتیکال

کالری سوزی در تردمیل به سرعت راه رفتن، میزان شیب تردمیل، سن، وزن، جنسیت و میزان عضلات در بدن هر فرد بستگی دارد. به عنوان مثال یک خانم ۷۰ کیلویی با سرعت ۶ کیلومتر در ساعت طی یک ساعت، حدود ۳۲۰ کالری می سوزاند. با شیب ۵ درصد این مقدار به ۵۴۰ کالری در ساعت خواهد رسید.

برای سوزاندن کالری بیشتر می توانید به مدت ۳۰ ثانیه روی تردمیل بدوید و سپس ۳۰ ثانیه راه بروید. این کار را چند مرتبه تکرار کنید. برای افزودن شدت تمرینات می توانید از مچ بند پا استفاده کنید. همچنین دو دمبل بردارید، جهت خود را برگردانید و روی تردمیل به عقب حرکت کنید. این کار می تواند بر شدت چربی سوزی در ناحیه شکم و پایین تنه بیفزاید.

آقایان به دلیل داشتن چربی کمتر وعضلات بیشتر، نسبت به بانوان با همان وزن و سن، چربی بیشتری می سوزانند.

۴- محرکی طبیعی برای راه رفتن یا دویدن

راه رفتن و دویدن کاری است که برخی افراد با تردمیل یا الپتیکال انجام می دهند. بنابراین هنگامی که روی تردمیل قدم می گذارید تنها پس از چند ثانیه به حرکت کردن عادت می کنید و در حالتی طبیعی و بدون تقلا روی آن راه می روید و یا می دوید.

۵- چربی سوزی موثر برای پایین تنه

حرکت روی تردمیل بیشتر از سایر نواحی بدن، عضلات شکم و پا، پشت ران، باسن و عضلات قلب را هدف قرار می دهد. در صورت داشتن چربی در این قسمت ها، تردمیل می تواند یکی از گزینه های موثر در سوزاندن چربی شکم و پایین تنه باشد.

۶- قوی کردن پاها

دویدن، نیاز به تعادل و پاهایی قوی دارد. بین عضلات بدن، این ماهیچه های پا هستند که بیشترین وزن بدن را تحمل میکنند. دویدن با سرعت بالا و روی سطح شیبدار، حتی این افزایش وزن را دو یا سه برابر می کند. دویدن یا تند راه رفتن روی تردمیل، بدن را برای داشتن پایین تنه ای قوی آماده می کند.

۷- افزایش سلامت قلب

دویدن یا تند راه رفتن روی تردمیل به افزایش ضربان قلب و عملکرد بهتر شش ها کمک می کند. جریان خون بهتر و سریعتر در همه نقاط بدن گردش پیدا می کند. در مدت کوتاهی، می توانید بدون اینکه نفس کم آورید مسافت زیادی را طی کنید.

معایب تردمیل

۱- تغییر در ستون فقرات

به دلیل عرض فضای موجود برای راه رفتن یا دویدن روی تردمیل، به مرور زمان ممکن است در نحوه راه رفتن و دویدن شما تغییر ایجاد شود. همچنین ممکن است منجر به ایجاد قوز پشت و درد کمر شود.  

۲- درد مفصل در زانوها

دویدن و یا تند راه رفتن به مدت طولانی روی تردمیل می تواند به زانوها آسیب برساند. به دلیل اینکه در بدن ما، این پاها هستند که بیشترین وزن بدن را متحمل می شوند و هم نزدیکترین عضو به تردمیل در حال حرکت می باشند و آسیب پذیرترین قسمت پاها نیز، مفصل زانوها است. در نتیجه بیشترین شوک از سمت پایین و بالا، در درجه اول روی زانوها وارد میشود.

۳- ساخت بدنی نامتناسب

برای شکل گرفتن بهتر بدن، کدامیک بهتر است؟ تردمیل یا الپتیکال ؟

همان طور که گفتیم استفاده از تردمیل بیشتر باعث چربی سوزی پاها، ران و باسن می شود. به نظر می رسد که استفاده از تردمیل به طور مساوی باعث آب شدن چربی های کل بدن می شود. اما اینطور نیست. هنگام دویدن درصد بسیار پایینی از چربی های بالاتنه شروع به آب شدن می کند. استفاده زیاد از تردمیل، ممکن است منجر به نامتقارن شدن عضلات شود. بدین معنا که نسبت سرعت و حجم چربی سوزی پایین تنه به مراتب بیشتر از بالاتنه خواهد بود که به شکل گیری بدنی نامتناسب منتهی می شود.

۴- خطر افتادن و آسیب دیدن

بر خلاف الپتیکال ، دویدن روی تردمیل حرکت ساده ای نیست. نیاز به تعادل و استقامت بدنی بالایی دارد. دویدن روی تردمیل با دویدن روی سطح زمین تفاوت دارد. ممکن است حین انجام تمرین احساس گیجی و سردرگمی به شما دست دهد. هنگامی که با سرعت بالا می دوید کنترل آن از دستتان خارج می شود. ضمن آنکه برای کم کردن ناگهانی سرعت، احتمال افتادن و آسیب رسیدن به بدن بالا می رود.

اما آیا این به معنای آن است که نباید از تردمیل استفاده کرد؟ خیر، بلکه بهتر است بدانیم که چه زمانهایی باید از آن استفاده کنیم.

چه زمانی از تردمیل استفاده کنیم؟

۱- برای گرم کردن بدن و قبل از شروع تمرینات ورزشی

۲- برای سوزاندن چربی های شکم و پایین تنه یک یا ۲ روز در هفته را به مدت ۲۰ یا ۳۰ دقیقه به تند راه رفتن روی تردمیل اختصاص دهید و سپس با استفاده از وزنه تمرینات قدرتی را شروع کنید. این کار باعث می شود تا خطر از دست دادن ماهیچه ها به حداقل برسد.

۳- ممکن است بدن شما در حالت ریکاوری پس از بیماری یا مدتها عدم تحرک باشد. در این صورت راه رفتن روی تردمیل میتواند برای از سر گیری فعالیتهای بدنی و تقویت ماهیچه ها و استخوان ها، شروع خوبی باشد. در این حالت حتما از یک همراه یا مربی کمک بگیرید.

۴- می خواهید بدوید اما به هر دلیلی امکان دویدن در فضای آزاد برایتان وجود ندارد.

۵- دچار استرس شده اید و یا افسرده اید. در این حالت راه رفتن روی تردمیل می تواند گزینه قابل دسترس و آنی برای تغییر حال و هوا و درآمدن از این وضعیت باشد.

چه زمانی باید از تردمیل دوری کنیم؟

تردمیل یا الپتیکال گاهی می توانند به جای فایده خطر داشته باشند.

۱- هنگامی که زانوها، پاشنه پا یا پایین کمر دچار آسیب شده است و در آن نواحی احساس درد یا گرفتگی عضلات دارید.

۲- به تازگی عمل قلب انجام داده اید.

۳- هنگامی که فیزیوتراپیست معالج شما، دویدن در فضای آزاد یا روی تردمیل را ممنوع کرده است.

نکته مهم: همواره از کفش ورزشی مناسب برای دویدن بیرون از خانه یا روی تردمیل استفاده کنید.

مزایای الپتیکال

۱- فشار بسیار کم روی مفاصل

کدامیک فشار کمتری بر مفاصل پا دارند؟ تردمیل یا الپتیکال ؟

تمرینات کاردیو روی دستگاه الپتیکال، راحت و روان بوده فشار اندکی را بر استخوانها بخصوص مفصل زانو ایجاد می کند. این دستگاه، حرکت پله نوردی را شبیه سازی می کند به این صورت که نیازی نیست تا پای خود را بر روی پله یا زمین بگذارید. این عمل باعث می شود تا از آسیب رسیدن به زانوها جلوگیری شود.

۲- یک دستگاه برای تمرین دادن کل بدن

الپتیکال یک دستگاه همه جانبه برای چربی سوزی کل بدن به شمار می رود. الپتیکال ماهیچه های پا، جلو بازو، پشت بازو، ماهیچه های پشت و شکم را هدف قرار می دهد. بنابراین بدن برای حفظ تعادل باید فشار بیشتری به شکم وارد آورد. در نتیجه باعث تقویت عضلات، سفت شدن و چربی سوزی شکم می شود.

۳- می توان به عقب حرکت کرد

می توان پدالهای الپتیکال را به راحتی به عقب راند. در این حالت به دلیل حرکت چرخشی پاها روی پدال، ماهیچه های پا در همه جهات شروع به حرکت می کنند در نتیجه می توان بهترین نتیجه را از تمرینات گرفت.

۴- یک کالری سوز عالی

الپتیکال می تواند ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری را در مدت ۳۰ دقیقه بسوزاند. بدن حدودا همین مقدار کالری را نیز بر روی تردمیل و طی زمان یکسان خواهد سوزاند. اما با الپتیکال چربی سوزی در کل بدن اتفاق می افتد.

معایب الپتیکال

۱- استخوانها و مفاصل را تقویت نمی کند

الپتیکال بر خلاف تردمیل به طور مستقیم بر استخوانها تاثیر نمی گذارد. عیب آن این است که باعث تقویت استخوانها و مفاصل نمی شود. اما از طرفی برای افرادی که در مفاصل و استخوانهای خود دچار آسیب دیدگی هستند می تواند وسیله بی خطری باشد.

۲- نداشتن شیب و سختی مناسب

روی تردمیل گزینه هایی وجود دارد که با استفاده از آن درجه سختی و شیب دستگاه را می توان تغییر داد. اما در الپتیکال به دلیل آنکه پدالها بالاتر قرار دارند امکان کشیدن تمام وزن بدن روی آن وجود ندارد. بنابراین حتی با وجود داشتن شیب و مقاومت در آن، نسبت به تردمیل عضلات بدن چندان دچار چالش نمی شوند.

چه زمانی بهتر است از الپتیکال استفاده کنیم؟

۱- بدن در حالت بهبودی پس از بیماری یا آسیب دیدگی باشد.

۲- می خواهید ورزش کنید اما خسته هستید. در این صورت الپتیکال به عنوان یک ورزش کاردیو نرم و کم فشار برای بدن توصیه می شود.

۳- هنگامی که می خواهید همزمان بالاتنه و پایین تنه را با هم ورزش دهید.

چه زمانی نباید از الپتیکال استفاده کنیم؟

در حالت کلی الپتیکال خطری برای بدن محسوب نمی شود و یک ورزش کاردیو عالی برای بدن است. تنها هنگامی از آن استفاده نکنید که پزشک یا فیزیوتراپیست شما، آن را منع کند.

نکته مهم : هنگام استفاده از الپتیکال قوز نکنید. همواره ستون فقرات خود را صاف نگاه دارید.

برای وزن کم کردن کدامیک موثرتر است؟ تردمیل یا الپتیکال ؟

برای کاهش وزن، بدن باید کالری بسوزاند. هم الپتیکال و هم تردمیل تقریبا به یک میزان چربی سوزی انجام میدهند. اما اینکه کدامیک برای چربی سوزی شکم و کل بدن موثرتر است، را در ادامه توضیح خواهیم داد.

نکته مهم: اگرچه با هر دوی این دستگاه ها می توان چربی های شکم را سوزاند اما توجه داشته باشید در کنار ورزش های کاردیو، تمرینات قدرتی را نیز هر از چند گاهی انجام دهید. زیرا این تمرینات باعث می شوند تا ماهیچه های خود را از دست ندهید و بدن شما ساختار سالم و زیبایی داشته باشد.

برای تمرین در خانه تردمیل بخریم یا الپتیکال؟

کدام یک را برای خانه خود بخریم؟ تردمیل یا الپتیکال ؟

این بستگی به هدف شما دارد. برای آن دسته از افرادی که خود را برای مسابقات آماده می کنند یا عادت به دویدن زیاد دارند و میتوانند هر گونه شیب و سختی را به راحتی تحمل کنند تردمیل پیشنهاد می شود. اما افرادی که زانو و مفاصل آسیب پذیرتری دارند و نمی خواهند به بدن خود فشار زیادی وارد آورند و تنها هدف آنها چربی سوزی شکم و کاهش وزن است، بهترین دستگاه الپتیکال است.

نتیجه گیری : تردمیل یا الپتیکال؟

تردمیل یا الپتیکال هیچیک نمی توانند یک قسمت خاص از بدن را مورد هدف قرار دهند و چربی سوزی موضعی داشته باشند.  هر دو می توانند به چربی سوزی کل بدن کمک کنند اما تنها برای لاغر کردن یک قسمت خاص از بدن به کار نمی روند.

تردمیل نسبت به الپتیکال بیشترین چربی سوزی را در پایین تنه انجام می دهد اما از طرفی ممکن است سلامت زانوها و مفاصل را به خطر بیندازد. از طرف دیگر الپتیکال نرم تر و سبک تر بوده و امکان حرکت و کار بر روی بالاتنه بخصوص عضلات پشت و بازوها را نیز فراهم می کند. ضمن اینکه الپتیکال نسبت به تردمیل فشار بیشتری بر عضلات شکم و پهلوها وارد می کند. بنابراین هنگامی که صحبت به چربی سوزی شکم می رسد، الپتیکال می تواند با فشار کمتری چربی سوزی بیشتری را روی شکم انجام دهد.

نکته مهمی را که در آخر باید یادآوری کنیم آن است که استفاده از یکی از این دو دستگاه و یا هر دوی آنها در صورتی می تواند روی چربی های شکم تاثیر بگذارد که در کنار آن رژیم غذایی سالم رعایت شود. زیرا بهرحال، ۸۰ درصد نتیجه به داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم بستگی دارد.

منابع:
stylecraze.com 
livehealthy.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا