تفاوت بین دیسک متورم یا برآمده با فتق دیسک چیست؟

تفاوت بین دیسک متورم یا برآمده با فتق دیسک چیست؟

چنانچه دچار درد گردن یا درد کمر هستید ممکن است بخواهید بدانید که این مشکل به دلیل تورم دیسک به وجود آمده است یا فتق دیسک. گاهی اوقات به دیسک متورم، دیسک برآمده نیز می گویند. همچنین فتق دیسک را پارگی دیسک نیز می نامند. اما این دو حالت از دیسک ها، کمی با یکدیگر متفاوت هستند. تصویر زیر فرق بین دیسک متورم یا برآمده و فتق دیسک را به خوبی نشان می دهد.

تفاوت بین دیسک متورم یا برآمده با فتق دیسک چیست؟

دیسک متورم یا برآمده چیست؟

دیسک ها می توانند نشانه های فرسودگی بدن و افزایش سن را نشان دهند. با افزایش سن، دیسک های ستون فقرات دچار کمبود آب شده و غضروف آنها سفت می شود. این تغییرات می تواند باعث شود تا لایه های بیرونی دیسک در نواحی اطراف به طور یکنواخت متورم شود. در نتیجه، قسمت خارجی و فیبری دیسک ممکن است به داخل کانال نخاعی و به حالت برآمده پیشروی کند. مانند همبرگری که برای نان خود بسیار بزرگتر است. این مورد جز مقوله آسیب شناسی دسته بندی نمی شود بلکه بخشی از پروسه طبیعی افزایش سن محسوب می شود.

در حالی که دیسک های متورم یا برآمده برخی اوقات می توانند باعث فشرده سازی اعصاب در کانال نخاعی گردد، در عین حال بسیار رایج هستند و معمولا به تنهایی علائمی ایجاد نمی کنند. دیسک متورم در صورتی که باعث تنگ شدن کانال نخاعی یا برخی آسیب های دیگر نشود، به ندرت به درمان نیاز دارد.

یک دیسک متورم می تواند همواره بر کل محیط خود تاثیر نگذارد اما ممکن است یک چهارم و یا نیمی از محیط اطراف خود را دچار تغییر کند که در این حالت لایه خارجی غضروف های سخت درگیر  میشود.

فتق دیسک چیست؟

از طرف دیگر فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که در لایه بیرونی غضروف سخت، ترک خوردگی ایجاد شود. این ترک باعث می شود تا برخی از غضروف های نرم داخلی، به خارج از دیسک بیرون آیند. فتق دیسک را گاهی پارگی و یا لغزندگی دیسک نیز می نامند، هر چند ممکن است که کل دیسک پاره نشود و به بیرون نریزد و تنها قسمت کوچکی از این ترک خوردگی را تحت تاثیر قرار دهد.

فتق دیسک در مقایسه با دیسک متورم دارای شدت درد بیشتری است، زیرا بیرون زدگی آن بیشتر است و در نتیجه احتمال التهاب دردناک و تحریک ریشه های عصبی در این نواحی افزایش می یابد.

تنها راه برای تشخیص دیسک متورم یا فتق دیسک آزمایش MRI است. اما اگر نتیجه آزمایش تصویربرداری شما نشان دهد که فتق دیسک دارید، ممکن است آن دلیل درد شما نباشد. بسیاری از افراد حتی پس از تایید آزمایش MRI و با وجود فتق دیسک، هیچ درد و ناراحتی در ناحیه پشت خود احساس نکرده اند. بهترین راه برای درک دقیق وضعیت ستون فقرات شما، از طریق معاینه جسمی و صحبت با پزشک است.

چگونه فتق دیسک را از دیسک متورم تشخیص دهیم؟

معمولا دیسک برآمده یا متورم رایج تر از فتق دیسک می باشد. در حالت کلی یک دیسک متورم نمی تواند به مجرای نخاعی پیشروی زیادی داشته باشد. در نتیجه فشار کمتری به عصب های مجاور وارد می شود. اما درد شدید و اختلال در عملکرد ستون فقرات، در فتق دیسک شایع تر می باشد.

دلایل ایجاد دیسک متورم و فتق دیسک چیست؟

با وجود تفاوت بین این دو، اما علت ایجاد این نوع مشکلات در دیسک های ستون فقرات بسیار شایع است. متداول ترین آن تخریب دیسک است. با افزایش سن، انعطاف پذیری در ستون فقرات کاهش می یابد. در نتیجه ضخامت دیسک ها کمتر شده فشرده تر می شوند. به همین دلیل دیسک ها می توانند راحت تر از قالب خود بیرون آیند و این حالت با افزایش سن یک پدیده عادی تلقی می شود.

دلایل دیگری که منجر به ایجاد ورم یا فتق دیسک می شود:

 

  • آسیب ها یا ضایعات نخاعی
  • فشارهای پشت سر هم بر مجرای نخاعی
  • ژنتیک
  • چاقی
  • بد نشستن یا بد ایستادن
  • روش های نادرست بلند کردن اجسام
  • بلند کردن اجسام سنگین
  • نشستن یا ایستادن طولانی مدت

روش های کاهش خطر ابتلا به دیسک متورم یا فتق دیسک

در حالی که فرایند پیرشدن قابل کنترل نیست، می توان مراحلی را برای کاهش خطر ابتلا به دیسک متورم یا فتق دیسک انجام داد. از جمله:

تفاوت بین دیسک متورم و فتق دیسک چیست؟

تفاوت بین دیسک متورم یا برآمده با فتق دیسک چیست؟

یک روش آسان برای درک تفاوت بین دیسک متورم و فتق دیسک، فکر کردن به یک دونات ژله ای است. اگر مرکز دونات را کمی با دست فشار دهید و ژله از دونات بیرون نریزد و همانند یک توده کنار آن باقی بماند حالت دیسک متورم را خواهد داشت. اما اگر فشار دست خود را روی دونات بیشتر کنید، و مقداری از ژله آن به بیرون نشت کرده به اطراف پخش شود، در این حالت فتق دیسک اتفاق می افتد.

منابع:
Mayoclinic.org
neurosurgeonsofnewjersey.com
www.fayazneurosurgery.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا