تمرینات تقویت زانو با تصاویر متحرک

تمرینات تقویت زانو با تصاویر متحرک

انجام تمرینات تقویت زانو احتمالاً اولویت شماره ۱شما موقع ثبت نام در باشگاه یا ورزش در خانه نیست. ممکن است فکر کنید که تمرینات زانو تنها زمانی اهمیت دارد که یک دونده مسابقات دو ماراتن باشید – یا کسی که دچار درد مفاصل زانو است. اما در واقع اینطور نیست. صرف زمان برای تقویت زانو و پاها می‌تواند باعث افزایش قابلیت‌های حرکتی و کاهش خطر آسیب پذیری بدن باشد.

زانوهای شما نقش مهمی در بسیاری از فعالیت های روزانه‌تان دارند، چه بالا و پایین آمدن از پله‌ها، دویدن برای رسیدن به اتوبوس، یا حتی پیاده‌روی. همانطور که این حرکات را انجام می دهید، زانوها (به همراه پاها و مچ پاها) نیروی زیادی جذب می‌کنند. به همین دلیل واقعاً مهم است که زانو و ماهیچه‌هایی که زانو را احاطه کرده‌اند به خوبی کار کنند. به همین دلیل، ایده خوبی است که همه ما تمرینات تقویت زانو را انجام دهیم – چه فکر کنیم به آنها نیاز داریم یا نه.

با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع، در این مقاله به ۱۰ نوع از تمرینات تقویت زانو می‌پردازیم که می‌توانید آنها را در خانه نیز انجام دهید.

تقویت عضلات اطراف زانو چه فوایدی دارد؟

زانو اغلب حرکات پا و باسن را دنبال می‌کند. به این معنی که فشار در نواحی بالا یا زیر مفصل زانو می‌تواند مشکلاتی را در خود زانو ایجاد کند. با تقویت تمام عضلات اطراف زانو، می‌توانید ثبات و سلامت زانو را بهبود بخشید و در نهایت از آن در برابر آسیب‌ها محافظت کنید.

عضلاتی که از زانو محافظت می‌کنند عبارتند از عضله چهار سر ران – گروهی متشکل از چهار ماهیچه در جلوی ران که به کشش و صاف شدن زانو و همچنین خم شدن مفصل ران کمک می‌کند. آنها همچنین به تقویت عضلات همسترینگ یا عضلات پشت پاها که همزمان با عضلات جلو ران منقبض می‌شوند، کمک می‌‌کنند.

علاوه بر این، عضلات سرینی نقش کلیدی در تراز نگه داشتن لگن و زانو و کنترل زانو در حرکات پهلو به پهلو دارند. عضلات تیبیالیس قدامی (عضله در قسمت جلویی ساق پا) و عضلات ساق پا در پشت وظیفه محافظت از زانو را از زیر مفصل زانو بر عهده دارند. در نهایت، ادکتورهای شما (عضلات داخلی ران) نیز مهم هستند؛ افرادی که کاسه زانوشان ضعیف است، معمولاً در عضله‌های کشنده یا عضلات داخلی ران ضعف دارند.

تمام عضلات ذکر شده در بالا باید به اندازه کافی قوی باشند تا زانو را موقع حرکت آن ایمن نگه دارند – و اینجاست که تمرینات تقویت کننده زانو وارد عمل می‌شوند.

زانوهای قوی برای سلامت کلی پاها بسیار مهم است. و همانطور که اشاره کردیم، تقریباً برای همه مهم هستند. اما تمرینات تقویت زانو برای دوندگان و سایر ورزشکارانی که ورزش‌هایشان شامل حرکات شدید زانو است بسیار مهم تر است. از آنجایی که این افراد کمی بیشتر از زانوها (و به طور کلی بدن) کار می کشند. پس بسیار مهم است که مطمئن شوید مفاصل زانو به اندازه کافی برای انجام وظایف خود قوی هستند.

بهترین تمرینات تقویت زانو کدامند؟

تمرینات تقویت زانو از عضلات اطراف زانو پشتیبانی می‌کند از جمله : عضلات چهار سر ران – یا جلو ران – همسترینگ و باسن، عضلات داخل ران و جلوی ساق پا را هدف قرار می‌دهند.

تمرین دادن و تقویت عضلات باسن، از جمله گلوتئوس مدیوس – یک عضله باسن کوچک که به پاهای شما کمک می کند تا به طرفین حرکت کنند – بسیار مهم است (حرکتی به نام ابداکشن). این عضله واقعاً در مورد سلامت زانو مهم است، زیرا این عضله است که مانع از فرورفتن زانو در هنگام انجام فعالیت‌هایی با یک پا می‌شود. بله، این شامل دویدن، راه رفتن و بالا رفتن از پله نیز می‌شود.

یک نکته دیگر: تمرینات ترکیبی مانند اسکات و لانج را انتخاب کنید – به جای حرکاتی چون کیک بک باسن که فقط بر روی یک گروه عضلانی متمرکز است – اسکوات و لانج چندین گروه مختلف عضلانی پایین تنه را به طور همزمان تمرین می‌دهند. دلیل: تمرینات ترکیبی بدون اینکه به زمان زیادی نیاز داشته باشند، زانوها را دچار چالش بیشتری می‌کند.

هنگام انجام تمرینات تقویتی زانو، مطمئن شوید که مفهوم افزایش بار پیشرونده را رعایت می‌کنید. یعنی زمانی که تمرینات خود را شدت می دهید، حال یا با افزایش تکرارها یا وزنه ها یا کاهش زمان استراحت بین ست ها. این کار باعث بهبود قدرت و به چالش کشیدن بدن می شود.

علاوه بر انجام تمرینات تقویت زانو ، انجام حرکاتی که ثبات مفصل را افزایش می‌دهد نیز مهم است. می توانید این کار را با انجام تمرینات تقویت زانو بر روی سطوح مختلف انجام دهید – مانند فوم رولر و توپ های BOSU – که باعث به چالش کشیدن تعادل شما می شود. یا اضافه کردن برخی حرکات اضافی، مانند چرخاندن سر به پهلو در حالی که ددلیفت تک پا را انجام می‌دهید. یا انجام حرکت جلو بازو در حالی که بدن را در حالت لانج ثابت نگه داشته اید.

یک ایده خوب دیگر: تمرینات ایزومتریک را نیز در برنامه خود بگنجانید. اینها تمریناتی هستند که در آن شما در موقعیتی قرار می گیرید که در آن یک عضله یا گروه عضلانی درگیر شده و نگه دارید. حرکات ایزومتریک هدفمند می تواند تاندون هایی را که به عضلات کنترل کننده زانو متصل می شوند، تقویت کند؛ در نتیجه خطر مشکلات ناشی از تاندون های ضعیف مانند درد زانو یا تاندونیت را کاهش دهد.

اگر به دنبال تمریناتی برای رفع زانو درد هستید، ایده خوبی است که با یک فیزیوتراپیست برای مشاوره پزشکی فردی و شرایط خاص خود صحبت کنید. برخی از ورزش‌ها برای تقویت زانو ممکن است برای انواع خاصی از زانو دردها و آسیب‌های پا، حتی ضرر داشته باشند.

 

هر چند وقت یکبار باید تمرینات تقویتی زانو انجام داد؟

برای دیدن نتایج، نیازی نیست هر روز تمرینات تقویتی زانو را انجام دهید. ما انجام تمرینات تقویت کننده زانو را فقط دو بار در هفته پیشنهاد می کنیم. آنها را در کنار تمرینات معمولی پا یا به‌عنوان تمرینات روتین پایین تنه انجام دهید.

به عنوان یک قانون کلی، هر تمرین را ۸ تا ۱۲ تکرار و ۲ تا ۳ ست انجام دهید. اگر از وزنه استفاده می کنید، وزنه ای را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد تکرارها را با شدتی بین ۶ تا ۸ در مقیاس دشواری ۱ تا ۱۰ انجام دهید. (که ۱۰ چالش برانگیزترین است).

اگر تمرینات ایزومتریک هستند، ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و ۵ تا ۱۰ تکرار انجام دهید.

۱۰ تمرین برای تقویت زانو

برای شروع تمرینات تقویت زانو، تمرینات زیر را امتحان کنید. می‌توانید دو تا سه مورد را برای اضافه کردن به روتین پایین تنه خود انتخاب کنید و در طول هفته‌ها آن را تغییر دهید یا، پنج یا شش مورد از آنها را به طور همزمان برای یک تمرین کامل با تمرکز بر روی عضلات چهار سر ران و باسن انجام دهید. (اگر مبتدی هستید، فقط سه تا چهار حرکت را برای کل برنامه تمرینی انتخاب کنید.)

قبل از این که این تمرینات را در برنامه روزانه خود بگنجانید، حتما ابتدا بدن خود را گرم کنید تا با ماهیچه های سرد وارد میدان نشوید. نیازی به توضیح ندارد؛ اما حتی یک پیاده روی ساده ۵ تا ۱۰ دقیقه ای نیز این کار را انجام می‌دهد.

وسایل مورد نیاز: یک جفت دمبل و یک کش مقاومتی. اگر این تمرینات برای شما جدید است، ابتدا فقط آن را با وزن بدن انجام دهید و زمانی که از نظر فرم راحت شدید؛ شدت تمرینات خود را افزایش دهید. (به تمرینات چالشی تبدیل کنید).

بهترین تمرینات تقویت زانو

۱. ددلیفت – تک پا

تمرینات تقویت زانو با تصاویر متحرک

۲. استپ پا

تمرینات تقویت زانو با تصاویر متحرک

۳. اسپلیت اسکوات

تمرینات تقویت زانو با تصاویر متحرک

۴. گوبلت اسکوات

تمرینات تقویت زانو و تصاویر متحرک

۵. لانج به طرفین

تمرینات تقویت زانو و تصاویر متحرک

۶. پل باسن با کش

تمرینات تقویت زانو و تصاویر متحرک

۷. بالا بردن پاها به طرفین

تمرینات تقویت زانو و تصاویر متحرک

۸. تبدیل اسکوات به طرفین

تمرینات تقویت زانو و تصاویر متحرک

۹. لانج ثابت

۱۰. پل باسن ثابت

تمرینات تقویت زانو و تصاویر متحرک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا