خوردن سیب بعد از بدنسازی چه فایده ای دارد؟

خوردن سیب بعد از بدنسازی چه فایده ای دارد؟

هنگام انجام تمرینات بدنسازی، سوخت و ساز با سرعت بیشتری انجام میشود. در نتیجه بدن کالری بیشتری میسوزاند و کم انرژی میشود. خوردن سیب بعد از تمرینات بدنسازی می تواند تا حد زیادی منجر به ریکاوری و افزایش نیروی از دست رفته شود.

اگر از آن دسته افرادی هستید که بعد از انجام تمرینات سنگین عادت به خوردن شیرینی جات با قند مصنوعی دارید، سیب می تواند جایگزینی مناسب و طبیعی برای قند از دست رفته بدن باشد. بعلاوه دیگر نیازی نیست تا نگران افزایش وزن خود باشید.  زیرا مصرف مواد مغذی و شیرینی طبیعی این میوه مفید بعد از ورزش باعث چاقی نخواهد شد.

برخی از فواید خوردن سیب بعد از ورزش

فواید خوردن سیب بعد از بدنسازی

خوردن سیب پس از تمرینات بدنسازی فواید زیادی دارد. از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به دلیل فیبر موجود در سیب جذب آن در بدن و بعد از ورزش سریعتر انجام میشود.
  • میزان هموگلوبین و آهن بدن را تنظیم می کند.
  • اکسیژن را سریعتر آزاد کرده منجر به چربی سوزی میشود.
  • دارای خواص آنتی اکسیدان است. این خاصیت باعث میشود تا سموم بدن دفع شود.
  • اسید اسکوربیک موجود در سیب (ویتامین سی) حافظ سیستم ایمنی بدن بوده از رگ های خونی محافظت میکند.

کربوهیدرات سیب

کربوهیدراتها منبع سوخت آماده بدن هستند. هر سلولی در بدن برای مصرف انرژی به گلوکوز نیاز دارد. گلوکوز نسبت به ساکارز و فروکتوز شیرینی کمتری دارد.  وقتی غذایی میخورید که حاوی گلوکوز و فروکتوز که هر دو قند طبیعی میوه است، دستگاه گوارش به این ماده حیاتی دسترسی دارد.

یک عدد سیب متوسط حاوی ۲۵ گرم کربوهیدرات است که ۱۹ گرم آن حاوی گلوکز و فروکتوز است. این مواد میتوانند انرژی از دست رفته بدن را پس از تمرینات بدنسازی تا حد زیادی جبران کند.

ویتامین سیب

همانطور که بدن به کربوهیدراتها برای احیای انرژی خود نیاز دارد، ویتامین سی موجود در سیب نیز برای حفظ بافت ها و نسوج بدن ضروری می باشد. ویتامین c موجود در سیب باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود. یک عدد سیب متوسط ۱۴% ویتامین سی مورد نیاز روزانه را تامین می کند. اگر چه ورزشکاران و افراد پر جنب و جوش به میزان کالری روزانه بالایی نیاز دارند اما مقدار ویتامین c مصرفی روزانه آنها عدد بالایی نیست.

الکترولیت و آبرسانی سیب

حین اجرای تمرینات بدنسازی، بدن از طریق تعریق، خود را خنک می کند. وقتی آب بدن کم میشود باید از طریق غذا و نوشیدنی ها، کمبود آن را جبران کنیم. کمبود آب در بدن باعث عدم تعادل الکترولیت ها میشود. الکترولیت ها مواد معدنی قابل حلی هستند که فعالیت سلول ها را تنظیم می کنند. اگرچه سیب ها کلسیم و سدیم کمی دارند اما منبع خوبی از پتاسیم ها هستند. سیب شبیه به بیشتر میوه های تازه حاوی مقادیر زیادی آب است. ترکیبی از یک بطری آب، کمی پنیر کم چرب و سیب بعد از تمرینات بدنسازی میتواند کمبود الکترولیت ها و آب بدن را تامین کند.

نقش فیبر سیب بعد از بدنسازی

انجام تمرینات بدنسازی و به طور کلی ورزش کردن باعث گرسنگی شدید بدن میشود. این ممکن است باعث شود تا هر غذایی که به دست تان برسد بخورید. بدون آنکه بدانید چه چیزهای مضری به داخل بدن میفرستید. اما اگر قبل از رفتن به باشگاه و یا ورزش کردن غذاهای مقوی و پر از فیبر را آماده کنید میتوانید با غذاهای سالم و مغذی شکم را سیر نگه دارید. از جمله این مواد غذایی سیب ها هستند. زیرا فیبرها می توانند معده را پر کنند. در نتیجه به غذای کمتری نیاز دارید.

یک عدد سیب متوسط حاوی ۴ گرم فیبر قابل حل و غیر قابل حل است. خوردن سیب با پوست میزان فیبر مصرفی را افزایش می دهد. همچنین گرسنگی مفرط بعد از تمرینات بدنسازی را کاهش می دهد.

خوردن سیب بعد از بدنسازی برای افزایش قدرت

خوردن سیب بعد از بدنسازی چه فایده ای دارد؟

فلاونوئیدهای موجود در سیب بخصوص کوئرستین (Quercetin)، حاوی آنتی اکسیدانهای قوی هستند که استقامت و قدرت را حین انجام تمرینات بدنسازی افزایش می دهند. خوردن سیب بعد از ورزش به ریکاوری و بهبود بدن سرعت می بخشد. سیب به عنوان یک ضد التهاب طبیعی، درد و خستگی عضلات ناشی از فشار وزنه و دستگاه های ورزشی را کاهش می دهد.

توجه داشته باشید اگر شدت تمرینات بدنسازی شما باعث میشود تا به طور مداوم عضلات تان دچار کشیدگی و درد  شود خوردن سیب پس از ورزش به تنهایی کافی نیست. اطمینان حاصل کنید که قبل از تمرینات، بدن خود را گرم میکنید و اگر برای شروع تمرینی مبتدی هستید از یک مربی کمک بگیرید.

در غیر این صورت خوردن سیب پس از بدنسازی می تواند نقش یک نیروی تقویتی و ضد التهاب را داشته باشد. یعنی یک ایبوپروفن طبیعی.

خوردن سیب بعد از بدنسازی برای لاغری

خوردن سیب بعد از بدنسازی چه فایده ای دارد؟

نقش سیب در لاغری چیست؟ پلی فنول ها و آنتی اکسیدانهای موجود در سیب ها به کاهش وزن نیز کمک می کند. سیب ها سرشار از فیبر و آب هستند. خوردن سیب گرسنگی را کاهش می دهد. مصرف سیب قبل از غذا باعث میشود تا زودتر سیر شوید. به عبارت دیگر خوردن سیب مصرف کالری را کاهش می دهد.

نتیجه تحقیقات نشان می دهد افرادی که قبل از شروع وعده غذایی خود سیب میخورند نسبت به افرادی که سیب نمی خورند، ۲۰۰ کالری کمتر انرژی مصرف می کنند. در نتیجه غذای کمتری میخورند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا