۱۰ درمان خانگی برای آکنه

10 درمان خانگی برای آکنه

این، شدت جوش روی پوست است که نحوه درمان آکنه را مشخص می کند. آکنه های شدیدتر نیاز به داروهای با تجویز پزشک دارند. اما روش های درمان خانگی برای آکنه های خفیف و ملایم، می تواند مفید باشد.

آکنه می تواند از نظر فیزیولوژیکی و فیزیکی شرایط چالش آوری را روی پوست ایجاد کند. آکنه، سالانه ۵۰ میلیون آمریکایی را درگیر می کند. که از این تعداد، ۸۵% افراد بین ۱۲ تا ۲۴ سال حداقل آکنه خفیف را تجربه می کنند.

هر چند رایج ترین منطقه بدن که آکنه را فعال می کند، صورت است. اما در نواحی پشت، سینه، شانه و سایر قسمتهای بدن نیز می تواند ایجاد شود. بیشتر مردم آکنه خفیف همراه با چند جوش سر سیاه و سر سفید را تجربه می کنند. در حالیکه شدت آکنه در بدن سایر افراد کمی شدیدتر همراه با کورک های ملتهب می باشد. حتی برخی از مردم به آکنه بسیار شدید مانند جوش های قلمبه و آکنه کیستیک دچار میشوند.

علت های آکنه

آکنه زمانی رخ می دهد که فولیکول های مو مسدود و ملتهب شوند. هر یک از علت های اکنه ممکن است برای هر فرد منحصر به فرد باشد و شامل موارد زیر است:

• هورمون ها:

نوسانات هورمونی،  تولید چربی های روی پوست را افزایش داده جوش های روی پوست را افزایش  می دهد.

• داروها:

مصرف برخی از داروها باعث اختلالات هورمون ها مانند آندروژن میشود و آکنه تولید می کند.

• استرس:

استرس منجر به تولید هورمون کورتیزول میشود و روند تولید جوش و آکنه را تسریع می کند.

• ژنتیک:

احتمال ایجاد آکنه زمانی بیشتر میشود که یک پدیده موروثی در خانواده باشد.

• محیط:

رطوبت محیط و آلودگی هوا باعث بسته شدن پُرزها و تولید جوش میشود.

• لوازم آرایشی:

محصولات آرایشی و پوستی که باعث بسته شدن پُرزها و یا تحریک پوست میشود، آکنه تولید میکند.

• رژیم:

غذاهای تحریک کننده پوست، لبنیات یا رژیم غذایی با شاخص گلایسمیک بالا (مانند آرد سفید، برنج سفید، شیرینی جات و تنقلات، خرما، کشمش و ..) می تواند احتمال تولید آکنه را افزایش دهد.

• سیگار کشیدن:

سیگار کشیدن، احتمال ابتلا به آکنه را افزایش می دهد. (بخصوص در سنین بالا ).

درمان های خانگی برای آکنه

شاید قرص و دارو های شیمیایی در داروخانه ها بتواند به کمی بهتر کردن جای آکنه ها کمک کند. (اگر وضعیت پوست شما را بدتر نکند.) اما امروزه بیشتر مردم استفاده از داروهای گیاهی، طب سنتی و درمان طبیعی و خانگی آکنه را ترجیح می دهند.

همه روش های طبیعی درمان آکنه برای شما موثر نیستند. ممکن است یک روش درمانی آکنه برای فرد دیگری مفید باشد اما شما از آن جواب نگیرید. برخی از راهکارهای طبیعی و خانگی برای درمان آکنه را در زیر معرفی کرده ایم. می توانید آنها را در خانه و یا از عطاری های تهیه کنید.

سرکه سیب

10 درمان خانگی برای آکنه

سرکه سیب حاوی اسید سیتریک است که می تواند باکتری آکنه (.به نام Curtobacterium که باعث ایجاد جوش و آکنه میشود.) را از بین ببرد. همچنین حاوی اسید استیک است که ماده ای ضد قارچ و آنتی باکتریال است.

نکته مهم : برای جلوگیری از سوختگی های پوستی، قبل از مالیدن سرکه سیب به پوست خود، آن را با آب مخلوط کنید. سپس با آن صورت خود را بشویید و آب بکشید.

درمان جوش با عسل

10 درمان خانگی برای آکنه

عسل به دلیل خواص آنتی باکتریال خود می تواند آکنه را درمان کند. بخصوص عسل مانوکا (Manuka honey) که از تغذیه زنبور عسل از شهد شکوفه های درخت مانوکا (در استرالیا و نیوزیلند) به دست می آید. این نوع عسل، خواص درمانی (.بهبود زخم و درمان عفونت.) و زیبایی (از بین بردن جوش و آکنه) دارد.

هر ماده ای که بتواند آکنه را درمان کند، این خاصیت را دارد که یا بر روی هورمون ها تاثیر بگذارد (.مسدود سازی مقدار زیاد هورمون آندروژن مانند هورمون کنترل تولد یا اسپیرونولاکتون – spironolactone.) و یا چربی هایی را که موجب روغنی شدن پوست میشود و باعث التهاب، باکتریایی شدن و در نتیجه ایجاد آکنه میشود، را از بین ببرد.

شما می توانید به طور مستقیم عسل را بر پوست خود اعمال کنید. آن را به مدت مشخصی بر پوست خود قرار دهید و سپس آبکشی کنید.

گزینه دیگر، اضافه کردن دارچین به عسل است. تحقیقات نشان می دهد تلفیق دارچین و عسل می تواند باکتری های مسبب آکنه را کاهش و یا نابود سازد.

سیر

10 درمان خانگی برای آکنه

از قدیم الایام، سیر با کتری های عامل ایجاد آکنه را به طور گسترده ای از بین می برده است. خواص ضد میکروبی سیر باعث شده تا از آن به عنوان یکی از گزینه های درمان آکنه استفاده شود. با استفاده از یک حبه سیر و مالیدن آن به صورت، از رشد آکنه و باکتری های پوستی جلوگیری کنید.

ماسک انگور

10 درمان خانگی برای آکنه

انگورها دارای مواد مغذی فراوانی بوده و حاوی ترکیبات مفید برای پوست هستند. از جمله این ترکیبات ، رسوراترول (Resveratrol) است که در پوست انگور وجود دارد. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی است که با از بین بردن رادیکالهای آزاد، از بدن در برابر عوامل میکروب زای آکنه محافظت می کند. غنی ترین منبع این آنتی اکسیدان، انگور سیاه است.

کمی انگور (قرمز یا سیاه) را درون ظرفی فشار دهید و آن را به صورت ماسک بر پوست خود قرار دهید. پس از چند دقیقه، صورت خود را آب بکشید.

ماسک خیار

10 درمان خانگی برای آکنه

اگرچه خیار ها به طور مستقیم اثر زیادی بر درمان آکنه ها ندار ند، اما باعث میشوند تا علاوه بر کاهش التهاب جوش و آکنه ها، به پوست آب رسانده، آن را خنک کند. التهاب غدد چربی پوست به نام سِباسه (sebaceous)، عامل ایجاد آکنه است که ماسک خیار می تواند آن را کاهش داده التیام بخشد.

هم می توانید فقط از خیار استفاده کنید و هم آن را با آلوورا ترکیب کنید و بر صورت قرار دهید.

درمان آکنه با ماسک خاک رس

10 درمان خانگی برای آکنه

از خاک رس در طول تاریخ به طور گسترده ای برای درمان زخم ها استفاده میشده است. خواص ضد میکروبی و ضد التهابی این خاک، آن را به یک ماده اصلی و مفید برای درمان آکنه تبدیل کرده است. ماسک های خاک رس خنک کننده صورت بوده و در رده محصولات مراقبت از پوست جای میگیرد.

خاک رس را با کمی آب و یا هر مایع دیگری ترکیب کنید و بر صورت خود اعمال کنید. صبر کنید تا کمی خشک شود و سپس صورت را آبکشی کنید.

چای سبز

10 درمان خانگی برای آکنه

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و اغلب به عنوان یک ماده مقوی برای سلامتی شناخته می شود. ترکیبات موجود در چای سبز علیه عوامل باکتری زای آکنه مبارزه می کنند. علاوه بر آن چای سبز، نسبت به برخی محصولا ضد آکنه مانند رتینوئیدها،  درمان ملایم تری برای پوست های حساس می باشد.

چای سبز را دم کنید و بگذارید تا خنک شود. سپس با استفاده از پد پنبه ای آن را به صورت خود بمالید. تا حدامکان به آن زمان دهید تا جذب شود. سپس آب بکشید. همچنین می توانید چای سبز را با خاک رس ترکیب کنید تا تاثیر قوی تری در درمان جوش و آکنه داشته باشد.

فندق افسونگر (witch hazel)

10 درمان خانگی برای آکنه

گیاه فندق افسونگر یک ماده قابض است که به کاهش چربی پوست کمک می کند. همچنین به عنوان یک ماده ملایم و ضد التهاب، پوست را التیام می بخشد و نواحی ملتهب را تسکین می دهد.

این ماده را می توانید در عطاری ها، مغازه های طب سنتی و داروخانه ها پیدا کنید. با استفاده از پنبه و یا پد بهداشتی به پوست اعمال کنید و پس از خشک شدن، صورت خود را بشویید.

درمان آکنه و جوش با روغن جوجوبا

10 درمان خانگی برای آکنه

روغن دانه جوجوبا، روغنی نرم کننده و ضد التهاب است. علاوه بر درمان آکنه، زخم ها را نیز بهبود می بخشد. همچنین تحقیقات نشان می دهد ترکیب خاک رس و روغن جوجوبا به کاهش مشکلات پوستی چون جوش های چرکی، جوش های کیستی، جوش های نوک تیز و جوش های زیرپوستی کمک می کند.

روغن جوجوبا را می توانید یا به تنهایی و یا با خاک رس ترکیب و بر صورت خود بمالید.

روغن درخت چای برای از بین بردن آکنه

10 درمان خانگی برای آکنه

روغن درخت چای از دیرباز برای درمان آکنه و جوش به کار می رفته است. این ماده در درمان آکنه های خفیف تا متوسط، غالبا بدون داشتن عوارض جانبی، مفید و موثر است.

افرادی که دارای پوست های حساس هستند، ممکن است پوسته پوسته شدن و یا کمی قرمزی پوست را تجربه کنند. در این صورت می توانید آن را با روغن جوجوبا و یا روغن نارگیل مخلوط کنید.

سخن آخر

وجود آکنه ها و جوش های پوستی می تواند بر زیبایی پوست تاثیر منفی بگذارد و اعتماد به نفس افراد را کاهش دهد. درمان های خانگی، معمولا در شدت خفیف و متوسط آکنه موثر است. اما اگر مقدار و نوع آن شدید باشد بهتر است از یک متخصص پوست کمک بگیرید.

از آنجا که پیشگیری بهتر از درمان است، پس از استفاده از لوازم آرایشی بلافاصله پوست خود را با مواد تمیز کننده بشویید. از لوازم آرایشی مرغوب استفاده کنید و همواره پوست خود را تمیز نگاه دارید. غذاهای سالم، خنک و مفید برای پوست میل کنید و مراقب پوست خود باشید.

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا