۱۴ درمان فوری نفخ شکم

14 درمان فوری نفخ شکم

وقتی احساس ناخوشایندی چون نفخ معده به سراغمان می آید، به راهکاری سریع برای خواباندن این باد نیاز داریم. این مقاله علت نفخ شکم و راهکارهایی برای درمان فوری آن ارائه می دهد.

علت نفخ شکم چیست؟

شکم صاف شما به یکباره باد می کند و گاهی درد می گیرد. نه می توانید به درستی بخوابید و نه بنشینید. خوردن برخی غذاها و نداشتن تحرک می تواند دلیل اصلی جمع شدن گاز در معده باشد. اما این تنها علت آن نیست. بلکه مجموعه ای عوامل ساده می تواند دست به دست هم داده نفخ شکم تولید کند.

عوامل ایجاد کننده باد شکم

 • هضم نکردن لاکتوز موجود در شیر و سایر فرآورده های لبنی
 • غذاهای حاوی شکر
 • غذاهای حاوی سدیم و نشاسته
 • غذاهای اسیدی یا تند
 • نوشیدنی های کربنات دار (گازدار)
 • خوردن آدامس و جویدن تند
 • نداشتن تحرک
 • باکتری های روده ای و سایر بیماری ها

چگونه از شر گاز شکم خلاص شوم؟

وقتی سعی می کنید تا شکم پر از باد خود را خالی کنید (به سرعت). از روش های زیر می توانید برای هضم سریعتر و کاهش نفخ شکم حداکثر ظرف مدت ۲۴ ساعت استفاده کنید. این کار به افزایش متابولیسم بدن و درمان فوری نفخ شکم کمک می کند. در پایان این روش ها می توانید مجددا دکمه شلوار جین تنگ خود را ببندید.

روش های درمان فوری نفخ شکم

در زیر به روش های موثر برای از بین بردن باد شکم اشاره می کنیم. برخی از این روش ها برای برخی افراد بهتر و سریعتر پاسخ می دهد. بهتر است بهترین آنها را برای رفع باد شکم خود امتحان کنید:

فقط آب یا چای بنوشید.

معمولا وقتی افراد دچار باد شکم میشوند سعی می کنند از نوشیدن آب پرهیز کنند. این کار باد معده آنها را بیشتر می کند. اما چرا؟ وقتی بدن با کمبود آب مواجه شود هر آنچه آب در بدن باقی ماده است را به عنوان گروگان نگه می دارد. تا دچار خشکی بدن نشود. در نتیجه با نگهداری آب در بدن و جلوگیری از دفع آن به نفخ بیشتر شکم کمک می کند.

حال اگر آب فراوانی بنوشید، چه اتفاقی می افتد؟ بدن دیگر نگران از دست دادن و کمبود آب نیست. در نتیجه به دفع آب و سموم باقی مانده کمک می کند و باد شکم را کاهش می دهد.

مایعات بخصوص آب نقش کلیدی در هضم غذا و دفع مواد زائد بدن دارند.

موز بخورید.

14 درمان فوری نفخ شکم

موزها سرشار از پتاسیم هستند. ماده ای که به تنظیم تعادل مایعات بدن و صاف شدن شکم کمک می کند. (این فقط یکی از مزایای شگفت انگیز موز است). پتاسیم ماده ای است که اثر سدیم (ماده ای که باعث نفخ معده میشود) را در رژیم غذایی شما خنثی می کند. سدیم ماده ای است که باعث میشود تا آب در بدن باقی بماند. پتاسیم همان عنصری است که می تواند یک شبه باعث درمان فوری نفخ شکم شود.

نتیجه تحقیقی در مجله اناروبیک نشان داد خانمهایی که قبل از خوردن ۲ وعده غذایی موز می خورند (در مدت ۶۰ روز. ) ۵۰% کمتر دچار نفخ معده میشوند.

از خوردن برخی سبزیجات پرهیز کنید.

اگرچه سبزیجات موادی سالم و مفید هستند اما می توانند در افزایش باد شکم نقشی موثر داشته باشند. خوردن سبزیجات زیر در مقدار زیاد باعث جذب کربوهیدرات ها و شکر شده گاز تولید می کند. در نتیجه شکم نفخ می کند. از جمله این سبزیجات می توان به :

 • پیاز سفید
 • بروکلی
 • گل کلم
 • کلم بروکسل (کلم غنچه ای)
 • کلم پیچ

فوم رولر برای از بین بردن نفخ فوری شکم

14 درمان فوری نفخ شکم

وقتی صحبت از تمرینات فوم رولر برای درمان سریع نفخ شکم میشود، ماساژ و یوگا با هم بر روده و شکم تاثیر می گذارند. باعث گردش بهتر جریان خون و آرامش سیستم عصبی می شود. به دفع سموم و هضم بهتر غذا کمک می کند. چرخش فوم رولر و تکنیک هم زمان تنفس، اندام های داخلی شکم را تحریک کرده منجر به عملکرد بهتر روده ها و ملین کردن شکم (درمان یبوست) میشود. در نتیجه به دفع گاز شکم و از بین بردن نفخ کمک می کند.

برای از بین بردن نفخ شکم بهتر است تمرینات فوم رول را چند بار در هفته انجام دهید. حتی ۱۰ دقیقه در روز نیز تاثیر مثبت بر روده ها و شکم می گذارد.

آدامس نجوید.

14 درمان فوری نفخ شکم

آدامس جویدن نه تنها باد شکم را افزایش می دهد بلکه اکثرا در ترکیبات خود دقیقا موادی مانند الکل شکر (الکل قند.) و شیرین کننده های مصنوعی مانند سوربیتول (sorbitol) و زایلیتول (xylitol) نیز دارد، که توسط بدن جذب نمی شوند و می توانند باعث نفخ و ناراحتی شوند.

اگر میخواهید آدامس بخورید، از آدامس هایی که چنین موادی در ترکیبات خود ندارند و یا آدامس های طبیعی (سقز) استفاده کنید. این آدامس ها کالری کمتری دارند و شیرین کننده هایی ندارند که باعث ورم شکم شوند.

زودتر شام بخورید.

روزه متناوب به شیوه ای پرطرفدار برای لاغری شکم تبدیل شده است. زیرا هم تجربه و هم شواهد علمی نتایج مثبت آن را تایید می کنند. برای بیشتر افراد ۱۶ ساعت غذا نخوردن در روز به نظر منطقی نمی رسد. اما آیا می دانستید شما هر روز روزه می گیرید؟ طی خواب شبانه شما روزه دارید. و صبح روز بعد با خوردن صبحانه روزه خود را می شکنید و به همین دلیل به آن  break- fast  گویند.

هر چه زمان روزه داری خود را افزایش دهید کالری کمتری مصرف و دریافت می کنید، در نتیجه شانس کمتری برای خوردن غذاهایی دارید که باعث نفخ شکم می شود.

بعد از ۷ یا ۸ شب دیگر چیزی نخورید و زمان خوردن صبحانه را به تاخیر بیندازید. اطمینان حاصل کنید حداقل ۱۲ ساعت بین شام شب قبل و صبحانه روز بعد فاصله می افتد. با این کار به دستگاه گوارش خود فرصت ریکاوری می دهید و بومممم!! دیگر خبری از نفخ شکم نیست!

روش دیگر آن است که سنگین ترین وعده غذایی خود را تا قبل از ۳ بعدازظهر میل کنید. با این کار شانس صاف بودن شکم بیشتر از زمانی است که بخواهید برای صرف شام سنگین و پرچرب با دوستان خود به رستوران بروید.

چای زنجبیل بنوشید.

اگر دستگاه گوارش شما کُند است، یعنی سوخت و ساز بدن شما پایین است. چطور متابولیسم کُند و نفخ شکم را برطرف کنیم؟ پاسخ: روز خود را با نوشیدن یک فنجان چای زنجبیل آغاز کنید. این نوشیدنی چربی سوز به هضم بهتر غذا و عملکرد بهتر روده ها کمک می کند.

یکی از دلایل نفخ معده، التهاب شکم است که می تواند بر اثر خوردن غذاهای تند، لبنیات و غذاهای فرآوری شده باشد. بر طبق تحقیقات فراوان صورت گرفته، از دیر باز و در طب سنتی زنجبیل برای کاهش درد معده موثر بوده است. این ماده ژن ها و آنزیم هایی را که باعث ایجاد التهاب و گاز شکم می شوند، بلاک می کند.

آهسته غذا بخورید تا غذا را قورت ندهید.

وقتی بعد از ساعتها به خانه برمی گردید، طبیعی است که بسیار گرسنه باشید. اما این به معنای چپاندن سریع غذا درون نیست. با عجله و تند تند غذا خوردن باعث می شود تا هوای اضافی نیز به دورن بدن شما هدایت شود. این می تواند باعث ایجاد گاز و نفخ معده شود. اما برعکس آن، یعنی با دهان بسته و آهسته غذا خوردن می تواند اثر مثبتی داشته باشد.

می توانید قبل از هجوم آوردن به سمت غذا، با یک سیب و یا مقداری آجیل از شدت گرسنگی خود بکاهید تا زمانی که غذای اصلی آماده شود.

قهوه ننوشید.

اگرچه همه ما فواید نوشیدن قهوه را می دانیم و آن را بسیار دوست داریم، اما نوشیدن قهوه درست زمانی که دچار ورم معده هستید و می خواهید تا زیر ۲۴ ساعت نفخ شکم خود را درمان کنید، یک عمل منفی محسوب میشود.

مصرف نوشیدنی های حاوی شکر یا کافئین نه تنها می تواند بدن را دچار کم آبی کند بلکه در برخی موارد به کالری اضافی بدن نیز می افزاید.

وقتی بدن دچار کم آبی شود، آب را در خود نگه می دارد و می تواند باعث نفخ اضافی شود.

حبوبات خطرناک است.

انواع حبوبات بخصوص لوبیا و سویا حاوی ماده ای به نام الیگوساکارید ها (oligisaccharides) هستند. این مواد حاوی مولکول های شکر غیر قابل هضم هستند که نمی تواند در بدن بیشتر افراد کاملا تجزیه شود. این مواد در روده ها انباشته میشوند و نفخ ایجاد می کنند.

هر چی باشه مصرف نکردن حبوبات به مدت ۲۴ ساعت کار آسانی است.

پیاده روی کنید.

در پیاده روی فواید زیادی وجود دارد. به جای لم دادن پشت میز خود بعد از شام، بیرون بروید و حداقل ۱۵ دقیقه پیاده روی کنید. این کار می تواند به سرعت غذا را هضم کرده گاز شکم را تخلیه کند. بخصوص اگر دچار یبوست هستید، یک درمان فوری برای نفخ شکم است.

لبنیات نخورید.

لبنیات می تواند برای دستگاه گوارش بسیاری از افراد مشکل ایجاد کند. زیرا بدن آنها به طور طبیعی آنزیم های لاکتوز کمتری تولید می کند. (بخصوص با افزایش سن). اگر محصولات لبنی زیادی استفاده می کنید، (حال که دچار نفخ معده هستید.) تا حداقل ۲۴ ساعت از خوردن آنها پرهیز کنید.

زودتر بخوابید.

زود خوابیدن و داشتن خواب خوب و کافی باعث میشود تا روز بعد با انرژی بیشتری روز خود را شروع کرده غذاهای سالم تری بخورید. بر طبق نتایج پژوهش محققان دانشگاه ویسکانسین، افرادی که خواب کافی دارند دارای کاهش گرلین و افزایش لپتین هستند. این دو هورمون هایی هستند که با هم کار می کنند تا سطح اشتهای شما را در طول روز کنترل کنند. حواستان باشد پرخوری نکنید.

برای از بین بردن گاز شکم، خواب شبانه خوب و کافی داشته باشید تا از پرخوری روز بعد جلوگیری شود.

غذاهای کم سدیم مصرف کنید.

14 درمان فوری نفخ شکم

این غذاها شاید خوشمزه و طعم دهنده باشند، اما برای معده مضر هستند. غذاهای حاوی سدیم بالا می تواند باعث ماندن آب در بدن شده ورم معده یا افزایش وزن موقت ایجاد کنند. وقتی معده خود را با غذاهای حاوی سدیم بالا پر می کنید، عملکرد کلیه ها مختل میشود. سدیمی که باید دفع شود، در خون شما باقی می ماند. آب را جذب کرده فشار خون بالا و نفخ شکم تولید می کند. برای از بین بردن ورم معده ، اولین قدم شما باید کاهش مصرف سدیم باشد.

سدیم مصرفی خود را با روش های زیر کاهش دهید:

 • از ادویه جات فصلی به جای نمک استفاده کنید.
 • به جای مصرف غذاهای کنسروی، از محصولات تازه و یا فریزری خانگی استفاده کنید.
 • به جای سرخ کردن گوشت های فراوری شده از گختن و یا گریل گوشت تازه استفاده کنید.

سایر روش های از بین بردن نفخ شکم:

 • از تحرک داشتن و ورزش کردن غافل نشوید.
 • از مصرف نوشیدنی های گازدار مثل نوشابه و سودا خودداری کنید.
 • فیبر کافی مصرف کید تا شکم ملین شده باعث پاک سازی سموم و دفع مواد زائد شود.
 • کم کردن ساعات پشت میز نشینی و هر یک ساعت راه رفتن.

نتیجه گیری

نفخ یا ورم معده، گاز یا باد شکم، التهاب یا ورم شکم همگی می توانند یک یا چند دلیل داشته باشد. اما خوشبختانه این پدیده ناخوشایند در اغلب موارد موقتی بوده به کمک روشهای فوق به راحتی رفع میشود. پرهیز از خوردن برخی از غذاهای تحریک کننده، ورزش کردن و تغییر سبک زندگی می تواند گام های اساسی در رفع نفخ معده باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا