دستگاه پله نوردی و تاثیر آن بر چربی سوزی

دستگاه پله نوردی و تاثیر آن بر چربی سوزی

به دنبال ورزش هوازی مشابه تردمیل هستید اما با چربی سوزی بیشتر؟ دستگاه هوازی پله نوردی یا   Stair Climber- تردمیل پله ای ، پله برقی باشگاهی ، دستگاه پله پیمایی – که از جمله اسم های دیگر این دستگاه هوازی و چربی سوز است، را نیز امتحان کنید.

 این ماشین، راه رفتن روی پله ها را شبیه سازی می کند. اما با این فایده که مهم نیست از چه تعداد پله بالا بروید، همیشه نزدیک به زمین می مانید.

ممکن است کنجکاو باشید که بدانید واقعاً از چه ماهیچه‌هایی در دستگاه پله نوردی استفاده می‌شود. مسلما پاها. اما سایر گروه‌های عضلانی نیز درگیر میشوند.

در این مقاله فیتگردی قصد داریم به بررسی تاثیر دستگاه پله نوردی و میزان چربی سوزی آن در بدن بپردازیم. با ما همراه باشید.

فواید دستگاه پله نوردی چیست؟

اگر تا به حال کار با دستگاه پله نورد را بیش از ۵ دقیقه تجربه کرده باشید، می‌دانید که این دستگاه هوازی به سرعت ضربان قلب شما را به شدت افزایش می دهد.

اما یکی از فواید اصلی پله نوردی – به خصوص در مقایسه با سایر تمرینات قلبی عروقی مانند دویدن روی تردمیل – این است که در چربی سوزی موثرتر است و به طور کلی نیاز به کار بیشتر عضلات و مصرف انرژی بیشتری دارد.

اگر زمان کمی دارید اما همچنان به دنبال یک ورزش چربی سوز و موثر هستید، این دستگاه پله پیمایی را به شما معرفی می کنیم.

تمرینات پله نوردی نه تنها برای بهبود وضعیت قلبی موثر است بلکه به تقویت عضلات شکم و پایین تنه شما نیز کمک می کند.

استفاده از دستگاه پله فواید زیادی دارد. از جمله :

  • افزایش استقامت قلبی
  • تقویت عضلات پایین تنه – جلو ران، همسترینگ، ساق پا و باسن
  • بهبود قدرت عضلات شکم
  • افزایش چربی سوزی
  • استخوان های سالم تر

معایب دستگاه پله نوردی چیست؟

یکی از معایب این دستگاه هوازی آن است که: پله‌نوردی به تنهایی یک تمرین برای کل بدن نیست. زیرا عمدتاً عضلات پایین تنه را هدف قرار می‌دهد و شما نمی‌خواهید فقط حرکاتی را انجام دهید که بیش از حد روی یک بخش از بدن تان متمرکز شود. پس مهم است که هر از چند گاهی همه چیز را با هم مخلوط کنید.

ماشین پله نوردی نیز کمی خطرناک‌تر از سایر دستگاه‌های هوازی مانند تردمیل یا دوچرخه است و احتمال رد شدن از پله و افتادن از روی آن وجود دارد. اگر در حال حاضر دچار مشکل عدم تعادل یا هماهنگی بدن هستید، این دستگاه می تواند آن را تشدید کند .

کار با دستگاه پله نوردی چه عضلاتی را تمرین میدهد؟

همانطور که قبلاً گفته شد، این دستگاه بیشتر بخش پایین تنه شما را تمرین می دهد. به طور خاص، این دستگاه عضلات چهار سر، باسن، همسترینگ و حتی عضلات مفصل مچ پا مانند: عضلات کف پا، تیبیالیس و پرونئال را هدف قرار می‌دهد. ماهیچه های مهم شکم مانند : رکتوس و ماهیچه عرضی و پسواس نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

مقایسه دستگاه پله نوردی با سایر دستگاه های هوازی

۱- مقایسه پله نوردی با تردمیل

افرادی که با ماشین پله‌نوردی کار می کنند تمایل دارند کالری بیشتری را در مدت زمانی مشابه – در مقایسه با با یک پیاده‌روی سریع روی تردمیل – بسوزانند. (اگرچه وقتی شروع به دویدن می‌کنید ممکن است عکس این امر صادق باشد. زیرا هر دو دستگاه را می‌توان برای شدت های بالاتر تنظیم کرد. بنابراین در نهایت بستگی به چگونگی دستگاه استفاده از آنها دارد). پله‌نوردان به تولید نیروی بیشتری از ماهیچه‌ها نیاز دارند. زیرا با وجود اینکه همچنان روی دستگاه ساکن هستید، جابجایی عمودی بیشتری انجام می دهید. علاوه بر این، پله‌نوردی در مقایسه با تردمیل، جزء تمرینات با شدت کمتر هستند و در عین حال عضلات پای شما را نیز تقویت می‌کنند.

۲- مقایسه پله نوردی با دستگاه الپتیکال

دستگاه الپتیکال یا اسکی فضای به دلیل ضربه پذیری پایین می تواند مبتدی تر از پله نوردی باشد. زیرا پاهای شما هرگز از پدال ها خارج نمی شوند. شما همچنین می توانید با پلی کردن یک آهنگ ورزشی با دستگاه الپتیکال برای مدت طولانی تری – نسبت به دستگاه پله – ورزش کنید.

الپتیکال ها بیشتر، بخش های بالاتنه را حرکت می‌دهند. زیرا دست‌های شما همزمان با پاهایتان حرکت می‌کنند.

۳- مقایسه پله نوردی با دوچرخه ثابت

از آنجایی که شما روی یک دوچرخه ثابت می نشینید، وزن خود را با خود حمل نمی کنید. این بدان معناست که فشار روی عضلات شما کمتر خواهد بود و عضلات پای خود را مانند یک پله‌نورد تمرین نمی دهید.

شما کالری کمتری با دوچرخه می سوزانید. اما اگر شدت آن را افزایش دهید، ممکن است نتیجه تغییر کند. بنابراین باز هم بستگی به نحوه استفاده شما از هر دستگاه دارد. دوچرخه های ثابت به طور کلی ایمن تر هستند و می توانند گزینه ای عالی برای افرادی باشند که تازه شروع به کار کرده اند یا می خواهند بدن خود را گرم کنند.

۴- مقایسه پله نوردی با دستگاه روئینگ

ممکن است در ابتدا اصلا قابل مقایسه به نظر نرسند. اما دستگاه قایقرانی یا روئینگ یک تمرین یرای تقویت تمام بدن است. دستگاه پارویی یا روئینگ همان گروه‌های ماهیچه‌ای مشابه با دستگاه پله‌نورد را تمرین می دهد. اما ماهیچه‌های بالای بدن مانند پشت و عضله دوسر را نیز درگیر می کند.

در دستگاه قایقران از آنجا که نشسته اید، وزن خود را حمل نمی کنید. بنابراین فشار روی بدن شما کمتر است. می‌توانید هم تمرینات قلبی و هم تمرینات قدرتی عضلانی را با دستگاه قایقرانی انجام دهید.

موارد احتیاطی

به طور کلی، اکثر مردم می توانند با خیال راحت از یک دستگاه پله نوردی استفاده کنند. با این حال، اگر هر گونه عدم تعادل یا هماهنگی بدنی دارید، در معرض خطر افتادن هستید و ممکن است بخواهید یک ماشین جایگزین را امتحان کنید. هرکسی که مشکلات کمر یا زانو دارد باید کمی محتاط تر باشد و روی فرم بدن خود تمرکز کند تا شرایط قبلی را تشدید نکند.

هنگام استفاده مؤثر و ایمن از دستگاه پله‌، فرم مناسب مهم است. بند کفش‌های خود را دوبار چک کنید، به آرامی شروع کنید و کل پای خود را روی پله قرار دهید. همانطور که اعتماد به نفس تان بالا می رود، می توانید به آرامی سرعت را برای شدت بیشتر افزایش دهید.

عامل دیگر وضعیت بدن شما است. وقتی خسته می‌شوید، گرفتن دستگیره‌ها و میله های محافظ آسان است، اما این کار خیلی از فواید این تمرین را از بین می‌برد. درعوض، روی ایستاده ماندن تمرکز کنید و فقط از دسته ها برای حفظ تعادل خود استفاده کنید.

 سعی کنید با هر قدم به طور یکنواخت پاهای خود را فشار دهید تا به طور کامل پاهای خود را هدف قرار دهید و شکم خود را درگیر نگه دارید. این کار به شما کمک می کند تعادل خود را روی دستگاه حفظ کنید.

سخن آخر

دستگاه پله بدنسازی یا تردمیل پله ای می‌تواند تمرینی نسبتاً کم‌تأثیر و مؤثر باشد. به‌خصوص برای کسانی که به دنبال تقویت قسمت پایین‌تنه و مرکز بدن خود هستند و همزمان تمرینات هوازی خود را نیز انجام می‌دهند. از آنجایی که این دستگاه هوازی به تعادل و هماهنگی نیاز دارد، اگر مشکلی با هر یک از زانو یا کمردرد دارید، خیلی محتاط باشید یا از ورزش پله‌نوردی دوری کنید.

علیرغم ماندن در یک مکان، حرکات عمودی روی این دستگاه ورزشی به شما اطمینان می‌دهد که چربی های بیشتری می سوزانید و عضلات پا را بیشتر – نسبت به سایر ماشین‌های کاردیو مانند تردمیل، الپتیکال و دوچرخه‌های ثابت – درگیر می کنید.

با این حال، اگر می خواهید قسمت بالایی بدن خود را نیز ورزش دهید – به عنوان مثال، بازوها و پشت – دستگاه های دیگر ممکن است جایگزین بهتری باشند.

در نهایت، بیشتر دستگاه های هوازی را می‌توان تنظیم کرد تا شدت خود را افزایش یا کاهش دهند. بنابراین در حالی که پله‌نوردی می‌تواند مکملی عالی برای برنامه تمرینی شما باشد- بهترین دستگاه برای شما به اهداف تان و آنچه واقعاً قصد انجام آن را دارید بستگی دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا