۲۳ دلیل وزن کم نکردن و راه حل آن

دلایل وزن کم نکردن

ناامید کننده است وقتی حتی پس از گرفتن رژیم و تلاش های زیاد، وزن کم نمی کنید. اگر انجام ورزش، اشتهای خود را کنترل کردن و در سّبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کردن برای لاغر شدن کافی نیست، دیگر چه کار باید کرد؟ درست در این لحظات سردرگمی است که ۹۹% خانمها از اجرای برنامه کاهش وزن خود ناامید میشوند. سپس شروع می کنند تا همان برنامه قبلی خود را ادامه دهند تنها به این دلیل که نتیجه ای از آن نگرفته اند. اما این یک تله است. قبل از آنکه به دام آن بیفتید آخرین تلاش را برای کشف دلیل وزن کم نکردن خود انجام دهید.

چرا رژیم می گیریم و لاغر نمی شویم؟ تجربه و دانش کافی از آناتومی بدن به ما می گوید عوامل و علت های زیادی برای وزن کم نکردن وجود دارد. اما ما در اینجا به مهمترین دلایل وزن کم نکردن پس از تلاش های زیاد اشاره خواهیم کرد.

۱- تمرینات بدنسازی انجام می دهید

آیا می دانستید که وزن کم کردن با چربی سوزی و عضله سازی متفاوت است؟ پس “میخواهم وزن کم کنم” را به “میخواهم چربی ها را آب کنم” تغییر دهید. چرا؟ وقتی برنامه کاهش وزن خود را شروع می کنید، وزن آب بدن شما شروع به کم شدن می کند. این کاهش را موقع وزن کشی خود می توانید احساس کنید. اما پس از چند روز، حجم ماهیچه های بدن شما افزایش می یابد. هر چه میزان پروتئین ها و مقدار تمرینات ورزشی خود را افزایش دهید، عضلات بیشتری میسازید و خوش تیپ تر می شوید.

اما نکته اینجاست که افزایش حجم عضلات با کاهش چربی های بدن اتفاق می افتد. اما در عین حال وزن شما نیز افزایش پیدا می کند. پس با خود می گویید چرا به جای کاهش وزن، وزنم هر روز بیشتر میشود؟

پس به طور خلاصه، ممکن است چربی ها آب شوند اما افزایش وزن داشته باشید که علت آن عضله سازی است. میزان آب شدن چربی ها را با دستگاه های ورزشی موجود در برخی از باشگاه ها میتوان اندازه گرفت.

۲- اهداف کاهش وزن شما غیر واقعی هستند

دلیل دیگر برای وزن کم نکردن شما تعیین اهدافی است که برای کاهش وزن معقولانه نیستند. آنها قابل اجرا هستند اما در عمل کاربردی و در دراز مدت تاثیر گذار نخواهند بود.

آب کردن ۵ کیلو گرم چربی در یک هفته در عمل قابل اجرا نیست. داریم در خصوص چربی ها صحبت می کنیم و نه مقدار آب بدن که باعث کاهش و یا افزایش وزن میشود. رژیم های غذایی جوگیرانه عموما نتیجه معکوس خواهند داشت. آنها نمی توانند کاهش وزن را در دراز مدت تضمین کنند. چربی سوزی تدریجی همیشه معقولانه بوده نتایج مثبتی در پی خواهد داشت.

سعی کنید تصمیمات کوتاه مدت خود برای کم کردن وزن را در دفتری یادداشت کنید. به عنوان مثال نخوردن قند یا شکر و یا کاهش ۲ کیلو وزن در یک هفته. این باعث میشود تا اهداف شما واقعی تر و قابل حصول تر شود. وقتی به اهداف کوتاه مدت خود یکی پس از دیگری دست یافتید، متوجه تفاوت های زیادی در ظاهر خود، فعالیت های مغزی، فعالیت ماهیچه ها و ارتباط بهتر فکر و احساس تان خواهید شد.

۳- فکر می کنید سالم غذا می خورید

میان وعده ها، تنقلات و نوع نوشیدنی های خود را چک کنید. اکثرا در این زمان هاست که تفاوت بین غذاهای سالم و مضر برای کاهش وزن مشخص میشود. نوشیدنی های انرژی زا،  آبمیوه های بسته بندی شده. قهوه ای را که همراه با شکر و خامه می نوشید. مرغ سرخ کرده رستوران ها که از مقادیر زیادی روغن در آنها استفاده میشود. سس های مایونز، سیب زمینی سرخ کرده و … همگی می توانند از جمله دلایل وزن کم نکردن شما باشند.

برای آنکه نسبت به نوع غذا خوردن خود هوشیار باشید از یک دفتر یادداشت استفاده کنید. به مدت یک هفته در آن بنویسید که چه چیزی و چه قدر از آن می خورید. این به شما نشان می دهد که تغییرات رژیم غذایی خود را باید در کدام قسمتها اعمال کنید. اگر نوع و میزان غذاهای مصرفی دلیل وزن کم نکردن شما نیست گزینه های دیگر در این مقاله را چک کنید.

۴- هورمون های شما غیر قابل کنترل شده اند

یکی از علت های کندی کاهش وزن و یا وزن کم نکردن، تغییرات هورمونی است. هورمون ها نقش مهمی در زندگی افراد بخصوص خانمها ایفا می کنند. هورمون هایی چون کورتیزول (به هنگام استرس آزاد میشود.)، گِرلین (هورمون گرسنگی.)، تیروئید (کم کاری تیروئید باعث اضافه وزن میشود.)، هورمون انسولین (مقدار زیاد انسولین در خون منجر به مقاومت به انسولین، اضافه وزن و دیابت میشود.)، لِپتین (میزان لِپتین زیاد در خون باعث میشود تا مغز شما نسبت به غذا واکنشی نداشته باشد و منجر به پرخوری شود).

در بسیاری از مواقع اصلا متوجه نخواهید شد که مشکل شما ناشی از تغییرات هورمونی است. این اختلالات هورمونی هستند که باعث میشوند بیش از حد غذا بخورید یا منجر به کُندی متابولیسم شما میشود. برای پی بردن به این موضوع آزمایشات هورمونی انجام دهید و از پزشک خود راهنمایی بگیرید.

۵- تمرینات ورزشی شما متنوع نیستند

شاید در گذشته بعد از رفتن به باشگاه کمی وزن کم می کرده اید اما اکنون چربی ها به سختی آب میشوند. سوال مهم آن است که آیا تنها به تمرینات کاردیو بسنده می کنید؟ اگر بله، این می تواند دلیل وزن کم نکردن شما باشد. ورزش های کاردیو عالی هستند اما تلفیق آنها با تمرینات بدنسازی از جمله کار با وزنه و دستگاه های ورزشی می تواند عضلات شما را فعال نگه داشته، باعث افزایش سوخت و ساز بدن و فرم دهی آن شود.

۶- مشکلات جسمی

مشکلات مربوط به سلامتی بدن مانند تیروئید، مقاومت به انسولین، وقفه های تنفسی در خواب، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و… می تواند از جمله دلایل وزن کم نکردن باشد. بنابراین از چک آپ و سلامت بدن خود غافل نشوید. اما جای نگرانی نیست. زیرا اغلب مشکلات مربوط به سلامتی به راحتی قابل درمان هستند. در صورت نیاز با پزشک، متخصص تغذیه و مربی ورزش خود در این خصوص گفتگو کنید.

۷- تاثیر و نقش ژنتیک

وراثت نقش بسیار مهمی در ساختار ظاهری، فیزیولوژی و ساختار درونی بدن هر فرد دارد. نمونه بارز آن افرادی هستند که با وجود خوردن غذای زیاد همچنان لاغر و استخوانی می مانند. ژن هایی که به طور خودکار متابولیسم بدن را کُند کرده و یا اختلالات هورمونی ایجاد می کنند، فرایند کاهش وزن را با مشکل مواجه میسازند. داشتن سَبک زندگی سالم، انجام مداوم تمرینات ورزشی و خوردن غذاهای سالم میتواند به بهبود این اختلالات کمک کند.

۸- آب کافی نمی نوشید

حدود ۷۵ درصد از وزن بدن ما را آب تشکیل می دهد. آب به هومیوستاسیس یا هم ایستایی (.حفظ شرایط پایدار و ثابت در محیط داخلی از جمله حفظ ویژگی‌هایی مانند دمای بدن است) کمک می کند. آب به سلولهای متورم کمک کرده، به کارکرد و واکنشهای بیولوژیکی، هضم و جذب غذا و دفع سموم بدن کمک می کند. هنگامی که آب کافی نمی نوشید، تمامی این وظایف به درستی انجام نمیشود. بنابراین سوخت و ساز بدن کُند شده، سلولها شروع به ساختن پروتئین های متفاوتی می کنند، سموم بدن دفع نشده و سیستم گوارشی درست عمل نمی کند. بهینه کار نکردن این عوامل، می تواند یکی از دلایل وزن کم نکردن شما باشد. روزانه بین ۶ تا ۸ لیوان آب میتواند به بهبود عملکرد این سلولها کمک کند. در صورتیکه ورزش می کنید میزان آب مصرفی خود را افزایش دهید.

۹- پروتئین کافی مصرف نمی کنید

پروتئین ها از موها گرفته تا آنزیم ها بخش جدایی ناپذیر بدن ما هستند. همه چیز منوط به پروتئین هااست. پروتئین بدون چربی باعث عضله سازی و فرم گیری بدن میشود. علاوه بر آن هضم پروتئین ها راحت نبوده می تواند بالانس انرژی منفی در بدن ایجاد کند. در نتیجه باعث افزایش وزن میشوند. شما باید از یک منبع پروتئینی در حداقل یکی از وعده های غذایی خود استفاده کنید. از جمله آن میتوان به سینه مرغ، گوشت بوقلمون، قارچ، حبوبات، سویا، شیر سویا، توفو و …. اشاره کرد.

به ازای هر کیلوگرم از وزن خود، ۰.۸ گرم پروتئین مصرف کنید.

۱۰- از روش های اشتباه پخت غذا استفاده می کنید

شما می توانید مواد سالم برای درست کردن غذاهای خود را تهیه و در خانه غذا درست کنید، ورزش کنید اما همچنان وزن کم نکنید. زیرا از روش های نادرستی برای تهیه غذا استفاده می کنید. سوزاندن یا سرخ کردن بیش از حد غذا و یا استفاده از روغن های نامرغوب، ارزش غذایی ترکیبات را کم کرده، خاصیت آنها را تغییر می دهد. در نتیجه به راحتی می تواند به بدن آسیب برساند.

سبزیجات خام، نیم پخت و یا تفت داده شده، گوشت گریل شده و یا پختن آن به همراه سایر مواد غذایی می تواند انتخاب های خوبی برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و کم کالری باشد. بهتر است از روغن کنجد یا روغن زیتون برای درست کردن غذاهای خود استفاده کنید.

۱۱- پشت میز نشین هستید

اگر شغل شما به گونه ای است که باید حداقل ۸ ساعت را پشت میز بنشینید خود می تواند دلیل مهمی برای وزن کم نکردن تان باشد. نشستن در یک جا و به طور مداوم می تواند منجر به کُندی متابولیسم و تبدیل هر تکه مواد غذایی به چربی شود. به همین دلیل اغلب افراد پشت میز نشین چربی های ذخیره زیادی در قسمت شکم خود دارند.

اگر فرصت کافی برای رفتن به باشگاه و یا پیاده روی ندارید، در همان ساعات اداری خود و به ازای هر یک ساعت بلند شوید و راه بروید. یا تمرینات ورزشی مخصوص پشت میز نشینان را اجرا کنید. حرکت دادن بدن در این شرایط میتواند باعث تغییرات در سوخت و ساز بدن شود. سیستم گردش غذا، اکسیژن و آب را به قسمتهای مختلف بدن رسانده سموم بدن را دفع کند.

۱۲- از چربی ها دوری می کنید

اگر میخواهید از شر چربی های بدن خود خلاص شوید، چربی های سالم بخورید. چربی های سالم حاوی اسیدهای چربِ امگا ۳ می باشد که به کاهش التهاب کمک می کند. آنها از ایجاد التهابات ناشی از افزایش وزن جلوگیری می کنند. این دسته از چربی ها همچنین به حفظ ساختار سلولها و بهبود عملکرد آنها کمک می کند. گردو، انواع بادام ها، پسته، روغن زیتون، روغن سبوس برنج، تخم کتان، دانه چیا، تخم کدو، تخم آفتابگردان، کره بادام زمینی از جمله این روغن های مفید هستند.

توجه: مقدار مصرف این روغن ها را کنترل کنید. زیرا اگرچه موادی مفید و سالم هستند اما مصرف بیش از اندازه آنها خود می تواند دلیلی بر افزایش وزن شما باشد.

۱۳- مصرف شکر یا قند خود را محدود نکرده اید

برخی اوقات بدون اینکه بدانیم و یا دقت کنیم از غذاهایی استفاده می کنیم که حاوی مقادیر زیادی شکر یا کربوهیدرات هستند. سس های مایونز و کچاپ از جمله این مواد غذایی هستند. قبل از خرید و مصرف این مواد، به ترکیبات نوشته شده بر روی آنها دقت کنید. همچنین از مصرف آجیل های حاوی نمک و یا شکر خودداری کنید.

۱۴- وعده غذایی خود را برای دریافت کالری کمتر حذف می کنید

چرا بعضی ها دیر لاغر میشوند؟ وقتی از وعده های غذایی خود می زنید، سرعت آنالیز کردن مغز شما کُند میشود. این امر باعث کُندی سوخت و ساز و سرعت هضم غذا میشود. علاوه بر آن برای وعده بعدی خود، غذای بیشتری می خورید و این خود می تواند دلیل وزن کم نکردن شما باشد. زیرا با پرخوری، به ذخیره بیشتر چربی ها کمک می کنید. پس حذف وعده یا وعده های غذایی برای لاغر شدن چاره کار نیست. پس بهتر است وعده های غذایی خود را بین هر ۳ یا ۴ ساعت جای دهید. حجم و اندازه غذایی را که میخورید کنترل کنید و بخصوص وعده غذایی صبحانه را حذف نکنید.

۱۵- همیشه در حال غذا خوردن هستید

برخی افراد یکسره در حال غذا خوردن هستند و به اصطلاح دهان آنها همیشه در حال جنبیدن است. این عادت می تواند دلیل وزن کم نکردن این افراد باشد حتی اگر غذاهای سالمی بخورند و ورزش هم بکنند. اگر قبل از آنکه کالری حاصل از غذای قبلی سوزانده شود، از وعده غذایی بعدی کالری دریافت کنید، افزایش وزن امری اجتناب پذیر می شود. همان طور که در بالا اشاره کردیم، خوردن غذا هر ۳ یا ۴ ساعت می تواند زمانی را برای سوزاندن کالری ایجاد کرده به کاهش وزن کمک کند.

۱۶- زیاد خوردن غذاهای سالم

اخیرا خوردن غذاهای ناسالم و مضر را ترک کرده اید. این عالی است. اما آیا به این نکته توجه کرده اید که خوردن بیش از حد غذاهای سالم هم می تواند دلیل وزن کم نکردن شما باشد؟ به عنوان مثال میوه جات و غلات حاوی قند و کربوهیدرات هستند. اگر به صرف آنکه این مواد غذایی سالم هستند، مقدار زیادی از آنها را مصرف کنید و ورزش هم نکنید ،انرژی زیادی در بدن شما به چربی تبدیل میشود. بنابراین به مقدار و نوع غذایی که میخورید توجه کنید تا بتوانید به همان نسبت وزن کم کنید.

۱۷- بر دوش خود بار زیادی را حمل می کنید

یکی از مهمترین علت های  لاغر نشدن شکم استرس، اضطراب و افسردگی است. آنها می توانند بر سلامتی ذهنی و فیزیکی شما تاثیر مخرب بگذارند. همه این احساسات منفی باعث افزایش ترشحات کورتیزول شده منجر به انباشت چربی ها در شکم میشود. استرس باعث تجمع سموم میشود و می تواند بر کارکرد سلولها تاثیر بگذارد. یکی از روش های مقابله با استرس، به تعویق نینداختن کارهایی است که باید آنها را انجام دهید.

۱۸- خواب کافی ندارید

کمتر از ۷ ساعت خوابیدن در شبانه روز منجر به اضافه وزن میشود. مغز شما همواره در حال کار کردن است. پس نیاز دارد تا کارکردهای بدن را ریست کند. اگر تمرینات بدنی انجام می دهید عضلات شما دچار کوفتگی و خستگی میشود. آنها تنها زمانی بازسازی میشوند که استراحت و خواب کافی داشته باشید. نداشتن خواب کافی منجر به خستگی عضلات ، کُند کردن سرعت واکنش های بدن، اختلالات هورمونی و افزایش وزن میشود. اگر شام خود را قبل از ساعت ۸ شب میل کنید و تا قبل از ۱۲ بخوابید به سرعت کم کردن وزن تان کمک زیادی می کند.  

۱۹- رژیم غذایی سفت و سختی دارید

رژیم های سفت و سخت روند کاهش وزن را کُند میسازد. برای جلوگیری از آن، یک روز در هفته را به خوردن مقدار کمی از غذاهای مورد علاقه خود اختصاص دهید. در این روز به خود اجازه دهید تا حداکثر  ۵۰۰ کالری بیشتر دریافت کنید. با این کار سرعت متابولیسم بدن افت نخواهد کرد.

۲۰- بیش از حد ورزش می کنید

بیش از حد ورزش کردن باعث لاغری نمیشود. بلکه تنها به بدن شما آسیب می رساند. بسیاری از افراد در اولین روز تمرینات باشگاهی خود وزنه های سنگین را جابه جا و یا با دستگاه های سنگین کار میکنند به این امید که سریعتر کالری بسوزانند. اما این خود دلیلی برای وزن کم نکردن است. شما باید به اندازه میزان استقامت بدن خود تمرین کنید. با افزایش قدرت و عضله سازی می توان به تدریج شدت تمرینات را نیز افزایش داد. بیش از حد ورزش کردن منجر به از دست دادن حجم ماهیچه ها شده باعث میشود تا عضلات کم و چربی زیادی داشته باشید.

۲۱- مصرف داروها جلوی کاهش وزن شما را می گیرد

داروهای ضد افسردگی، داروهای اعصاب، کپسول های کورتیزون، داروهای ضد حساسیت، قرص های ضد بارداری، داروهای فشار خون و … همگی می تواند از جمله دلیل های وزن کم نکردن شما باشد. با پزشک مربوطه در خصوص برنامه کاهش وزن خود صحبت کنید که آیا گزینه دیگری برای کنترل بیماری وجود دارد یا خیر. اگر تحت نظر متخصص تغذیه هستید او را در خصوص مصرف این قرص ها و داروها مطلع سازید.

۲۲- همراه با غذا خوردن کارهای دیگری نیز انجام می دهید

آیا همزمان با تماشای تلویزیون و کار با لپ تاپ غذا میخورید و صحبت می کنید؟ اگر بله، دلیل وزن کم نکردن شما کاملا واضح است. هنگام غذا خوردن فقط تمرکز خود را روی غذا بگذارید. این کار باعث افزایش هوشیاری و تنظیم میزان و حجم غذای شما میشود. این کار باعث میشود تا سیگنالهایی به مغز برسد که شما دیگر سیر شده اید. اگر به آنچه میخورید توجه نکنید، متوجه نخواهید شد چقدر غذا خورده اید و همچنین به زودی گرسنه خواهید شد که این کار کمکی به کم کردن وزن تان نخواهد کرد.

۲۳- سایر دلایل وزن کم نکردن

از دیگر دلایل کم نشدن وزن میتوان به وجود افرادی اشاره کرد که شما را مستقیم یا غیر مستقیم به پرخوری و یا خوردن غذاهای مضر تحریک می کنند. اگر چنین افرادی در اطراف شما وجود دارند با آنها در خصوص اهداف و برنامه های لاغری خود صحبت کنید. زیرا یکی از دلایل زیاد رستوران رفتن و یا خوردن فست فودها ، پیشنهادات از سوی دوستان، خانواده و اطرافیان است.

و در نهایت برای اینکه بتوانید وزن خود را کم کنید با افرادی معاشرت کنید که برای کم کردن وزن خود جدی هستند و شما را نیز تشویق کرده به پیشبرد برنامه های شما کمک می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا