دوچرخه ثابت بهتره یا الپتیکال ؟

دوچرخه ثابت بهتره یا الپتیکال ؟

چه بخواهید تصمیم بگیرید که به سراغ  دستگاه های هوازی – کاردیو – در باشگاه بروید یا آنها را به مجموعه تمرینات خانگی خود اضافه کنید، دوچرخه ثابت و الپتیکال هر دو جزء دستگاه های هوازی پرطرفدار هستند. از کجا می دانیم؟ چون تنها بعد از چند دقیقه، متوجه چکیدن عرق روی هر دو دستگاه خواهید شد. اما آیا آنها یکی هستند؟ دوچرخه ثابت بهتره یا الپتیکال ؟

هر دو برای تمرینات هوازی عالی هستند. زیرا شما سرعت و سختی حرکت آنها را تعیین می کنید. برخلاف تردمیل، این شما نیستید که مجبورید خود را با دستگاه هماهنگ کنید؛ بلکه آنها خود را  با سطح تلاش شما سازگار می کنند. البته، می‌توانید مقاومت پدال ها را هم روی دوچرخه‌ ثابت و الپتیکال تنظیم کنید تا میزان سختی را به دلخواه خود افزایش دهید.

الپتیکال و دوچرخه ثابت فواید ورزشی کاملا یکسانی را ارائه نمی دهند. بنابراین اینکه کدامیک را باید برای چربی سوزی خود انتخاب کنید واقعاً به اهداف منحصر به فرد – و ترجیحات شما بستگی دارد. در اینجا هر آنچه که باید در مورد دوچرخه ثابت و الپتیکال بدانید، معرفی می کنیم.

فواید الپتیکال

ورزش بر روی الپتیکال تا حدودی ترکیبی از حرکت اسکی و بالا رفتن از پله است. از آنجایی که ضربه های ناشی از این دستگاه هوازی کم شدت است؛ و پاهای شما هرگز پدال ها را ترک نمی کنند، کار بر روی مفاصل شما را آسان می کند.

اگر آن دسته‌های متحرک را نگه دارید و بازوهای خود را نیز درگیر کنید – در حالی که شکم تان نیز درگیر فشار چرخش پاهاست – الپتیکال واقعاً می‌تواند یک تمرین برای تمام بدن باشد. عضلاتی که بیشتر احساس سوزش می کنند: باسن، همسترینگ، عضلات چهار سر، بازوها و دلتوئید (بالای بازوها و شانه ها).

طبق تخمین های دانشکده پزشکی هاروارد؛ می توانید بین ۲۷۰ تا ۴۰۰ کالری در ۳۰ دقیقه روی دستگاه الپتیکال بسوزانید. (آنها با محاسبه میانگین چربی سوزی برای یک فرد ۵۷ کیلویی، یک فرد ۷۰ کیلویی و یک فرد ۸۴ کیلویی به این اعداد رسیدند.)

معایب الپتیکال

شاید الپتیکال به نظر سرگرم کننده برسد، اما اگر شما ورزشکاری باشید که خود را برای مسابقات آماده می‌کنید، این یک دستگاه دقیقاً کاربردی نیست.

برای مثال: از آنجایی که الپتیکال الگوی حرکتی یکسان ندارد، نمی‌تواند باعث می شود که شما دونده بهتری باشید یا توانایی شما را برای دویدن طولانی مدت به شدت افزایش نمی دهد. بنابراین اگر می‌خواهید روی مهارت های دویدن خود کار کنید، احتمالاً تردمیل برایتان بهتر هستید.

ولی اگر از الپتیکال تنها برای چربی سوزی و سلامت بدن استفاده می کنید، کاملاً خوب است. اما اگر می خواهید تناسب اندام یا سلامت قلب و ریه خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشید، ایده آل نیست.

فواید دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت هم مانند الپتیکال روشی کم خطر و مناسب برای مفاصل و تمرینات قلبی است. اگر چه روی قسمت پایین تنه شما تأکید بیشتری می کند (مثلاً عضلات سرینی، چهار سر، همسترینگ و ساق پا را در نظر بگیرید). اما اگر از روی صندلی آن بلند شوید و همزمان پدال بزنید، می تواند قسمتهای بالاتنه از جمله شکم شما را نیز درگیر کند.

۳۰ دقیقه تلاش روی دوچرخه‌های ورزشی کافیست تا یک فرد  ۵۶ کیلویی ۲۱۰ کالری و یک فرد  ۸۴ کیلویی ۳۱۱ کالری بسوزاند. با این حال، اگر تلاش خود را کمی بیشتر ادامه دهید، کالری سوزانده شده به ترتیب به ۳۱۵ و ۴۶۶ افزایش می‌ابد.

معایب دوچرخه ثابت

برخی افراد عادت کردن به دوچرخه، به ویژه صندلی آن را بسیار دشوار می دانند. بسیاری از آنها می پرسند که چگونه می‌توان یک ساعت روی صندلی دوچرخه نشست. زیرا صندلی‌ها اصلا راحت نیستند. در ضمن اگر از جمله افرادی هستید که برای تمرینات خود به سرعت و حرکت زیادی نیاز دارید، از الپتیکال و یا تردمیل و در مدت زمان کمتری می توانید بهره ببرید.

نتیجه گیری؛ دوچرخه ثابت بهتره یا الپتیکال ؟

بالاخره دوچرخه ثابت بهتره یا الپتیکال ؟ تا زمانی که تلاش یکسانی برای هر دو دستگاه انجام می دهید؛ دوچرخه ثابت و الپتیکال، استقامت قلبی عروقی و ماهیچه های شما را به روشی مشابه تقویت می کنند.

هم دستگاه الپتیکال و هم دوچرخه ثابت جز تمرینات هوازی کم شدت هستند. آنها برای افراد مبتدی، افرادی که آسیب دیدگی دارند یا در حال ریکاوری هستند – یا هرکسی که مشکلات مفصلی دارد مناسب است. و اگر در یکی از دسته‌های بالا نیستید و می‌خواهید تمرینات هوازی عرق ریزون انجام دهید، هر دو دستگاه گزینه‌هایی برای افزایش مقاومت و سرعت هستند.

 

اگرچه الپتیکال به دلیل درگیر کردن بالاتنه، یک مزیت اضافه دارد؛ اما این، کار با دوچرخه ثابت را دچار مشکل نمی‌کند. با الپتیکال، شما واقعاً تمرینات سختی روی بالاتنه انجام نمی‌دهید. زیرا  دستگاه نیز به شما کمک می‌کند. در عین حال، در دوچرخه ثابت، درگیر نگه داشتن بالاتنه و بلند شدن از صندلی نیز مفید است. اما باز هم، هرگز یک تمرین پر شدت برای بالاتنه نخواهد بود.

با در نظر گرفتن این موضوع، در نهایت این تلاش شماست که مزایای کالری سوزی، کاهش وزن یا به طور کلی تمرینات افزایش ضربان قلب را تعیین می کند. این به تنظیمات دستگاه هوازی شما – از نظر شیب یا مقاومت بستگی دارد.

و در نهایت برای اینکه بدانید دوچرخه ثابت بهتره یا الپتیکال ، نقش علاقه و ترجیح خود را فراموش نکنید. شما همیشه از تمرینی که دوست دارید بیشتر بهره را می برید. و در نهایت اینکه آمادگی جسمانی و میزان سلامت بدن شما نیز نقش مهمی در انتخاب الپتیکال یا دوچرخه ثابت دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا