دویدن با شکم خالی در صبح؛ ۳ تصور اشتباه در مورد ورزش ناشتا

تصورات اشتباه در مورد دویدن با شکم خالی در صبح

دویدن با شکم خالی در صبح – بلی یا خیر؟ در تاپیک ورزش با شکم ناشتا یا بهتر است بگوییم دویدن با شکم خالی در صبح ، نظرات متعددی بین مردم وجود دارد. برای برخی از افراد حتی بدنسازی با شکم خالی نیز جز برنامه روزانه آنها شده است. در حالیکه تعداد دیگری از مردم حتی از تصور ورزش کردن با شکم خالی نیز هراس دارند. شاید شما هم به همان دلایل، ورزش با معده خالی را نمی پسندید و به شما گفته شده ورزش کردن ناشتا برای سلامتی مضر است. اما ما امروز در مقاله فیتگردی به ۳ تصور اشتباه اغلب مردم در خصوص ورزش صبحگاهی ناشتا می پردازیم و حقایقی را که شاید نمی دانستید بازگو می کنیم.

۱- دویدن با شکم خالی در صبح باعث از بین رفتن ماهیچه ها می شود

اغلب به اشتباه تصور میشود ورزش کردن با شکم خالی بدن را با مشکل کمبود کربوهیدراتهای مورد نیاز و گلوکوز (شکر)، روبه رو میکند. بر طبق این نظریه، بدن از پروتئین ماهیچه ها برای دریافت انرژی استفاده می کند. به عبارت دیگر، بدن ماهیچه از دست میدهد. اما این دیدگاه ۱۰۰% درست نیست. زیرا بدن گلوکوز را به فرم گلیکوژن (قند ذخیره شده در ماهیچه ها و کبد ) تبدیل میکند. از شب تا صبح، سطح انسولین بدن (که به جذب قند و جلوگیری از چربی سوزی کمک می کند) و گلیکوژن ذخیره در کبد کاهش مییابد. اما بدن همچنان ذخیره گلیکوژن خود را در ماهیچه ها نگه می دارد. بنابراین وقتی شما شروع می کنید به دویدن صبحگاهی با شکم خالی، بدن شما انرژی اولیه برای ورزش کردن یا دویدن را از گلیکوژن ذخیره در ماهیچه ها فراهم میکند.

اما اگر قصد دارید که به تمرینات ورزشی با شکم خالی و به مدت بیشتری ادامه دهید، دیگر گلیکوژن یا کربوهیدراتی در ماهیچه ها باقی نمی ماند. در نتیجه بدن مجبور میشود به دنبال منبع ذخیره انرژی دیگری باشد. بنابراین دست به دامن  اسیدهای چرب میشود و به آزادسازی آنها میپردازد.

حال اگر به شدت تمرینات ورزشی خود در حالت ناشتا بیفزایید چه اتفاقی می افتد؟

تصورات اشتباه در مورد دویدن با شکم خالی در صبح

بدن برای آنکه بتواند گلیکوژن و منبع انرژی مورد نیاز خود را جبران کند به تجزیه پروتئین ها یا همان اسیدهای آمینه روی می آورد. تنها در این صورت است که شما با خطر از دست رفتن ماهیچه ها روبه رو می شوید. اما بیشتر ورزشکاران تا پیش از این نقطه خطرناک تمرینات خود را متوقف می کنند. زیرا کمبود بیش از حد گلیکوژن می تواند علائمی چون سر درد و سرگیجه، ضعف و خستگی بدن و آب شدن ماهیچه ها را به همراه داشته باشد.

۲- دویدن ناشتا در صبح بهترین روش برای کاهش وزن است

دویدن با شکم خالی یا ورزش کردن ناشتا اغلب به عنوان بهترین روش برای چربی سوزی و کاهش وزن معرفی میشود. با وجود اینکه دویدن ناشتا صبح ها اگر به درستی انجام شود میتواند در نهایت بدن را وادار کند تا انرژی مورد نیاز خود را از اسیدهای چرب دریافت و به کاهش وزن کمک کند، اما این دلیل اصلی لاغر شدن نیست.

با توجه به اینکه میزان انرژی ذخیره موجود در بدن حین دویدن با معده خالی بسیار کم میباشد، به راحتی میتوان در مدت زمان اندک و با ورزش های اینتروال و یا شدت بالا، کالری کافی سوزاند و لاغر شد. زیرا آنچه در کاهش وزن اهمیت دارد، آن است که شما باید بیش از آنچه انرژی یا کالری دریافت می کنید، کالری بسوزانید. اما به خاطر داشته باشید ورزش ناشتا در صبح همان قدر که می تواند به کاهش وزن کمک کند با کمی بر هم خوردن تعادل آن، می تواند حتی نتیجه معکوس داشته باشد. در این حالت دویدن با معده خالی نه تنها بهترین روش برای لاغری نیست بلکه ممکن است صدمات جبران ناپذیری را بر سلامت شما وارد سازد.

۳- دویدن با شکم خالی در صبح ، استقامت بدن را افزایش می دهد

تصورات اشتباه در مورد دویدن با شکم خالی در صبح

طبق این نظریه اشتباه، دویدن یا ورزش صبحگاهی ناشتا با شدت و زمان زیاد منجر به افزایش استقامت و قوای بدنی می شود.

ورزش یا دویدن با شکم خالی در صبح بخصوص برای افرادی که به صورت تفریحی وررزش می کنند و قصد افزایش قوای بدنی را دارند، ایده چندان جالبی نیست. از دویدن با شدت بالا و به مدت زیاد به دلیل کمبود گلیکوژن در بدن باید شدیدا پرهیز کرد. بنابراین چنانچه قصد دارید با معده خالی ورزش کنید مدت زمان آن را کوتاه و کیفیت ورزش را بالا ببرید. در این حالت و طی زمان های کوتاه بدن به تدریج یاد می گیرد میزان گلیکوژن ذخیره در ماهیچه ها را تا زمان محدودی و تا پایان ورزش نگاه دارد. اما تاکنون تحقیقاتی ثابت نکرده است که این کار استقامت بدن را افزایش می دهد. در همین حال خاطر نشان می کنیم که ورزش منظم حتی به مدت زمان کوتاه به شرط نداشتن ذخیره قندی یا گلیکوژن موجود در ماهیچه ها، می تواند اثرات معکوس و مخربی بر سلامت بدن بگذارد.

توصیه ما برای دویدن با شکم خالی در صبح

تصورات اشتباه در مورد دویدن با شکم خالی در صبح

تمرینات بدنسازی یا دویدن با شکم خالی

  • بسته به آمادگی جسمانی و قوای بدنی تان و در صورتیکه قصد دویدن با شکم خالی را دارید، بین ۲۰ تا حداکثر ۴۵ دقیقه بدوید.
  • شدت دویدن خود را متعادل نگاه دارید. حین دویدن، گام ها را کوتاه و با کیفیت بردارید.
  • قبل از دویدن و یا ورزش صبحگاهی با شکم خالی، یک لیوان آب بنوشید.
  • به خاطر داشته باشید ۳۰ دقیقه اول پس از ورزش، بدن در بهترین حالت جذب غذا می باشد. پس ابتدا از کربوهیدراتها برای جبران قند بدن استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا