روزه ناخالص چیست و چرا برای کاهش وزن مفید است؟

روزه ناخالص چیست و چرا برای کاهش وزن مفید است؟

در چند سال گذشته روزه داری به یک پدیده رایج برای کاهش وزن تبدیل شده است. در سال ۲۰۱۹، روزه‌داری متناوب محبوب ترین رژیم غذایی برای لاغری ثبت شد. محبوبیت آن همچنان رو به افزایش است. این نوع روزه داری، مدت زمانی را که می‌توانید در یک روز غذا بخورید، محدود می‌کند. اکنون نوع جدیدی از غذا خوردن با محدودیت زمانی وجود دارد که در حال گسترش است که به آن روزه ناخالص (dirty fasting) گویند.

روزه داری ناخالص بیشتر از آنکه یک نوع روزه باشد، یک روش غذایی برای لاغری است. یعنی اگر هدف شما کاهش وزن باشد، روزه ناخالص مخصوص شماست. از نظر شرعی روزه ناخالص، عملا باطل شده است، اما از لحاظ علمی و پزشکی اینگونه نیست. زیرا برای کاهش وزن، این برایند کل کالری است که در پایان روز اهمیت دارد. به عنوان مثال اگر کمی خامه در قهوه خود بریزید، تغییر زیادی در کالری خود مشاهده نخواهید کرد.

در مقاله امروز به این نوع روزه و فواید آن به عنوان یک نوع رژیم غذایی برای کاهش وزن می پردازیم.

برای درک روزه ناخالص، ابتدا باید غذا خوردن با زمان محدود را درک کنید. محدود کردن زمان غذا خوردن مستلزم محدود کردن ساعات غذا خوردن در روز به یک بازه زمانی ۱۲، ۱۰ یا حتی ۸ ساعته است. آخرین گزینه، که به عنوان رژیم روزه متناوب ۱۶:۸ نامیده می شود، شامل یک بازه ۱۶ ساعته غذا نخوردن و به دنبال آن یک بازه زمانی ۸ ساعته برای غذا خوردن است. به عنوان مثال، قاعده ۱۶:۸ می تواند شامل روزه گرفتن از ساعت ۸ شب تا ۱۲ ظهر روز بعد و غذا خوردن از ظهر تا ۸ شب باشد.

فقط نوشیدنی هایی با کالری صفر یا بسیار کم: مانند آب، قهوه سیاه یا چای بدون شکر در ساعات روزه داری مجازند که به “روزه سالم” معروف است. تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن با محدودیت زمانی، یا چیزی که به عنوان روزه‌داری سالم تصور می‌شود، ممکن است فواید زیادی داشته باشد که شامل محافظت از قلب و عروق، کاهش فشار خون و قند خون و کاهش وزن است.

اما روش جدیدی به تازگی ابداع شده که در آن کالری بیشتر یا غذاهای خاصی در طول روزه داری مجاز است. اگرچه مفهوم روزه را تا حد زیادی مختل می کند. اما در عین حال باعث افزایش سلامتی و کاهش وزن میشود. از این رژیم با عنوان «روزه ناخالص» یاد می شود.

روزه ناخالص چیست؟

نوعی روزه وجود دارد به نام “روزه سالم” و در ساعات روزه داری، معمولاً به سه نوشیدنی محدود می‌شود که می‌توانید مصرف کنید:

  • آب
  • قهوه سیاه (بدون طعم دهنده و شیرین کننده.)
  • چای (بدون طعم دهنده و شیرین کننده.)

حالا اگر چیزی غیر از آن به خودتان اجازه دهید: مثلاً یک فنجان قهوه با خامه، بر طبق قاعده روزه داری سالم، روزه خود را افطار می کنید. به عنوان مثال: کِرِم های قهوه باعث واکنش بدن می شود، زیرا لازم است تا بدن، آن را هضم کند. در نتیجه شروع به تولید انسولین می کند و روزه شما میشکند. اما شما واقعاً کالری زیادی مصرف نمی کنید. زیرا قهوه را با شیر مصرف کرده اید و در پایان روز تفاوتی در مقدار وزن خود مشاهده نخواهید کرد. به این می گویند روزه ناخالص.

عملکرد روزه ناخالص چگونه است؟

روزه گرفتن از دیرباز به عنوان مصرف کالری بسیار کمتر در طول روز، شناخته شده است. اما مفهومی جدید  وجود دارد که معنای روزه را دستخوش تغییر می کند و آن روزه ناخالص است. اساساً، این یک رژیم غذایی لاغری است تا روزه. اما به دلیل آنکه در ساعات روزه داری، کالری کمتری دریافت می کنید، ممکن است به روزه‌ی ناخالص اجازه دهد هنوز هم نوعی “روزه” محسوب شود.

به طور خلاصه، زمانی که ناشتا و یا در روزه هستید، ذخیره کالری و کربوهیدرات بدن شما کم است. که این باعث کاهش سطح انسولین شما می شود. در نتیجه، هورمون های گلوکاگون و آدرنالین که باعث آزاد شدن چربی ذخیره شده از سلول های چربی می شوند، افزایش می یابد. مقداری از این چربی به کبد می رود و در آنجا به کتون تبدیل می شود و دوباره در جریان خون آزاد می شود. این کتون ها به جای گلوکز، به منبع انرژی برای مغز تبدیل می شوند.

برخی از متخصصان تغذیه بر این باورند که اگر گلوکز و انسولین پایین بماند و سطح کتون بالا بماند، روزه فیزیولوژیکی بدن حفظ می شود. و این حالت روزه داری می تواند حتی با دریافت کالری محدودی که همان تعریف روزه ناخالص است، همچنان پابرجا بماند.

قواعد روزه ناخالص چیست؟

قوانین روزه ناخالص بسته به اینکه از چه کسی بپرسید متفاوت است. برخی از وب سایت هایی که روزه ناخالص را تبلیغ می کنند می گویند: که هر غذا یا نوشیدنی در ساعات روزه داری تا زمانی که کمتر از ۱۰۰ کالری داشته باشد خوب است. سایت‌های دیگر فقط غذاهای پرچربی را که بلافاصله انسولین را افزایش نمی‌دهند، حذف می‌کنند. برخی از آنها شیرین کننده های مصنوعی را مجاز می دانند. اما تحقیقات نشان می دهد که این شیرین کننده ها سطح انسولین را در طول روزه داری افزایش دهند، حتی زمانی که تنها چشیده میشوند.

آیا روزه ناخالص برای لاغر شدن موثر است؟

وقتی نوبت به کاهش وزن می رسد، یک چیز مهم وجود دارد که تعیین می کند شکست خواهید خورد یا خیر. و آن “مداومت” است.

مداومت، کلید یک برنامه موفقِ کاهش وزن است، و اگر قهوه خود را با کمی خامه دوست دارید، ادامه دهید و آن را بنوشید. برخی از کارشناسان تغذیه می گویند: اگر هدف نهایی شما، کاهش وزن است. مصرف کمی خامه در قهوه واقعاً آنقدر سریع نمی‌تواند باعث تغییر در نتایج شود. شما کاهش چربی را متوقف نمی کنید. فقط ممکن است کمی سرعت آن را کاهش دهید، اما این روش، خیلی بهتر از آن است که چند ماه یک رژیم غذایی سفت و سخت را دنبال کرده بعد از مدت کوتاهی آن را متوقف کنید زیرا از آن خسته شده اید.

واکنش بدن به روزه ناخالص چیست؟

اگر چیزی مصرف کنید که انسولین بدن را افزایش دهد، عملا روزه خود را باطل کرده اید.

خوب، بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه انسولین ما افزایش می یابد.

هر زمان که چیزی می خوریم یا می نوشیم، گلوکز یا قند خون افزایش می یابد. بدن ما از آن به عنوان انرژی استفاده خواهد کرد. این باعث ترشح انسولین در بدن ما و سپس شکستن روزه می شود.

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که شیرین‌کننده‌های کم کالری نیز می‌توانند روزه شما را بشکنند، زیرا بدن شما فکر می‌کند که شکر مصرف می‌کنید. به محض خطور این فکر، به حالت آماده سازی می رود تا “قند” ورودی را تجزیه کند. به همین دلیل است که انسولین را آزاد می کند و روزه باطل میشود.

نتیجه گیری

قبل از شروع روزه، هدف خود را تعیین کنید. اگر می‌خواهید نتایج سریع بگیرید، روزه یا رژیم غذایی سالم “Clean Fasting” را امتحان کنید. که در آن تنها نوشیدنی های کم کالری جذب می کنید. اگر می‌خواهید ثابت قدم بمانید و فواید آن را در طولانی ‌مدت ببینید، روزه ناخالص بگیرید. شما می توانید برنامه روزه خود را با مخلوط کردن برخی نوشیدنی های بدون کالری آسان تر کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا