روش های سفت شدن پوست بدن پس از کاهش وزن

روش های سفت شدن پوست بدن پس از کاهش وزن

خوشحال هستید چون با تلاش فراوان بالاخره توانستید وزن بسیار زیادی کم کنید؟ باید به این اراده تبریک گفت. عالی است ولی فقط یک مشکل کوچک وجود دارد. آیا پس از کاهش وزن روبه روی آینه خود را برانداز کرده اید؟ راه حل شل شدگی و افتادگی پوست بدن چیست؟ برای سفت شدن پوست بدن چه باید خورد؟ و سوالاتی از این دست که بسیاری افراد بخصوص خانمها پس از کاهش وزن سریع از خود می پرسند.

در این روزها پوست بدن قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شل و ول  می شود. این حالت معمولا پس از کاهش وزن زیاد و سریع اتفاق می افتد. به این معنی که پوست بدن فرصت کافی برای برای برگشتن به حالت اولیه و طبیعی خود را پیدا نمی کند و می افتد.

چرا پوست بدن پس از کاهش وزن شل می شود؟

لایه ای از چربی زیر پوست قرار دارد که در زیر آن لایه ای از ماهیچه قرار دارد. زمانی پوست بدن شروع به شل شدن می کند که وزن بدن افزایش یابد. برای جاسازی سلولهای جدید چربی، پوست باید کش بیاید. و هنگامی که چربی قابل توجهی از دست می دهید، پوست بدن در حالت کش آمده باقی می ماند. اما فضای خالی چربی های اضافه زیر پوست باقی میماند. به دلیل این فضای خالی است که پوست شل میشود و می افتد.

سفت شدن پوست بدن پس از کاهش وزن امکان پذیر است. اما به زمان نیاز دارد. این مدت بستگی به میزان وزن قبلی و وزن فعلی شما، سن، جنسیت و مدت زمانی دارد که پوست به حالت کش آمده باقی مانده است.

با مقاله امروز فیتگردی همراه باشید تا نکات مهمی را در خصوص سفت شدن پوست بدن پس از کاهش وزن به شما معرفی کنیم.

آب فراوان بنوشید

نوشیدن ۶ یا ۷ لیوان آب در روز به سفت شدن پوست کمک بسیاری می کند. همچنین نوشیدن آب فراوان باعث افزایش شفافیت و لطافت پوست می شود. نوشیدن آب فراوان علاوه بر دفع کردن سموم بدن، باعث کاهش وزن شده پس از لاغر شدن، از کدر شدن و خشکی پوست صورت جلوگیری می کند.

روند کاهش وزن خود را کُند کنید

وقتی از رژیم های غذایی لاغری برای کاهش وزن استفاده می کنید، سعی کنید روند کالری سوزی خود را به آرامی و در بازه زمانی طولانی تری انجام دهید. اغلب افراد هنگام شروع برنامه لاغری خود، با سرعت زیادی پیش می روند. اما اغلب این رژیم های لاغری سفت و سخت اگرچه در ابتدا کاربردی به نظر می رسد اما در طولانی مدت باعث آسیب دیدگی پوست و سلامتی می شود.

خوردن غذاهای مغذی و انجام مداوم تمرینات ورزشی از عوامل اصلی برای چربی سوزی و تقویت ماهیچه هاست. اگر برای لاغر شدن، به بدن فرصت بیشتری دهید نه تنها باعث سفت شدن پوست پس از کاهش وزن می شود بلکه از به یکباره چروکیده و کدر شدن آن جلوگیری می کند. در غیر این صورت ممکن است چند سالی سن تان را هم بیشتر نشان دهد.

غذاهای سالم و طبیعی مصرف کنید

سعی کنید از غذاهایی با کالری منفی (هضم این غذاها در بدن نیاز به صرف انرژی بیشتری دارد که در نتیجه به کاهش وزن کمک می کند.) در رژیم غذایی لاغری خود استفاده کنید. خوراکی هایی چون کلم کِیل، کرفس، بروکلی، اسفناج، گوشت بدون چربی و …

بسیار مهم است که حتی پس از کاهش وزن و برای سفت ماندن پوست خود، به خوردن غذاهای سالم ادامه دهید. از آبمیوه های خانگی و بدون شکر استفاده کنید. چربی های سالم مانند روغن آووکادو، روغن زیتون، سیاه دانه و سایر چربی های طبیعی به سفت شدن پوست، افزایش رطوبت و لطافت آن کمک می کنند.

• میوه

تا حد امکان سعی کنید از میوه های محلی استفاده کنید. میوه ها مقادیر زیادی قند طبیعی، ویتامین، فیبر و مواد معدنی دارند که سلامت کل بدن و سفت شدن پوست پس از کاهش وزن را تضمین می کنند. میوه هایی چون انگور، پاپایا، موز، هندوانه، انبه، سیب، پرتقال و … از جمله بهترین میوه ها برای جلوگیری از افتادگی و شل شدگی پوست پس از کاهش وزن می باشند.

بهترین زمان مصرف این میوه ها و یا آب آنها صبح ها و یا پس از پایان تمرینات ورزشی است. از آبمیوه های طبیعی می توان به عنوان میان وعده و برای تامین قند بدن استفاده کرد.

• سبزیجات

سبزیجات نیز مانند میوها، به دلیل وجود آب فراوان از جمله غذاهای مناسب برای سفت کردن پوست و جلوگیری از افتادگی آن هستند. قبل از مصرف سبزیجات آنها را به خوبی و با آب فراوان بشویید. گرم کردن و یا پختن سبزیحات منجر به غیر فعال شدن ویتامین های موجود در آن می شود. پس بهتر است تا حد امکان سبزیجات را خام مصرف کنید. اما اگر مصرف سبزیجات به صورت خام برایتان مشکل است بهتر است از ترکیبی از سبزیجات خام و پخته استفاده کنید. زیرا سبزیجات پخته به هضم و جذب سبزیجات خام و سایر غذاها کمک میکند.

• پروتئین

اگر گیاهخوار هستید منبع اصلی رژیم غذایی شما غلات، دانه ها، حبوبات، سویا و تنقلات است. در غیر این صورت علاوه بر سبزیجات، منابع پروتئینی گوشتی مانند ماهی، سینه مرغ و بوقلمون می تواند از جمله غذاهای مفید برای سفت کردن پوست تان باشد.

• کربوهیدرات ها و چربی های سالم

این تصور اشتباهی است که برای لاغری سریعتر باید قید کربوهیدراتها را بزنید. بدن شما از آب، پروتئین ها، کربوهیدراتها، چربی ها و سایر مواد شیمیایی ساخته شده است. سلول های بدن از چربی و پروتئین ساخته شده اند. هر چه سلامت پوست بدن تان بیشتر باشد، سفتی و ایستادگی آن بیشتر است. در نتیجه مصرف چربی ها برای سلامت و سفت شدن پوست تان امری ضروری است. کربوهیدرات هایی چون برنج قهوه ای، سبوس و غلات گندم با پوست، بادام هندی و … از جمله موادی هستند که از افتادگی پوست و شل شدن آن پس از کاهش وزن جلوگیری می کنند.

• لبنیات

مواد لبنی مانند شیر محلی، ماست محلی، کره طبیعی و … همگی منابع اصلی کلسیم، فسفات و پروتئین ها هستند. این خوراکی های طبیعی هستند که باعث بهبود و تقویت استخوان ها و عضلات می شوند. ماست را هم می توانید میل کنید و هم آن را به پوست خود بمالید. همچنین ترکیب ماست با برخی مواد و درست کردن ماسک خانگی می تواند به لطافت و سفت شدن پوست کمک کند.

تخم مرغ ها منابع غنی از پروتئین ها و ویتامین ها هستند. سعی کنید یک روز در میان تخم مرغ را در رژیم غذایی خود بگنجانید. همچنین اعمال سفیده تخم مرغ به پوست صورت از ایجاد چین و چروک جلوگیری کرده باعث سفت شدن پوست صورت می شود.

تمرینات قدرتی برای سفت شدن پوست

اگر تاکنون از تاثیرات تمرینات ورزشی در سفت کردن پوست و کاهش سلولیت ها بی خبر بوده اید، اکنون دست به کار شوید. ورزش باعث می شود تا عضلات زیر پوست مجددا ساخته شده تقویت شوند. که این کار به ایستادگی بهتر و سفت شدن پوست کمک می کند. تمرینات ورزشی را حداقل ۳ روز در هفته اجرا کنید. و در پایان هفته دوم از نتایج و اثرات آن روی پوست خود شگفت زده خواهید شد.

توجه داشته باید که در صورت انجام حرکات ورزشی دریافت کالری روزانه خود را افزایش دهید. این کار باعث افزایش انرژی شده از ایجاد ضعف در بدن جلوگیری می کند. ماهیچه ها را تقویت می کند و از شل شدن پوست صورت جلوگیری می کند.

سفت کردن پوست شکم با ورزش

هنگامی که به یکباره وزن زیادی کم می کنید، پوست شکم شل و ول شده دچار افتادگی میشود. اما انجام تمرینات ورزشی مخصوص می تواند به سفت کردن پوست شکم کمک کند. اجرای انواع کرانچ شکم، پلانک به پهلو،  دوچرخه زدن در هوا، حرکت و بالا بردن پاها، دراز نشست و … می تواند به سفت شدن شکم و فرم دادن به آن کمک کند. این تمرینات شکم را بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و هر روز تکرار کنید.

روش های سفت شدن پوست بدن پس از کاهش وزن

حرکت پلانک پهلو برای سفت شدن پوست بدن

روش های سفت شدن پوست بدن پس از کاهش وزن

حرکت پا در هوا برای سفت شدن پوست زیر شکم

روش های سفت شدن پوست بدن پس از کاهش وزن

دوچرخه زدن در هوا برای سفت شدن پوست شکم و پهلو

حمام با نمک دریایی

روش های سفت شدن پوست بدن پس از کاهش وزن

وقتی صحبت از روش های سفت کردن پوست می شود، نمک دریایی میتوان یک گزینه کاربردی و موثر برای سفت کردن پوست در همه نقاط بدن باشد. نمک دریا گردش خون در بدن را افزایش می دهد. این کار باعث میشود تا پوست سفت شده و بدرخشد. نمک دریا را با آب ولرم استفاده کنید.

همچنین برای درست کردن ماسک سفت کننده پوست می توانید از ترکیب زیر استفاده کنید:  ۲ قاشق غذاخوری نمک دریا، ۲ قاشق خاک رس سفید، ۲ یا ۳ قطره روغن نعناع و یک قاشق غذاخوری ماست.

سفت شدن پوست با ماساژ بدن

روش های سفت شدن پوست بدن پس از کاهش وزن

تجربه برخی افراد حاکی از آن است که: ماساژ دادن بدن ۲ روز در هفته بهترین روش برای سفت کردن پوست پس از کاهش وزن است. ماساژ بدن را می توانید در خانه نیز انجام دهید. کمی گلبرگ گل رز له شده، روغن نارگیل و کمی کافور می تواند ترکیب مناسبی برای ماساژ پوست و سفت شدن آن باشد. قسمتهایی از بدن که دارای پوستی شل و افتاده است را به صورت دورانی و در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید. این کار را می توانید با استفاده از یک حوله نرم نیز انجام دهید. حمام آب داغ نیز می تواند به عنوان گزینه ای دیگر به سفت شدن و لطافت پوست کمک کند.

روغن جلبک دریایی برای سفت شدن پوست

روش های سفت شدن پوست بدن پس از کاهش وزن

یکی از روش های جالب و موثر در سفت کردن پوست استفاده از روغن جلبک دریایی است. از این روغن در مطب های فیزیوتراپی و برای درمان پوست های شل و افتاده استفاده می شود. جلبک دریایی حاوی ترکیباتی است که به دفع سموم، مرطوب کردن، جوان سازی پوست و کاهش سلولیت کمک می کند.

خاک رس، روغن های طبیعی، عسل (اگر پوست خشکی دارید.)، روغن جلبک دریایی و آب داغ را ترکیب کنید. مخلوط چسبنده فوق را روی پوست خود اعمال کنید و با یک حوله داغ روی آن را بپوشانید. اجازه دهید تا این ترکیب ۲۰ دقیقه روی پوست تان بماند. سپس با استفاده از یک حوله تمیز مخلوط را روی پوست خود به آرامی ماساژ دهید. در نهایت با استفاده از دوش آب داغ بدن خود را بشویید.

مرطوب نگه داشتن پوست

مرطوب کردن پوست باعث آبرسانی، لطافت و سفت شدن پوست می شود. می توانید یک آبرسان طبیعی از بازار بخرید و یا بهتر آن که خود آن را در خانه تهیه کنید. روغن بادام، روغن نارگیل یا روغن زیتون از نمونه روغن های طبیعی و مفید برای سفت کردن پوست و جوان سازی آن است. افزودن روغن گل میخک یا روغن نعناع در ترکیبات این آبرسان ها باعث خنک شدن پوست نیز می شوند.

پس از اعمال این آبرسان ها در قسمتهای شل و آسیب دیده پوست، آن را به حالت دورانی و به آرامی ماساژ دهید. تنها پس از مدت کوتاهی پوست سفت شده، روشن و شفاف میشود.

در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید

روش های سفت شدن پوست بدن پس از کاهش وزن

اگر از پوست خود در برابر تابش اشعه فرابنفش خورشید محافظت نکنید می تواند به راحتی قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. برای جلوگیری از آسیب دیدگی و افتادگی پوست، از کلاه های لبه دار، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب با SPF بالا و یا حتی چتر استفاده کنید. کرم ضد آفتاب را در روزهای آفتابی و ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن، روی پوست خود اعمال کنید.

سعی کنید روزانه بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و در ساعاتی قبل از تابش اشعه مضر خورشید، آفتاب بگیرید. زیرا نور خورشید می تواند باعث بهبود افزایش تولید و عملکرد هورمون ها، از جمله سروتونین و ملاتونین شود. اگر تولید این هورمون ها در بدن کم شود، انرژی کافی برای اجرای تمرینات ورزشی ندارید. همچنین خواب خوب و کافی نخواهید داشت. کمبود خواب می تواند روی وزن بد تاثیر منفی بگذارد. همچنین باعث گود شدن، تیرگی و افتادگی پوست می شود.

کرم های ضد آفتاب غیر شیمیایی یا non chemical  میتوانند باعث ایجاد لک و تیرگی روی برخی از پوست ها شوند. از طرفی کرم های ضد آفتاب شیمیایی نیز میتوانند باعث آسیب دیدگی کبد شوند. هنگامی که کبد نتواند در بدن به درستی کار کند، کاهش وزن به سختی صورت می گیرد. در نتیجه سعی کنید از کرم های ضد آفتابی که دارای روی (zinc) هستند استفاده کنید.

کُلُر از سفت شدن پوست جلوگیری می کند

کلر باعث خشکی پوست می شود و با گذشت زمان پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. قابلیت ارتجاعی پوست فاکتوری تعیین کننده برای سفت شدن و سفت ماندن پوست بدن است. دفعات و زمان های شنا کردن خود در استخر را کاهش دهید. زیرا در استخرهای شنا به وفور از ماده کلر برای گندزدایی استفاده می کنند. به جای آن می توانید از آب دریاچه و یا رودخانه استفاده کنید (در صورتی که تمیز باشد). همواره و حتما پس از شنا کردن در استخر، دوش بگیرید و پوست خود را تمیز نگاه دارید.

مصرف مکمل ها

قابلیت ارتجاعی پوست به میزان کلاژن تولیدی بدن بستگی دارد. کلاژن، پروتئینی است که زرد پی های پوست را تقویت کرده و باعث میشود تا پوست بدن دارای بافتی سفت و محکم شود.

با افزایش سن میزان تولید کلاژن ها در بدن رو به کاهش می گذارد. کاهش کلاژن ها همچنین می تواند بر اثر مصرف الکل، سیگار، خوردن غذاهای ناسالم، کمبود خواب، قرار گرفتن در معرض اشعه مضر خورشید و زندگی در هوای آلوده نیز اتفاق افتد. تنها روش برای جبران کمبودهای بدن داشتن سبک زندگی سالم و تامین مواد مغذی بدن است. در کنار آن و یا در صورت نبود این شرایط، استفاده از مکمل ها می تواند راهکار مناسبی باشد.

مصرف مکمل های ویتامین چون ویتامین A، E، K و بی کمپلکس می توانند باعث تقویت سلول های پوست شود. خواص آنتی اکسیدانهای موجود در این مواد باعث از بین بردن رادیکال های واکنش پذیر با اکسیژن می شود. در نتیجه منجر به سفت شدن پوست، شفافیت و لطافت آن خواهد شد.

خواب

وقتی صحبت از سلامت پوست میشود، خواب نقش بسیار مهمی در آن ایفا می کند. وقتی خواب خوبی داشته باشید پوست زیباتری خواهید داشت. اگر خواب کافی نداشته باشید سلول های پوست همواره در حال کار کردن خواهند بود و استراحتی برایشان وجود ندارد. از انجا که در رژیم غذایی کاهش وزن خود کمتر غذا میخورید، اگر به اندازه کافی نخوابید و این سلولها مداوم در حال کار کردن باشند انرژی کافی نخواهید داشت. در این صورت به سلول های پوست بدن آسیب وارد شده شل و افتاده میشوند.

داشتن حداقل ۷ ساعت خواب در شبانه روز به جوان سازی سلول ها و سفت شدن پوست صورت کمک فراوانی خواهد کرد.

سفت شدن پوست با امواج رادیویی

روش های سفت شدن پوست بدن پس از کاهش وزن

تکنولوژی سفت کردن پوست با امواج رادیویی اگرچه هنوز به پیشرفت زیادی در این زمینه نرسیده است، اما در سال های اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این تکنولوژی باعث تولید کلاژن و الاستین در پوست می شود. در نتیجه باعث کاهش چین و چروک و سفت کردن پوست می شود. این روش به نسبت عمل جراحی، روشی غیر تهاجمی تر بوده و برای افرادی که نمی خواهند زیر تیغ جراحی بروند مناسب تر است. جوان سازی و سفت شدن پوست در این روش هم برای صورت و هم برای سایر قسمتهای بدن امکان پذیر است. اما قبل از انجام آن به عوارض و مشکلات پس از آن توجه داشته باشید و با یک پزشک ماهر در این زمینه مشورت کنید.

جراحی

قابلیت ارتجاعی پوست بدن با افزایش سن کاهش می یابد. کشیدگی پوست طی سالهای متمادی باعث میشود تا نتواند دوباره به حالت اولیه خود بازگردد. پس از بارداری و یا کمی اضافه وزن آسانتر میتوان پوست را به حالت اولیه بازگرداند. اما در صورت افزایش وزن زیاد و به سرعت وزن کم کردن احتمال بازگشت پوست به حالت اول کار آسانی نیست. در این حالت ممکن است عمل جراحی لیپوساکشن و یا سایر جراحی های پلاستیک را به شما پیشنهاد دهند.

به خاطر داشته باشید حتی پس از جراحی پلاستیک وزن سابق شما می تواند بازگردد. در این حالت پوست شما میتواند بار دیگر شل شود. پس راه حل مطمئن تر، داشتن رژیم غذایی مناسب همراه با مداومت در ورزش است تا بتواند از افتادن پوست و شل و ول شدن آن تا حد زیادی جلوگیری کند.

سیگار نکشید

می دانیم که سیگار کشیدن و یا حتی دائم در معرض دود آن بودن می تواند باعث خشکی پوست و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی آن شود. در این صورت پوست دیگر نخواهد نتوانست به حالت اولیه و نرمال خود بازگردد. بنابراین سیگار نکشیدن برای سفت شدن پوست و سلامت آن امری ضروری است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا