۱۰ روش خانگی و طبیعی برای رشد سریع مو

10 روش خانگی و طبیعی برای رشد سریع مو

با افزایش ریزش مو در افراد تلاش برای یافتن روش های طبیعی و خانگی برای درمان و رشد سریع مو نیز بیشتر شده است. اگرچه ریزش مو ممکن است نتایج فیزیکی مستقیمی بر سلامت انسان نگذارد اما تاثیر آن بر احساسات و اعتماد به نفس می تواند قابل توجه باشد.

علت های زیادی برای ریزش مو می تواند وجود داشته باشد: ژنتیک، عدم تعادل هورمون ها، وضعیت قارچی پوست سر، استرس، بیماری های خود ایمنی (.سیستم ایمنی بدن به اشتباه به خودش حمله می کند.) و سوء تغذیه .

اما روش هایی نیز وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید به طور طبیعی روند رشد موهای خود را سرعت بخشید تا مجددا پرپشت شوند.

در مقاله امروز فیتگردی به معرفی چند روش خانگی برای تقویت و رشد سریع مو میپردازیم.

ریزش مو چیست؟

ریزش مو می تواند علائم زیادی داشته باشد. الگوی طاسی در زنان و مردان که به ریزش موی آندروژنیک نیز معروف است اغلب در مردان بالای ۵۰ سال و خانمهایی که در دوران یائسگی هستند، دیده میشود.

علت افزایش ریزش مو چیست؟

ریزش مو می تواند علت های بسیاری داشته باشد. در برخی موارد ژنتیک تاثیر زیادی بر آن دارد. در موارد دیگر می تواند در نتیجه بیماری های خود ایمنی، استرس شدید، بیماری یا جراحی، رنگ کردن و کراتینه کردن موی سر و یا کمبود ویتامین D باشد.

ریزش مو می تواند در اثر اختلالات هورمونی از جمله تیروئید باشد. کشیدن مو هنگام شانه کردن، موهای خیس را شانه کردن و سفت بستن موها نیز می تواند از جمله دلایل افزایش ریزش مو در دراز مدت شود.

الگوی طاسی زنانه چیست؟

احتمال از دست رفتن تمامی موها در خانمها بسیار کم است. اما نازک شدن موها ممکن است اغلب اتفاق افتد. پزشکان الگوی طاسی در خانمها را به ۳ نوع تقسیم می کنند:

  • نوع ۱ : بخش کوچکی از موهای سر شروع به نازک شدن می کند.
  • نوع ۲ : نازکی موها قسمت بیشتری از سر را در بر می گیرد و این گسترش در قسمتهای اطراف آن نیز ادامه دارد.
  • نوع ۳ : همه موهای سر نازک میشوند.

الگوی طاسی در خانمها می تواند به طور طبیعی و به دلیل ژنتیک، عوارض دارو و درمان ها، تغییرات هورمونی در دوران بارداری و یائسگی اتفاق افتد.

کم پیش می آید که خانمها در سنین ۲۰ سالگی دچار نازکی مو شوند. در عوض ممکن است در سنین ۴۰ یا ۵۰ سالگی و بالاتر ایجاد شود.

الگوی طاسی مردانه چیست؟

علت الگوی طاسی مردانه می تواند شامل:

  • ژنتیک
  • سرطان
  • اختلالات هورمونی در غده تیروئید
  • مصرف داروها
  • سوء تغذیه
  • افزایش سطح هورمون های جنسی (آندروژن)

۱۰ روش از بهترین درمان های خانگی برای رشد سریع مو

روغن هایی که در این مقاله معرفی می کنیم می تواند برای پرپشت شدن مو، تقویت آن و جلوگیری از ریزش مو استفاده شود.

۱- ماساژ

ماساژ پوست سر با روغن و ماسک مو باعث تحریک پوست شده به ضخیم شدن موها کمک می کند.

ماساژ و کشیدگی روی پوست سر به رشد و ضخیم تر شدن موها در سلولهای درمال پاپیلا (پُرز پوستی.) که در زیر فولیکول های مو قرار دارد، کمک می کند. این سلول ها نقشی کلیدی در شکل گیری، ریزش مو، رشد و رویش مجدد موها دارند. تحقیقی در سال ۲۰۱۹ نشان داد ماساژ پوست سر همچنین به گردش بهتر جریان خون و سلامت پوست کمک می کند.

اگر سعی کنید تا هر روز چند دقیقه ای را به ماساژ پوست سر اختصاص دهید می تواند در تسکین استرس و کاهش تنش ها به شما کمک کند. زیرا برخی اوقات این عواطف و احساسات آسیب دیده هستند که ما را دچار ریزش مو می کنند.

نکته مهم: پوست سر خود را با نوک انگشتان ماساژ دهید (.نه با ناخن). ماساژ را به حالت چرخشی و با فشار کم رو به متوسط به ریشه موها اعمال کنید.

اگرچه هیچ زمان ثابتی برای ماساژ موی سر وجود ندارد اما در تحقیق فوق که در سال ۲۰۱۹ انجام شد: این ماساژ روزانه و به مدت ۴ دقیقه و طی ۲۴ هفته انجام شد.

 نتیجه : مداومت داشته صبور باشید.

۲- افزایش سرعت رشد مو با آلوورا

آلوورا سالهای زیادی در درمان ریزش مو و رشد سریع تر موها استفاده می شد. آن همچنین باعث التیام پوست، نرم کردن موها و خنک کردن پوست سر می شود. آلوورا می تواند شوره سر را کاهش داده و فولیکول های مو را که توسط روغن بسته شده اند، باز کند.  

شما میتوانید چند بار در هفته ژل آلوورا را به پوست سر و موهای خود بمالید. همچنین می توانید شامپو و نرم کننده های حاوی آلوورا را تهیه و بر موها اعمال کنید.

۳- روغن نارگیل

از دیگر روغن های موثر برای رشد مو روغن نارگیل است. آن شامل اسیدهای چرب با نام اسید لائوریک (lauric.) است که به ساقه مو نفوذ کرده و ریزش پروتئین مو را کاهش می دهد.

روغن نارگیل هم می تواند قبل و هم بعد از شستن موها استفاده شود. (بسته به جنس موها). این روغن را هم می توانید بر پوست سر و هم موها اعمال کنید.

اگر جنس موهای شما چرب است، چند ساعت قبل از شستن آن را به روغن آغشته کنید.

اگر موهای خشکی دارید پس از شستن روغن را بر موها اعمال کنید و بگذارید از شب تا صبح روی موها بماند.

تحقیقات همچنان در تاثیر روغن نارگیل بر رشد سریع موها ادامه دارد. اما قطعیت این روغن برای جلوگیری از شکنندگی ساقه موها و نرم کنندگی مو اثبات شده است.

نتیجه یک تحقیق نشان داد که روغن نارگیلی که به پوست سر اعمال شود در تقویت میکروارگانیسم های پوست سر موثر بوده، باعث سلامت پوست و فولیکول های مو میشود.

۴- قرص مکمل رشد سریع موی ویویسکال – Viviscal

ویویسکال یک مکمل طبیعی مو است که به افزایش سرعت مو در افراد مو نازک کمک میکند. این مکمل حاوی آمینواسیدهایی است که مواد معدنی آن حاوی پودر و سیلیکای طبیعی و ویتامین C است. این ترکیبات به تولید سلولهای جدید و تقویت سلولهای باقیمانده کمک می کند.

برای گرفتن نتیجه مطلوب بهتر است روزی ۲ بار و به مدت حداقل ۶ ماه این قرص را مصرف کنید. ویویسکال همچنین به صورت شامپو و نرم کننده نیز در بازار موجود است.

۵- تقویت و رشد سریع مو با روغن ماهی

اسیدهای چرب امگا به تقویت مو از داخل کمک می کنند. زیرا این مواد دارای پروتئین ها و مواد مغذی هستند. مصرف مکمل های امگا به همراه آنتی اکسیدان ها به افزایش حجم و قطر مو کمک می کند. همچنین ریزش مو را کاهش میدهد.

اسیدهای چرب امگا به عملکرد صحیح سلول ها و افزایش سیستم ایمنی بدن کمک می کند. که منجر به بهبود وضعیت سلامتی میشود.

برای تاثیر بهتر این روغن برای رشد مو از دوز پیشنهادی برچسب محصول و یا توصیه پزشک استفاده کنید.

۶- گیاه جینسِنگ – Ginseng

مصرف مکمل جینسنگ می تواند باعث تحریک فولیکول های مو و افزایش سرعت موها شود. جینسِنوزیدها (Ginsenoside) ترکیبات فعال جینسنگها بوده تاثیرات مثبتی بر رشد مو و ناخن ها می گذارند.

قبل از مصرف این مکمل اطمینان حاصل کنید که این دارو عوارض جانبی برای سلامتی شما نداشته باشد.

۷- رشد سریع مو با آب پیاز

اگر بتوانید بوی آب پیاز را تنها برای چند دقیقه بر موهای خود تحمل کنید، پی می برید که ارزش آن را خواهد داشت. زیرا آب پیاز باعث رشد موها شده و طاسی منطقه ای سر را درمان می کند. این نوع ریزش منطقه ای گونه ای از بیماریهای خود ایمنی است. بدین معنی که بدن به اشتباه به فولیکول های مو حمله می کند و باعث ریزش مو در نقاط مختلف بدن میشود.

چند عدد پیاز بردارید و آب آنها را فشار دهید. آب پیاز را بر موها و پوست سر به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. سپس با شامپو آب کشی کنید.

۸- روغن رزماری برای رشد سریع مو

رزماری از قدیم الایام روغنی رایج و اساسی بوده است. با آن موها سریعتر رشد می کند و ریزش مو کاهش می یابد. روغن رزماری به پیشگیری و درمان ریزش موی آندروژنیک (ریزش منطقه ای سر) کمک می کند. این روغن را به همراه روغن جوجوبا قبل از آبکشی موها بر روی سر و مو ماساژ دهید. این کار را می توانید چند بار در هفته نیز انجام دهید.

همچنین می توانید چند قطره رزماری را در شامپو و یا نرم کننده موی سر خود بریزید و با آن موها را بشویید. از این روغن به طور مستقیم روی موها استفاده نکنید. بلکه آن را به کمک یک روغن دیگر و یا با شامپو مخلوط کنید.

۹- روغن گیاه شمعدانی ژرانیوم – Geranium

روغن شمعدانی از اسانس برگهایش گرفته میشود. برای رشد سریع موها مفید است. این روغن را نیز نباید به تنهایی استفاده کنید بلکه آن را با روغن نارگیل و یا روغن آووکادو مخلوط کرده استفاده کنید. همچنین چند قطره از روغن شمعدانی را در شامپو و یا نرم کننده ریخته استفاده کنید.

این روغن همچنین به تقویت، بازیابی و هیدراته کردن موها نیز کمک می کند.

۱۰- لیمو

از آنجا که آب لیموی تازه و روغن لیمو هر دو به رشد سریع مو و کیفیت بهتر موها کمک می کند، می توانید از هر یک از آن دو استفاده کنید. روغن لیمو باعث سلامت پوست سر و رشد مو میشود.

آب لیموی تازه را بر پوست سر و موها به مدت ۱۵ دقیقه و قبل از شامپو زدن اعمال کنید. همچنین از ترکیب آن با روغن های دیگر می توانید ماسک مو بسازید.

برای درمان ریزش موها چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنم؟

بیشتر افراد روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ عدد مو از دست می دهند. عدد بالایی به نظر می رسد. اما در مقایسه با ۱۰ هزار فولیکول مویی که در سر ما وجود دارد، رقم ناچیزی است. اما اگر مشاهده کردید که بیش از حد متوسط موهایتان در حال ریزش است، بهتر است با متخصص مو در میان بگذارید.

اما قبل از آن به علت های ریزش مو که در این مقاله گفته شد، نگاهی بیندازید. در اغلب موارد خود میتوانید علت را یافته و با روش های خانگی به رشد سریع مو و تقویت آنها کمک کنید. بخصوص در مواردی که دچار خستگی، استرس، خارش موی سر و تغییرات خلق و خو مواجه شده باشید.

حرف پایانی

اگر میخواهید پروسه درمان برای رشد سریع مو هایتان را شروع کنید، بهتر است بدانید این روش ها مانند سایر روش های درمانی طبیعی در طولانی مدت نتیجه مطلوب می دهند. (تا چند ماه)

خلاق باشید و تا می توانید از ترکیب چند روش برای درمان، تقویت و رشد سریع تر موها استفاده کنید.

مهم است که هر روز برای موهای سر خود وقت بگذارید و آنها را با مواد مغذی تقویت کنید. غذاهایی مصرف کنید که بتواند به رشد موهایتان کمک کند. بخصوص اگر ریزش موی شما بر اثر مشکلات روحی روانی مانند اظطراب و استرس باشد. انتخاب روشی جدید در سبک زندگی خود و ترک عادات مضر می تواند نقش مهمی بر سرعت رشد موها و جلوگیری از ریزش آن بگذارد.

و در آخر و در صورتیکه از این روش های طبیعی برای رشد موها نتیجه مطلوب حاصل نشد از پزشک متخصص پوست و مو مشورت بگیرید.

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا