رژیم لاغری ۵ به ۲ چیست و آیا می تواند به لاغر شدن کمک کند؟

رژیم لاغری 5 به 2 چیست و آیا می تواند به لاغر شدن کمک کند؟

رژیم لاغری ۵ به ۲ ( ۵:۲ ) نوعی روزه متناوب است که توسط مایکل موزلی روزنامه نگار انگلیسی و کمدین معروف جیمی کیمل به محبوبیت رسید. طرفداران رژیم لاغری ۵ به ۲ بر این باورند که این رژیم، خطر بیماری های مزمن را  کاهش داده روند لاغر شدن را سریعتر میسازد. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم این رژیم لاغری تا چه حد می تواند در کاهش وزن به ما کمک کند.

رژیم لاغری ۵ به ۲ چیست؟

رژیم لاغری ۵ به ۲ که شبیه به نوعی روزه تناوبی است را میتوان اینگونه توصیف کرد: شما در ۲ روز مشخص هفته به انتخاب خود، فقط ۵۰۰ یا ۶۰۰ کالری مصرف می کنید و ۵ روز دیگر هفته رژیم غذایی خود را به حالت عادی باز میگردانید.

۲ روز مشخص شده می توانند پشت سر هم باشند یا نباشند. (به عنوان مثال یک روز را دوشنبه و روز دیگر را میتوانید پنجشنبه انتخاب کنید.)

بعضی افراد که از این رژیم استفاده می کنند، آن ۲ روز را به طور کامل چیزی نمی خورند. (روزه کامل می گیرند.) برخی دیگر میزان کالری خود را در این ۲ روز به شدت محدود میکنند.

شاید رژیم لاغری ۴ به ۳ (۴:۳) را نیز شنیده باشید. مشابه رژیم فوق می باشد تنها تفاوت در این است که افراد ۳ روز در هفته را روزه می گیرند.

در رژیم ۵ به ۲ چه نوع غذاهایی را می توان خورد؟

در رژیم لاغری ۵ به ۲ قانون سفت و سختی برای اینکه چه بخوریم و چه نخوریم وجود ندارد. بنابراین شما می توانید هر آنچه می خواهید میل کنید. تنها توجه داشته باشید هدف این رژیم لاغری است، بنابراین سعی کنید غذاهای سالم و کم کالری مصرف کنید. غذاهایی مانند سبزیجات، ماهی، سوپ، تخم مرغ، گوشت بدون چربی و نوشیدنی های بدون کالری مانند آب، قهوه بدون افزودنی و چای توصیه می شود.

می توانید در دو روز تعیین شده، تا ۳ وعده، غذا میل کنید.

از آنجا که در رژیم ۵ به ۲، لیست بخصوص و یا رژیم خاصی از غذاها مد نظر نیست، تنها کافی است مراقب مقدار کالری دریافتی خود در آن ۲ روز خاص باشید.

آیا در رژیم ۵ به ۲ می توان لاغر شد؟

رژیم لاغری 5 به 2 چیست و آیا می تواند به لاغر شدن کمک کند؟

بستگی دارد. در تئوری این طور به نظر می رسد که روزه تناوبی، فرصت خوردن بیشتر مواد غذایی را محدود می کند و شما با مصرف کالری کمتری می توانید با سرعت بیشتری لاغر شوید. دلیل اصلی، آن است که بیشتر افراد نه بر اساس میزان گرسنگی خود، بلکه از روی عادت غذا می خورند.

به طور مثال روزه شما در روز سه شنبه است و در این روز به جلسه ای دعوت می شوید که به شما دونات نیز تعارف میکنند. اما این نوع مواد غذایی با رژیم ۵ به ۲ و مصرف غذاهای کم کالری، در تضاد است. اما اگر ۳۰ دقیقه قبل از جلسه، به انتخاب خود، میان وعده ای سالم میل کنید می توانید جلوی خوردن غذاهای پر چرب و ناسالم را بگیرید و رژیم خود را نیز به جا آورید.

نکته مهم در اجرای این نوع رژیم آن است که شما اگر دچار کمبود کالری تنها پس از پایان یک هفته باشید، می توانید لاغر شوید و نه صرفا در آن ۲ روزی که روزه می گیرید و یا غذاهایی کم کالری مصرف می کنید. زیرا شما در ۵ روز دیگر هفته میتوانید هر چه بخواهید میل کنید. بنابراین میزان کالری دریافتی شما تا پایان هفته ممکن است از کالری مصرفی بیشتر شود.

در نتیجه برای لاغر شدن و جواب گرفتن از این رژیم، باید نوع و حجم غذاهایی را که در ۵ روز دیگر هفته میل میکنید، نیز با دقت انتخاب کنید.

آیا رژیم لاغری ۵ به ۲ برای سلامتی شما مفید است؟

به خاطر داشته باشید وقتی صحبت از رژیم به میان می آید، هیچ قانون خاصی برای مصرف نوع خاصی از غذاها برای همه افراد وجود ندارد. اولین مورد هشدار برای این نوع رژیم برای برخی افراد آن است که در ۲ روز هفته شما تنها مجاز به دریافت ۵۰۰ کالری هستید. ( برخی تمایل دارند کل روز هیچ غذایی نخورند).

مورد بعدی آن است که شما مجاز به انجام تمرینات ورزشی در این ۲ روز نیستید. زیرا احتمال بیهوش شدن حین تمرینات به دلیل نرسیدن انرژی کافی به بدن وجود دارد. بعلاوه این مقدار کالری نمی تواند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما را بخصوص در طولانی مدت تامین کند. در نتیجه ممکن است برای جبران کمبود ویتامین های بدن به مکمل ها و قرص های مولتی ویتامین نیاز داشته باشید.

همان طور که می دانید هنگامیکه صحبت از روزه گرفتن به میان می آید خطر ابتلا به پرخوری نیز افزایش می یابد. روزه گرفتن، در بعضی افراد عادتی را به وجود می آورد که بیرون آمدن از این پروسه ممکن است بسیار دشوار باشد. روزه گرفتن در دراز مدت می تواند روی میزان گرسنگی و سوخت و ساز بدن تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل رژیم ۵ به ۲ برای همه افراد توصیه نمی شود. افرادی که دچار مشکلات سوهاضمه هستند، خانمهای باردار، افرادی که قند خون پایین دارند و یا با دیابت دست و پنجه نرم می کنند، بهتر است از این رژیم لاغری استفاده نکنند.

توصیه برای استفاده بهتر از رژیم لاغری ۵ به ۲

اگر با وجود نکاتی که در بالا گفتیم هنوز هم تمایل دارید تا رژیم ۵ به ۲ را اجرا کنید، به عنوان یک توصیه، سعی کنید کالری دریافتی خود را صرف غذاهای سالم و مغذی کنید. به عنوان مثال، یک عدد کیک یزدی تقریبا معادل ۵۰۰ کالری انرژی دارد. از طرفی شما در هر یک از این ۲ روز مجازید تا حداکثر ۵۰۰ یا ۶۰۰ کالری دریافت کنید. بنابراین به جای آنکه این میزان کالری را از شیرینی جات پر از روغن و شکر تامین کنید، سعی کنید از سبزیجات و میوه جات و یا سوپ های کم کالری استفاده کنید. همچنین این  میزان کالری را از منابع پروتئینی بدون روغن و چربی نیز می توانید تامین کنید.

در نهایت اینکه آب، کالری به بدن شما اضافه نمی کند. بنابراین تا می توانید آب بنوشید.

رژیم لاغری 5 به 2 چیست و آیا می تواند به لاغر شدن کمک کند؟

آیا با رژیم ۵ به ۲ می توان در دراز مدت لاغر ماند؟

هنوز مطالعات کاملی در خصوص اینکه آیا می توان با این رژیم در یک بازه طولانی لاغر ماند، صورت نگرفته است. اما آنچه مشخص است این است که در این رژیم مانند سایر روش های لاغری، به قدرت اراده بالایی نیاز دارید. زیرا در درجه اول باید بتوانید از عهده ۲ روزی که میزان کالری دریافتی شما بسیار پایین است، برآیید. در درجه دوم بتوانید در ۵ روز باقیمانده هفته، از پرخوری پرهیز کنید و بتوانید اعتدال در برنامه غذایی را رعایت کنید. بنابراین اگر از نظر بدنی توانایی انجام رژیم ۵ به ۲ را دارید می توانید آن را تجربه کنید. ممکن است این رژیم بتواند برای شما در دراز مدت نتیجه مطلوبی داشته باشد اما برای دوست یا همسرتان نتیجه معکوس داشته باشد.

منبع:
goodhousekeeping.com

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا