چرا نوشیدن آب بعد از خوردن میوه مضر است؟

چرا نوشیدن آب بعد از خوردن میوه مضر است؟

آب باعث رطوبت رسانی و جوان سازی پوست شده منجر به کارکرد بهتر همه اندام های بدن میشود. اما دلایلی در دست است که نوشیدن آب بعد از خوردن میوه باعث اختلال در کارکرد عمومی بدن و حتی ایجاد درد میشود. در این مقاله به مضرات نوشیدن آب بعد از میوه خوردن می پردازیم.

وجود آب در بدن به خنک نگه داشتن آن و تعادل دمای بدن کمک می کند. علاوه بر آن آب تنها ماده ای است که می تواند سموم و مواد زائد را از بدن خارج کند. از طرف دیگر افزایش مصرف میوه جهت جلوگیری از کم آبی بدن، مشکلات پوستی و کمبود ویتامین ها امری ضروری است.

همواره سوالات زیادی پیرامون نوشیدن آب وجود داشته است. بهترین زمان برای نوشیدن آب چه موقعی است؟ باید چند لیتر در روز آب بنوشیم؟ آیا نوشیدن آب بین غذا ایرادی دارد یا خیر؟ و سوالات زیادی از این دست…. اما آیا می دانستید نوشیدن آب بلافاصله پس از خوردن میوه به هیچ وجه توصیه نمی شود؟ با ما در این مقاله همراه شوید تا به علت های آن بپردازیم.

چرا نوشیدن آب بعد از خوردن میوه مضر است؟

چرا نباید بعد از خوردن میوه، آب بنوشید؟

دلایل زیر بر پایه مطالعات کلینیک سلامت و تغذیه در هند منتشر شد: با این ۶ دلیل به نوشیدن آب بعد از خوردن میوه “نه” بگویید.

۱- منجر به درد و گرفتگی معده می شود.

میوه ها شامل مقدار زیادی آب و مخمر هستند. نوشیدن آب بلافاصله بعد از میوه، باعث میشود تا اسید معده رقیق شده و مخمرها در این محیط رشد کنند. در نتیجه آن دی اکسید کربن و الکل تولید میشود. که باعث میشود تا در معده، گاز (نفخ معده) و درد ایجاد شود.

۲- بر سطح PH بدن تاثیر می گذارد.

چرا نوشیدن آب بعد از خوردن میوه مضر است؟

نوشیدن آب بعد از میوه ، بخصوص میوه جات پرآبی مثل هندوانه، پرتقال، خیار، توت فرنگی و طالبی سطح ph سیستم گوارشی بدن را دچار اختلال می کند. (با تاثیر بر سطح اسیدی یا قلیایی). این میوه ها با تغییر سطح اسیدی معده بر آن تاثیر منفی می گذارد.

۳- سرعت دستگاه گوارش را کُند می کند.

از نوشیدن آب بعد از خوردن میوه خودداری کنید زیرا ترکیب این دو در بدن، می تواند با جذب و هضم غذا محیط معده را اسیدی کند. به همین دلیل برخی افراد بعد از خوردن میوه احساس حالت تهوع دارند. توصیه میشود حداقل نیم ساعت پس از خوردن میوه آب بنوشید.

۴- شیره معده را رقیق می کند.

بهتر است نیم الی یک ساعت بعد از خوردن میوه آب بنوشید. به دلیل آنکه نوشیدن بلافاصله آب، شیره معده و آنزیم های گوارشی برای هضم غذا را رقیق می کند. این باعث میشود تا ترشح آنزیم های دستگاه گوارش کاهش یابد. و این به نوبه خود باعث اسیدی شدن و سوزش معده میشود.

۵- سطح قند خون را بالا می برد.

نوشیدن آب بعد از میوه سرعت هضم غذا را کاهش داده، مواد هضم نشده زیادی را در معده باقی می گذارد. این مواد تبدیل به چربی شده و انسولین بدن را افزایش می دهد. در نتیجه سطح قند خون بدن بالا رفته که در نهایت می تواند منجر به چاقی یا دیابت شود.

۶- باعث روان شدن شکم میشود.

چرا نوشیدن آب بعد از خوردن میوه مضر است؟

بیشتر افراد با نوشیدن آب بعد از میوه خوردن با ملین شدن شکم خود مواجه میشوند. به این دلیل که میوه ها در خود آب فراوانی دارند (بخصوص هندوانه و خیار و …) که باعث حرکت بهتر روده ها میشود. پس وقتی بعد از خوردن میوه آب می نوشید، روده ها سریعتر و راحت تر حرکت می کنند که در برخی موارد به سرعت منجر به اسهال میشود.

نتیجه گیری

از نوشیدن آب پس از خوردن میوه بخصوص میوه های اسیدی و پرآب بپرهیزید. (برای کارکرد بهتر دستگاه گوارش.) حداقل نیم ساعت بین میوه خوردن و نوشیدن آب فاصله دهید تا ابتدا میوه در معده هضم شود. سپس آب بنوشید.

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا