طناب زدن برای افزایش قد افراد بالای ۱۸ سال؛ حقیقت یا توهم؟

طناب زدن برای افزایش قد افراد بالای 18 سال؛ حقیقت یا توهم؟

اگرچه مهمترین فاکتور در میزان قد بلندی افراد ژنتیک است، عوامل دیگری نیز با درجه اهمیت کمتر و در کنار آن می تواند در افزایش قد تاثیر داشته باشد. در مقاله امروز فیتگردی قصد داریم به تاثیر ورزش طناب زدن بر افزایش قد بپردازیم. اینکه آیا طناب زدن برای افزایش قد همیشگی است یا موقتی؟ آیا طناب زدن برای افزایش قد افراد بالای ۱۸ سال حقیقت دارد یا تنها توهم است؟ در ادامه دلایلی را ارائه خواهیم داد که برای همیشه به یک پاسخ روشن دست یابید، چه بالای ۱۸ سال دارید و چه جوان تر هستید.

آیا ۱۸ سالگی پایان رشد قدی است؟

رشد قد عمدتا و از دیدگاه ژنتیک تا ۱۸ سالگی و در مقیاس بسیار کمتر تا سن ۲۵ سالگی کامل میشود. استخوان های بدن سخت شده کاملا شکل میگیرند و صفحات رشد آن یا صفحات اپی فیزیال (Epiphyseal Plates) کاملا بسته میشود. به محض اینکه این اتفاق بیفتد، هیچ چیزی نمی تواند بر افزایش قد شما به طور دائمی تاثیر بگذارد.

 چرا گفتیم رشد دائمی قد؟ زیرا اجرای ورزش های خاص، تنها می تواند چند سانتیمتری باعث کشش قد شما شود و در ظاهر قد شما را بلندتر نشان دهد، اما به محض اینکه این ورزش ها و یا حرکات کششی را کنار بگذارید و دیگر اجرا نکنید قد شما به جای اول باز می گردد. طناب زدن برای افزایش قد از جمله این ورزش ها است. توجه داشته باشید این حالت تنها پس از ۲۵ سالگی اتفاق می افتد. پس تا قبل از این سن، انجام انواع ورزش های کششی مثل بسکتبال، والیبال و طناب زنی می تواند در بلند شدن قد تان تاثیر زیادی داشته باشد.

عوامل موثر در افزایش قد

قبل از آنکه بخواهیم پاسخ دهیم که آیا طناب زدن برای افزایش قد موثر است یا خیر، ابتدا به مهمترین عوامل برای داشتن قدی بلند اشاره می کنیم.

ژنتیک

بر طبق یافته های محققان بیش از ۷۰۰ گونه از ژن ها در بدن ما وجود دارد که میزان بلند شدن قد را تعیین میکنند. این ژن ها هم روی صفحات رشد و هم در تولید هورمون ها نقش موثری دارند. وراثت عمده ترین تاثیر را بر روی افزایش قد میگذارد.

عوامل محیطی

شرایطی که در آن زندگی کرده ایم نقش مهمی در روند رشد کردن ما داشته است. بحرانی ترین فاز در دوران نوزادی و کودکی ما شکل می گیرد. اینکه استخوان ها در چه شرایط و محیطی بزرگ شده اند. محیط می تواند در رشد فیزیکی مانند افزایش قد و رشد ذهنی فرد نیز تاثیر گذار باشد.

رژیم سالم و مناسب

پس از ژنتیک، رساندن مواد مغذی به بدن نقشی تعیین کننده در افزایش قد دارد. تحقیقات نشان می دهند کودکانی که رژیم غذایی سالم، مغذی و متعادل دارند همواره در مقایسه با همسن و سالان خود که از این رژیم غذایی بی بهره اند، از قد بلندتری برخوردارند. مصرف غذاهایی که سرشار از پروتئین، کلسیم، مواد معدنی، ویتامین A و ویتامین D هستند، در افزایش رشد قد تاثیر چشمگیرتری دارد.

تمرینات ورزشی

طناب زدن برای افزایش قد افراد بالای 18 سال؛ حقیقت یا توهم؟

انجام حرکات ورزشی برای داشتن یک زندگی سالم و شاد ضروری است. اگر نوجوانان به اجرای تمرینات صحیح ورزشی بپردازند، بخصوص ورزش هایی که تاثیر بیشتری در افزایش قد دارند مانند والیبال، بسکتبال، پرش و طناب زدن، حرکات کششی و بارفیکس، قطعا به قدی بلند و کشیده دست خواهند یافت.

صاف نگاه داشتن بدن

همواره به یاد داشته باشید چه در سن رشد باشید یا نه، انجام حرکات کششی و درست راه رفتن و نشستن بر صاف نگاه داشتن ستون فقرات و در نتیجه بلند قد تر دیده شدن تاثیر بسیار زیادی می گذارد. این کار همچنین به عضلات پشت کمک می کند تا قویتر و منسجم تر حرکت کنند.

طناب زدن برای افزایش قد افراد بالای 18 سال؛ حقیقت یا توهم؟

آیا طناب زدن باعث بلند تر شدن قد می شود؟

طناب زدن به طور منظم و مداوم باعث صاف شدن عضلات پشت شما میشود و طرز ایستادن و نشستن شما را اصلاح میکند. اگر طناب زدن را به درستی اجرا کنید میتواند در رفع قوز پشت موثر باشد. این صاف شدن ستون فقرات شما حین حرکت طناب زنی است که باعث میشود تا قدتان چند سانتی بلند تر به نظر برسد وگرنه افزایش قدی در کار نیست.

نکاتی راجع به فاکتور های افزایش قد

اصلی ترین فاکتور در بلندی قدتان ژنتیک است که میتواند بین ۶۰ % تا ۸۵% عامل تعیین کننده باشد. سایر عوامل از جمله سبک زندگی و رژیم غذایی، عوامل محیطی و بخصوص حرکات ورزشی کششی بر ۱۵ الی ۴۰ درصد دیگر تاثیر میگذارد.

یکی از علت های کوتاه به نظر رسیدن قد در افراد، خمیده راه رفتن و نشستن است. طناب نخاعی در آنها خمیده شده و مهره ها به دلیل نبود تراکم استخوانی، به سمت پایین کشش پیدا می کنند.

فواید طناب زدن برای افزایش قد

تمرینات کششی (طناب زدن) و یا آویزان شدن (بارفیکس) به کشش طناب نخاعی بدن کمک می کند و این فشردگی و خمیدگی ستون فقرات را از بین می برد. بنابراین نکته کلیدی در افزایش قد، صاف نگاه داشتن بدن است. طناب زدن یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به این هدف است.

  • از دیگر فواید طناب زدن برای افزایش قد، افزایش پمپاژ قلب است. طناب زدن به حرکت پاها شتاب زیادی میدهد. طناب زنی با کشش و انقباض های مداوم باعث افزایش انعطاف عضلات و رباط های بدن میشود.
  • طناب زدن در دوران بلوغ باعث افزایش حجم ماهیچه ها میشود. همچنین خم شدن زانوها حین پرش باعث میشود تا ماهیچه ها به صورت عمودی کش و انبساط پیدا کنند. بنابراین ورزش با طناب باعث افزایش حداکثری قد هر فردی در این سنین میشود. البته حتما باید با تغذیه مناسب توام باشد.
  • پرش با طناب جزء ورزش های ایروبیک محسوب میشود. باعث کاهش وزن و آب شدن چربی های شکم نیز میشود. طبیعی است که یک بدن لاغرتر همواره میتواند بلندتر به نظر برسد.
  • بنابراین چنانچه در سن رشد هستید، طناب زدن میتواند ۱۰۰% باعث رشد دائمی قد شما شود. اگر هم بالای ۲۵ سال سن دارید، طناب زدن مداوم و صاف راه رفتن و نشستن میتواند باعث کشش ستون فقرات شده قدتان را بلندتر نشان دهد.

روش صحیح طناب زدن برای افزایش قد

طناب زدن برای افزایش قد افراد بالای 18 سال؛ حقیقت یا توهم؟

هنگامی که طناب می زنید بالاتنه شما از جمله عضلات پشت و شانه ها شکل صافی پیدا می کنند و سر شما در حالت وسط و خنثی قرار می گیرد. بدن وادار میشود تا خود را درست بالای پاها و در مرکز نگاه دارد. این کار کمک می کند تا شما در حالت پرش، بتوانید تعادل خود را حفظ کنید. همه این هماهنگی ها در راستای ستون فقرات انجام میشود و آن را تا پایان طناب زنی صاف و کشیده نگاه می دارد.

 توجه داشته باشید پرش های بلند تر هنگام طناب زنی می تواند خطر آسیب رسیدن به مچ پا و زانو ها را افزایش دهد. بنابراین با رعایت همه این جوانب، پرش ها را منطقی و مطابق با آمادگی جسمانی بدن خود انجام دهید.

نکات مهم در طناب زدن برای افزایش قد

  • در تمام لحظاتی که طناب میزنید سعی کنید حرکت ضربان قلب خود را ثابت نگاه دارید. چنانچه نفس کم می آورید و کنترل خود را از دست می دهید، بلافاصله بایستید و مقداری آب بنوشید. به خود فشار بیش از حد نیاورید. هنگامی که ریتم ضربان قلب و نفس تان عادی و منظم شد می توانید به تمرین خود ادامه دهید.
  • طناب زدن باعث از دست دادن آب بدن میشود. بنابراین توصیه می کنیم ۱۰ دقیقه قبل از آغاز تمرینات طناب زنی مقدار زیادی آب بنوشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا