علت درد عضلات بعد از ورزش

علت درد عضلات بعد از ورزش

آیا تا به حال و بعد از شروع یک ورزش جدید و یا شدت دادن تمرینات خود احساس درد کرده اید؟ بدن درد یا همان درد عضلات معمولا ۱ یا ۲ روز بعد از تمرینات ورزشی ممکن است برای هر ورزشکاری اتفاق افتد. اما خسته یا ناامید نشوید. زیرا این نوع سفتی یا درد عضلات فرایندی طبیعی است. زیاد طول نخواهد کشید و حتی می تواند نشانه پیشرفت ورزشی شما باشد. در اینجا با ذکر چند نکته به علت درد عضلات بعد از ورزش و روش بهبودی آن خواهیم پرداخت.

چرا عضلات بعد از ورزش درد می گیرند؟

بدن درد بعد از ورزش که به آن درد عضلات با شروع تاخیری یا DOMS گفته میشود، زمانی اتفاق می افتد که یک ورزش جدید را به تازگی شروع کرده اید. یا برنامه ورزشی خود را تغییر داده اید یا مدت زمان و شدت آن را بیشتر کرده اید. وقتی ماهیچه ها مجبورند که سخت تر از حد معمول خود و یا به گونه ای متفاوت کار کنند، در بافت آنها پارگی های جزئی ایجاد میشود. در نتیجه باعث میشود تا عضله درد بعد از ورزش اتفاق افتد.

گاهی تصور میشود که درد عضلات یا DOMS به دلیل تولید اسید لاکتیک در بدن ایجاد میشود. اما در این فرایند خبری از اسید لاکتیک نیست.

درد عضلات یا DOMS روی چه افرادی تاثیر می گذارد؟

درد عضلات که ۱ یا ۲ روز بعد از تمرینات بدنسازی اتفاق می افتد برای هر فردی حتی برای ورزشکاران حرفه ای نیز می تواند رخ دهد. اما می تواند عاملی هشدار دهنده نیز باشد و بر افراد مبتدی تاثیر منفی بگذارد. تا آن حد که جلوی ورزش مداوم را بگیرد.

خبر خوش آنکه این دردهای عضلانی کم کم از بین می روند. چگونه؟ با تکرار تمرینات جدید و یا پر فشار، عضلات بدن هم به این روتین ورزشی عادت می کنند و از شدت این دردهای به تدریج کاسته خواهد شد.

درد و گرفتگی عضلات بخشی از فرایند سازگاری با شرایط جدید بوده با بهبود آن، عضلات تقویت میشود و آستانه استقامت بدن افزایش می یابد.

چه فعالیت هایی می تواند علت درد عضلات بعد از ورزش باشد؟

هر فعالیتی که به آن عادت نداشته باشید می تواند علت ایجاد دردهای عضلانی باشد. برنامه بدنسازی جدید، تمرینات پرفشار HIIT یا تمرین دادن ماهیچه ها از زاویه ای که بدن به آن عادت نداشته است و … همگی میتوانند علت ایجاد درد عضلات باشند.

درد عضلات چقدر طول می کشد؟

درد عضلات بعد از ورزش معمولا بین ۳ تا ۵ روز می تواند به طول بیانجامد. شدت آن می تواند از درد ملایم تا دردهای شدید در نوسان باشد. دردهای عضلانی یا DOMS معمولا ۱ یا ۲ روز بعد از ورزش اتفاق می افتد.

این نوع دردهای عضلانی نباید با دردهایی که در حین ورزش اتفاق می افتد اشتباه گرفته شوند. دردهایی که بر اثر رگ به رگ شدن، در رفتگی، ضربه یا پیچ خوردگی عضوی از بدن رخ می دهد.

درمان درد عضلات بعد از بدنسازی

هنوز یک روش قطعی برای درمان درد عضلات بعد از ورزش اثبات نشده است. اما روش های زیر در درمان درد بسیاری از ورزشکاران حرفه ای و غیر حرفه ای اثربخش بوده است:

  • استراحت
  • گذاشتن یخ
  • مصرف مُسَکِن
  • ماساژ

برای درمان درد های عضلانی بعد از ورزش حتما نیازی به مصرف دارو نیست. اما در صورتیکه درد غیر قابل تحمل بوده دچار التهاب و قرمزی شود یا رنگ ادرار تیره گردد، مصرف دارو با آگاهی از کارکرد آنها، توصیه میشود.

چگونه جلوی درد عضلات بعد از ورزش را بگیریم؟

یکی از بهترین روش های جلوگیری از ایجاد دردهای عضلانی ، داشتن شروعی آرام و تدریجی در برنامه تغییر یافته ورزشی شماست. این کار به عضلات بدن فرصت کافی را می دهد تا خود را با شرایط و حرکات جدید ورزشی وفق داده درد را به حداقل ممکن برساند.

آیا گرم کردن بدن می تواند جلوی درد عضلات را بگیرد؟

هنوز شواهد کافی برای اثبات اینکه آیا گرم کردن عضلات می تواند کاملا جلوی درد عضلات بدن بعد از ورزش را بگیرد یا خیر ، وجود ندارد. هر چند گرم کردن عضلات بدن قبل از ورزش خطر آسیب دیدگی و جراحات ناشی از حرکات ورزشی را کاهش داده به عملکرد بهتر بدن کمک می کند.

اگرچه تمرینات کششی روشی مناسب برای سرد کردن بدن بعد از ورزش است، اما همچنان نمی تواند دلیلی برای کاهش و یا جلوگیری از درد عضلات پس از ورزش باشد.

آیا با وجود درد عضلات می توان همچنان به تمرینات ادامه داد؟

اگرچه احساس ناخوشایندی است اما با وجود این درد هم در صورت اضطرار می توان به ورزش ادامه داد. درد عضلات ناشی از تمرینات ورزشی زمانی بیشتر میشود که تمرینات به پایان می رسد و بدن شروع به سرد شدن می کند.

اما بهتر است تا زمانی که این درد کمتر شده و یا به طور کامل برطرف گردد استراحت کنید تا بدن کاملا ریکاوری شود. اما در صورتیکه مجبور به ادامه ورزش هستید: تمرکز خود را بر عضلات دیگر بدن بگذارید تا بر قسمتهای آسیب دیده بیشتر از این فشاری وارد نشود.

سخن آخر

این احتمال وجود دارد که هر فردی در طول سالهای ورزشی خود دچار درد عضلات بعد از ورزش شود. علائم آن معمولا چند ساعت و یا یک یا دو روز بعد از اتمام تمرینات شروع خواهد شد.

اگرچه درد عضلات بعد از تمرینات بدنسازی ممکن است بسیار ناخوشایند باشد اما در اغلب موارد نیازی به مصرف دارو و یا توجهات پزشکی نیست. استراحت و درمان های خانگی می تواند در بسیاری موارد از این درد بکاهد و یا آن را درمان کند.

چنانچه این درد بعد از ۷۲ ساعت از شروع آن همچنان ادامه یابد می تواند نشانه آسیب دیدگی جدی آن عضو از بدن باشد که مشورت با پزشک گزینه مناسب تری می باشد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا