علت چاق شدن بعد از ورزش چیست؟

علت چاق شدن بعد از ورزش چیست؟

وقت زیادی را در خانه یا باشگاه صرف اجرای تمرینات ورزشی برای کاهش وزن کرده اید. در انتخاب غذاهای سالم بسیار دقت کرده اید. اما وقتی روی وزنه رفتید، وزن شما را بیش از آنچه توقع داشته اید نشان داده است. افراد زیادی هستند که با موضوع چاق شدن بعد از ورزش روبه رو هستند. اما آیا این چاقی و افزایش وزن بعد از ورزش نرمال است یا شاید زود قضاوت کرده اید؟ در ادامه با ما همراه باشید.

۶ علت چاق شدن بعد از ورزش

نگران نباشید از اینکه شاید بهترین تمرینات را انجام نداده اید و یا اشتباه انجام داده اید. زیرا امروز و در این مقاله به علت های افزایش وزن و چاقی بعد از ورزش اشاره می کنیم.

چاق شدن بعد از ورزش به دلیل حبس آب در بدن

ورزش و بدنسازی بخصوص در روزهای اولیه آن میتواند همراه با نگرانی هایی برای افراد و بخصوص خانمها باشد. پس از تمرینات بدنسازی، بدن با تغییراتی روبه رو خواهد شد. هر چه فعالیت بیشتری به هنگام تمرینات داشته باشید این تغییرات نیز چشمگیرتر خواهد بود. حرکات بدنسازی می تواند توام با التهاب اندام ها و پارگی های جزئی در بافت ماهیچه ها باشد.

اگر برنامه ورزشی شما شامل تمرینات قدرتی و کششی زیادی باشد تنش بالایی نیز بر روی عضلات ایجاد خواهد شد. هر بار که میزان وزنه ها و تعداد تکرارها را بالا می برید، چالش عضلات و احتمال آسیب به آنها نیز افزایش می یابد. تنش و کشش عضلاتی که منجر به پارگی های جزئی میشود توسط سلولهای عضلانی نیز بهبود می یابد.

این فرایند ترمیم همان چیزی است که باعث افزایش حجم و قدرت عضلات می شود. افزایش وزن عضلات اتفاق خوبی است که در بدن رخ می دهد اما بدن شما به طرز جالبی به آن پاسخ میدهد. واکنش آن به این التهاب، نگهداری موقت آب و افزایش وزن بدن میشود. همین امر باعث التیام بخشیدن عضلات و بافت ها میشود.

در نتیجه سعی کنید آب فراوان بنوشید، به اندازه کافی غذا بخورید. سدیم را در برنامه روزانه خود بگنجانید و به اندازه کافی بخوابید.

میزان مصرف آب بر اساس وزن

به عنوان یک قانون سر انگشتی هر فرد باید حداقل به اندازه نصف وزن خود (پوند) آب (اونس) بنوشد.

به عنوان مثال اگر شخصی ۱۴۰ پوند وزن داشته باشد (تقریبا ۶۳ کیلوگرم)، باید روزانه حداقل ۷۰ اونس (۲ لیتر) آب بنوشد تا بدن بتواند خستگی، گرفتگی و پارگی های ریز خود را ترمیم کند.

توجه داشته باشید که وجود این میزان آب در بدن موقتی است و به مرور زمان از وزن آن در بدن کاسته میشود.

در دوران پریودی خانمها نیز آب بیشتری در بدن حبس میشود. پس به خاطر داشته باشید که افزایش وزن در این دوران و چاق شدن بعد از ورزش همیشگی نیست. در نتیجه در این خصوص صبور باشید و نگرانی به خود راه ندهید. زیرا افزایش وزن بدن به دلیل آب زیاد به معنای احیای بدن است و پس از چندی به مقدار اولیه خود بازخواهد گشت.

چاق شدن بعد از ورزش به دلیل تبدیل گلوکز

بدن شما سوخت مورد نیاز عضلات را از تبدیل گلیکوژن یا قند به گلوکز تامین می کند. وقتی تصمیم میگیرید تا به طور مرتب ورزش کنید، بدن شما برای تامین انرژی بیشتر، گلیکوژن بیشتری را نیز به سوخت تبدیل می کند. گلیکوژن باید با آب ترکیب شود تا بتواند سوخت مورد نیاز عضلات را تامین کند.

هر چه جلوتر می روید و تمرینات بدنسازی شما فرم منظم تری به خود می گیرد، عضلات بدن تقویت شده به گلیکوژن کمتری نیاز پیدا می کند. در نتیجه عضلات شما آب کمتری را در بدن نگه می دارند و این جلوی افزایش وزن بدن را خواهد گرفت.

افزایش وزن بعد از ورزش به دلیل کالری بالا

نمی توانید هم ورزش کنید و هم تغذیه نامناسبی داشته باشید. از دلایل رایج اضافه وزن ، بیش از حد و یا ناسالم غذا خوردن است. برای کم کردن وزن باید از روش کسری کالری (caloric deficit) استفاده کنید. هر چند شمارش میزان کالری دریافتی روزانه بدن کار آسانی نیست، اما حداقل هفته ای یک بار به آنچه میخورید توجه بیشتری داشته باشید و مقدار آن را در نظر بگیرید.

اگر میزان کالری دریافتی شما بیش از کالری سوزانده شده پس از تمرینات ورزشی باشد، خبری از کاهش وزن نخواهد بود.

برای جلوگیری از چاق شدن بعد از ورزش بهتر است غذاهایی با کالری کمتر مصرف کنید. همچنین از خوردن غذاهای چرب و دارای قند مصنوعی خودداری کنید.

مصرف گوشت های بدون چربی، خوردن میوه های یخ زده به جای بستنی، و میوه های دارای قند بالا مانند موز و خرما به جای شیرینی جات، از جمله روش های جلوگیری از اضافه وزن بعد از ورزش می باشد.

زیرا موضوع فقط کاهش وزن نیست بلکه سالم غذا خوردن یکی از شروط نتیجه گرفتن از تمرینات ورزشی است.

تاثیر زمان در کاهش وزن بعد از ورزش

کاهش وزن یک فرایند خطی نیست و نتایج آن به یکباره ظاهر نمی شود هر چند تحرک زیادی داشته باشید. بدن ما مانند یک دستگاه فوق العاده طراحی شده است. هنگامی که تمرینات ورزشی را تازه شروع کرده اید به زمان نیاز دارد تا بتواند خود را با آن تنظیم و کالیبره کند. بسته به میزان چربی هاف ساختار بدن و مرد یا زن بودن، کاهش وزن میتواند از چند روز تا چند هفته به طول بیانجامد.

اجازه دهید تا بدن بتواند میزان آب، کالری دریافتی و سوخت و ساز خود را مطابق با نوع تمرینات شما تنظیم کند. سپس میتوانید کم کم نتایج مثبت لاغری را در همه قسمتهای بدن مشاهده کنید.

چاق شدن بعد از ورزش به دلیل بیماری های خاص

افزایش وزن ناگهانی پس از ورزش همچنین میتواند به دلیل مشکلات سلامتی و استفاده از برخی داروها باشد. ورزش کردن و بخصوص انجام تمرینات بدنسازی به انرژی نیاز دارد. ممکن است بیشتر مردم تصور کنند این پروتئین ها هستند که سوخت بدن را تامین میکنند. اما در حقیقت این گلوکز است که انرژی مورد نیاز ماهیچه ها را فراهم می کند.

وقتی بدن نتواند از ماده انسولین به درستی استفاده کند دچار وضعیتی به نام مقاومت به انسولین میشود. بیماریهایی چون سندرم تخمدان پلی کیستیک در خانمها و یا مشکلات تیروئیدی در افراد میتواند باعث بروز چنین مشکلاتی شود.

تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در جلوی گردن و پشت سیب آدم قرار دارد. وظیفه آن آزاد سازی هورمون های سوخت و ساز بدن است. تیروئید کم کار میتواند منجر به افزایش ناگهانی وزن شود. زیرا اگر بدن شما به اندازه کافی هورمون های تنظیم کننده تیروئید دریافت نکند، چربی های بیشتری ذخیره می کند. به عنوان مثال تیروئید به طور مستقیم روی سطح کورتیزول (هورمون استرس) تاثیر می گذارد. سطح کورتیزول بالا میتواند باعث چاقی شود.

مشکلات تیروئیدی از جمله علت های شایع پشت بسیاری از اضافه وزن ها هستند. تخمین زده میشود در آمریکا نزدیک به ۲۰ میلیون نفر دچار انواع مشکلات تیروئیدی هستند.

عضله سازی

افزایش حجم ماهیچه ها در مقایسه با افزایش چربی ها در بدن، باعث اضافه وزن بیشتری میشود. اگر چه لباسها برایتان گشاد میشود، اما وزن بدن شما چیز دیگری می گوید.

اگر در برنامه ورزشی خود تنها از ورزش های کاردیو و چربی سوز استفاده میکردید این چاقی بعد از ورزش میتوانست تعجب برانگیز باشد. اما اجرای تمرینات بدنسازی به حجم عضلات و در نتیجه وزن بدن می افزاید. حتی اگر تنها از وزنه های نسبتا سبک استفاده کرده باشید.

نیم کیلو پَر را با نیم کیلو سنگ مقایسه کنید. چند پر لازم است تا بتواند با یک عدد سنگ هم وزن شود؟ اگرچه پَر ها سبک تر هستند اما فضای بیشتری را اشغال می کنند. همین موضوع در خصوص عضلات و چربی ها نیز صادق است. چربی ها فضای بیشتری را اشغال میکنند در حالیکه عضلات بر وزن بدن می افزایند.

پس عضله سازی یکی دیگر از علت های چاق شدن بعد از ورزش است.

نیم کیلو عضله نسبت به نیم کیلو چربی در بدن، کالری بیشتری میسوزاند. هنگامی که تمرینات بدنسازی را به طور مداوم و طی دوره ای نسبتا طولانی آغاز می کنید بدن شما شروع به عضله سازی و کالری سوزی بیشتری می کند. به همین دلیل هدف بدنسازان ساخت عضلات بیشتری است. زیرا آنها می دانند با این کار بدن شان کالری بیشتری میسوزاند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا