عوارض جانبی قهوه بدون کافئین

عوارض جانبی قهوه بدون کافئین

بسیاری از ما روز خود را با یک فنجان قهوه داغ شروع می کنیم. اما شاید فکر کنید کافئین برایتان مفید نیست. در نتیجه قهوه بدون کافئین جایگزینی است که بیشتر مصرف می شود. با این حال، مهم است که از عوارض جانبی قهوه بدون کافئین آگاه نباشید.

قهوه ی دی کَف (Decaf) یا Decaffeinated نیز نامیده میشود. مصرف بیش از حد قهوه بدون کافئین ممکن است خطر حمله قلبی و سکته قلبی را افزایش دهد. ممکن است جایگزین مطمئن تری برای قهوه به نظر برسد اما اثرات نامطلوبی هم دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از عوارض قهوه بدون کافئین با ما همراه باشید.

قهوه بدون کافئین چطور درست می شود؟

قبل از اینکه به عوارض قهوه بدون کافئین بپردازیم، مهم است که بدانیم این قهوه چگونه درست می شود.

همانطور که از نام آن پیداست، قهوه بدون کافئین قهوه ای است که بیشتر کافئین آن حذف شده است. (به طور دقیق ۹۷٪). یک وعده قهوه بدون کافئین در مقایسه با ۵۰ تا ۷۵ میلی گرم قهوه معمولی : حاوی ۲ تا ۵ میلی گرم کافئین است.

کافئین از دانه های قهوه به روش های مختلفی استخراج می شود. که شامل استفاده از حلالهای آلی، آب یا دی اکسید کربن است.

حذف کافئین و سایر ترکیبات نیز می تواند طعم برند صنعتی این قهوه را از بین ببرد. به نظر می رسد کسانی که قهوه بدون کافئین را ترجیح می دهند، تنها به دلیل مزیت بدون کافئین بودن آن، با این کار مشکلی ندارند. اما برخی تحقیقات از اثرات جانبی احتمالی قهوه بدون کافئین پرده برداری کرده است.

عوارض جانبی قهوه بدون کافئین چیست؟

۱. میتواند به قلب آسیب برساند.

۱. میتواند به قلب آسیب برساند.
قهوه بدون کافئین میتواند سطح کلسترول بد (کلسترول LDL) را افزایش دهد. اما این اثرات در نوع کافئین دار مشاهده نمیشوند. قهوه بدون کافئین باعث افزایش چربی خون خاصی می شود که با سندرم متابولیک مرتبط است.

اما در مطالعه دیگری، تغییر از قهوه کافئین دار به قهوه بدون کافئین، خطر حملات قلبی را کاهش نداد.
اگرچه قهوه بدون کافئین به خودی خود ممکن است مضر نباشد، مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیند کافئین زدایی میتواند مضر باشد. متیلن کلرید، یکی از این حلال هایی که برای حذف کافئین استفاده می شود. و می تواند سرطان زا باشد.

اما یک فنجان قهوه بدون کافئین در روز می تواند برای بیشترِ افراد سالم بی خطر باشد.

اما طبق گفته FDA، اگر به شدت به کافئین واکنش منفی نشان می دهید، از نوشیدن قهوه بدون کافئین خودداری کنید.
جایگزینی قهوه معمولی با نوع بدون کافئین میتواند (اگر چه کم.) اما فشار خون را کاهش دهد.

۲. میتواند روماتیسم مفصلی را تشدید کند.

مصرف قهوه بدون کافئین با افزایش خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی مرتبط است. با کمال تعجب، قهوه کافئین دار این خطر را ایجاد نمی کند.
علت اصلی این امر می تواند آماده سازی و فرآوری قهوه بدون کافئین باشد. تحقیقات بیشتری برای تایید آن نیاز است.

۳. ممکن است باعث اسیدیته شود.

قهوه بدون کافئین باعث افزایش غلظت سرم گاسترین می شود. گاسترین هورمونی است که باعث ترشح اسید معده میشود. وقتی که این امر بیش از حد اتفاق می افتد، میتواند منجر به علائم افزایش اسید معده شود.
اما از طرف دیگر، مشخص شد که قهوه معمولی باعث رفلاکس بیشتر معده به مری می شود. این اثر زمانی که قهوه بدون کافئین بود، کمتر شد.

۴. میتواند با جذب آهن تداخل داشته باشد.

هر دو نوع قهوه، به طور کلی، حاوی اسید کلروژنیک هستند، (قهوه با/بدون کافئین). مشخص شد که اسید کلروژنیک، مانع از جذب آهن غیر هموگلوبینی (آهن موجود در منابع گیاهی) میشود.

۵. میتواند باعث سردرد و خواب آلودگی شود.

این مورد بیشتر میتواند ناشی از علائم ترک باشند. افرادی که به طور منظم قهوه مصرف می کنند، ممکن است هنگام مصرف قهوه بدون کافئین، سردرد، خواب آلودگی و حتی خستگی را تجربه کنند.
نگرانی احتمالی دیگر می تواند استفاده از متیلن کلراید در فرآیند کافئین زدایی باشد. برخی تحقیقات می گویند که این ماده شیمیایی می تواند به طور موقت سیستم عصبی مرکزی را کُند سازد و منجر به سردرد، خواب آلودگی و حالت تهوع شود.

آیا باید قهوه بدون کافئین را انتخاب کنید؟

بستگی دارد به دنبال چه چیزی هستید. اگر به هر دلیلی نیاز به محدود کردن مصرف کافئین دارید، قهوه بدون کافئین میتواند ایده آل باشد.
اما اگر به شدت به کافئین حساس هستید، آن را توصیه نمی کنیم. این همچنین شامل زنان باردار یا شیرده و افرادی است که با اضطراب سر و کار دارند یا مشکل خواب دارند.

سخن آخر

قهوه بدون کافئین می تواند در برخی موارد جایگزین ایده آلی برای قهوه معمولی باشد. با این حال، در این کار زیاده روی نکنید زیرا روی دیگری نیز برای این سکه وجود دارد.
اگر با هر بیماری جدی ای روبرو هستید، لطفاً قبل از مصرف قهوه بدون کافئین (یا هر منبع کافئین) با پزشک خود مشورت کنید.

چه مقدار قهوه بدون کافئین می توانید بنوشید؟

همه انواع قهوه بدون کافئین حاوی کافئین هستند، البته در مقادیر بسیار کمتر. کافئین موجود در ۵ تا ۱۰ فنجان قهوه بدون کافئین می تواند معادل مقدار کافئین موجود در ۱ تا ۲ فنجان قهوه معمولی یا کافئین دار باشد.
اما این بدان معنا نیست که می توانید روزانه ۵ تا ۱۰ فنجان قهوه بدون کافئین بنوشید. به نوشیدن حداکثر، ۲ تا ۳ فنجان قهوه دی کف راضی باشید تا به سلامتی تان لطمه ای وارد نشود.

آیا قهوه بدون کافئین باعث روان شدن شکم می شود؟

بله، درست مثل قهوه معمولی. جون قادر است ترشح اسید معده را افزایش دهد. اسید معده به خرد شدن غذا و حرکت سریع آن در روده کمک می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا