۵ غذایی که حافظه و تمرکز را ضعیف میکند

5 غذایی که حافظه و تمرکز را ضعیف می کند

مهم نیست چند سال دارید، بهبود سلامت حافظه و تمرکز ، نقشی کلیدی در بازدهی زندگی تان دارد.  برای شروع به غذا خوردن به گونه ای که با افزایش سن از زوال عقل شما جلوگیری شود، هنوز دیر نیست. ولی مطمئن شوید که هر روز، به نوع غذا خوردن خود توجه می کنید و هوشیار هستید.

تحقیقات روانپزشکان تغذیه به این نتیجه رسیده است که  :چگونه باکتری‌های روده ما می‌توانند فرآیندهای متابولیک و التهاب مغز را تحریک کنند و بر حافظه تأثیر بگذارند. مطالعات موجود به این ایده اشاره می‌کنند که: ما می توانیم با اجتناب از غذاهایی که می‌توانند باکتری‌های روده ما را به خطر بیندازند و حافظه و تمرکز ما را تضعیف کنند، احتمال ابتلا به زوال عقل را کاهش دهیم.

در اینجا به غذاهایی اشاره می کنیم که : برای مبارزه با التهاب و بهبود سلامت مغز و برای افزایش کیفیت حافظه و تمرکز – داشتن تفکر دقیق و تصمیم گیری خوب – باید از آنها اجتناب کنیم یا آنها را تا حد امکان کاهش دهیم.

۱- قند مصنوعی در غذاها

5 غذایی که حافظه و تمرکز را ضعیف می کند

مغز از انرژی به شکل گلوکز (نوعی قند.) برای سوخت رسانی به فعالیت های سلولی استفاده می کند. با این حال، یک رژیم غذایی با قند بالا می تواند منجر به افزایش گلوکز در مغز شود. که مطالعات نشان داده اند که با اختلالات حافظه و تمرکز و انعطاف پذیری کمتر هیپوکامپ (بخشی از مغز که حافظه را کنترل می کند.)، ارتباط دارد.

مصرف غذاهای فرآوری شده ناسالم مانند آبمیوه های آماده و نوشابه، که اغلب مملو از قندهای تصفیه شده و افزوده شده هستند – اغلب به شکل شربت ذرت با فروکتوز بالا – مغز را با گلوکز بیش از حد پر می کند.

اگرچه هر بدن نیازهای متفاوتی دارد، اما انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که : زنان بیش از ۲۵ گرم شکر اضافه در روز مصرف نکنند و مردان کمتر از ۳۶ گرم در روز مصرف کنند.

۲- غذاهای سرخ کردنی

5 غذایی که حافظه و تمرکز را ضعیف می کند

سیب زمینی سرخ کرده، سمبوسه، فلافل، ماهی و چیپس و استیک مرغ سرخ شده. 

با این حال، وقتی صحبت از سلامت حافظه و تمرکز مغز به میان می‌آید، کاهش این نوع غذاهای آماده، اقدام مفیدی است. در واقع، یک مطالعه بر روی ۱۸۰۸۰ نفر نشان داد: که رژیم غذایی سرشار از غذاهای سرخ شده در یادگیری حافظه و تمرکز مرتبط است. دلیل احتمالی: این لذت‌های گناه‌آمیز باعث التهاب مغز می‌شوند و می‌توانند به رگ‌های خونی که خون مغز را تامین می‌کنند آسیب برسانند.

مطالعه دیگری روی ۷۱۵ نفر انجام شد و میزان افسردگی و آستانه تحمل ذهنی آنها اندازه گیری شد. همچنین میزان مصرف غذای سرخ شده آنها ثبت شد. محققان دریافتند کسانی که غذاهای سرخ شده بیشتری مصرف می‌کنند : بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی بوده و در حافظه و تمرکز خود با مشکل مواجه میشوند.

اگر روزانه یا به طور هفتگی غذاهای سرخ شده می خورید، به یک بار در ماه تغییر دهید. اگر غذاهای سرخ شده نمیخورید، تبریک! هم اکنون در یک بدن سالم و زندگی شادتری به سر می برید.

۳- کربوهیدرات های با گلیسمی بالا

5 غذایی که حافظه و تمرکز را ضعیف می کند

حتی اگر غذاهای پر کربوهیدرات – به عنوان مثال، نان، ماکارونی، و هر چیز دیگری که از آرد تصفیه شده تهیه می شود – بدن شما همچنان آنها را به همان روشی که شکر را می شناسد، پردازش می کند.

این بدان معناست که آنها همچنین می توانند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهند. نترسید، من پیشنهاد نمی کنم کربوهیدرات ها را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید! اما کیفیت کربوهیدرات هایی که می خورید مهم است.

در سال ۲۰۱۸، محققان به دنبال ارزیابی این بودند که کدام کربوهیدرات های خاص، در صورت وجود، با افسردگی ارتباط دارند. آنها پرسشنامه ای به نام «شاخص کیفیت کربوهیدرات» را برای ۱۵۵۴۶ شرکت کننده اجرا کردند.

کربوهیدرات‌های «با کیفیت‌تر» به‌عنوان غلات کامل، غذاهای حاوی فیبر بالا و آن‌هایی که از نظر شاخص گلیسمی (GI) در رتبه‌بندی پایین‌تر قرار دارند، تعریف می‌شوند. GI اندازه گیری سرعت تبدیل غذاها به گلوکز در هنگام هضم است. هرچه یک غذا سریعتر در بدن به گلوکز تبدیل شود، GI بالاتری دارد.

محققان دریافتند افرادی که بالاترین امتیاز را در شاخص کیفیت کربوهیدرات داشتند، به این معنی که کربوهیدرات های با کیفیت تری مصرف می‌کردند، ۳۰ درصد کمتر از افرادی که کربوهیدرات با GI بالا مصرف می‌کردند، دچار افسردگی و ضعف حافظه و تمرکز شدند.

کربوهیدرات های با GI بالا شامل سیب زمینی، نان سفید و برنج سفید است. عسل، آب پرتقال و نان های کامل، غذاهایی با GI متوسط ​​هستند. غذاهای با GI پایین عبارتند از سبزیجات سبز، بیشتر میوه ها، هویج خام، لوبیا قرمز، نخود و عدس.

۴- الکل

من اغلب در تمرینم با افرادی مواجه می شوم که زندگی پر استرسی دارند. طرز فکر «سخت کار کن، سخت بازی کن» اغلب به نوشیدن زیاد الکل در آخر هفته ها به عنوان راهی برای کاهش استرس منجر می شود. در حالی که نوشیدن ممکن است آنها را در لحظه آرام کند، صبح روز بعد، زمانی که با اختلالات گیجی و ضعف حافظه و تمرکز از خواب بیدار می شوند، بهای آن را می پردازند.

Archana Singh-Manoux، استاد محقق و مدیر مؤسسه تحقیقات بهداشتی و پزشکی فرانسه، و همکارانش ۹۰۸۷ نفر را طی ۲۳ سال تحت نظر داشتند تا ببینند الکل چگونه با بروز زوال عقل و اختلالات حافظه و تمرکز مرتبط است.

در سال ۲۰۱۸، در مجله پزشکی بریتانیا، آنها گزارش دادند : افرادی که بیش از ۱۴ نوشیدنی الکلی در هفته مصرف میکردند (در مقایسه با افرادی که الکل بسیار کمتری مصرف می کردند.)، بیشتر در معرض مه مغزی و اختلالات حافظه و تمرکز بودند.

۵- نیترات ها

5 غذایی که حافظه و تمرکز را ضعیف می کند

نیترات که به عنوان نگهدارنده و برای تثبیت رنگ در اغذیه فروشی و سوپر مارکت ها (.گوشت فراوری شده یا سالامی، سوسیس و کالباس استفاده می شود.) میتواند با کاهش حافظه و تمرکز در افراد، مرتبط باشد.

حتی یک مطالعه اخیر نشان می‌دهد که نیترات‌ها می‌توانند باعث تغییر در باکتری‌های روده شوند و افراد را به سمت معضل اختلال دوقطبی سوق دهد.

اگر نمی توانید بدون سالامی و سوسیس وکالباس زندگی کنید، به دنبال آنهایی باشید که حاوی آرد گندم سیاه هستند که به عنوان پرکننده استفاده می شود. آرد گندم سیاه حاوی آنتی اکسیدان های مهمی است که می تواند با برخی از اثرات منفی این گوشت ها برای سلامتی مقابله کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا