۴ غذای بی خطر و مفید برای افراد دارای قند خون بالا

4 غذای بی خطر و مفید برای افراد دارای قند خون بالا

هیچ غذایی وجود ندارد که بتواند قند خون بالا را کاهش دهد. اما غذاهای زیر می‌توانند آن را ثابت نگه داشته نوسانات آن را  پایین نگه دارند.

شرایط و عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند منجر به قند خون بالا شود، از جمله اضافه وزن، ابتلا به دیابت نوع ۲ و عواملی که میتواند ناشی از دیابت باشد. مانند عدم فعالیت بدنی یا استرس. اگر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید – یا دچار قند خون بالا هستید – ممکن است به دنبال غذاهایی باشید که به ثابت نگه داشتن قند خون یا کاهش قند خون کمک میکنند.

هیچ غذایی وجود ندارد که بتواند سطح قند خون را کاهش دهد. زیرا این وظیفه انسولین است. وقتی بدن شما متوجه می شود که در خون شما قند وجود دارد، انسولین آزاد می کند – تا قند را از خون خارج کند و به سلول های بدن برای تامین انرژی کمک کند.

با این حال، می توانید غذاهای خاصی را انتخاب کنید که کمترین تأثیر را بر افزایش قند خون دارند. یا غذاهایی را انتخاب کنید که دارای شاخص گلیسمی (GI) پایین تری هستند – که بر قند خون بالا  تأثیری ندارند.

 با فیتگردی همراه باشید تا به شما ۴ ماده غذایی معرفی کنیم – که خوردن آنها مفید است و تأثیر منفی بر قند خون بالا ندارند.

۱- تخم مرغ

تخم مرغ یک غذای پر از پروتئین و مفید است که بر قند خون بالا تأثیر نمی گذارد. همچنین یک غذای اصلی و صبحانه عالی – میان وعده بعد از تمرین، یا هر چیز دیگری محسوب میشود.

تخم مرغ یک غذای پروتئینی است که تقریباً هیچ کربوهیدراتی ندارد. بنابراین، تأثیر بسیار ناچیزی بر قند خون شما خواهد گذاشت.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ که در مجله Food & Function منتشر شد، خوردن یک تخم مرغ بزرگ در روز میتواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. این مطالعه همچنین نشان داد افرادی که تخم مرغ می‌خورند سطح قند خون ناشتای بهتری دارند. این یعنی تخم مرغ می‌تواند به تنظیم قند خون بدن کمک کند.

۲- بروکلی

این سبزی چند منظوره و از خانواده کلم، یک گزینه مفید برای افرادی است که نگران قند خون بالا ی خود هستند.

بروکلی یک سبزی کم کربوهیدرات است که سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و فیتوکمیکال ها – ترکیبات گیاهی طبیعی که به مبارزه و پیشگیری از بیماری ها کمک می کنند – است. آنها همچنین حاوی فیبر و حدود ۵ گرم کربوهیدرات در هر وعده هستند و باعث افزایش قند خون نمی شوند.

علاوه بر این، فیبر بروکلی به کاهش جذب کربوهیدرات در خون کمک می کند – (سرعت جذب کربوهیدرات ها – تجزیه به گلوکز- را به حداقل می رساند).

۳- برنج قهوه ای

اگرچه غلات کامل حاوی کربوهیدرات هستند، اما فیبر نیز دارند. فیبر برنج قهوه ای، سرعت جذب قند در خون را کاهش می‌دهد. این یعنی : وقتی برنج قهوه‌ای به گلوکز تجزیه می‌شود، به آرامی جذب خون می‌شود. بنابراین قند خون بالا را به حداقل می رساند.

برنج قهوه ای همچنین حاوی منگنز است که برای بسیاری از فرآیندهای بدن از جمله تنظیم قند خون مفید است.

۴- دانه سویا

توفو و دانه‌های سویای نارس – مانند ادامامه edamame – حاوی کربوهیدرات بسیار کمی هستند و به همین دلیل باعث افزایش قند خون نمی‌شوند.

دانه های سویا دارای یکی از پایین ترین شاخص های گلیسمی ( GI ) در بین تمام حبوبات هستند. این به احتمال زیاد به دلیل محتوای پروتئین و چربی بالاتر آنها است.

در مطالعه ای که توسط دانشگاه ماساچوست منتشر شد: خوردن غذاهای سویا (مانند توفو و دانه های سویا) با کاهش قند خون بالا مرتبط است. همچنین خوردن این غذاها باعث بهبود تحمل گلوکز در افراد مبتلا به دیابت میشود.

اگر به دنبال محصولات بیشتری بر پایه سویا هستید، آجیل سویا، سس سویا، تمپه و جوانه ( گندم، ماش ) را امتحان کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا