۱۱ غذای ضد آلودگی هوا

11 غذای ضد آلودگی هوا

در این مقاله به بررسی غذاهای ضد آلودگی هوا می پردازیم که می تواند تا حد زیادی از شما در برابر ذرات آلوده هوا محفاظت کنند.

آلودگی و تغییرات آب و هوایی خطرناک ترین دشمنانی هستند که تمام دنیا در حال حاضر با آن دست به دست شده اند. بخصوص در فصل زمستان که آثار زیانبار آلودگی هوا همه جا را فرا گرفته است. اگرچه هر نوع آلودگی به هر طریقی به مردم آسیب می رساند، آلودگی هوا بر اندام های حیاتی انسان مانند ریه ها، قلب و مغز آسیب وارد می کند. در حالی که شما تمام موارد حفاظتی لازم مانند پوشیدن ماسک یا دوری از سیگار را رعایت می کنید، اما برای سم زدایی بدن شما کافی نیستند.

خوب، شما می توانید این کار را از طریق غذاهای معمولی که می خورید انجام دهید. در اینجا لیستی وجود دارد از ۱۱ ماده غذایی که می توانند به شما در از بین بردن اثرات مضر آلودگی بر بدن کمک کنند.

مواد غذایی برای مبارزه با اثرات مضر آلودگی هوا

11 غذای ضد آلودگی هوا

۱. خانواده مرکبات

مرکباتی مانند کیوی، لیمو، پرتقال، نارنگی و گواوا سرشار از ویتامین C هستند و آنتی اکسیدان های لازم را در بدن انسان فراهم می کنند. آنتی اکسیدان ها نقش بسیار مهمی در تقویت سیستم ایمنی و همچنین حفظ سلامت قلب و ریه ها دارند. حفظ سطح ویتامین C در ریه ها برای خنثی کردن اثرات آلاینده ها در ریه ها ضروری است.

۲. چای سبز

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و با تمیز کردن دستگاه گوارشی می تواند در کاهش التهاب ریه ها بسیار مفید باشد. مطالعات نشان داده اند که چای سبز همچنین می تواند از بافت های ریه در برابر اثرات مضر استنشاق دود محافظت کند. بنابراین، حتی اگر هر روز هنگام بیرون رفتن با هوای آلوده در تماس باشید، چای سبز می تواند تا حد زیادی میزان آسیب به بدن را کنترل کند.

۳. بروکلی

11 غذای ضد آلودگی هوا

وقتی به تغذیه سالم فکر می کنید، کلم بروکلی در صدر لیست غذاهای ضد آلودگی هوا قرار می گیرد. بروکلی دارای برخی ترکیبات فنلی است که خطر ابتلا به آسم را حتی در صورت تماس با مواد مضر کاهش می دهد. فلاونوئید موجود در بروکلی به نام کامفرول دارای خواص ضد التهابی قوی است. به مبارزه با عفونت های ویروسی و باکتریایی کمک می کند و همزمان سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

۴. روغن زیتون

بیماری انسداد ریوی مزمن یا COPD یک بیماری شدید ریوی است که هم افراد سیگاری و هم غیرسیگاری به دلیل آلودگی شدید هوا از آن رنج می برند. آلفا توکوفرول، نوعی ویتامین E موجود در روغن زیتون، خطر ابتلا به COPD را کاهش می دهد. روغن زیتون همچنین به عنوان محافظی در برابر اثرات نامطلوب ذرات مضر موجود در هوا در عروق عمل می کند. اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون مواد ضد التهابی برای حفظ سلامت ریه ها هستند.

۵. آووکادو

از جمله غذاهای ضد آلودگی هوا ، آووکادو است. این ماده سرشار از آنتی اکسیدانی به نام گلوتاتیون است. که با رادیکال های آزاد در بدن شما مبارزه می کند. و سلامت دستگاه تنفسی را بهبود می بخشد. از خشکی ریه جلوگیری می کند و خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می دهد. اسید اولئیک موجود در آووکادو هر نوع التهابی را کاهش می دهد و ریه را التیام می بخشد.

۶. آجیل و مغزدانه ها

آجیل و دانه ها، یعنی گردو و بذر کتان سرشار از فیتواستروژن هستند که حاوی خواص آنتی اکسیدانی برای کاهش استرس اکسیداتیو در بدن هستند. این فیتواستروژن‌ها همچنین به از بین بردن واکنش آلرژیک در ریه‌ها و همچنین مبارزه با آسم کمک می‌کنند. اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در این مغزها و دانه‌ها برای محافظت از ریه‌ها، قلب و عروق خونی در برابر اثرات مضر دود بسیار مفید است.

۷. گوجه

گوجه فرنگی تازه مملو از بتاکاروتن، ویتامین C و لیکوپن است که اثرات التهابی ریه ها را کاهش می دهد. و در برابر بیماری های تنفسی از آن محافظت می کند. گوجه فرنگی همچنین رادیکال های آزاد را در بدن ما کنترل می کند تا از ریه ها در برابر سایر بیماری های تنفسی ناشی از هوای آلوده محافظت کند.

۸. گیاهان برگ دار

از مهمترین غذاهای ضد آلودگی هوا گیاهان سبز برگ هستند. سبزیجات برگ‌دار مانند اسفناج، آمارانت، شنبلیله، گشنیز، کاهو و غیره از مهم‌ترین منابع بتاکاروتن هستند. که در بدن ما به ویتامین A تبدیل می‌شوند. بتاکاروتن در کنترل التهاب، کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه و سایر مشکلات سلامتی که عموماً ناشی از سیگار کشیدن یا استنشاق هوای آلوده است، بسیار موثر است.

۹. ماهی

اگر گیاهخوار نیستید، ماهی می تواند برای سلامتی شما برای مبارزه با اثرات مضر آلودگی بسیار مفید باشد. ماهی های روغنی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که به محافظت از بدن در برابر دود و جلوگیری از بیماری های قلبی کمک می کند. امگا ۳ از مغز در برابر سموم عصبی مانند جیوه و سرب موجود در هوای آلوده ، محافظت می کند.

۱۰. زنجبیل

زنجبیل سرشار از عناصر ضد التهابی قوی، یک آداپتوژن طبیعی است که به سلامت و خوب نگه داشتن سیستم آدرنال شما کمک می کند. توانایی شما برای تحمل و مقاومت در برابر عوامل استرس زا از جمله آلودگی هوا را افزایش می دهد.

۱۱. زردچوبه

از زردچوبه در زمان های قدیم به عنوان گیاه درمانی استفاده می شده است. کورکومین، عامل فعال موجود در زردچوبه، دارای خواص ضد التهابی است که از ریه ها در برابر اثرات سمی آلاینده ها محافظت می کند. زردچوبه همچنین حاوی آنتی اکسیدان های قوی است که از بدن در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند، استرسی که با قرار گرفتن در معرض هوای آلوده ایجاد می شود.

سخن آخر

این غذاها نعمتی طبیعی برای نجات بدن  از آلاینده های مضری هستند که هر روز با آنها در تماس هستید. اما جدای از خوردن این غذاها برای سم زدایی بدن و رعایت عادات سالم، گسترش آگاهی در بین مردم برای جلوگیری از آلودگی هوا نیز مهم است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا