غذاهای مضر در دوران پریودی کدامند؟

غذاهای مضر در دوران پریودی کدامند؟

در دوران قاعدگی چه چیزهایی را نباید بخوریم؟ چه غذاهایی درد قاعدگی را زیاد میکند؟ در ادامه به معرفی غذاهای مضر که باعث بدتر شدن درد دوران پریودی میشود می پردازیم. خستگی، عدم تعادل روحی روانی، دل پیچه و درد، التهاب شکم و گرفتگی عضلات از جمله موارد رایج در دوران پریودی هستند. تعجب خواهید کرد اگر بدانید چگونه غذاهای مضری که در دوران پریودی مصرف می کنید علاوه بر جسم در خلق و خوی شما نیز تاثیر منفی می گذارد.

ممکن است برخی غذاهای ناسالم و غیر ارگانیک را در سایر روزها میل کنید. اما مصرف این مواد غذایی در روزهای توام با درد دوران قاعدگی به هیچ وجه توصیه نمیشود. زیرا برخی از غذاها می توانند به راحتی التهاب و درد این روزها را زیادتر کنند. از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

قهوه

غذاهای مضر در دوران پریودی کدامند؟

از جمله مهمترین نوشیدنی های مضر در دوران پریودی قهوه است. قهوه ماده ای تحریک کننده است و در هورمون های بدن نوسان ایجاد می کند. هورمون ها در دوران پریودی خود به اندازه کافی دچار اختلال میشوند پس نباید با مصرف قهوه باعث به وجود آمدن تحریکات بیشتر در بدن شویم. قهوه فشار خون و ضربان قلب را افزایش می دهد باعث بالا بردن سطح هیجان و تنش بدن میشود و این بسیار مضر است. زیرا مهمترین چیزی که در دوران قاعدگی به آن نیاز داریم بدن و ذهنی آرام و ریلکس است.

نکته مهم دیگری که باعث میشود تا قهوه را در لیست نوشیدنی های مضر دوران پریودی قرار دهد، جلوگیری از جذب آهن غذاست. با مصرف قهوه قدرت جذب آهن بدن کاهش می یابد چیزی که در دوران پریودی باید عکس آن اتفاق بیفتد. زیرا بدن به طور خودکار با دفع خون ماهانه به اندازه کافی آهن از دست می دهد پس با مصرف نکردن قهوه به بدن در حفظ آهن مورد نیاز آن کمک کنیم.

قهوه ملین است و در برخی افراد می تواند مشکلاتی در سیستم هضم غذا ایجاد کند. اگر در زمان پریودی خود دچار چنین مشکلاتی هستید از مصرف قهوه جدا خودداری کنید.

اما چنانچه مصرف قهوه عادت هر روزه شماست و نخوردن آن برایتان حتی برای چند روز کار سختی است سعی کنید مصرف آن را به حداقل برسانید و در عوض از چای سبز، چای کامومیل، چای زنجبیل و دمنوش های آرام بخش و کاهش دهنده درد برای زمان پریودی استفاده کنید.

غذاهای فرآوری شده

غذاهای مضر در دوران پریودی کدامند؟

غذاهای فرآوری شده از جمله مهمترین غذاهای مضر در دوران پریودی

مواد فرآوری شده از جمله غذاهای مضر در دوران پریودی میباشند. از جمله آنها میتوان به غذاهای منجمد، بسته بندی شده، فست فودها ، خیار شور، مواد غذایی کنسرو شده و … اشاره کرد که دارای ترکیبات و افزودنی های ناشناخته و مضر برای سلامت بدن به خصوص در دوران  قاعدگی هستند. این مواد غذایی می توانند در عملکرد هورمون ها اختلال ایجاد کنند و درد پریودی را زیادتر کنند.

غذاهای فرآوری شده حاوی مقادیر زیادی سدیم هستند و می توانند آب را در شکم انباشته و ایجاد التهاب و درد کنند. بهترین زمان برای مصرف نکردن این خوراکیهای مضر چند روز مانده به زمان قاعدگی و چند روز پس از آن است.

تنوع غذاهای عرضه شده آنقدر زیاد است که تشخیص همه غذاهای فرآوری شده چندان آسان نیست. پس بهتر است قبل از خریداری کردن آنها، ترکیبات روی مواد غذایی را به دقت بخوانید و چنانچه ترکیبات ذکر شده بیش از ۵ مورد باشد بهتر است از خرید آن صرفنظر کنید. زیرا به احتمال زیاد دارای افزودنی بوده و از روش های غیر سالم تهیه شده است. به جای آنها سعی کنید حداقل در این روزها و یا چند روز مانده به زمان پریودی، غذاهای ساده و سالم خانگی درست کنید.

غذاهای چرب و روغنی

غذاهای چرب بر روی هورمون ها تاثیر می گذارند، سنگین شدن و گرفتگی عضلات شکم که وجود گاز در معده را نیز افزایش می دهد از جمله عوارض مصرف این مواد غذایی در زمان پریودی است. پوست خانمها در دوران قاعدگی حساس تر می شود و انتخاب مواد غذایی مضر و ناسالم در این روزها می تواند به بافت پوست به راحتی آسیب برساند و آن را خشک سازد. غذاهایی که دارای چربیهای اشباع شده هستند باعث افزایش تولید ماده ای شیمیایی به نام پروستاگلندین (Prostaglandin) در بدن میشوند. این ماده شیمیایی رگ های خونی رحم و دیواره ماهیچه ها را منقبض می کند. در نتیجه درد پریودی را شدیدتر میکند.

لبنیات

غذاهای مضر در دوران پریودی کدامند؟

برای برخی از خانمها مصرف لبنیات مانند خامه، شیر و پنیر می تواند یکی از بدترین مواد غذایی برای درد دوران پریودی باشد. مواد لبنی حاوی مقادیر زیادی اسید آراشیدونیک یا آراکیدونیک اسید (arachidonic acid) هستند که باعث افزایش دل پیچه و درد دوران قاعدگی میشود. وجود هورمون های مصنوعی در شیر و سایر مواد لبنی می تواند در عملکرد هورمون های زنانه اختلال ایجاد کند. این هورمون های اضافه شده به شیر حتی می تواند باعث به وجود آمدن آکنه در صورت خانمها شود. بخصوص چنانچه دارای سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و یا آندومتریوز هستید قبل از مصرف لبنیات با پزشک خود مشورت کنید.

فست فود و غذاهای سرخ شده

غذاهای مضر در دوران پریودی کدامند؟

بدون شک انواع غذاهای فست فود و سیب زمینی سرخ کرده هایی که در رستوران ها سرو میشود، بیسکویت و هله هوله های آماده همگی دارای چربی های ترانس و روغن های هیدروژنه هستند. این مواد غذایی همواره مضر هستند اما شدت ضرر خود را در دوران درد پریودی بیشتر نشان می دهند. آنها میزان کلسترول بد را بالا برده و سطح کلسترول خوب خون را پایین می آورند. این خوراکیهای مضر می توانند سطح هورمون استروژن را افزایش دهند و روی خلق و خوی خانمها در دوران پریودی نیز تاثیر منفی بگذارند.

از دیگر معایب این مواد غذایی مضر ایجاد آکنه، التهابات و جوش های زیر پوستی روی صورت خانمها است. به جای مصرف این خوراکی ها بهتر است از تنقلات تنوری و برشته شده استفاده کنید.

غلات تصفیه شده

غذاهای مضر در دوران پریودی کدامند؟

همان طور که در غذاهای فست فودی و فرآوری شده، مواد غذایی بیشتر خاصیت و ارزش غذایی خود را از دست میدهند، در غلات تصفیه شده نیز وضع به همین منوال است. در طی مراحل فرآوری و یا تصفیه کردن غلات ، مقادیر زیادی ویتامین از دست می رود و در سطح قند خون بدن اختلال ایجاد می کند. این باعث میشود تا میل و اشتهای شما به غذا خوردن بیشتر شود. غذاهای مضری چون نان سفید، آرد سفید، پاستا، غلات گندمی که معمولا هنگام صبحانه با شیر مصرف میشوند به ایجاد یبوست و التهاب شکم منجر شده التهاب و درد دوران قاعدگی را زیادتر می کنند. برنج قهوه ای، نان سبوس دار، کینوا، ذرت بو داده، بلغور گندم، جوی دو سر و … می توانند جایگزین های مناسبی برای این مواد غذایی مضر باشند.

مصرف غذاهای نمکی

غذاهای مضر در دوران پریودی کدامند؟

خوراکیهایی که دارای مقادیر زیادی نمک هستند از دیگر غذاهای مضر در دوران پریودی می باشند که باید در این روزها حذف شوند. سوپ های آماده، مواد به کار رفته شده در چاشنی نودل ها و چیپس تنها چند نمونه از این غذاهای مضر می باشد. هورمون فعال در دوران پریودی خود می تواند باعث محبوس کردن آب در شکم شما شود و مصرف زیاد نمک در دوران قاعدگی می تواند بر التهاب و تولید گازهای شکم بیفزاید. اگر در روزهای پریودی احساس تنبلی، رخوت و کسل بودن به شما دست می دهد بهتر است ابتدا نگاهی به مصرف این گونه غذاها در این زمان بیندازید.

کربوهیدراتها و شکر تصفیه شده

غذاهای مضر در دوران پریودی کدامند؟

در دوران پریودی میزان قند خون بدن دچار نوسان می شود. اگر از شیرین کننده های مصنوعی استفاده کنید درد پریودی را زیادتر می کنید. همچنین شکر تصفیه شده باعث انباشته شدن سدیم و آب در بدن شده باعث افزایش التهاب و گرفتگی های شکم و کمر میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا