گذاشتن بالش بین زانوها هنگام خواب چه فوایدی دارد؟

گذاشتن بالش بین زانوها هنگام خواب چه فوایدی دارد؟

شاید برایتان پیش آمده باشد که صبح از خواب بیدار شده و با درد کمر روبه رو شده اید. اما اکنون زمان آن رسیده که وضعیت بدنی خود را هنگام خواب تغییر دهید. بسیاری از افراد با گذاشتن بالش بین زانوها هنگام خواب از شر کمر درد خلاص شده اند. اگر شما هم به دنبال راهکاری برای تسکین درد ستون فقرات خود هستید با فیتگردی همراه باشید.

قرار دادن بالش بین زانوها لگن را در وضعیت خنثی قرار داده از چرخش مهره ها در طول خواب شبانه جلوگیری می کند. قرار گرفتن بدن در راستای مناسب می تواند تنش بافت ها در ناحیه پشت بدن را کم کرده درد فتق دیسک یا سیاتیک را کاهش دهد.

فواید گذاشتن بالش بین زانوها هنگام خواب

در این جا به ۷ مورد از مهمترین فواید گذاشتن بالش بین پاها هنگام خواب اشاره خواهیم کرد.

گذاشتن بالش بین زانوها هنگام خواب چه فوایدی دارد؟

کاهش درد کمر و لگن

تخمین زده میشود ۲۳ درصد جمعیت جوان دنیا به درد مزمن کمر دچار هستند. تصحیح وضعیت قرار گرفتن بدن به هنگام خواب یکی از روش های ساده برای کم کردن درد های ناحیه کمر است.

قرار دادن بالش بین زانوها یا ران ها، جهت و راستای مفصل ران و لگن را به هنگام خواب به طور طبیعی تنظیم می کند. قرار گرفتن صحیح ستون فقرات به از بین بردن درد عضلات و ورم رباط زانو کمک می کند.

کاهش درد سیاتیک

سیاتیک نتیجه درگیرشدن عصب سیاتیک است. معمولا این درد از ناحیه باسن تا پایین پاها ادامه دارد. اگر نحوه خوابیدن شما منجر به چرخش قسمت پایینی کمر و مفصل ران شود، بر این عصب فشار آورده، درد سیاتیک را شدیدتر می کند.

گذاشتن بالش بین زانوها با تراز کردن ستون مهره ها، به کاهش این فشار کمک می کند.

کاهش درد فتق دیسک

چنانچه دچار فتق دیسک باشید، هر گونه چرخش ستون مهره ها باعث ایجاد فشار بر این عصب و ایجاد درد میشود. انتخاب وضعیتی صحیح برای بدن به هنگام خوابیدن که بتواند چرخش ستون فقرات را به حداقل برساند، این درد را تسکین می دهد. یکی از موثرترین و ساده ترین روش های کاهش درد، گذاشتن بالش بین زانوها هنگام خوابیدن است.

بهبود ایستادگی بدن

گذاشتن بالش بین زانوها هنگام خواب چه فوایدی دارد؟

نتیجه تحقیقات آسیب شناسی نشان می دهد: خوابیدن در وضعیت نامتقارن بدن می تواند باعث تغییرات ساختاری بر روی ستون فقرات شود. تغییر وضعیت قرار گرفتن بدن در هنگام خواب با گذاشتن بالش بین پاها اصلاح میشود.

گذاشتن بالش بین زانوها برای بهبود گردش خون

قرار دادن بالش زیر زانوها و ایجاد فاصله بین آنها به گردش بهتر جریان خون بدن منجر میشود. فشار را از رگ ها برداشته، کار خون رسانی را آسان می کند. منجر به کارکرد بهتر ارگان های بدن شده حتی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. همچنین درد ناشی از سیاهرگ واریسی را تسکین می دهد.

از خُرخُر کردن جلوگیری می کند

طبق نظر متخصصان سلامت ،خوابیدن به پهلوها می تواند تا حد زیادی از صدای خرخر های شبانه بکاهد. اما از آنجا که خوابیدن به پهلوها باعث اعمال فشار بر عضلات کمر و مفصل ران ها میشود، توصیه شده است تا از بالشی مناسب در ناحیه بین زانوها استفاده کنید. این کار به پاها احساس سبکی و ریلکس شدن میدهد.

کاهش فشار بر زانوها

گذاشتن بالش بین زانوها هنگام خواب چه فوایدی دارد؟

اگر درد زانوها عامل بیدار نگه داشتن های شبانه شماست، وقت آن رسیده تا با قرار دادن یک بالش مناسب بین پاها از درد زانوها خلاص شوید. در آن واحد می تواند باعث تراز شدن مفاصل ران و لگن شود.

گذاشتن بالش بین زانوها هنگام بارداری

گذاشتن بالش بین زانوها هنگام خواب چه فوایدی دارد؟

معمولا پزشکان به خانمهای باردار توصیه می کنند به پهلو بخوابند. در این حالت خوابیدن به پهلوی چپ وضعیتی ایده آل است. برخی از افراد معتقدند در خوابیدن به پهلوی چپ، گردش خون به حالت بهینه می رسد. همچنین رحم روی کبد قرار نمی گیرد.

تحقیقی در سال ۲۰۱۹ نشان داد که خوابیدن به سمت چپ یا راست برای مادر و بچه مشکلی ایجاد نمی کند.

مهم نیست به کدام سمت از بدن دراز میکشید، گذاشتن بالش بین زانوها به داشتن خوابی راحت کمک می کند. درد کمر را کاهش داده، ستون فقرات را در حالت خنثی قرار می دهد.

بالش های بارداری یو شکل و سی شکلی که در بازار موجوداند به همین منظور ساخته می شوند. این نوع بالش ها قسمت بیشتری از بدن را در بر می گیرند. آنها علاوه بر محافظت از بدن مکانی نرم و امن برای زانوها نیز ایجاد می کنند.

آیا گذاشتن بالش بین زانوها عوارضی هم دارد؟

گذاشتن بالش بین زانوها هنگام خواب چه فوایدی دارد؟

در حالت کلی گذاشتن بالش زیر زانوها خطری ندارد. اما اگر باعث ایجاد درد در بدن شما میشود بهتر است از آن استفاده نکنید.

اگر به کمر درد یا درد لگن دچار هستید خوابیدن به پهلوها ممکن است برایتان دشوار باشد. در این صورت پوزیشن های دیگر را امتحان کنید. به عنوان مثال به پشت بخوابید و زیر پاهای خود بالش بگذارید.

سخن آخر

موارد مصرف بالش ها فقط برای زیر سر گذاشتن خلاصه نمی شود. می توانید از آنها برای محافظت لگن، کمر و ستون فقرات و … نیز استفاده کنید. داشتن حداقل ۲ بالش در رختخواب برای داشتن خوابی راحت و محافظت از بدن توصیه میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا