تاثیر فلفل تند در رفع خستگی ناشی از ورزش

تاثیرفلفل تند در رفع خستگی ناشی از ورزش

آیا خوردن فلفل تند در عملکرد ورزشی تاثیر دارد؟ آیا می تواند باعث کاهش خستگی شود و به احیای بدن ورزشکار کمک کند؟

برخی تحقیقات به این نتیجه رسید که کپسایسین‌ها – ترکیباتی که مسئول تندی غذاهایی مانند فلفل چیلی هستند – عملکرد بدن را در حین ورزش بهبود می بخشند و درد را کاهش می‌دهند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا از فواید و مضرات این غذای نسبتا محبوب بیشتر بدانید.

آیا خوردن فلفل تند بر عملکرد ورزشی تاثیر می‌گذارد؟

ترکیبات موجود در فلفل تند دارای خواص ضد خستگی است. فلفل چیلی که جثه کوچکی دارد اما طعمی عالی دارد، از زمان های بسیار قدیم باعث خوش طعم شدن غذاها می‌شده است. اکنون یک مطالعه جدید نشان می دهد که ممکن است یک فایده عالی در ورزش داشته باشد: بهبود عملکرد ورزشی.

این تحقیق که در ژورنال Nutrients منتشر شد، نشان داد ترکیبی که در فلفل چیلی یا همان فلفل تند یافت می‌شود – کپسایسین – دارای اثرات ضد خستگی است و به فرد این امکان را می‌دهد که بدون خستگیِ بیشتر بدود. محققان می‌گویند: به نظر می رسد این ترکیبات می توانند غذای مفیدی برای بهبود عملکرد ورزشی باشند.

چگونه فلفل تند خستگی ناشی از ورزش را رفع می‌کند؟

با تغییر نگرش نسبت به خستگی. وقتی آنها را می خورید، کپسایسین – که به فلفل ها طعم تند می دهد – گیرنده های دهان، معده و خون را فعال می کند. هرچه کپسایسین بیشتری مصرف کنید، سلول های عصبی درد، حساسیت کمتری پیدا می کنند.

مشابه زمانی که طول میکشد تا بتوانید مسافت زیادی را بدوید، برای افزایش تحمل ادویه‌ها نیز باید یک رویکرد صبورانه داشته باشید. ادویه‌جات و سس های تند را در حد اعتدال نگه دارید تا بتوانید میزان خوردن خود را کنترل کنید. اطمینان حاصل کنید که مقداری آب یا شیر در دسترس دارید. و خود را مجبور به خوردن آن نکنید – معده همه نمی تواند غذاهای تند را تحمل کند.

فلفل تند چگونه به ورزشکاران کمک می‌کند؟

فلفل تند گاهی اوقات می تواند برای یک ورزشکار مفید باشد. چیلی برای کاهش وزن افرادی که نیاز دارند چند کیلوگرمی قبل از مسابقات وزن کم کنند، مفید است.

در حالی که خوردن فلفل تند می تواند ذهن را فریب دهد – فکر می‌کند به اندازه کافی غذا خورده و کاهش وزن را آسان تر می کند – اما محدودیت هایی نیز دارد. حداقل ۲۴ ساعت قبل از تمرینات شدید، مقدار زیادی از آن را مصرف نکنید.

زمان دیگری که فلفل چیلی می‌تواند مفید باشد، زمانی است که ورزشکار دچار التهاب شده و بدن نمی تواند خوب ریکاوری کند. فلفل قرمز دارای خواص ضد التهابی است و به بهبود ورم کمک می‌کند.

فلفل تند به دلیل خواص غنی از ویتامین، متابولیسم و ​​سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. مصرف منظم اما متعادل ​​فلفل تند به شما کمک می کند تا عمر طولانی تری داشته باشید.

تحمل هر فردی نسبت به غذاهای تند متفاوت است. این تحمل تا حد زیادی تحت تأثیر عوامل متعددی مانند عادت و سازگاری بیولوژیکی بدن است. به عنوان مثال، ورزشکاری که از کودکی با خوردن غذاهای تند بزرگ شده است، کمتر از عوارض جانبی مصرف آن رنج می برد.

بنابراین، ضروری است که حد مصرف خود را بدانید و از زیاده‌روی در آن اجتناب کنید، به خصوص اگر برای یک بازی بزرگ آماده می شوید.

تاثیر فلفل تند بر عملکرد ورزشی دونده‌ها

همه می‌دانند که خوردن غذاهای تند می تواند سرعت سوخت و ساز بدن را بالا ببرد – به همین دلیل چربی سوزی سریعتر اتفاق می افتد – اما به نظر می رسد خوردن مقدار بیشتری از غذاهای تند مانند فلفل چیلی میتواند خستگی ناشی از ورزش را تا حد زیادی کاهش دهد. ( به دلیل کپسایسین موجود در فلفل تند ).

 وقتی دوندگان آن را می‌خورند، می‌توانند برای مدت طولانی‌تری بدون احساس خستگی بدوند. (به دلیل تاثیر بر گیرنده های درد که در بالا نوشتیم). این اخبار برای کسانی که از ورزش لذت می‌برند و می‌خواهند عملکرد خود را بهبود بخشند امیدوارکننده است.

مضرات فلفل تند در ورزش

تاثیرفلفل تند در رفع خستگی ناشی از ورزش

غذاهای تند استقامت ورزشی را کاهش نمی‌دهند. هیچ تاثیری هم روی توانایی‌های ورزشکار ندارد. ولی از آنجایی که یک وعده غذایی تند حاوی فلفل دلمه‌ای میتواند باعث مشکلات گوارشی شود، ممکن است ورزشکار مجبور شود تمرین را کوتاه کند یا حال بدی پیدا کند.

فرض کنید دل درد یا مشکلات گوارشی شدیدتر شود. در این صورت، ورزشکار تمرکز خود را از دست می دهد و احساس ناراحتی می کند؛ که می تواند به طور جدی بر عملکرد ورزشی او تأثیر بگذارد.

بنابراین ضروری است که یک ورزشکار از غذاهایی با هضم آسان استفاده کند. این دانش هم قبل و هم بعد از ورزش‌های سخت یا مسابفات ضروری است. هنگامی که بدن بعد از ورزش انرژی زیادی از دست می‌دهد، سوء هاضمه و سوزش سر دل می‌تواند حتی بیشتر به یک مشکل تبدیل شوند زیرا باید برای احیای خود تلاش زیادی کند.

سخن آخر

حتی اگر یک ورزشکار حرفه‌ای نیستید، خوردن فلفل تند ممکن است به شما در بهبود عملکرد ورزشی‌تان کمک کند. اما به یاد داشته باشید نباید سفر فلفلی خود را با امتحان کردن تند‌ترین فلفل قرمز آغاز کنید.

سعی کنید از مقدار کم و فلفل هایی که تندی کمتری دارند، شروع کنید. سپس به سمت فلفل های تندتر بروید؛ درست مانند زمانی که ورزش را با گرم کردن بدن شروع می‌کنید. در آخر اینکه به خاطر داشته باشید همه برای غذاهای تند ساخته نشده اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا