زومبا چیست و فواید زومبا برای خانمها

زومبا چیست و فواید آن

زومبا چیست؟

زومبا نوعی ورزش و رقص لاتین است که از موزیک و حرکات باله الهام گرفته شده و محیطی شبیه به حرکات فیتنس را ایجاد می کند. در حالی که اغلب رقص ها و موزیک های زومبا از امریکای لاتین نشات می گیرند اما در کلاسهای رقص، آهنگ های زومبا از جاز تا ضرب های آفریقایی و آهنگهای کانتری تا هیپ هاپ و پاپ نیز نواخته می شود. از شروع این ورزش مهیج و کشف فواید آن در دهه ۹۰ میلادی تا به امروز، میزان مشارکت مردم در زومبا بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در بیش از ۹۰ هزار منطقه و بیش از ۱۱۰ کشور جهان می رسد.

زومبا چگونه به وجود آمد؟

زومبا چیست و فواید آن

 Alberto Beto Perez

زومبا توسط مربی فیتنس و طراح حرکات رقص کلمبیایی،  Alberto Beto Perez در اواسط دهه ۱۹۹۰ به وجود آمد که نتیجه یک خوش اقبالی تصادفی بود.
Beto هنگام رفتن به کلاس ایروبیک متوجه شد که موزیکش را همراه خود نیاورده است.
فرصت اینکه برگردد را نداشت. سعی کرد از روش دیگری قضیه را حل کند.
با استفاده از نوارهای رقص مرنگا ( merengue  = موزیک رقص سواحل کارائیب ) و سالسا (salsa) که در اختیار داشت و ترکیب رقص و ایروبیک، کلاس شاد و مفرحی را برای شاگردانش فراهم آورد.

در سال ۲۰۰۱ در میامی شروع به تدریس در کلاسهای ایروبیک/ رقص کرد و با یک خوش اقبالی دیگر با دو نفر دیگر به نامهای Alberto Perlman and Alberto Aghion آشنا شد و این روش را زومبا نام نهادند. کلمه ای که معنای خاصی ندارد اما نامی شد برای نوعی تمرین ورزشی مفرح ،که به تمام نقاط جهان نیز مخابره شد.

چه فوایدی دارد؟

  • کاهش وزن
  • سفت شدن عضلات
  • افزایش انعطاف، تحرک، قدرت واکنش در لحظه
  • افزایش مهارتهای اجتماعی
  • افزایش سطح سروتونین مغز و کاهش استرس
  • بالابردن و بهبود روش زندگی
  • افزایش مهارتهای رقص
  • افزایش استقامت بدن
  • افزایش میزان اعتماد به نفس
  • مبارزه با اضطراب و افسردگی

چه کسانی میتوانند زومبا کار کنند؟

زومبا چیست و فواید آن

در حقیقت این ورزش برای تمام افرادی است که می توانند بیاستند و برقصند. واژه رقص معنای کلی دارد و منظور رقص بخصوصی نیست که نیاز به مهارت خاصی داشته باشد. افراد در هر نوع سن و سال، تیپ و اندازه می توانند در این گونه ورزش مفرح شرکت کنند. از یک خانم ۷۰ ساله یا یک خانم با وزن بالا که بتازگی برنامه لاغری خود را شروع کرده تا یک بچه ۵ ساله ، همگی می توانند در کلاسهای زومبا شرکت کنند و یا حتی به تنهایی یا با دوستانشان ورزش پر جنب و جوش آن را در خانه تمرین کنند.

اگر به رقص، موزیک، و کاهش وزن علاقه دارید این ورزش مختص شماست.

هنگام تمرین چه لباسی بپوشیم ؟

زومبا چیست و فواید آن

با توجه به جمیعت زیاد افراد در کلاس های زومبا ممکن است گرمای اتاق به سرعت افزایش می یابد. به دلیل تعرق زیاد، بهتر است لباسهایی بپوشیم که به بدن نچسبد و بتوانید آنها را به راحتی عوض کنید. همچنین کفش های ورزشی زومبا را طوری انتخاب کنید که انعطاف پذیر بوده و روی پاشنه به راحتی بچرخد.

زومبا چند کالری میسوزاند؟

زومبا چیست و فواید آن

خانمها با وزنی بین ۵۵ تا ۷۵ کیلوگرم، با شرکت در کلاسهای ۶۰ دقیقه ای زومبا، حدودا ۴۰۰ تا ۶۵۰ کالری میسوزانند.

فواید زومبا در خانه

زومبا چیست و فواید آن

اگر با این ورزش در باشگاه ورزشی احساس راحتی نمیکنید یا زمان کافی برای رفت و آمد کلاس های ورزشی ندارید یا از پس هزینه های باشگاه برنمی آیید خود را از لذت این ورزش مهیج و کاربردی محروم نکنید.
شما میتوانید با استفاده از سی دی و ویدئوهای آن، آن را در منزل نیز انجام دهید.
میتوانید از دوست خود نیز دعوت کنید تا با هم به مدت ۱ ساعت در منزل زومبا تمرین کنید.

بهتر است رو به روی آیینه بایستید و حتی از قبل موزیک های مربوط به زومبا را تهیه کنید و هنگام تمرین پخش کنید و لذت ببرید. از جمله فواید زومبا در خانه میتوان به مقرون به صرفه بودن تمرینات، لاغری سریع و صرفه جویی در زمان اشاره کرد.

منبع: sparkpeople.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا