فواید طناب زدن برای بدن و ذهن

فواید طناب زدن برای بدن و ذهن

طناب زدن از جمله تمرینات ورزشی است که به آن کمتر بها داده شده است و یا از مخاطرات آن بیش از فواید آن یاد میشود. اما حقیقت آن است که این ورزش نسبت به سایر تمرینات کاردیو ، تاثیرات سریع تر و موثرتری بر بدن می گذارد. از جمله فواید طناب زدن می توان به لاغر کردن همه اندام های بدن بخصوص کاهش چربی های پایین تنه ، لاغری و سفت کردن شکم، سلامت قلب، عضله سازی و …. اشاره کرد.

طی تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳ و در انجمن سلامتی آمریکا، Quarterly منتشر شد کارکرد و سلامت قلب خانمهایی که روزانه ۱۰ دقیقه و به مدت ۶ هفته تمرین طناب زدن انجام می دادند در مقایسه با افرادی که ۳۰ دقیقه پیاده روی تند داشتند به یک میزان بهبود یافت.

بعلاوه اینکه تمرینات طناب زنی کالری سوزی بالایی داشته، تقویت قوای بدن و استحکام استخوان ها را افزایش می دهد. ورزش طناب زدن در مقایسه با تمرینات بدنسازی که باید زیر دستگاه های بدنسازی انجام شود خطرات و آسیب های به مراتب کمتری را به همراه دارد. در ادامه مقاله امروز با دلایل علمی به مرور مهمترین فواید طناب زدن می پردازیم.

در طناب زدن چند کالری می سوزانید؟

طناب زدن به ازای هر دقیقه بین ۱۰ تا ۱۲ کالری می سوزاند. از فواید طناب زدن می توان به تقویت پاها، باسن، شانه ها، شکم و بازوها اشاره کرد. روزانه با ۱۰ دقیقه طناب زدن به طور متوسط ۲۰۰ کالری سوزانده می شد. این مقدار کالری سوزانده شده با طناب زنی از پیاده روی تند بیشتر گزارش شده است.

فواید طناب زدن برای قلب

فواید طناب زدن برای بدن و ذهن

طناب زدن یکی از بهترین ورزش ها برای سلامت قلب و عروق است. طناب زنی در دسته ورزش های تناوبی با شدت بالا (HIIT)  جای می گیرد. میزان ضربان قلب حین طناب زدن می تواند بسیار بیشتر از سایر ورزش های کاردیو مانند راه رفتن، پیاده روی تند یا دوچرخه سواری باشد. هر چند با افزایش فشار و سرعت در این ورزش ها نیز می توان شدت ضربان قلب را افزایش داد. فایده چنین تمریناتی تنها برای قلب و شُش ها نیست بلکه برای جلوگیری از افزایش فشار خون، افزایش وزن، دیابت، بیماری های قلبی و سکته نیز می مفید می باشد.

فواید طناب زدن برای افزایش قد

فواید طناب زدن برای بدن و ذهن

هنگامی که طناب می زنید با پرش پاها را به صورت تناوبی عوض می کنید و آنها را به زمین نزدیک و از آن دور می کنید. هنگام پرش، همه عضلات و رباط های بدن کش می آیند و سپس منقبض می شوند. این حالت رفت و برگشتی در نهایت منجر به کش آمدن بدن می شود.

وقتی طناب می زنید بدن شما کاملا صاف بوده طناب نخاعی بدن کش می آید. طناب زدن همچنین به حجم استخوان ها می افزاید و آنها را بلند تر می سازد. البته اگر در سن رشد باشید این افزایش قد دائمی خواهد بود. در غیر این صورت تا زمانی که طناب زدن را ادامه می دهید کمی قدتان کش خواهد آمد.

نکته بدیهی آنکه طناب زدن باعث لاغری بدن می شود و طبیعی است که بدن لاغر بلندتر نیز به نظر می رسد.

فواید طناب زدن برای تراکم استخوان ها

فعالیت بدنی و ژنتیک از مهمترین فاکتورهایی هستند که در میزان تراکم استخوان ها نقش حیاتی دارند. با طناب زنی و حرکات پرشی گویا وزنه هایی را نیز با خود حمل می کنید. به همین دلیل این ورزش می تواند باعث تقویت و بهبود تراکم استخوان ها شود. هنگامی که تراکم استخوان ها افزایش می یابد و بدن سفت می شود خطر جراحات و آسیب های وارده به بدن نیز کاهش می یابد.

این ورزش تاثیرات بیشتری را در دوران قبل از بلوغ و نوجوانی می گذارد. زیرا در این دوران است که استخوان ها به حداکثر تراکم خود می رسند و روند افزایش تراکم استخوانی پس از بیست سالگی بسیار دشوار تر میشود. تجربه ثابت کرده است خانمهایی که به طور مداوم طناب می زنند استخوان های متراکی خواهند داشت و دیرتر به پوکی استخوان دچار می شوند. طناب زدن برای بهبود و سلامت استخوان در زنان یائسه بسیار موثر است.

افزایش هماهنگی و تعادل اعضای بدن

هماهنگی اعضای بدن مهمترین عامل اجرای درست و موثر هنگام طناب زدن است. بخصوص تعادل و هماهنگی بین دستها، پاها و چشم ها. طناب زدن آسان نیست. این ورزش نیاز به تمرکز و هوشیاری و حفظ تعادل دارد. به همین دلیل بوکسورها علاقه زیادی به طناب زدن دارند. چنانچه نتوانید تعادل خود را حین اجرای این ورزش حفظ کنید طناب زدن می تواند بسیار دشوار باشد. برای شروع قدم ها و ارتفاع خود از طناب را کوتاه بردارید و با طناب های سنگین تر شروع کنید تا وزن آنها بتواند عدم تعادل شما را تا حد زیادی جبران کند.

به تدریج و یا تمرینات مداوم هماهنگی های لازم بین اعضای بدن اتفاق می افتد و باعث افزایش تعادل شما میشود. هماهنگی و بالانس بدن نه تنها در این ورزش بلکه در سایر تمرینات ورزشی و در زندگی روزانه شما نیز افزایش می یابد.

فواید طناب زدن برای چربی شکم

اگر از دویدن، دراز نشست و کرانچ شکمی خسته شده اید، طناب زدن می تواند جایگزین مناسبی برای تمرینات روتین و یکنواخت شما باشد. طناب زدن هیچ گاه یکنواخت و خسته کننده نمیشود زیرا می توانید هر دقیقه سبک طناب زدن خود را عوض کنید. گاهی حرکت پرش قیچی را اجرا کنید و گاهی حرکت زنگوله، پرش پروانه، طناب زدن جاگینگ و  …

طناب زدن یکی از روش های سریع برای چربی سوزی و آب کردن چربی های دور شکم است. توجه داشته باشید به هنگام بالا و پایین پریدن حتما ستون فقرات خود را صاف نگاه دارید تا هم باعث کش آمدن قدتان شود و هم منجر به لاغری سریع شکم شود.

تقویت و زیبایی ساق پا

فواید طناب زدن برای بدن و ذهن

فرود آمدن بر عضلات ساق پا هنگام طناب زدن می تواند ماهیچه های ساق پا را تقویت و زیبا سازد. طناب زدن حالت کشسانی تاندون ها و نسوج متصل به آنها را بهبود می بخشد و باعث سفت شدن و برآمدگی عضلات ساق پا می شود.

افزایش قدرت سر شانه ها

از دیدگاه قدرتی و فرم دهی، عمده فواید طناب زدن بر روی عضلات شکم و پایین تنه مشهود است. اما بر پایه تحقیقات منتشر شده در مجلهHuman Kinetics  شرکت کنندگانی که در طول ۱۲ هفته تمرینات طناب زدن را مدوام انجام می دادند، در مقایسه با افرادی که طناب نمی زدند دارای مفاصل و سر شانه هایی قوی تر و سریع تر بودند.

طناب زدن و عضله سازی

متاسفانه تحقیقات کمی در این مورد وجود دارد که آیا واقعا طناب زدن می تواند باعث ساخت عضله شود یا خیر.. اگرچه نمی توان قاطعانه گفت که طناب زدن در روند عضله سازی دخیل است اما این ورزش برای تقویت و حفظ عضلات بدن ورزشی موثر است. به خصوص چنانچه از طناب های سنگین تر استفاده  کنید. چرا؟ زیرا طناب زدن صحیح، مقاومت و فشار وارده بر عضلات را افزایش می دهد و عضلات مجبور میشوند منقبض شوند تا بدن بتواند گشتاور حاصل از طناب زدن را کنترل کند.

فواید طناب زدن برای افزایش تمرکز و کاهش استرس

فواید طناب زدن برای بدن و ذهن

تحقیقات نشان می دهد طناب زدن به بهبود فعالیت های نیمکره چپ و راست ذهن کمک می کند. مهارت خواندن، تمرکز و هوشیاری را بالا می برد و حافظه را تقویت می کند. ارتباط دادن بین ذهن و بدن، افزایش تعادل و ایجاد حرکات ریتمیک از دیگر فواید مهم طناب زدن می باشد. همچنین هنگا طناب زدن ماده اندورفین آزاد میشود که استرس را کاهش داده و بدن و ذهن را ریلکس می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا