آیا لاغری با ورزش بادی پامپ (Body Pump) امکان پذیر است؟

آیا لاغری با ورزش بادی پامپ (Body Pump) امکان پذیر است؟

آیا لاغری سریع با ورزش بادی پامپ امکان پذیر است؟ ابتدا بهتر است نگاهی به تاریخچه این ورزش مهیج بیندازیم.

لِس میلز (Les Mills) نام ابداع کننده ورزش بادی پامپ است. او کسی است که کلاس های فیتنس گروهی و برنامه های تمرینی تیمی برای باشگاه ها را در سراسر دنیا رواج داد. او تمرینات قدرتی، پلایو، کاردیو، وزنه برداری، هنرهای رزمی، دوچرخه سواری داخل باشگاهی و ۳۰ دقیقه تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) را با استفاده از موزیک معرفی کرد.

در حال حاضر کمپانی های او به کار فروش محصولات و لباس های بِرند ورزشی، وسایل باشگاهی، موزیک و توزیع  اِسنک نیز مشغول هستند. این شرکت برای اولین بار در سال ۱۹۶۸ در اوکلند نیوزیلند بنا شد.

بادی پامپ چیست؟

آیا لاغری با ورزش بادی پامپ (Body Pump) امکان پذیر است؟

به طور خلاصه بادی پامپ ترکیبی از ورزش ایروبیک با استفاده از هالتر و صفحه است. (به دلیل وجود موسیقی ریتمیک).

بادی پامپ شامل تمریناتی مقاومتی به مدت زمان ۳۰ یا ۴۵ یا ۵۵ دقیقه ای است که با استفاده از هالتر و صفحه های بسیار سبک اما با تکرارهای بسیار بالا انجام می شود.

هدف از اجرای تمرینات با وزنه های سبک و تکرارهای بالا خسته کردن عضلات بدن است تا نتواند حجیم شود. بدین معنا که چربی سوزی در بدن رخ می دهد و تنها میزان قدرت و مقاومت بدن افزایش یافته خوش فرم می شود.

لاغری با ورزش بادی پامپ شامل چه تمریناتی است؟

 • پرس سینه
 • اسکوات
 • کلین و پرس
 • لانج
 • جلو بازو معکوس
 • زیربغل هالتر

در کلاس های ۵۵ دقیقه ای بادی پامپ، برای کامل کردن حداقل ۸۰۰ تکرار، هر یک از حرکات فوق باید با ۱۳۳ تکرار اجرا شود. قطعا برای لاغری سریع با ورزش بادی پامپ به این تعداد از تکرارها و یا بیشتر نیاز دارید.

نقش موزیک در ورزش بادی پامپ

شنیدن موزیک همراه با اجرای تمرینات بادی پامپ نقش مهمی در افزایش انرژی و انگیزه ورزشکاران دارد. موزیک بازدهی و نشاط را حین اجرای تمرینات چند برابر می سازد. در ورزش بادی پامپ بهتر است هر یک از حرکات با ریتم موزیک ها هماهنگ باشد.

تفاوت بادی پامپ با بدنسازی

وب سایت تخصصی بادی پامپ در این زمینه می نویسد: حرکات فول بادی با استفاده از هالتر کالری بسیار بالایی می سوزاند. منجر به کاهش وزن شده قدرت و انعطاف عضلات شکم را بالا می برد و به سلامت و تراکم استخوان ها کمک می کند.

بیشتر تمرینات ورزشی در بادی پامپ چند مفصلی هستند و در آن واحد چندین عضله از بدن را تمرین می دهند. این بهترین حالت برای لاغری و همزمان تقویت عضلات بدن است.

حرکاتی که تنها یکی از مفاصل و عضلات را تمرین می دهد مانند جلو بازو و یا پشت بازو با استفاده از وزنه (در باشگاههای بدنسازی) نمی تواند عضله را به سرعت ورزیده سازد. تمرینات چندگانه با استفاده از هالتر در کلاس های بادی پامپ، مانند کلین، ددلیفت و اسکوات نه تنها میتواند چندین عضله را در بازه زمانی کوتاه تمرین دهد بلکه باعث می شود تا بتوانید بعدها به راحتی وزنه های سنگین تری را جابه جا کنید.

 اما این در اینجا موضوع مهمی نیست. زیرا در ورزش بادی پامپ هدف، لاغری و تقویت عضلات با استفاده از وزنه های سبک است.

آیا لاغری با ورزش بادی پامپ امکان پذیر است؟

در کلاس های بادی پامپ معمولا ۵ یا ۶ نوع از تمرینات و با روش های ترکیبی مختلف انجام می شود که در نهایت بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تکرار ظرف مدت ۵۵ دقیقه به اتمام می رسد. راز لاغری سریع با ورزش بادی پامپ در همین میزان تکرارهای بالا توسط وزنه های سبک است. این حرکات مقاومتی در نهایت منجر به ایجاد عضلاتی خوش فرم و لاغر می شود و فیزیک بدن شما را زیبا و قوی می سازد.

برای لاغری سریع تر چند روز در هفته ورزش بادی پامپ کار کنم؟

با توجه به اینکه بادی پامپ ورزشی نفس گیر و چالشی است که در آن همه عضلات بدن تمرین داده می شود، بهتر است ۲ یا نهایتا ۳ روز در هفته را به آن اختصاص دهید. حتما پس از هر جلسه کلاس بادی پامپ، حداقل یک روز را استراحت کنید. چنانچه بین تمرینات بادی پامپ، ورزش های کاردیو را نیز جای دهید لاغری سریع تر با ورزش بادی پامپ محقق می شود.

آیا ورزش بادی پامپ برای مبتدیان مناسب است؟

ورزش بادی پامپ به امکانات خاصی نیاز ندارد، هر کسی با داشتن حداقل وسایل ورزشی می تواند در این کلاس ها شرکت کند. در تمرینات بادی پامپ بر خلاف کلاس های بدنسازی، نگران زیر دستگاه رفتن و یا دانستن نحوه استفاده از آنها نخواهید بود. وزنه هایی که با آن ها کار می کنید سنگین نیستند و خود شما میزان آن را انتخاب می کنید. تنها به این نکته توجه داشته باشید به دلیل سرعت بالای این تمرینات اگر دچار زانو درد و یا کمر درد و هر آسیب دیگری هستید تا قبل از بهبودی کامل این تمرینات را انجام ندهید.

۳۰ دقیقه ورزش بادی پامپ چند کالری می سوزاند؟

آیا لاغری با ورزش بادی پامپ (Body Pump) امکان پذیر است؟

بر پایه تحقیقات مدرسه پزشکی هاروارد، یک شخص ۷۰ کیلویی چیزی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کالری را طی مدت ۳۰ دقیقه با تمرینات پر شدت بادی پامپ می سوزاند. افراد سنگین وزن بیش از این مقدار می سوزانند.

۳۹۰ تا ۴۴۰ کالری را ظرف مدت ۴۵ دقیقه و ۵۲۰ تا ۵۹۰ کالری را ظرف مدت ۵۵ دقیقه در کلاس های بادی پامپ می سوزاند. در این میان خانمها طی زمان مشابه، کالری کمتری را نسبت به آقایان می سوزانند.

معایب بادی پامپ

 • تمرینات بادی پامپ ممکن است گاهی تکراری و خسته کننده به نظر برسد.
 • تمرینات بادی پامپ غالبا برای کل بدن عمل می کند و یک عضله خاص را تمرین نمی دهد.
 • به دلیل سرعت بالای حرکات در صورت صحیح انجام ندادن آنها آسیب های جدی به بدن وارد می شود.

فواید بادی پامپ

آیا لاغری با ورزش بادی پامپ (Body Pump) امکان پذیر است؟
 • شکل گیری عضلات
 • سلامت قلب و عروق
 • چربی سوزی و لاغری
 • شکل گیری بهتر و صاف تر ستون فقرات
 • ورزشی شاد و دسته جمعی برای کاهش استرس
 • مناسب برای مبتدیان و افرادی که نمی توانند با وزنه های سنگین کار کنند.

برای کلاس بادی پامپ به چه وسایلی نیاز دارم؟

آیا لاغری با ورزش بادی پامپ (Body Pump) امکان پذیر است؟

مهمترین وسایلی که برای تمرینات بادی پامپ به آن نیاز دارید عبارت است از هالتر، صفحه، نیمکت ،استپ و موزیکی مهیج و ریتمیک با تمرینات. حوله، آب و مت یوگا هم که در هر ورزشی پایه ثابت هستند.

در ورزش بادی پامپ با وزنه های چند کیلویی کار کنم تا لاغر بشم؟

همه هدف تمرینات بادی پامپ بلند کردن وزنه های سبک با تکرارهای بالا برای چربی سوزی و بهبود سلامت قلب و عروق است. بنابراین هیچ اصراری به انتخاب وزنه های سنگین و یا داشتن بدنی بسیار قوی و عضلانی نیست. اما چنانچه پس از گذشت چند جلسه از کلاس های بادی پامپ احساس کردید که وزنه ها برایتان سبک و تکراری شده اند می توانید به وزنه های سنگین تر سوییچ کنید و بالعکس. چنانچه وزنه ای به بدن تان فشار بیش از توان شما وارد می کند آن را سبک تر کنید و یا بین حرکات، استراحت بیشتری را لحاظ کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا