نبستن سوتین و نقش آن در افتادگی سینه ها (دلایل علمی و اثبات شده)

نبستن سوتین و نقش آن در افتادگی سینه ها (دلایل علمی و اثبات شده)

سوتین ها نقش مهمی در فرم دادن به لباس و بدن خانمها دارند. حتما بسیاری از خانمها تا به حال در مورد عوارض نبستن سوتین از دوستان و اطرافیان خود شنیده اند. برخی تصور می کنند صرف اینکه تمام مدت روز را در خانه سپری می کنند نباید به سمت آنها بروند و سینه های خود را محبوس کنند. اما آیا واقعا نبستن سوتین باعث افتادگی سینه می شود؟ آیا دلیل علمی و منطقی برای رد و یا قبول آن وجود دارد؟ تاثیر نبستن سوتین بر  روی گردن و عضلات پشت چیست؟ آیا این کار باعث به وجود آمدن قوز پشت میشود؟ با ما در مقاله امروز فیتگردی همراه باشید تا پاسخ شفاف و کاملی برای این دست از سوالات ارائه دهیم.

سینه همه خانمها به مرور زمان و بالا رفتن سن، می تواند حالت افتاده تری پیدا کند. اما آیا نبستن سوتین فرایند افتادگی سینه ها را سریعتر می کند؟

این جمله که بستن سوتین از افتادگی سینه ها جلوگیری می کند سالها دست به دست می چرخیده است، اما آیا واقعا این گفته حقیقت دارد؟ دکتر دبورا لی ( Deborah Lee )  هدف از بستن سوتین را اینگونه توضیح می دهد.

بستن سینه بند یا سوتین گاهی می توانند بسیار آزار دهنده باشد. گاهی پیش می آید که آنها را باز می کنیم و به کناری می اندازیم و تازه احساس رهایی و سبکی می کنیم.

 اما دلایل و شواهد علمی که در زیر به آنها می پردازیم حاکی از آن است که نبستن سوتین در دراز مدت باعث افتادگی سینه میشود و این نکته مهمی است که خانمها باید علت پوشیدن آن را بدانند. دکتر لی در این خصوص اینگونه توضیح می دهد:

دلیل اصلی افتادگی سینه ها

گرانش، ژنتیک و بالا رفتن سن همواره سه دلیل اصلی افتادگی سینه ها می باشند. اما دلیل اصلی بستن سوتین، محافظت از سینه ها در برابر نیروی گرانش زمین است. این نیرو پستان ها را به سمت پایین می کشد. در صورت نبستن سوتین، این نیرو میتواند به بافت نرم و کشسانی پستان ها و رباط های نگهدارنده ای که آنها را به قفسه سینه ها می چسباند، آسیب برساند. بعلاوه اینکه بافت سینه زنان با گذشت زمان ضعیف میشود به همین دلیل بستن سوتین می تواند از افتادن سینه و کش آمدن بیشتر جلوگیری کند.

بستن سوتین هنگام ورزش کردن

نبستن سوتین و نقش آن در افتادگی سینه ها (دلایل علمی و اثبات شده)

سوتین ها هنگام انجام تمرینات ورزشی و یا به هنگام انجام فعالیت های سنگین و پرشی بسیار موثر هستند. تحقیقات نشان می دهند هنگام اجرای تمرینات بدنسازی، سینه بند ها بهترین محافظ و ضربه گیر بوده از ایجاد درد و آسیب جلوگیری می کنند.

سایز سوتین در افتادگی سینه ها نقش دارد

اندازه سینه بندها نیز در قدرت نگهداری سینه ها و محافظت از آنها نقش دارد. هر چند همه ما می دانیم که سوتین ها زندگی ما را آسانتر می کنند اما بسیاری از ما سایز اشتباهی می پوشیم. طبق تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ انجام شد، ۸۰ درصد خانمها از سینه بندهای مناسب سایز خود استفاده نمی کنند. ۷۰ درصد آنها کوچکتر از سایز خود و ۱۰ درصد آنها بزرگتر از سایز خود را انتخاب می کنند. هر چه اندازه پستان ها بزرگتر باشد، احتمال انتخاب سایز اشتباهی بیشتر می شود.

آیا سوتین نبستن خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد؟

شاید شنیده باشید که نبستن سوتین خطر سرطان سینه را افزایش می دهد، اما دلایلی هم برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

تحقیقی در سال ۲۰۱۴ بر روی گروهی از زنان به ارتباط بین سایز سوتین خانمها و احتمال ابتلا به سرطان سینه صورت گرفت. نتیجه آن را خانم دکتر لی اینگونه توضیح می دهد: هیچ یک از عواملی چون اندازه کاپ سینه، مدت زمانی که سینه بندها را بر تن کرده اند، نوع سینه بند و یا سن افراد، در میزان ابتلا به این بیماری نقشی ندارد.

آیا خوابیدن با سوتین اشکالی دارد؟

نبستن سوتین و نقش آن در افتادگی سینه ها (دلایل علمی و اثبات شده)

بیشتر خانمها ترجیح می دهند شبها و یا هنگام خوابیدن سوتین خود را باز کنند زیرا بدن بسیار راحت تر استراحت می کند. اگرچه بدون سوتین خوابیدن برای سلامتی بدن توصیه میشود اما چنانچه بستن سینه بند به هنگام خوابیدن بتواند فایده ای برای برخی از بدن ها داشته باشد بهتر است این کار انجام شود. از جمله این افراد میتوان به خانمهایی که سینه های بزرگ و یا درد سینه دارند اشاره کرد. اما در اغلب موارد خوابیدن با انواع سینه بندها می تواند سلامتی سینه ها را به خطر بیندازد. تحریک و خارش در ناحیه سینه ها، ایجاد لک و چین و چروک، تغییر رنگ، شل شدن و وارفتن پوست و درد در ناحیه سینه ها از جمله آسیب های ناشی از محبوس کردن پستان ها به هنگام خوابیدن می باشد.

آیا نبستن سوتین باعث افتادگی سینه میشود؟

تا اینجا گفتیم که پوشیدن سوتین مفید است و نپوشیدن آن مشکل خاصی ایجاد نمی کند. اما سوال بیشتر بانوان این است که آیا سوتین نبستن باعث افتادگی سینه ها میشود یا خیر؟

همانطور که اشاره کردیم جاذبه زمین یکی از عوامل مهم افتادگی سینه ها به شمار می رود. جاذبه زمین هر روز و هر لحظه روی بدن تاثیر می گذارد. سینه بندها در اغلب موارد نقش محافظت کننده را برای پستان ها دارند. بنابراین چنانچه به مدت زمان زیادی سوتین نبندید احتمال افتادگی و بد شکل شدن سینه ها افزایش می یابد.

چه عوامل دیگری باعث افتادگی سینه ها می شود؟

افزایش سن، ژنتیک، بزرگی سینه ها، کاهش و افزایش ناگهانی وزن بدن، سیگار کشیدن، سینه ها را در معرض نور خورشید قرار دادن، ورزش کردن بدون بستن سوتین، قوز راه رفتن، تعدد زایمان ها و … همگی از جمله عوامل مهم دیگری است که نقش مهمی را در شل شدن و افتادن سینه ها بازی می کنند.

سخن آخر

همان قدر که نبستن سوتین و انواع دیگر سینه بندها می تواند برای سلامت سینه ها مفید باشد، بستن آنها نیز می تواند به پایداری، حفظ شکل و زیبایی سینه ها و صاف ایستادن بدن نیز کمک کند. این شما هستید که با توجه به نوع فعالیت بدنی و ساختار و اندازه سینه های خود زمان کافی برای پوشیدن و یا نپوشیدن آن را تعیین می کنید. همواره به خاطر داشته باشید افراط یا تفریط در هر امری می تواند به سلامت بدن آسیب برساند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا