نقد و بررسی انواع فوم رولر یا غلتک ورزشی؛ چه فوم رولی بخریم؟

نقد و بررسی انواع فوم رولر یا غلتک ورزشی؛ چه فوم رولی بخریم؟

یکی از بهترین، موثرترین و سبک ترین ابزار ها برای خود ماساژ درمانی، فوم رولر ها هستند. با دانستن نوع و مدل و کارایی انواع فوم رولر ها می توانید قدرت انتخاب خود را افزایش دهید و بهترین آن را برگزینید. ما با نقد و بررسی فوم رولر ها در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد.

با استفاده از فوم رولر ها و وزن بدن خود، می توانید گرفتگی ها و کوفتگی های بدن و سفت شدگی عضلات را برطرف کنید. فوم رولر ها یا غلتک های ورزشی به راحتی قابل حمل و جابه جایی هستند. آنها گردش جریان خون را افزایش و مدت زمان ریکاوری بدن را کاهش می دهند.

استفاده از فوم رولرها می تواند در ابتدا  کمی ناراحت کننده باشد. اما ماساژ گره ها که به نام تریگر پوینت (trigger point) یا چسبندگی مایو فشیال (mayofascia) نیز نامیده میشود، باعث رها شدن تنش و از بین رفتن گرفتگی عضلات میشود. (مایوفشیال بافت های همبند اطراف ماهیچه ها هستند).

برای انتخاب فوم رولر ها به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هنگام انتخاب و بررسی انواع فوم رولر ها به ۳ نکته اساسی باید توجه کنیم.

  • شکل و اندازه
  • چگالی
  • ساختار سطح

۱- نقد و بررسی فوم رولر در شکل و اندازه

فوم رولر ها در شکل و اندازه های متنوع به بازار عرضه میشوند. این ویژگی بر روی نوع کارکرد و کیفیت ماساژ در قسمتهای مختلف بدن تاثیر می گذارد. شکل و اندازه ها به ۵ دسته تقسیم می شوند.

۱- فوم رولر های بلند

نقد و بررسی انواع فوم رولر یا غلتک ورزشی؛ چه فوم رولی بخریم؟

این دسته از فوم رولر ها با وجود سایز بلند خود میتوانند در آن واحد قسمتهای بیشتری از بدن شما را پوشش داده و ماساژ دهند. به عنوان مثال برای ماساژ دادن هم زمان هر دو پا ابزاری موثر می باشند.

از خواص دیگر آنها می توان به حالت عرضی قرار گرفتن شان روی بدن اشاره کرد. (قرار گرفتن به حالت عمودی و در ستون فقرات).

۲- فوم رولر های کوتاه

نقد و بررسی انواع فوم رولر یا غلتک ورزشی؛ چه فوم رولی بخریم؟

اغلب فوم رولر های کوتاه، قطر یکسانی دارند و مناطق دقیقتری از بدن را پوشش می دهند. به عنوان مثال آنها را می توانید برای ساق و یا عضله پشت ران یکی از پاها استفاده کنید. همچنین به دلیل کوتاه تر بودن فضای کمتری می گیرند.

۳- نقد و بررسی فوم رولر - فوم رولر های نیمه

نقد و بررسی انواع فوم رولر یا غلتک ورزشی؛ چه فوم رولی بخریم؟

آنها علاوه بر رها سازی تنش ها و گرفتگی بافت های عضلانی، به افزایش تعادل و هوشیاری بدن کمک میکنند. فوم رولر های نیمه در روش های درمانی، کشش بدن و تمرینات یوگا و پیلاتس کاربرد دارند. آنها باعث افزایش انعطاف پذیری و بالانس بدن میشوند. از سمت خمیده و صاف آن به خصوص برای ماساژ نواحی کمر و کف پا استفاده میشود. با راه رفتن و یا ایستادن بر روی فوم رولر های نیمه، تعادل بدن افزایش می یابد.

۴- نقد و بررسی فوم رولر - مینی فوم رولر ها

نقد و بررسی انواع فوم رولر یا غلتک ورزشی؛ چه فوم رولی بخریم؟

اگرچه به فوم رولرهای کوتاه نیز مینی می گویند، اما در واقع مینی فوم رولر ها کوتاهتر هستند. نوع محبوب و پرکاربرد آن به نام مینی تریگر پوینت شبکه ای (trigger point grid mini) معروف است. تریگر پوینت ها گره هایی هستند که در عضلات به وجود می آیند و باعث سفتی و گرفتگی آنها میشوند. این فوم رولرها با وجود ساختار شبکه ای خود و تمرکز بر روی عضلات و قسمتهای کوچک بدن، باعث برطرف کردن درد و سفتی آنها میشوند.

۵- نقد و بررسی فوم رولر - فوم رولر های توپی یا کُره ای

نقد و بررسی انواع فوم رولر یا غلتک ورزشی؛ چه فوم رولی بخریم؟

فوم رولر های توپی با توجه به اندازه کوچک خود میتوانند عضلات خاص را به گونه ای تمرکزی ماساژ دهند. آنها در نقاطی از بدن که دارای خمیدگی و انحنا هستند، مناسب می باشند. با وجود خاصیت ارتجاعی، ابزاری مناسب بخصوص برای ماساژ مهره های کمر هستند.

۲- نقد و بررسی فوم رولر با چگالی

مهمترین ویژگی فوم رولر ها چگالی آنهاست. ممکن است آن را با نام هایی چون درجه سختی و میزان فشردگی نیز بشناسید. فوم رولرهایی که بسیار نرم هستند فشار کافی را بر روی اندام های مورد نظر ایجاد نمی کنند و عملکرد پایینی دارند و از سوی دیگر فوم رولر های بسیار سفت می توانند اثر معکوس داشته باشند و باعث ایجاد کوفتگی و درد بیشتر در اندام های بدن شوند.

سعی کنید با توجه به میزان درد و گرفتگی عضلات و مکان مورد نظر روی بدن خود، همواره بهترین نوع چگالی از فوم رولر ها را انتخاب کنید.

 چگالی فوم رولر ها در ۳ دسته طبقه بندی میشوند:

۱- نقد فوم رولر های نرم

نقد و بررسی انواع فوم رولر یا غلتک ورزشی؛ چه فوم رولی بخریم؟

چنانچه استفاده از فوم رولر ها را به تازگی شروع کرده اید و بدن حساسی دارید، نوع نرم آن را به کار ببرید. فوم رولر های نرم پس از استفاده های طولانی به تدریج شکل و خاصیت خود را از دست می دهند. بدین معنا که زمان انتخاب فوم رولری دیگر و با سختی بالاتر فرا رسیده است. چگالی فوم رولر های نرم به طور یکنواخت در سرتاسر این وسیله، توزیع شده است.

فوم رولر های نرم معمولا به رنگ سفید و یا رنگ های روشن در بازار عرضه میشوند. آنها همچنین نسبت به سایر فوم رولر ها از قیمت پایینتری برخوردارند.

۲- نقد فوم رولر های استاندارد

نقد و بررسی انواع فوم رولر یا غلتک ورزشی؛ چه فوم رولی بخریم؟

این نوع فوم رولر ها از درجه سختی متوسطی برخوردارند. معمولا در رنگ های آبی و قرمز عرضه میشوند و از آنها بخصوص در ورزش هایی چون پیلاتس و یوگا استفاده میشود.

۳- نقد فوم رولر های سخت

این نوع فوم رولر ها برای افرادی که ماساژ های محکم و عمیق تر را بر روی عضلات بدن میپسندند، گزینه مناسبی است. بدنسازان، دونده ها، دوچرخه سواران و افرادی که عضلات سفتی دارند از فوم رولر های سخت بیشترین بهره را می برند.

حتی سخت ترین گرفتگی های بافت های احاطه کننده عضلات (fascia) با استفاده از این نوع فوم رولر ها قابل بر طرف شدن و ریکاوری هستند.

فوم رولر های سخت یا با درجه چگالی بالا، معمولا به رنگ مشکی عرضه میشوند و گران قیمت تر از سایر انواع موجود هستند. این دسته از فوم رولر ها معمولا دارای ساختاری برجسته و آج دار هستند که در قسمت زیر به آنها می پردازیم.

۳- نقد و بررسی فوم رولر ها در ساختار سطح

در نقد فوم رولر ها آنها را به دو دسته آجدار و بدون آج تقسیم می کنیم. فوم رولر های بدون آج انواع ساده و بدون برجستگی هستند و بنا بر نوع چگالی آنها می توانند در رده فوم رولرهای نرم، استاندارد و سخت قرار گیرند که در بالا راجع به شان توضیح داده ایم.

اما فوم رولرهای آج دار یا طرح دار می توانند تماما دارای آج باشند که برای ماساژ عمیق تر عضلات بدن به کار می روند.

نقد و بررسی انواع فوم رولر یا غلتک ورزشی؛ چه فوم رولی بخریم؟

در نقد و بررسی فوم رولر های شبکه ای یا grid به ۳ قسمت مخصوص میپردازیم که هر یک از آن نقاط، قسمتهایی از دست انسان را شبیه سازی می کند.

نقد و بررسی انواع فوم رولر یا غلتک ورزشی_چه فوم رولی بخریم؟

نقد و بررسی فوم رولر های لرزشی

نقد و بررسی انواع فوم رولر یا غلتک ورزشی؛ چه فوم رولی بخریم

در نقد فوم رولر های لرزشی به منشا طراحی آنها می پردازیم. ایده طراحی فوم رولرهای ورزشی از آنجا نشات می گیرد که لرزش خودکار فوم رولرها باعث تسریع و بهبود گردش جریان خون و کاهش درد می شود. همچنین در مدت زمان کمتری حجم بیشتری از عضلات، ماساژ داده میشوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا