نقد و بررسی مت یوگا ؛ کدام مت یوگا را بخریم؟

نقد و بررسی انواع مت یوگا

سالها قبل، انواع مت یوگا تنها در چند نوع محدود عرضه میشد که بیشتر آنها را انواع زیراندازهای PVC تشکیل میداد. اما اکنون جنس و کیفیت زیراندازهای ورزشی به قدری متنوع و متفاوت است که انتخاب از میان آنها دیگر آسان نیست. هر چه جلوتر می رویم محصولات متنوع تر و انواع به روز تری به بازار عرضه میشود. در این صورت این آگاهی و دانش شما از مت و زیراندازهای ورزشی است که می تواند خریدی رضایت بخش را برایتان رقم بزند. به همین دلیل امروز فیتگردی قصد دارد به نقد و بررسی مت یوگا یا تشک یوگا بپردازد و مزایا و معایب انواع مت یوگا را بررسی کند. از این مقاله میتوانید به عنوان راهنمای خرید زیرانداز یوگا و پیلاتس نیز استفاده کنید.

مت یوگا چیست؟ یک مت یوگای مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

مت یوگا، تشک یا زیراندازی است که غالبا برای انجام تمرینات یوگا استفاده میشود و با جنس و کیفیت های مختلف عرضه میشود.

بهترین تشک های یوگا باید به گونه ای طراحی شده باشد تا روی آسفالت یا کف اتاق سر نخورند. دارای چسبندگی کافی باشند تا دست و پا بتواند به خوبی روی مت بایستد و نلغزد. دارای سطحی صاف و راحت باشد تا به پوست بدن آسیب نرسد. از مواد مضر یا ترکیبات آلرژی زا برای بدن ساخته نشده باشند.

 یک مت یوگای مناسب باید دارای ضخامت کافی باشد تا بتواند از بدن در برابر ضربه، سرمای زمین یا کف اتاق محافظت کند. مت یوگای استاندارد باید دوام کافی و قابلیت شستشو داشته باشد بدون آنکه سطح آن دچار خش یا پارگی شود.

 یک مت یوگای استاندارد نباید سلامت محیط زیست را به خطر بیندازد. باید از موادی تشکیل شده باشد که قابلیت بازیافت داشته باشند و در چرخه طبیعت ترکیبات شیمیایی و سمی آزاد نکنند.

اندازه و ضخامت مت یوگای استاندارد

در نقد و بررسی مت یوگا در ابتدا به ابعاد آنها می پردازیم. زیراندازهای مخصوص یوگا در حالت استاندارد تقریبا ۱۸۰ سانتیمتر طول و ۶۰ سانتیمتر عرض دارند. هر چند در مقیاس عریض تر و بلندتر نیز موجود اند. انواع مت یوگا با ضخامتی در حدود ۲ میلیمتر تا ۱۵ میلیمتر به بازار عرضه میشود.

معایب مت یوگای بسیار نازک

نقد و بررسی انواع مت یوگا

حرکت لانج هلال ماه در یوگا

اگر ضخامت مت یوگا بسیار نازک باشد، انجام برخی تمرینات یوگا روی آن مانند لانج هلال ماه ، میتواند باعث آسیب دیدن مفاصل و زانوها شود. به خصوص برای افرادی که از قبل دچار زانو درد هستند و یا دوره ریکاوری را می گذرانند مت یوگا با ضخامت کمتر از ۳ میلیمتر توصیه نمیشود.

 به عنوان مثالی از انواع مت یوگای بسیار نازک، می توان به زیراندازهای مسافرتی اشاره کرد که ضخامتی در حدود ۲ میلیمتر یا کمتر دارند. آنها سبک، نازک و تاشو هستند و به راحتی جابه جا میشوند و خیلی راحت می توان آنها را داخل ساک های مسافرتی و یا چمدان های کوچک جای داد.

چنانچه از مت یوگای مسافرتی خود استفاده میکنید حتما یک لایه محافظتی مانند موکت یا فرش زیر آن قرار داشته باشد تا بتواند از اثر سفتی زمین تا حدودی بکاهد.

نقد و بررسی انواع مت یوگا

مت یوگا مسافرتی

معایب مت یوگای بسیار ضخیم

نقد و بررسی انواع مت یوگا

مت ۱۵ میل یوگا

اگرچه مت های ضخیم تر، در ظاهر راحت تر و نرم تر هستند اما این نکته را در نظر داشته باشید که جنس مواد به کار رفته در زیراندازهای بسیار ضخیم غالبا از PVC است. یکی از معایب این مواد، سمی بودن ساختار آنها در طبیعت است. ترکیبات آنها در محیط، غیر قابل بازیافت و واکنش گرا هستند و تا مدتها پس از دور انداختن شان، با اشیا اطراف خود ترکیب شده و مواد سمی آزاد می کنند. (در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.)

نکته قابل توجه دیگر اینکه اگر ضخامت زیرانداز شما زیاد باشد ایستادگی بدن و داشتن تعادل برای انجام برخی حرکات یوگا دشوار میشود. نرمی سطح مت و ارتفاع بیش از حد آن باعث میشود تا در حرکات تعادلی به اطراف بلغزید. انجام حرکات یوگا در حالت ایستاده و به مدت طولانی روی مت های با ضخامت زیاد عملا آسان نیست. (به عنوان مثال حرکت درخت در یوگا ). ضمن اینکه می دانیم یوگا به معنای ارتباط بیشتر بدن با زمین است. ضخامت بیش از حد مت یوگا یا زیرانداز های ورزشی میتواند مانعی برای تماس بیشتر بدن با سطح زمین باشد.

نقد و بررسی انواع مت یوگا

حرکت درخت در یوگا

بهترین ضخامت مت یوگا کدام است؟

یک مت یوگای استاندارد از نظر ضخامت در دسته بندی ۳ تا ۵ میلیمتری قرار می گیرد.

برای انتخاب بهترین ضخامت یوگا مت، ابتدا باید به بدن خود توجه کنید. اگر دارای زانوها و مفاصل آسیب پذیری نیستید و سختی زمین خطری برایتان محسوب نمیشود و از حرکات تعادلی و تخصصی در تمرینات خود زیاد استفاده می کنید می توانید از زیراندازهای حدودا ۳ میلیمتری استفاده کنید. اما چنانچه بدن حساسی دارید و به سطح نرم تری برای اجرای حرکات تعادلی نیاز دارید، انواع مت یوگا با ضخامت حدودا ۵ میلیمتر یا بیشتر میتواند انتخاب ایده آلی باشد.

بهترین زیرانداز یوگا از نظر میزان چسبندگی کدام است؟

فاکتور مهم دیگری را که باید هنگام خرید تشک یوگا مد نظر قرار دهید، قدرت چسبندگی و کشش (traction) زیرانداز شماست. میزان چسبندگی سطح یوگا مت باعث میشود تا دستها و پاهای شما هنگام تغییر از یک وضعیت به وضعیت دیگر سر نخورند و تعادل بدن حفظ شود. همچنین زمانیکه بخواهید برای مدتی در یک وضعیت خاص قرار بگیرید، قدرت جذب زیرانداز میتواند ثبات و پایداری بیشتری به تمرینات شما بدهد.

در بین انواع مت یوگا، مت PVC بیشترین خاصیت چسبندگی را دارد. توجه داشته باشید این نوع مت ها بیشترین خاصیت جذب را زمانی از خود نشان میدهند که سطح تمیزی داشته باشند. بنابراین اگر می بینید که قدرت جذب کافی ندارند آنها را با آب و تمییز کننده های ملایم بشویید.

فایده مت یوگا دارای بافت برجسته (Texture) چیست؟

انواع مت یوگا

چرا مت یوگای دارای بافت اهمیت دارد؟ زیرا طرح های ریز یا برجسته روی انواع مت یوگا ، میزان جاذبه و چسبندگی تشک شما را افزایش می دهد. مت های بافت دار یوگا از سُر خوردن و لغزندگی دست و پا حین اجرای تمرینات تعادلی جلوگیری میکند. این طرح های برجسته هم می توانند توسط دست انسان و یا دستگاه ساخته شود و هم به دلیل جنس مواد به کار رفته در آنها ایجاد شود. به عنوان مثال مت های ساخته شده از الیاف کنف (jute) که به طور طبیعی دارای بافت و طرح هستند.

اگرچه برخی تشک های PVC ممکن است دارای طرح و برجستگی هایی باشند اما این دسته از مت ها جزء صافترین زیراندازهای یوگا به شمار می روند. هر چند مت PVC چسبندگی و جاذبه کافی را در خود دارد. اما اگر به دنبال مت یوگا با چسبندگی و قدرت جذب بالا هستید و نمی خواهید از PVC استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما مت های لاستیک طبیعی  (NR) یا پلی اورتان است.

نقد و بررسی مت یوگا (راهنمای کامل خرید تشک یوگا)

۱- نقد و بررسی مت یوگا PVC

(Poly vinyl Chloride)

نقد و بررسی انواع مت یوگا

پلی وینیل کلراید یا به اختصار وینیل، نوعی پلیمر ترمو پلاستیک و پر مصرف ترین پلیمر در دنیاست. PVC ها در ساخت لوله های آب، کابل های الکتریکی، قاب پنجره، کفپوش و سقف، انواع کیف، پوشاک، کارت های بانکی و پرسنلی و …. استفاده میشوند. از ویژگی انواع مت یوگای پی وی سی میتوان به نرمی، سبک بودن و انعطاف پذیری بالای آن اشاره کرد.

فوم های پی وی سی چسبندگی بالایی دارند و در هر محیطی قابل استفاده اند. هنگام انجام حرکات یوگا روی آن سُر نمیخورید و می توانید حرکات تعادلی را به خوبی اجرا کنید.

طی فرایند تولید فوم های PVC ، ترکیباتی چون کارسینوژن (carcinogen) که ماده ای سرطان زا است، ترکیبات حاوی سرب، کادمیوم و فتالات (Phthalate) که همگی موادی سمی هستند در هوا آزاد میشوند.

پس از استفاده زیاد از تشک های ورزشی PVC، در طبیعت رها شده و غیر قابل بازیافت اند. مراحل تجزیه این نوع پلیمرها میتواند ده ها سال طول بکشد. در طی این فرایند، با مواد شیمیایی دیگر واکنش میدهند و باعث آزادسازی ترکیبات سمی مانند گاز کلر و دی اکسین میشوند. از نظر یک یوگی که به سلامت طبیعت و موجودات زنده اهمیت میدهد، خرید انواع مت یوگای PVC و مشابه آن نمی تواند انتخاب سالمی باشد.

یک مت یوگای PVC که به تازگی خریداری شده بوی بد پلاستیک می دهد و بوی آن به راحتی از بین نمی رود و تنها با شستشو و گذشت زمان اثر آن کاهش می یابد.

زیراندازهای PVC در دسته مت های یوگای ارزان قیمت طبقه بندی میشوند. کیفیت پایینی دارند و پس از مدتی استفاده، پوست آن تکه تکه شده و شکل زیبای خود را از دست میدهد.

خلاصه ویژگی های زیرانداز PVC

 • عدم سازگاری با محیط زیست
 • سمی، تجزیه ناپذیر و غیر قابل بازیافت
 • سبک، نرم و انعطاف پذیر
 • شستشوی آسان
 • قدرت چسبندگی بالا
 • قیمت پایین
 • پس از مدتی پوسته پوسته میشود
 • دارای بوی بد پلاستیک
 • دافع آب و عرق (ویژگی سلول بسته یا closed cell)
 • قابل استفاده در داخل و خارج از خانه
 • مقاوم در برابر نور خورشید و گرما

۲- نقد و بررسی مت PER

(Polymer Environmental Resin)

نقد و بررسی انواع مت یوگا

مت های PER ترکیبی از پلاستیک و پلیمر بوده مواد تشکیل دهنده آن مشابه مت PVC است. با این تفاوت که ترکیباتی جانبی به آن اضافه میشود و مواد سمی آن را نسبت به مت های PVC بسیار کمتر می کند، اگرچه در چرخه طبیعت غیر قابل بازیافت هستند. تشک های PER لغزنده نیستند. آب و عرق را دفع می کنند و در برابر نور خورشید و گرما مقاوم است. با توجه به اینکه ویژگی های مت PVC را پوشش می دهند، می توانند جایگزین مناسبی برای تشک های PVC باشند.

خلاصه ویژگی های زیرانداز PER

 • غیر سمی و غیر قابل بازیافت
 • سبک، نرم و انعطاف پذیر
 • شستشوی آسان
 • قدرت چسبندگی بالا
 • قیمت نسبتا پایین
 • دافع آب و عرق (تکنولوژی سلول بسته یا closed cell)
 • پس از مدتی پوسته پوسته میشود
 • قابل استفاده در داخل و خارج از خانه
 • مقاوم در برابر نور خورشید و گرما

۳- نقد و بررسی مت یوگا TPE

(Thermo plastic Elastomer)

نقد و بررسی انواع مت یوگا

انواع مت یوگا تی پی ای ، حاوی ترکیباتی از لاستیک و پلاستیک هستند. در نتیجه خواص کششی خوبی دارند. مت های TPE پس از رول کردن شل شده به راحتی باز می شوند. بنابراین برای استفاده در بیرون از خانه و یا مسافرت ممکن است چندان مناسب نباشند.

روند تجزیه شدن آنها در طبیعت بسیار کند صورت میگیرد و غیر قابل بازیافت اند.

مت TPE ، با فن آوری سلول بسته ساخته میشود، یعنی آب و عرق را دفع کرده و به خود جذب نمی کند. 

در باشگاه و خانه قابلیت سر خوردن دارند. بهتر است در محیط های باز به عنوان مثال روی سنگ یا موزاییک قرار گیرند. از پوست بدن در برابر سرمای کف محافظت می کند. مت های TPE در برابر دمای بالا مقاومت کمی از خود نشان می دهند، نرم شده آب میشوند و با گذشت زمان خاصیت لاستیکی خود را از دست می دهند.

خلاصه ویژگی های زیرانداز TPE

 • به سختی و کُند در طبیعت تجزیه میشود
 •  سمی و غیر قابل بازیافت
 • شستشوی آسان
 • دارای خواص ضد باکتری
 • قیمت نسبتا بالا
 • نسبتا سبک
 • چسبندگی کم
 • دوام متوسط
 • بدون بو
 • مقاومت کم در برابر گرما
 • تکنولوژی سلول بسته (دفع کننده آب، عرق و کثیفی)

۴- نقد و بررسی مت یوگا EVA

(Ethylene Vinyl Acetate)

نقد و بررسی انواع مت یوگا

این زیرانداز ورزشی ترکیبی از مواد مصنوعی و متشکل از وینیل و پلیمر میباشد. مواد سازنده این مت در کفش ها، اسباب بازی ها، لوازم ورزشی، کفپوش باشگاه های ورزشی و … وجود دارد. آب و عرق را دفع میکنند و خواص ضد میکروبی دارند. به راحتی تمیز میشوند. در برابر حرارت مقاوم اند. ترکیبات سمی آزاد نمی کنند اما فرایند بازیافت و تجزیه آنها در چرخه حیات بسیار کند است. پس از خرید ممکن است بوی پلاستیک بدهند که به مرور زمان این بو از بین می رود. بر اثر استفاده و به مرور زمان جمع شده فشرده میشود.

خلاصه ویژگی های فوم EVA

 • غیر سمی، فرایند بازیافت و تجزیه بسیار کند
 • دارای خواص ضد میکروب
 • دفع کننده آب و عرق
 • قیمت پایین
 • نرم و انعطاف پذیر
 • فوم بسیار سبک
 • کیفیت و دوام پایین
 • مقاوم در برابر حرارت
 • از بین رفتن بوی پلاستیک آن با گذشت زمان

۵- نقد و بررسی مت یوگا با لاستیک طبیعی (Natural Rubber)

نقد و بررسی انواع مت یوگا

لاستیک طبیعی که با نام های لاستیک هندی، کائوچو و لاتکس طبیعی نیز شناخته میشود، از شیره درخت لاستیک (Rubber Tree) به دست می آید. کاملا طبیعی و قابل تجزیه بوده،  دوستدار محیط زیست است.

به این نوع زیراندازها، تشک لاتکس نیز می گویند.

مت های ساخته شده از لاستیک طبیعی خاصیت چسبندگی و کشش بالایی دارند. به راحتی بریده یا پاره نمیشوند و از دوام بالایی برخوردارند. این مت های طبیعی معمولا سنگین وزن هستند.

افرادی که به جنس لاتکس حساسیت دارند ممکن است نسبت به این نوع مت های یوگا آلرژی داشته باشند.

کثیفی های محیط را سخت به خود جذب می کند.

در برابر گرما و نور خورشید مقاومت کمی دارد. بنابراین استفاده از آن در محیط های رو باز مانند پارک ها یا کنار ساحل توصیه نمی شود.

مت یوگای NR پس از خریدن بوی بد لاستیک می دهند. بنابراین بهتر است آنها را ابتدا بشویید و سپس در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. بوی بد آنها ممکن است تا چند هفته باقی بماند و به مرور زمان کمتر میشود.

خلاصه ویژگی های انواع مت یوگا با لاستیک طبیعی

 • متشکل از صمغ درختان و سازگار با محیط زیست
 • غیر سمی و قابل بازیافت
 • نرم و راحت
 • شستشوی آسان
 • قدرت چسبندگی بالا
 • جاذب رطوبت و عرق
 • قیمت بالا
 • دوام و استحکام بالا
 • پس از شستشو دیر خشک میشود
 • وزن زیاد
 • احتمال ایجاد آلرژی و حساسیت های پوستی
 • مقاومت کم در برابر دمای زیاد و نور خورشید

۶- نقد زیرانداز ورزشی پلی اورتان (PU) - Polyurethane

نقد و بررسی انواع مت یوگا

به پلی اورتان یا پلی یورتان، چرم مصنوعی نیز می گویند. آنها ترکیبی از لاستیک با خاصیت کشسانی و پلاستیک هستند. چون تنها یک طرف آن از لاستیک ساخته میشود، نسبت به مت های لاستیک طبیعی خالص (NR) سبک تر بوده و کمتر بوی پلاستیک میدهند.  قابلیت جذب بالا و عدم لغزش بدن حین انجام تمرینات یوگا از دیگر ویژگی های مت یوگای پی یو است.

خلاصه ویژگی های مت PU

 • غیر سمی 
 • روند بازیافت کند و تحت شرایط خاص  
 • انعطاف پذیری بالا
 • چسبندگی مناسب سطح و عدم لغزش بدن
 • شستشوی آسان
 • قیمت نسبتا بالا
 • دوام کافی
 • نسبتا سنگین
 • مقاوم در برابر گرما و نور خورشید

۷- نقد و بررسی مت یوگا NBR

(Nitrile Butadiene Rubber)

نقد و بررسی انواع مت یوگا

 مت یوگای NBR از لاستیک مصنوعی یا لاتکس مصنوعی ساخته میشود.

از میان انواع مت یوگا ، زیرانداز های ورزشی NBR غالبا در دسته ضخیم ترین مت های یوگا قرار دارند و معمولا با ضخامت های ۱۰، ۱۲ و ۱۵ میلیمتر عرضه میشوند. برای افرادی که از ناحیه مچ دست یا مفاصل و زانوها آسیب پذیر هستند مت بسیار مناسبی است. به همین دلیل مت های پوششی مناسبی برای سطح زمین یا کف های سرد می باشند.

 اما برای حرکات تعادلی یا سریع یوگا مناسب نیستند زیرا ضخامت زیاد آنها مانع از تماس بیشتر بدن با زمین میشود.

مت های NBR جاذب آب و عرق نیستند. بنابراین در صورتیکه دست و پای شما خیس شوند، ممکن است روی آن سُر بخورید.

این زیراندازهای یوگا پس از انجام حرکات تعادلی و سنگین معمولا از خود رد به جا می گذارند. بدین معنی که اثر دست و پای شما می تواند تا مدتی روی آن باقی بماند. بنابراین از قرار دادن اجسام سنگین مانند دمبل و یا لوازم ورزشی روی آنها خودداری کنید.

خلاصه ویژگی های مت NBR

 • غیر سمی اما غیر قابل بازیافت در طبیعت
 • عدم جذب آب و روغن
 • قابل شستشو
 • قیمت متوسط
 • ضخامت بالا
 • نسبتا سبک وزن
 • دوام کافی
 • سبک و انعطاف پذیر

۸- نقد مت یوگا Jute (جوت) – کنف هندی

نقد و بررسی انواع مت یوگا

این مت ها جدیدترین انواع زیراندازهای یوگا هستند که به تازگی وارد بازار شده اند. مت یوگای جوت یا چتایی از الیاف طبیعی گیاه جوت یا کنف هندی ساخته میشود. در سطح انواع مت یوگای جوت، غالبا ساختاری زبر و سخت دیده میشود و برای افرادی که پوست حساسی دارند ممکن است مناسب نباشد. البته این نمی تواند ویژگی منفی این گونه مت ها باشد زیرا برخی از ورزشکاران توسط آنها میتوانند بدن خود را به خوبی روی زمین ثابت نگاه دارند. این نوع مت ها باعث میشود تا یوگی ها حرکات تعادلی خود را بدون لغزش و جابه جایی های ناخواسته اجرا کنند.

این زیراندازها رطوبت و عرق را به خوبی جذب می کنند و مناسب برای افرادی است که حین اجرای حرکات یوگا با تعریق زیاد بدن مواجه اند.

 مت های جوت از درجه دوام و استحکام بالایی برخوردارند و میزان کشش سطح بیرونی این نوع مت ها بسیار پایین است.

این مت ها معمولا از دو لایه متفاوت تشکیل میشوند. سطح داخلی از کنف طبیعی و لایه زیر آن از PVC یا PER ساخته میشود. PER در مقایسه با PVC اثرات مخرب کمتری در طبیعت باقی میگذارد. این لایه باعث میشود تا مت بتواند چسبندگی بیشتری روی زمین داشته باشد و حین حرکات یوگا جابه جا نشود.

نکته جالب آن است که هر چه بیشتر با این مت کار کنید، از زبری سطح درونی آن که همان الیاف کنف هندی است کاسته شده ساختار نرم تری پیدا می کند. همچنین با گذشت زمان، قدرت کشش و جاذبه آن روی بدن افزایش می یابد.

مت های جوت در دسته زیراندازهای نازک و سبک طبقه بندی میشوند.

ممکن است پس از باز کردن بسته بندی آن، بوی تندی به مشام برسد. این بو غیر سمی و بی خطر است. برای شستشوی آن بهتر است از آب و شوینده های ملایم استفاده کنید. سپس آن را در هوای آزاد یا نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید تا خشک شود.

خلاصه ویژگی های مت جوت (Jute)

 • متشکل از الیاف طبیعی و سازگار با محیط زیست
 • لایه درونی (جوت) غیر سمی و قابل بازیافت
 • لایه بیرونی (PER یا PVC) غیر قابل بازیافت
 • دارای خواص ضد میکروب
 • سطح بیرونی ممکن است کمی زبر باشد
 • جاذب آب و عرق (ویژگی سلول باز)
 • قیمت نسبتا بالا
 • دوام و استحکام بالا
 • تمیز کردن آن چندان آسان نیست

۹- نقد و بررسی مت یوگا چوب پنبه ای (Cork Yoga Mat)

نقد و بررسی انواع مت یوگا

چوب پنبه همان پوسته بیرونی درخت بلوط است. پس از هر بار مصرف پوست این درخت، به طور خودکار پوسته جدیدی بر آن می روید و رشد آن متوقف نمیشود. جنس رویه این نوع زیراندازهای ورزشی فاقد PVC، لاستیک های مصنوعی و مواد سمی است. لایه درونی مت چوب پنبه ای از مواد طبیعی و سازگار با محیط زیست ساخته میشود و خواص تجدید پذیر، قابل بازیافت و غیر سمی در طبیعت دارد. لایه زیرین مت چوب پنبه ای از لاستیک طبیعی و یا از TPE ساخته شده است تا مانع سر خوردن مت شود. با قرار دادن این قسمت روی زمین، مت یوگا کاملا ثابت شده و حین تمرینات دچار حرکت و جابه جایی نمیشود. 

وجود ماده مومی و چسبنده ای به نام سوبرین (Suberin) در چوب پنبه، قدرت اتصال دستها و پاها را به مت افزایش می دهد. در نتیجه هنگام انجام حرکات یوگا مثل حرکت سگ به پایین (downward dog)، دیگر نگران سر خوردن یا عدم تعادل روی زیرانداز یوگای خود نخواهید بود.

نقد و بررسی انواع مت یوگا

حرکت سگ به پایین در یوگا (downward dog) 

زیرانداز چوب پنبه ای برای افرادی که هنگام تمرینات یوگا تعریق زیادی دارند فوق العاده است. زیرا سلول های ریز سطح داخلی مت می تواند به سرعت عرق را درون خود جذب کند، (رویه دارای سلول باز است). حتی به حوله نیز نیاز نخواهید داشت و میتوانید با تمرکز کافی به ادامه حرکات ورزشی خود بپردازید. بر خلاف سایر مت های یوگا در مت چوب پنبه، هر چه دست و پای شما بیشتر خیس باشد قدرت جذب تشک افزایش می یابد. برای افرادی که عرق نمی کنند و از ابتدا تا انتهای تمرین حالت خشکی دست و پای خود را حفظ میکنند بهتر است از ابتدا روی مت خود کمی یا روغن آب بپاشند تا جاذبه سطح مت و بدن افزایش یابد.

فرض کنید حین تمرینات ورزشی خود تمام بدن شما عرق کرده است شاید بپرسید آیا این نوع از زیراندازهای چوب پنبه ای بوی بد نمی گیرد؟ چوب پنبه به طور طبیعی خاصیت ضد باکتریایی دارد. پژوهش ها نشان داده اند به ازای هر ۹۰ دقیقه ماندگاری، تعداد باکتری ها تا ۹۶ % کاهش پیدا کرده اند. این خاصیت چوب پنبه باعث میشود تا نیازی به شستشوی مداوم نداشته باشد و خیلی دیر بوی بدی پیدا کند.

هنگام تمیز کردن مت چوب پنبه ای نباید از مواد شیمیایی قوی استفاده کنید. کافیست آن را زیر آب ولرم قرار دهید و با صابون یا شوینده های گیاهی اسپری کنید و بشویید. (آن را داخل ماشین لباسشویی نیندازید).

ویژگی دیگر مت چوب پنبه ای دوام و طول عمر زیاد آن است. با توجه به آنکه مواد به کار رفته در این مت طبیعی بوده از پوسته درخت بلوط تشکیل شده است میتوانید با خیال راحت و تا مدتها از کیفیت بالای آن بهره مند شوید. هر چند بر اثر رول شدگی و باز و بسته شدن زیاد ممکن است ترک و یا شکاف های ریزی روی آن دیده شود اما تاثیری بر عملکرد و زیبایی آن نمی گذارد.

مت چوب پنبه را پس از استفاده، شل رول کنید و آن را درون کیف مخصوص یوگا قرار دهید.

خلاصه ویژگی های مت چوب پنبه ای

 • ساخته شده از پوسته درخت بلوط و سازگار با محیط زیست 
 • غیر سمی و قابل بازیافت (لایه زیرین، لاستیک طبیعی)
 • جذب بالا و عدم لغزش و جابه جایی حین تمرینات
 • جاذب رطوبت و عرق
 • قیمت نسبتا بالا
 • دوام و استحکام بالا
 • وزن نسبتا سنگین
 • نسبتا گران
 • حاوی مواد ضد میکروب

۱۰- نقد و بررسی مت یوگا نخی (Cotton)

نقد و بررسی انواع مت یوگا

مت نخی یوگا برای استفاده در محیط بیرون از خانه میتواند انتخاب مناسبی باشد. تنها به این دلیل که سبک، نازک و به راحتی قابل حمل هستند. بعلاوه آنها را میتوانید در ماشین لباسشویی بیندازید تا شسته شوند.

 اما برای افرادی که به تازگی یوگا را شروع کرده اند انتخاب مناسبی نیست زیرا انواع یوگا مت های نخی، در خود مواد کششی و جاذبه ندارند و باید با قدرت بدن کنترل شوند. بنابراین از چسبندگی مت یوگا خبری نیست و باید از قدرت دست و پای خود برای ماندن در وضعیت تمرینات تان استفاده کنید. انواع مت نخی یوگا خیلی سریع روی سطح سُر میخورند. بنابراین اگر روی سطح چوبی یا سرامیک تمرینات خود را انجام می دهید از مت های لاستیکی و چسبان در زیر آنها برای ایستادگی بهتر استفاده کنید.

خلاصه ویژگی های مت یوگای نخی

 • سازگار با طبیعت
 • غیر سمی  و ۱۰۰% قابل بازیافت
 • دارای لغزش و عدم ثبات روی کف
 • سبک و نازک
 • قیمت بالا
 • دوام فوق العاده بالا
 • جاذب آب و عرق

بهترین مت یوگا از نظر کیفیت و سلامت کدام است؟

با توجه به نقد و بررسی فوق در خصوص جنس زیراندازهای ورزشی به نظر می رسد تقریبا در همه این مت ها مواد مصنوعی و پلاستیک به کار رفته است. در نتیجه اغلب آنها در چرخه طبیعت غیر قابل بازیافت و تجزیه ناپذیر اند.

زیراندازهای نخی و پشمی می توانند ۱۰۰ درصد دوستدار محیط زیست و بی خطر باشند اما مشکلی که وجود دارد در نازک بودن، عدم انعطاف، عدم چسبندگی و لغزنده بودن این زیراندازهاست. اما اگر این موارد برایتان اهمیتی ندارد، این دسته از مت های یوگا از نظر سلامت طبیعت می توانند بهترین باشند.

از طرف دیگر و در بین انواع مت یوگا، زیراندازهای چوب پنبه ای یا cork ، تقریبا قابل بازیافت بوده و تا حدودی با طبیعت و بدن موجود زنده سازگار است. (تنها مشکل در لایه درونی آنهاست). دارای چسبندگی، استحکام و دوام بالا بوده نیازی به شستشوی زود هنگام ندارد. اگر با توجه به بودجه خود امکان خرید آن را دارید، این مت، از لحاظ کیفیت میتواند بهترین انتخاب برای زیرانداز ورزشی تمرینات یوگای شما باشد. در غیر این صورت مت یوگا TPE میتواند گزینه مناسب بعدی باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا