نقد و بررسی کفش ورزشی و کاربرد آنها

نقد و بررسی کفش ورزشی و کاربرد آنها

شاید فردی که نوع خاصی از ورزش ها را به طور تخصصی دنبال نمی کند، از کفش اسپرت پیاده روی خود برای انجام سایر ورزش ها مانند دویدن یا تمرینات ایروبیک و …. نیز استفاده کند. اما حتی بین کفش پیاده روی و دویدن فرق زیادی وجود دارد چه برسد به سایر ورزشها. زیرا بدن ما به انواع حرکات ورزشی به گونه ای متفاوت واکنش نشان می دهد. امروزه برای راحتی بیشتر پا و در نظر گرفتن شرایط سلامتی و ایمنی بدن، تقریبا برای هر نوع ورزشی، کفش مخصوصی وجود دارد. از کجا بدانیم از چه نوع کفشی در چه نوع ورزشی باید استفاده کنیم؟ در مقاله امروز فیتگری به نقد و بررسی کفش ورزشی و کاربرد آنها خواهیم پرداخت و به این سوال پاسخ میدهیم.

نقد و بررسی کفش ورزشی

نقد و بررسی کفش دویدن

نقد و بررسی کفش ورزشی

هنگام دویدن وقتی روی آسفالت خیابان ها پای خود را محکم بر زمین می گذارید به کفشی نیاز دارید که زیره آن دارای ضربه گیری عالی بوده قدرت جذب خوبی با زمین داشته باشد. ضمن آنکه کف لغزنده ای نداشته باشد. یک کفش دویدنی مناسب از قسمت جلو و پاشنه پای شما محافظت می کند. از آسیب رسیدن به تاندون های آشیل و ساق پا و ساییدگی کف پا جلوگیری کند.

استایل بعضی افراد به هنگام دویدن به این صورت است که ابتدا بر پاشنه کفش خود فرود می آیند و سپس فشار را به سینه پا منتقل می کنند اما در بیشتر موارد برای دونده ها عکس آن اتفاق می افتد. یعنی هنگام حرکت رو به جلو، این سینه پاها است که به هنگام فرود اولین ضربه را به زمین وارد میکند. به هنگام دویدن هر بار که پای خود را بر زمین می گذارید، به بدن شما ۲ تا ۳ برابر وزنتان فشار وارد میشود. 

کفش مخصوص دویدن باید وزن سبک تری نسبت به کفش پیاده روی داشته باشد. اما در قسمت پاشنه ها و سینه پا باید ضربه گیری عالی داشته باشد.

از آنجا که به هنگام دویدن انرژی بیشتری از بدن ساطع میشود، سوخت و ساز بیشتری صورت گرفته پاها داغ تر میشوند. بنابراین کفش دونده ها را از شبکه ای مشبک و توری مانند برای انتقال بهتر هوا طراحی می کنند. این شبکه با منافذ باز باعث سبکی کفش نیز میشود.

نقد و بررسی کفش پیاده روی

نقد و بررسی کفش ورزشی

اوضاع برای افرادی که آهسته یا تند پیاده روی می کنند متفاوت است. آنها ابتدا بر روی پاشنه کفش خود فرود می آیند و سپس فشار را به سینه پا و انگشتان پا منتقل می کنند.  وزن بدن ابتدا روی پاشنه می افتد و سپس به جلوی پاها فشار وارد میشود. بنابراین وجود پاشنه هایی با قدرت جذب شوک بالا یکی از نکات ضروری انتخاب کفش پیاده روی است.

به هنگام پیاده روی هر بار که پای خود را بر زمین می گذارید، به بدن شما یک و نیم برابر وزنتان فشار وارد میشود. این فشار بر خلاف زمانیکه می دوید، به صورت یکنواخت بین کف و ساق پاها تقسیم میشود.

نقد و بررسی کفش فوتبال (football cleat)

نقد و بررسی کفش ورزشی

یکی از تفاوت های کفش فوتبال و فوتسال در مکان تمرین و ابعاد زمین آنهاست.

کفش های فوتبال عموما روی زمین و چمن انجام می شوند اما کفش های فوتسال در سالن های ورزشی قابل استفاده اند. زیره کفش مخصوص فوتبال حاوی برآمدگی هایی است که به آن استوک می گویند. این استوک ها از جنس پلاستیک و فلز هستند. به این نوع کفش ها، فوتبال کلیت می گویند. یعنی کفش هایی که زیر آنها چیزی شبیه به میخ وصل شده است.

استوک های زیر کفش در ۲ مدل طراحی شده اند.

۱- استوک جدا شدنی ۲- استوک جدا نشدنی

استوک های نوع اول را میتوان از کفش جدا کرد. میتوان آنها را تعویض کرد و یا تغییر داد. آنها را میتوان با هوای بارانی و یا آفتابی تنظیم کرد.

استوک های نوع دوم از کفش جدا نمی شوند، قدرت جذب بیشتری دارند. قابل اطمینان تر بوده هزینه نگهداری آنها کمتر است.

استوک های کوتاه برای زمین های خشک و استوک های بلند تر برای زمین و یا چمن خیس مناسب اند.

کفش فوتسال

نقد و بررسی کفش ورزشی

کفش فوتسال، کفش مناسب سالن ورزشی است. زیره آنها همانند کفش والیبال و بسکتبال از جنس لاستیک و کف آنها صاف است. آنها از خود ردی روی سطح زمین به جای نمی گذارند. کف آنها سُر نیست و انعطاف پذیر اند. بهتر است زیره آنها طرحدار باشد تا بتواند حداکثر درگیری را با زمین داشته باشد. بدین ترتیب احتمال لغزندگی کفش و آسیب دیدن پا کمتر میشود.

کفش هندبال

نقد و بررسی کفش ورزشی و کاربرد آنها

مشخصات کفش هندبال خوب چیست؟

کفش مناسب ورزش هندبال باید بتواند آزادی حرکت، تنفس، تعادل و محافظت از پای شما را حین حرکت تضمین کند، در حالی که به شما اجازه می دهد ناگهان متوقف شوید، بپرید، بدوید و سریع تغییر مسیر دهید. به همین دلیل بازیکنان هندبال باید به دنبال کفش های بسیار با دوام و با زیره هایی باشند که بتوانند اصطکاک را تحمل کنند.

از دیگر ویژگی های یک کفش هندبال خوب وزن کم آن است. کفش هندبال باید تا آنجا که ممکن است سبک باشد تا شما بتوانید حین بازی، دویدن و پریدن را به راحتی انجام دهید. کفش های هندبال عموماً از زیره لاستیکی و رویه مش ساخته میشوند. مش مصنوعی که میتواند انعطاف پذیری، تنفس، وزن کم و همچنین حداکثر پشتیبانی را تضمین کند.

از آنجا که این ورزش نیاز به پرش های بلند و حرکات سریع همه جانبه دارد، زیره کفش باید توانایی جذب ضربه را به خوبی داشته باشد. وجود بالشتک ها در زیره کفش میتوانداز پاها در برابر ضربات دردناک محافظت کند.

کفش والیبال

نقد و بررسی کفش ورزشی

ظاهرا کفش های والیبال بسیار شبیه به کفش های بسکتبال هستند اما زیره آنها بسیار متفاوت است. کفش والیبال دارای زیره لاستیکی حاصل از صمغ درختان است. خاصیت لاستیک در قدرت جذب بالا بین کفش و زمین است. این جاذبه و درگیری با کف می تواند از سُر خوردن بازیکن روی زمین و آسیب دیدن مچ پا در حین تمرین جلوگیری کند. همچنین باعث میشوند تا کفش ردی از خود بر روی کف باشگاه و یا کفپوش های ورزشی باقی نگذارد.

و اما لایه میانی کفش والیبال از سینه پا محافظت می کند. یک والیبالیست بیشتر زمان خود را بر روی سینه پا می ایستد. این کار به بازیکنان اجازه می دهد تا آماده حرکاتی سریع و رو به جلو بوده بتوانند سریعا به طرفین حرکت کنند. در حالیکه کفش های بسکتبال برای حرکات سرعتی رو به جلو طراحی شده اند. کفش والیبال، تعادل و ثبات بدن را نیز برای حرکت به طرفین مهیا میسازد.

چنین حرکاتی، بیشترین فشار را به سینه کفش وارد می کند که در این جا وظیفه لایه میانی است که بتواند شوک را درون خود جذب کند بدون اینکه به پا آسیبی برسد. بنابراین لایه میانی کفش والیبال باید بسیار قدرتمند و در عین حال انعطاف پذیر باشد. این کار هم توسط نوع خاصی از فوم های به کار رفته در زیره کفش انجام میشود.  این فوم های نرم و انعطاف پزیر، توسط بالشتک های هوا که ژل مانند هستند به کفش ارتفاع می دهند.

سطح رویه کفش والیبال از نایلون و یا مِش (mesh) طراحی میشود.

مش پارچه ای است از نایلون و پلی استر با خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری بالا است که به شکل توری یا شبکه است.

این منافذ ریز روی کفش باعث میشود تا جریان هوا بین پا و هوای بیرون افزایش یافته و فضای داخل کفش بسیار بهتر تهویه شود.

نقد و بررسی کفش ورزشی

سطح رویه کفش والیبال از مِش (mesh)

بررسی کفش بسکتبال

نقد و بررسی کفش ورزشی

در نقد و بررسی کفش بسکتبال ابتدا می پردازیم به ضخامت زیر کفش.

اگر ورزش تخصصی شما بسکتبال است، کفشی انتخاب کنید که ضخامت زیره آن بیشتر و جنس آن محکم تر و به حالت فنری باشد.  این کار به تعادل و سلامت پا حین دویدن و حرکات چپ و راستی کمک میکند. معمولا از کفش ساق بلند ورزشی برای این ورزش استفاده میشود. هر چند کفش ساق بلند بسکتبال قسمت بیشتری از پا را پوشش میدهد اما الزاما خطر پیچ خوردگی مچ پا یا آسیب دیدگی آن را کاهش نمی دهد. هر چه ساق کفش ارتفاع بیشتری داشته باشد و قسمت بیشتری از مچ پا را پوشش دهد، به وزن کفش نیز مقداری اضافه میکند.

کفشی را مخصوص بسکتبال انتخاب کنید که در قسمت سینه پا (جلوی پا) پهنای بیشتری داشته باشد تا بتواند در هنگام تمرین تعادل شما را حفظ کند.

برای اینکه قدرت درگیری یا جذب بین کفش و زمین افزایش یابد از کفشی استفاده کنید که طراحی زیره آن از الگوی استخوان شاه ماهی (الگوی ۷ و ۸ یا زیگزاگ) و یا اشکال شش ضلعی الهام گرفته باشد. طرح زیره این کفش ها به ثبات و تعادل کف پا روی زمین کمک کرده از سُر خوردن تان جلوگیری می کند.

نقد و بررسی کفش ورزشی

زیره کفش با الگوی ۶ ضلعی

نقد و بررسی کفش ورزشی
نقد و بررسی کفش ورزشی

زیره کفش با الگوی استخوان شاه ماهی (زیگزاگ)

نقد کفش کشتی

نقد و بررسی کفش ورزشی و کاربرد آنها

کفش کشتی باید سبک و انعطاف پذیر باشد طوریکه ورزشکار  احساس کند کفشی به پا ندارد. همچنین دارای زیره لاستیکی باشد تا بتواند کشش و جاذبه زیادی با زمین داشته باشد. عموما از کفش ساق بلند ورزشی در کشتی استفاده میشود تا بتواند از مچ پا در برابر ضربات وارده حریف محافظت کند.

بدنسازان ترجیح می دهند از کفش مخصوص کشتی استفاده کنند. زیرا این کفش ها از پاشنه تا نوک انگشتان پا ارتفاع کمی با زمین داشته، ارتباط و چسبندگی با آن را افزایش می دهند. این موضوع باعث می شود تا بدن حین کشتی گرفتن، احساس ثبات و تعادل داشته باشد.

نقد و بررسی کفش ورزشی؛ کفش گلف

نقد و بررسی کفش ورزشی

کفش گلف بدون زیره استوک

نقد و بررسی کفش ورزشی

کفش گلف با زیره استوک دار

کفش های مخصوص گلف را می توانید هم با استوک و هم بدون استوک تهیه کنید. کفش گلف استوک دار بخصوص روی تپه ها، چمن های خیس و دارای گل و لای بهتر عمل می کنند. اما امروزه کفش گلف بدون میخ یا بدون استوک بیش از پیش مورد توجه و استقبال قرار گرفته است. زیرا کفش های بدون استوک به گونه ای طراحی شده اند که برخی خصوصیات کفش های میخ دار را نیز درون خود دارند. در نتیجه علاوه بر اتصال بیشتر با زمین، قدرت انعطاف بالایی نیز دارند. از دیگر خصوصیات کفش گلف بدون استوک، افزایش تعادل آن است.

هر چند از هر دو نوع کفش گلف میتوان به راحتی استفاده کرد اما برای افراد مبتدی کفش با زیره استوک دار میتواند گزینه بهتری باشد.  

نقد کفش کوهنوردی

نقد و بررسی کفش ورزشی

میزان راحتی کفش کوهنوردی و یا صخره نوردی بستگی زیادی به زیره آن دارد و باید چسبندگی زیادی بین زیره کفش کوهنوردی و سطح سنگ یا تپه داشته باشد. به همین دلیل از لاستیک های چسبنده برای زیره آن استفاده میشود. داشتن زیره چسبناک برای کفش های کوهنوردی یک مزیت اساسی است. زیره یک کفش کوهنوردی خوب باید بتواند از لغزش شما حین بالا رفتن از کوه جلوگیری کند. بهتر است از کفش ساق بلند ورزشی برای کوهپیمایی استفاده شود.

سفت بودن لایه میانی کفش های کوهنوردی نقش مهمی در تعادل و راحتی آنها به هنگام حرکت بر روی صخره ها دارد. لایه میانی آنها از نایلون یا EVA ساخته شده است نایلون از دوام و سفتی بالاتری برخوردار بوده برای کوهنوردی گزینه مناسب تری می باشد.

نقد و بررسی کفش ورزشی؛ کفش تنیس

نقد و بررسی کفش ورزشی

زمین بازی بسکتبال و تنیس در بسیاری موارد مشابه یکدیگرند. هر دو ورزش به کفشی با قابلیت ضربه گیری بالا نیاز دارد تا بازیکن بتواند در هر جهتی حرکت کند. تنها تفاوت در میزان دوام کفش است. به دلیل آنکه زمین بازی تنیس می تواند سخت تر باشد به کفش هایی بادوام و با کیفیت نیاز دارد.

بازیکنان تنیس به کفشی نیاز دارند که پا را حین حرکتِ سریع و انتقال وزن بدن به چپ و راست ساپورت کند. کفشی که در داخل و خارج کفش دوام کافی داشته باشد. داشتن انعطاف در قسمت جلوی زیره کفش، حرکات سریع و تکراری را در محدوده زمین بازی آسان تر میسازد. در زمین های مخصوص تنیس که نرم هستند از کفش هایی که زیره نرم تری دارند و در زمین های محکم و سفت از زیره پهن تری برای کفش استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا