ورزش با ترامپولین ؛ فواید ترامپولین برای افزایش قد و لاغری

ورزش با ترامپولین ؛ فواید ترامپولین برای افزایش قد و لاغری

ترامپولین ها خاطرات روزهای کودکی را موقع پریدن روی تخت به یاد می آورند. آنها ابزاری سالم، جذاب و جمع و جور هستند. ورزش با ترامپولین و پریدن روی آنها به عنوان تمرینات هوازی –کاردیو – کاملا بی خطر است. ورزش با ترامپولین برای کودکان توام با پرش، جست و خیز و بسیار نشاط آور است.

ورزش با ترامپولین برای لاغری بانوان و افزایش روحیه آنها بسیار موثر است. علاوه بر کالری سوزی باعث تقویت پا و عضلات پایین تنه میشود. در مقاله امروز فیتگردی با ما همراه باشید تا  از انواع تمرینات و فواید ورزش با ترامپولین – اثرات سلامتی فراوان آن – بیشتر بدانید.

پیشنهاد می کنیم ۲۵ تا ۳۰ دقیقه و سه بار در هفته ورزش با ترامپولین را انجام دهید.  اگر در خانه تمرین می کنید، مینی ترامپولین یا مینی ترامپولین خانگی از بهترین انواع ترامپولین ها هستند که می توانید بخرید. آنها کوچک، تاشو و موثر هستند. می توانید آنها را به باشگاه یا پارک ببرید و تمرین کنید.

 نکته مهم هنگام تمرینات ترامپولین : همیشه به پاشنه پاها فشار آورید. این به شما کمک می کند تا روی ترامپولین تعادل داشته باشید و ثابت بمانید. در عین حال میتواند تمریناتی برای فعال شدن باسن و پشت پاهای شما باشد.

کاربرد ورزش با ترامپولین

ترامپولین فقط برای بچه ها نیست. مینی ترامپولین ژیمناستیک – که فنری و الهام گرفته از تمرینات ژیمناستیک است – را می توان برای اهداف تفریحی و ورزشی، مانند تمرینات تعادلی، کششی یا کاردیو به طور روزانه استفاده کرد.

شاید نام ریباندینگ (Rebounding) را شنیده باشید، که در اصل یک تمرین هوازی است که هنگام پرش روی یک مینی ترامپولین انجام می شود. ترامپولین یک تمرین جدید نیست، با توجه به شرایط اضطراری (قرنطینه خانگی یا آپارتمان نشینی و …) روز به روز بر تقاضای خرید مینی ترامپولین ها افزوده میشود.

مینی ترامپولین قیمت و انواع مختلفی در بازار دارد و بر حسب استفاده کودکان، بانوان و آقایان متفاوت هستند.

ورزش با مینی ترامپولین
ورزش با مینی ترامپولین

فواید ورزش با ترامپولین

تمرین ترامپولین نه تنها لذت بخش است، بلکه فواید آن – از افزایش تراکم استخوانی گرفته تا ورزشی عالی برای کاهش وزن – به افزایش سلامت جسمی و روانی شما کمک می کند.

ورزش کردن با مینی ترامپولین ها روشی راحت و لذت بخش برای تقویت سلامت قلب و عروق، بهبود استقامت و کاهش استرس و تنش است. آنها می توانند به شما در ایجاد تعادل، هماهنگی و افزایش مهارت های حرکتی کمک کنند. این تمرینات عضلات پشت، شکم و ساق پا را هدف قرار می دهند. همچنین بازوها، گردن و عضلات باسن را نیز درگیر خواهند کرد.

ترامپولین برای کودکان
ترامپولین برای بچه ها

 سایر فواید ورزش با ترامپولین :

ترامپولین ورزشی کم فشار برای مفاصل

از آنجایی که فنرهای ترامپولین شوک را جذب می‌کنند، تمرین‌هایی که انجام می‌دهید تأثیر کمتری روی مفاصل شما دارند. این یعنی حرکات ورزشی با ترامپولین در مقایسه با زمین سفت، راحت‌تر – ایمن‌تر- است.

موثرتر از تردمیل

به گفته یک مربی شخصی : هیچ تفاوتی بین حرکات ترامپولین و دویدن روی تردمیل – حداکثر ضربان قلب، حداکثر جذب اکسیژن و مصرف انرژی وجود ندارد. به عبارت دیگر، اگر دویدن (یا شکل شدید دیگری از تمرینات هوازی) را با حرکات پرشی روی ترامپولین عوض کنید، نتایج مشابهی خواهید دید.

بعلاوه، بر خلاف بسیاری از تمرینات دیگر، جنبه تفریحی و شادی ناشی از آن در کمتر وسیله ورزشی دیده میشود. زمانی که یک دستگاه ورزشی می تواند به طور همزمان باعث درمان ، لاغری، افزایش نشاط و شادی و … شود، به احتمال زیاد به ورزش کردن با آن ادامه خواهید داد.

ترامپولین و ریکاوری

نشان داده شده است که حرکات ترامپولین فشار خون، قند خون، سطح کلسترول، درد و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. به گفته کارشناسان، مینی ترامپولین‌ها برای کسانی که پس از آسیب‌دیدگی بهبود می‌یابند وسیله ای مناسب است. همچنین برای کسانی که به دنبال وسیله یا دستگاه هایی برای تمرینات هوازی، هستند، بسیار موثر می باشد.

افزایش تراکم استخوان و توده عضلانی

از دست دادن استخوان اغلب پس از سن ۵۰ سالگی رخ می دهد، که احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد. ورزش با ترامپولین می تواند با افزایش تراکم استخوان از این امر جلوگیری کند.

تحقیقات نشان می‌دهد حرکات ترامپولین باعث افزایش تراکم استخوان و توده عضلانی می شود. به همین دلیل تمرینات مینی ترامپولین میتواند مخصوصاً برای افراد مسن‌تر که به دنبال یک برنامه ورزشی بی خطر هستند، مفید باشد.

نکته: اگر کودکان یا افراد مسن – در اطراف شما – به تمرینات مینی ترامپولین علاقه مند هستند – برای افزایش ایمنی – میله های پشتیبان را می توان دقیقاً روی ترامپولین نصب کرد تا زمانی که بتوانند به تنهایی بپرند.

ورزش با ترامپولین برای افراد مسن
ورزش با ترامپولین برای کودکان

ورزش با ترامپولین برای لاغری

تمرینات ترامپولین نه تنها برای استخوان ها و مفاصل فوق العاده اند، بلکه وسیله عالی برای کاهش وزن هستند. ترامپولین‌ها دستگاه های کاردیوی فوق‌العاده‌ای هستند که علاوه بر لاغری باعث بالا بردن روحیه شما نیز می شوند. اگر ۳۰ دقیقه بپرید، حدودا ۳۰۰ کالری می سوزانید. برای کسب نتایج مطلوب، تمرینات ترامپولین باید هر روز انجام شود. هر چند اگر کمتر هم باشند – مانند دو بار در هفته – باز هم می‌توانید از مزایای آن بهره مند شوید.

کاهش وزن در ترامپولین چقدر طول می کشد؟

بر اساس تحقیقات انجمن ورزشی در آمریکا، مردان به طور متوسط ​​۱۲.۴ کالری در دقیقه و خانم ها به طور متوسط ​​۹.۴ کالری در دقیقه در تمرینات ترامپولین کالری می سوزانند. با توجه به این ارقام، از ۶۰ دقیقه پریدن با ترامپولین تقریبا  ۵۶۴ تا ۷۴۴ کالری می سوزانید.

افزایش انعطاف و تحرک در ورزش با ترامپولین

فواید ورزش کردن با ترامپولین شامل : بهبود تعادل، تحرک و کاهش ترس از افتادن است. رسیدن به این معیارها با افزایش سن بسیار مهم هستند. به همین دلیل، تمرینات ترامپولین فرم مناسبی از تناسب اندام برای طیف وسیعی از سنین است.

بهبود خلق و خو

ترامپولین باعث شادی و افزایش انرژی هم هست. (به هر حال، ثابت شده است که ورزش استرس را از بین می برد، اندورفین ها را آزاد می کند و اخلاق شما را بهتر می کند.) تحقیقات نشان می دهد در تمرینات ترامپولین سطح بالایی از نشاط و شادی ایجاد می شود. هرچند بیشتر تمرینات پلایومتریک بر مفاصل فشار زیادی وارد می کنند – و شاید نتوانند شادی و تفریح را نیز به همراه داشته باشند – اما ورزش با ترامپولین راه حل بهتری برای آن ارائه میدهد.

پایین آوردن فشار خون

دائم نگران هستید؟ بپرید. مشخص شده است که پرش روی ترامپولین به کاهش فشار خون کمک می کند. در یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶، بر روی ۱۸ خانم دارای اضافه وزن انجام شد نشان داد: پس از پایان ۱۲ هفته تمرین با مینی ترامپولین آنها نه تنها بهبود قابل توجهی در ترکیب بدن – مانند توده های چربی و فرم بدن – داشتند، بلکه کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک داشتند.

به همین دلیل، محققان دریافتند که ورزش با ترامپولین می تواند تأثیر زیادی بر سلامت کلی فرد داشته باشد. به ویژه برای افرادی که فشار خون یا اضافه وزن دارند، میتواند مفید باشد.

فواید ترامپولین برای افزایش قد

بله ترامپولین برای افزایش قد نیز مفید است. در حالت کلی کشش ها و پرش ها از جمله حرکات ورزشی برای افزایش قد هستند. حرکات پرشی روی ترامپولین، صفحه رشد در استخوان ها را تحریک می کند و این کشش، استخوان و مفاصل را شل می کند و بدن را برای رشد قد آماده می سازد.

۷ ورزش با ترامپولین برای لاغری بانوان

هر یک از تمرینات زیر را بین ۳ تا ۵ دقیقه اجرا کنید. برای افزایش چربی سوزی – در نتیجه کاهش وزن – استراحت بسیار کوتاهی کرده و به سرعت حرکت بعدی را اجرا کنید. با این کار ضربان قلب شما تا پایان تمرین با ترامپولین بالا نگه داشته میشود. بهتر است تمرینات زیر را با مینی ترامپولین که بسیار رایج و با قیمت مناسب تری در بازار موجودند، انجام دهید. با استفاده از عکس ترامپولین یا گیف های ورزشی نحوه استفاده از ترامپولین را نشان داده ایم.

اسکوات پرشی

ورزش با ترامپولین برای لاغری بانوان

انجام این حرکت مانند اسکات پرشی روی زمین است. تفاوت عمده و مهم آن این است که : در عین حال که اثرات خود را بر عضلات باسن و پایین تنه میگذارد، فشار کمتری بر مفاصل، زانوها و مچ پای شما وارد می کند.

جامپینگ جک

جامپینگ جک روی ترامپولین

جامپینگ جک روی ترامپولین با حرکات ضربدری. نگران قرارگرفتن پاها در دو طرف ترامپولین نباشید. بعد از کمی تمرین متوجه نحوه استفاده از آن خواهید شد.

حرکات سرعتی پا

ورزش با ترامپولین برای بانوان

این ورزش تمرینات هوازی با ترامپولین را نشان می دهد. کمی بالاتنه خود را به جلو خم کنید. سپس با استفاده از حرکات سریع و پرش های کوتاه روی ترامپولین حرکت کنید. حرکات سریعتر پا مساوی است با افزایش ضربان قلب، تعریق زیاد، کاری سوزی بالا و در نتیجه کاهش وزن. برای افرادی که اضافه وزن دارند به شدت توصیه میشود.

حرکت قیچی روی ترامپولین

حرکت قیچی روی ترامپولین
ورزش با ترامپولین حرکت قیچی

جهت پرش روی ترامپولین را این بار عمودی قرار می دهیم و آن را حرکت قیچی می نامیم. از جمله تمرینات هوازی برای لاغری و چربی سوزی است. دستها را به طور ریتمیک و در مسیر پاها حرکت دهید.

ضربه به کنار

ورزش با ترامپولین برای لاغری

این حرکت هم جز تمرینات برای افزایش تعادل بدن است و هم تمرینات کششی پا را پوشش میدهد. بعد از اتمام هر ست، پای خود را عوض کنید.

اسکی ترامپولین

ورزش های ترامپولینgif

پرش زیگزاگ یا اسکی روی ترامپولین به مراتب فشار کمتری بر مچ و زانوهای پا ایجاد می کند. (در مقایسه با زمین). در نتیجه هم یک کاردیوی بی خطر است هم یک تمرین مفرح و شاد.

Squat and Lift

ورزش های ترامپولین تصاویر متحرک

در ادامه حرکات تعادلی با ترامپولین : از یک پا روی زمین و پای دیگر روی ترامپولین استفاده می کنیم. با دستهای باز به حفظ تعادل بدن کمک کنید. پس از اتمام اولین ست، ست دیگر را برای پای دیگر نیز اجرا کنید.

چگونه از آسیب های ناشی از ورزش با ترامپولین جلوگیری کنیم؟

از ترامپولین با توری ایمنی و فرمان برای محافظت بیشتر استفاده کنید. (برای ترامپولین کودک یا افراد مسن).

 اگر در خانه می پرید، ترامپولین خود را طوری قرار دهید که از وسایلی مانند مبلمان، گوشه های تیز یا اجسام سخت دور باشد.

با حفظ وضعیت بدنی مناسب از فرم مناسب استفاده کنید. ستون فقرات، گردن و سر خود را در یک راستا نگه دارید و اجازه ندهید سرتان به سمت جلو، عقب یا پهلو حرکت کند. همیشه به جای قفل کردن زانوها، آنها را کمی خم کنید و بپرید.

درباره مضرات ترامپولین: ورزش با ترامپولین در صورت وجود هر گونه جراحت، آسیب و بیماری توصیه نمیشود و میتواند نتیجه معکوس داشته باشد. پس در صورت داشتن یکی از موارد فوق، قبل از شروع حرکات ترامپولین با پزشک خود صحبت کنید.

در صورت احساس درد، مشکل در تنفس یا احساس ضعف فوراً توقف کنید. ممکن است در ابتدای شروع کار کمی احساس سرگیجه یا سبکی سر داشته باشید. اگر این اتفاق افتاد، استراحت کنید و بنشینید تا به حالت عادی برگردید.

سخن آخر

پرش ها و حرکات ژیمناستیک روی ترامپولین می‌تواند راهی موثر برای تقویت بدن، لاغری، شادی و نشاط باشد. در عین حال میتواند یک وقفه یا استراحت هیجان‌انگیز از برنامه تمرینی روتین شما باشد. این تمرینات کم شدت می توانند قدرت، سلامت قلب و ثبات بدن را افزایش دهند.

مطمئن شوید که از فرم مناسب استفاده می کنید و بدن خود را در یک راستا نگه می دارید تا بتوانید فواید آن را به حداکثر برسانید. بیشتر از همه، از آن لذت ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا