ورزش های هوازی برای لاغری مناسب تر اند یا بی هوازی ؟

ورزش های هوازی برای لاغری مناسب تر اند یا بی هوازی ؟

تفاوت بین تمرینات هوازی و بی هوازی چیست؟ (تفاوت تمرینات ایروبیک و اناروبیک چیست؟) فواید ورزش های هوازی چیست؟ فواید ورزش های بی هوازی چیست؟ ورزش های هوازی برای لاغری مناسب اند یا بی هوازی؟ و سوالاتی از این قبیل را در مقاله امروز فیتگردی پاسخ خواهیم داد.

انجام ورزش های هوازی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، دویدن و … یعنی فعالیت بدنی، تنفس سریعتر و افزایش گردش خون. به عبارت دیگر تمرینات هوازی می توانند تا دقایقی طولانی ادامه دار باشند.

چطور تمرینات هوازی را از تمرینات بی هوازی تشخیص دهیم؟  اگر بتوانید حین اجرای ورزش با دوست همراه خود صحبت کنید در حالیکه نفس نفس می زنید، یعنی سطح تمرینات شما هوازی و یا ایروبیک است.

اما در ورزش های بی هوازی، فرصت یا توان صحبت کردن حین اجرای تمرینات را نخواهید داشت. همین موضوع کافیست تا بدانیم در ورزش های غیر هوازی سرعت و شدت تمرینات فوق العاده بالا بوده در نتیجه مدت زمان اجرای آن کوتاه و پر شدت است. زیرا بدن هنگام اجرای تمرینات بی هوازی یا اناروبیک در بازه زمانی کوتاه انرژی بالایی مصرف خواهد کرد.

ورزش های هوازی برای لاغری مناسب تر است یا بی هوازی؟

ورزش های هوازی برای لاغری مناسب تر اند یا بی هوازی ؟

هر چند هر دو نوع این تمرینات مفید بوده باید در برنامه ورزشی گنجانده شود، اما این ورزش های بی هوازی هستند که برای لاغری موثرتر اند. پس اولویت شما برای چربی سوزی تمرینات غیر هوازی یا اناروبیک هستند.

فرق ورزش های هوازی و بی هوازی چیست؟

تفاوت این دو نوع تمرینات در میزان اکسیژن مصرفی است. به ورزش های هوازی یا ایروبیک، تمرینات “با اکسیژن” و به ورزش های بی هوازی یا اناروبیک، تمرینات “بدون اکسیژن” می گویند.  

ماهیچه ها در ورزش های هوازی اکسیژن کافی برای تولید انرژی دارند. در نتیجه بدن می تواند مدت زمان بیشتری را به ورزش اختصاص دهد. اما در ورزش های غیر هوازی، میزان مصرف انرژی حین اجرای تمرینات ورزشی بیشتر از ذخیره اکسیژن موجود در عضلات است. بدن با کمبود اکسیژن مواجه شده در نتیجه لاکتیک تولید می کند و در نهایت مجبور میشود تا به سرعت به تمرینات خاتمه دهد.

ورزش های هوازی برای لاغری مناسب تر اند یا بی هوازی ؟

چرا ورزش های بی هوازی برای لاغری مناسب تر اند؟

ورزش های هوازی یا ایروبیک که با سرعت متوسط و به مدت نسبتا طولانی تری اجرا میشوند حرکت و انقباض های کمی در عضلات ایجاد می کنند. این تمرینات ورزشی برای بهبود عملکرد قلب و تقویت عضلات موثراند.

بر خلاف تصور مردم، این ورزش های هوازی نیستند که بیشترین تاثیر را در چربی سوزی دارند. اگرچه آنها نسبت به گلیکوژن موجود در عضلات، درصد بالاتری از چربی ها را میسوزانند اما مجموع انرژی که تمرینات هوازی میسوزاند کمتر از میزان انرژی ای است که تمرینات بی هوازی میسوزاند. (در بازه زمانی مشابه).

این بدین معناست که ورزش های هوازی برای لاغری باید در زمان های طولانی تری انجام شود تا بتواند همان تاثیر ورزش های بی هوازی را برای چربی سوزی داشته باشد. به همین دلیل اغلب تمرینات هوازی ثابت و بدون تغییر انجام میشوند. مانند پیاده روی، استفاده از الپتیکال و تردمیل با دور متوسط و …

ورزش های غیر هوازی یا بی هوازی معمولا به صورت تمرینات تناوبی شدت بالا یا HIIT اجرا میشوند. تمریناتی کوتاه، پرشدت و با سرعت بالا که با زمان های استراحت کوتاه همراه است. اجرای ورزش های هیت از چند جهت برای چربی سوزی پرفایده است. موارد زیر از جمله فواید ورزش های بی هوازی نیز می باشد.

کالری سوزی بالا و صرفه جویی در زمان

اجرای تمرینات با شدت بالا در تمرینات غیر هوازی معمولا در زمان های بسیار کوتاه انجام میشود. پس اگر دچار محدودیت زمانی هستید جلسات تمرینی HIIT گزینه مناسبی برای شماست. تمرینات تناوبی شدت بالا عضلات را خسته می کنند و باعث میشوند تا نسبت به ورزش های هوازی یا ایروبیک کالری بیشتری سوزانده شود.

افزایش متابولیسم

عضله سازی و افزایش سوخت و ساز از دیگر مزایای ورزش های تناوبی شدت بالاست. حرکت و تکان های سریع فیبر عضلانی و درگیر شدن ماهیچه ها در تمرینات پلایومتریک، هنگام دویدن و تمرینات قدرتی میتواند حجم عضلات را افزایش داده و آنها را تقویت کند. این بدین معناست که عضله سازی در ورزش های بی هوازی باعث افزایش سرعت سوخت و ساز شده چربی و کالری بالایی میسوزاند.

چربی سوزی پس از تمرین

در ورزش های شدت بالا، اکسیژن مصرفی پس از تمرینات بی هوازی (EPOC) افزایش می یابد. زیرا در این نوع تمرینات اکسیژن بیشتری مصرف میشود و این باعث میشود تا بدن حتی پس از پایان تمرینات همچنان به کالری سوزی خود ادامه دهد.

معایب HIIT

اگرچه تمرینات هیت که جزء ورزش های غیر هوازی هستند برای سوزاندن چربی ها مفید هستند اما معایبی نیز دارند.

بزرگترین ایرادی که وجود دارد آن است که این ورزش ها برای همه افراد مناسب نیستند. زیرا سطح آمادگی جسمانی بدن شما باید به مرحله ای رسیده باشد که در آن بتوانید تمرینات HIIT را بدون آسیب به بدن انجام دهید. اگر سطح تمرینات شما مبتدی بوده باشد، اجرای تمرینات غیر هوازی از جمله حرکات شدت بالا می تواند برای بدن بخصوص قلب، مشکلاتی ایجاد کند.

زیرا اجرای تمرینات پلایومتریک انفجاری، حرکات سرعتی و قدرتی پر شدت به نیرو و سرعت عمل بالایی نیاز دارند. آنها می توانند خطر آسیب های بدنی و درد را افزایش دهند.

ورزش های بی هوازی برای لاغری

چنانچه در تمرینات ورزشی خود مبتدی نیستید و قصد چربی سوزی و لاغر شدن دارید ورزش های زیر را که در دسته تمرینات HIIT قرار می گیرند، اجرا کنید.

دوی سرعت برای لاغری – Sprint

ورزش های هوازی برای لاغری مناسب تر اند یا بی هوازی ؟

دوی سرعت را به مدت ۳۰ ثانیه اجرا کنید و سپس به مدت ۱ دقیقه استراحت کنید. ۲۰ دقیقه این ورزش را تکرار کنید.

تمرینات دایره ای برای لاغری – Circuit training

ورزش های هوازی برای لاغری مناسب تر اند یا بی هوازی ؟

هر تمرین را به مدت ۳۰ ثانیه با ۱۰ ثانیه استراحت (در صورت نیاز) انجام دهید. به مدت ۱۰ دقیقه این دور تمرینی را ادامه دهید.

  • برپی
  • اسکات پرشی
  • کرانچ دوچرخه
  • حرکت کوهنورد
  • شنا سوئدی
  • جامپینگ جک

سخن آخر

اگرچه تمرینات هوازی و بی هوازی هر دو برای چربی سوزی موثراند، اما ورزش های غیر هوازی یا اناروبیک برای لاغری و چربی سوزی نسبت به ورزش های هوازی و یا ایروبیک تاثیر گذارترند.

اگر تمرینات قدرتی و HIIT را با هم انجام می دهید به خاطر داشته باشید که کاهش وزن کل بدن نمی تواند نشانه پیشرفت شما باشد. زیرا کاهش وزن می تواند نشانه آب شدن چربی ها و افزایش عضلات نیز باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا