چرا بعد از دویدن سرفه می کنیم ؟ و روش های جلوگیری از آن

چرا بعد از دویدن سرفه می کنیم

به نظر می رسد، سرفه کردن بعد از دویدن ، چندان غیرعادی نیست. در اینجا، یک متخصص توضیح می دهد که چرا بعد از دویدن سرفه می کنید – و چگونه باید با آن مقابله کنید.

به عنوان یک دونده، سعی می‌کنم تمریناتم را تا حد امکان در فضای باز انجام دهم تا شرایط روز مسابقه را تقلید کنم – هر چند در شهر من هوا بسیار سرد و تا حدودی کثیف است. کیفیت هوای باشگاه شما نیز ممکن است چندان تمیز نباشد. اما هر زمان که یک دوی واقعاً سخت انجام می‌دهم – مثلاً ۱۵ کیلومتر یا تمرینات پرشدت اینتروال – به خانه می‌آیم و بدنم را پاک سازی میکنم.

علیرغم این واقعیت که بعد از دویدن سرفه ها ادامه دار نیست، اما تقریبا به طور منظم رخ می دهند. بنابراین من دقیقاً همان کاری را انجام دادم که هر جوینده کنجکاو انجام می داد: از گوگل  پرسیدم: “چرا بعد از دویدن سرفه می کنم؟” با کمال تعجب، پاسخ های علمی زیادی وجود نداشت.

با این حال، چیزی که من پیدا کردم، وضعیتی بود که کمتر شناخته شده بود. اسمی با این نام “سرفه خشک و کوتاه یا سرفه در مسیر برای دونده ها “.

چرا هنگام ورزش و بعد از دویدن سرفه می کنید؟

تنها سه قسمت از بدن شما وجود دارد که با دنیای بیرون تعامل دارد: پوست، دستگاه گوارش و ریه های شما. و از این بین، ریه های شما کمترین محافظت را دارند. ریه های شما ذاتاً بسیار ظریف هستند – آنها باید اکسیژن را از طریق یک غشای نازک مبادله کنند. این باعث می شود که آنها حتی بیشتر مستعد ابتلا به انواع بیماری ها باشند.

به نظر می رسد که سرفه من به طور خاص تحت تأثیر این شرایط قرار می گیرد. زیرا بعد از دویدن های طولانی به وجود می آید. به خصوص زمانی که هوا سرد و خشک است. اگر در یک منطقه شهری زندگی می کنید، آلاینده های بیشتری در هوا وجود دارد. بنابراین، تحریک کننده ها بیشتر هستند. احتمالاً بنزن‌ها، هیدروکربن‌های نسوخته و ازن را استنشاق می‌کنیم که همگی در ایجاد سرفه نقش دارند. سایر محرک ها می توانند شامل گرده، گرد و غبار، باکتری ها و آلرژن ها باشند.

ریه‌های شما برای محافظت از خود مخاط تولید می‌کنند. و سطوح نایژه ها را می‌پوشاند و از آن‌ها در برابر عواملی مانند هوای سرد و خشک محافظت می‌کند. مثل شناگری که قبل از شنا، وازلین را به تمام بدن خود میمالد: این یک لایه محافظ است.

علت سرفه بعد از دویدن

یکی از علت هایی که بعد از دویدن سرفه می کنید این است که تنفس از طریق بینی خود را متوقف می‌کنید. (به دلیل تقلای زیاد موقع دویدن.) و به جای آن از دهان خود نفس می کشید. در حالیکه بینی شما فیلتر هوای بسیار بهتری نسبت به دهان شما است.

وقتی هوا به ریه‌های شما برخورد می‌کند، در بهترین حالت، کاملا مرطوب می‌شود و تا حد دمای بدن گرم می‌شود. زیرا مخاط نایژه شما به هوای سرد و خشک بسیار حساس است. بینی شما یک مرطوب کننده فوق العاده و گرم کننده هوا است، اما وقتی با حداکثر ظرفیت ورزش می کنید، متوجه می شوید که : (نفس کشیدن از طریق بینی) دشوار است.

علاوه بر این، نفس کشیدن از طریق دهان به تنهایی می تواند باعث سرفه بعد از دویدن نیز شود. هنگامی که مقدار زیادی هوا را از طریق مخاط نایژه ها جابه‌جا می‌کنید، در واقع آن‌ها را خنک می‌کنید – دقیقا برعکس اثر مورد نظر.

وقتی بعد از دویدن سرفه باعث نگرانی می شود

همه سرفه های بعد از دویدن یا بعد از تمرین به دلیل قرار گرفتن در معرض محرک ها یا تنفس از طریق دهان نیست. به عملکرد بدن خود نگاه کنید. به عنوان مثال، اگر تب دارید، ممکن است از عفونت دستگاه تنفسی رنج ببرید که بعد از دویدن سرفه می کنید.

سرفه‌های ناشی از رفلاکس معده – زمانی که محتویات معده شما به مری شما برمی‌گردد و باعث سرفه می‌شود – نیز می‌تواند دلیل سرفه بعد از ورزش باشد. روشی  که می‌توانید این را از سرفه‌های یک دونده متمایز کنید، این است که متوجه شوید سرفه چه زمانی رخ می‌دهد. سرفه یک دونده همیشه بعد از دویدن اتفاق می‌افتد، در حالی که سرفه‌های ناشی از GERD یا بیماری رفلاکس معده به مری – ممکن است در هر زمانی رخ دهد: در نیمه‌های شب، تماشای یک فیلم، قبل یا بعد از دویدن .

چه عوامل دیگری سرفه ایجاد می کند؟

یکی دیگر از گزینه های سرفه بعد از دویدن ، آسم ناشی از ورزش است که متفاوت و جدی تر از سرفه های معمولی دونده است. آسم ناشی از ورزش، یک بیماری طولانی مدت است که بسیار بیشتر از پنج یا ۱۰ دقیقه پس از یک تمرین سخت طول می کشد. نه تنها سرفه ادامه خواهد داشت، بلکه خس خس می کنید – و به طور کلی کاهش عملکرد بدن را تجربه خواهید کرد.

شاید همیشه عادی نیست که بعد از دویدن سرفه کنید. زیرا آسم باعث اسپاسم مکرر ریه ها، انقباض و التهاب مجرای هوایی و در نهایت کاهش جریان هوا می شود. و فقط به این دلیل که شما در کودکی آسم نداشتید به این معنی نیست که نمی توانید بعداً در زندگی به آن مبتلا شوید: بعضی از افراد مبتلا، به آسم بدون علائم مبتلا هستند. این افراد نمی دانند که آسم دارند. زیرا تنها چیزی که باعث آسم می‌شود، قرار گرفتن در شرایط سخت، از جمله ورزش های پرشدت است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

از آنجایی که شرایط زیادی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد این نوع سرفه شود، باید با پزشک خود مشورت کنید تا هرگونه نگرانی جدی پزشکی را از بین ببرید. به خصوص اگر بعد از دویدن یا ورزش مداوم سرفه می کنید. از خود بپرسید، آیا ممکن است بیماری قلبی باشد؟ ممکنه بی نظمی در ضربان قلب باشد؟” او خاطرنشان می کند. اطمینان حاصل کنید که هر یک از این نگرانی های جسمی را از بین ببرید.

اگر فکر می کنید این آسم است که بعد از دویدن سرفه می آورد، برای آزمایش به پزشک عمومی خود مراجعه کنید و اگر علائم شما متوقف نشد با یک متخصص ریه یا فیزیولوژیست ورزش ملاقات کنید.

چگونه از سرفه بعد از دویدن جلوگیری کنیم؟

چه کنیم تا بعد از دویدن سرفه نکنیم؟ شربت دکسترومتورفان نخورید. این فقط علائم سرفه دونده را پنهان می کند. در عوض، سعی کنید از عوامل تحریک کننده اجتناب کنید. برای مثال، اگر در شب می‌دوید، احتمالاً هوا آلوده‌تر است. سعی کنید صبح ها زودتر برای دویدن بیرون بروید. ببینید آیا این شرایط را تغییر می دهد یا خیر.

به طور مشابه، اگر به نظر می رسد که این هوای سرد است که شما را تحت تاثیر قرار می دهد، به جای آن در داخل خانه بدوید. – اگر روی تردمیل هستید، شیب را کمی بیشتر از معمول بالا ببرید – این به تقلید شرایط در فضای باز و پستی بلندی های زمین کمک می کند.

روش دیگر برای اینکه بعد از دویدن سرفه نکنید یا آن را به حداقل برسانید: محیطی گرما در اطراف دهان خود ایجاد کنید تا به گرم شدن نفس شما کمک کند. اگر هنوز می‌خواهید یا نیاز به ورزش در فضای باز دارید، خودتان این کار را با یک روسری یا شال گردن در اطراف دهان انجام دهید.

همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد نوشیدن یا مصرف کافئین قبل از تمرین می‌تواند به کاهش سرفه بعد از تمرین کمک کند. همچنین می‌تواند در از بین بردن آسم ناشی از ورزش نیز موثر باشد. کافئین یک گشاد کننده خفیف نایژه ها است. – به این معنی که به افزایش سطح نایژه های ریه کمک می کند و تنفس را آسان تر می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا