چگونه کاهش وزن می تواند باعث ریزش مو شود و در مورد آن چه باید کرد

چگونه کاهش وزن می تواند باعث ریزش مو شود و در مورد آن چه باید کرد

کاهش وزن و ریزش مو

کاهش وزن و ریزش مو با هم کاملا مرتبط‌اند. ریزش کمی مو در هر روز طبیعی است. به خصوص زمانی که آنها را شانه می‌زنید یا می‌شورید. اما اگر بیشتر از حد معمول متوجه ریزش موهایتان شده‌اید، احتمالاً از خود می‌پرسید که علت آن چیست ؟

برنامه کاهش وزن می‌تواند دلیلی برای ریزش موی شما باشد، به خصوص اگر:

 • در مدت زمان کوتاهی وزن زیادی از دست داده‌اید.
 • پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری
 • غذاهای خانگی و سالم را حذف کرده یا کم مصرف می‌کنید.
 • تحت عمل جراحی کاهش وزن، مانند حلقه‌گذاری معده بوده‌اید.
 • اختلالات خوردن

ریزش مو می‌تواند ناراحت کننده باشد، اما خبر خوب این است که ریزش موی ناشی از کاهش وزن یا کمبود مواد مغذی، معمولاً موقتی است. در بیشتر موارد، موهای شما در عرض ۳ تا ۶ ماه شروع به بازگشت به حالت طبیعی خود می‌کنند – زمانی که بدن شما با کاهش وزن سازگار شود و مواد مغذی را با خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل دریافت کنید.

همچنین مهم است بدانید اگر در حال کاهش وزن و ریزش مو هستید؛ ممکن است به دلیل بیماری زمینه‌ای دیگری مانند پرکاری یا کم کاری تیروئید باشد. با ما همراه باشید تا بدانید در مورد کاهش وزن و ریزش مو چه کاری می توانید انجام دهید و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

کاهش وزن چگونه باعث ریزش مو می‌شود؟

چگونه کاهش وزن می تواند باعث ریزش مو شود و در مورد آن چه باید کرد

اگر در تلاش برای کاهش وزن بوده‌اید یا به سرعت وزن کم کرده‌اید، ریزش مو ممکن است به دلیل شرایطی به نام تلوژن افلوویوم باشد. این یعنی زمانی است که چیزی چرخه رشد طبیعی موهای شما را مختل می‌کند. در این صورت موهای بیشتری را وارد فاز استراحت یا “تلوژن” می‌کند که منجر به ریزش بیشتر موهای شما از حد معمول می‌شود. اغلب با یک شوک یا استرس شدید روی بدن شما ایجاد می‌شود و می‌تواند شامل کاهش وزن نیز باشد.

همچنین ممکن است به این دلیل که بدن شما مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کند، دچار ریزش مو شده باشید. به عنوان مثال اگر رژیمی را دنبال می‌کنید که شامل خوردن کالری بسیار کم یا حذف گروه‌های غذایی سالم و کامل است.

این نوع رژیم غذایی محدود می‌تواند به این معنی باشد که بدن شما انرژی کافی یا مواد مغذی مناسب برای عملکرد صحیح بدن را دریافت نمی‌کند. در این حالت، هر انرژی که در دسترس باشد به جای آن به حیاتی‌ترین اندام‌های بدن شما فرستاده می‌شود و درر عوض از مناطقی مانند فولیکول های مو دور می‌شود که ممکن است بر سلامت موهای شما تأثیر بگذارد.

عمل جراحی برای کاهش وزن چگونه باعث ریزش مو می‌شود؟

ریزش مو همچنین یکی از عوارض جانبی رایج پس از عمل های جراحی لاغری است. مانند بای پس معده و می تواند از حدود ۳ ماه پس از عمل، شروع شود.

هم خود جراحی که استرس زیادی به بدن شما وارد می‌کند و هم کاهش وزنی که به دنبال آن ایجاد می‌شود، می‌تواند عامل ریزش مو باشد. اما مانند سایر علل ایجاد تلوژن افلوویوم؛ موهای شما معمولاً در عرض ۶ ماه از این زمان دوباره رشد می‌کنند. مراقب باشید به برنامه‌های غذایی و داروهای تجویز شده پزشک توجه کنید تا مطمئن شوید کالری و مواد مغذی کافی دریافت می‌کنید و در عین حال به معده و روده‌ها اجازه می‌دهید تا بهبود یابند.

برای ریزش موی ناشی از کاهش وزن چه باید کرد؟

چگونه کاهش وزن می تواند باعث ریزش مو شود و در مورد آن چه باید کرد

سلامت و تغذیه خوب می‌تواند به شما کمک کند تا هم از ریزش موی ناشی از کاهش وزن جلوگیری کنید و هم آن را درمان کنید. کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به حفظ وزن و رژیم غذایی سالم انجام دهید. از جمله :

• تغذیه خود را بهبود بخشید

چگونه کاهش وزن می تواند باعث ریزش مو شود و در مورد آن چه باید کرد

پیروی از یک رژیم غذایی سفت و سخت یا افراطی؛ یک روش رایج برای کاهش وزن سریع با کاهش میزان مصرف و اجتناب از برخی گروه‌های غذایی است. اما این می‌تواند منجر به سوء تغذیه و ریزش مو شود.

رژیم‌های سخت‌گیرانه رایج عبارتند از:

 • رژیم کتوژنیک (کتو) – در آن فقط وعد‌های غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب می‌خورید
 • روزه متناوب – شما فقط در زمان خاصی از روز غذا می‌خورید
 • رژیم غذایی بسیار کم کالری (VLCD) – شما فقط مایع‌جات، غذاهای نرم یا وعده‌های بسیار کم می‌خورید. این نوع رژیم فقط باید تحت نظر پزشک باشد – اغلب پس از جراحی کاهش وزن تجویز می شود.

اگر چیزهایی را که می‌خورید محدود کرده اید و نگران این هستید که روی تغذیه و موهای شما تأثیر بگذارد؛، سعی کنید آن را به یک رژیم غذایی متعادل‌تر تغییر دهید. این به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن برای عملکرد بهتر بدن، از جمله برای حفظ موهای سالم را دریافت می‌کنید.

اگر رژیم غذایی خود را محدود کرده‌اید، می تواند به این معنی باشد که : بدن شما مواد مغذی (به ویژه پروتئین) مورد نیاز برای رشد موهایتان را دریافت نمی‌کند. در نتیجه منجر به نازک شدن یا ریزش مو می‌شود. کمبود وزن یک عامل خطر برای سو‌تغذیه است.

یکی از راه‌های بررسی اینکه آیا ممکن است کمبود وزن داشته باشید یا نه، بررسی شاخص توده بدنی (BMI) است. این روش قد و وزن را اندازه می‌گیرد و به شما نمره می دهد و به شما می گوید که آیا به طور بالقوه اضافه وزن دارید یا کمبود وزن.

شما می‌توانید BMI خود را در اینجا محاسبه کنید. به خاطر داشته باشید که BMI : عضله، چربی و استخوان شما را همراه با وزن در نظر نمی‌گیرد. بنابراین اگر نگران وزن خود هستید یا این که چگونه ممکن است روی موهای شما تأثیر بگذارد، همیشه بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

اگر تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کرده اید ولی هنوز باید وزن کم کنید تا به وزن متعادل برسید، باید تمرینات ورزشی خود را افزایش دهید.

 

• مکمل ها را در نظر بگیرید

یک رژیم غذایی سختگیرانه می‌تواند به کمبود ویتامین ها و مواد معدنی ضروری، از جمله ویتامین هایی که برای موهای سالم نیاز دارید، منجر شود. به عنوان مثال، کمبود آهن یا  B12 می‌تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد. پزشک می‌تواند کمبود مواد مغذی را با آزمایش خون بررسی کند و در صورت نیاز مکمل های مناسب را توصیه کند.

کمبود مواد مغذی همچنین ممکن است در صورت تلاش بدن برای جذب مواد مغذی از غذاها رخ دهد – که ممکن است بعد از عمل جراحی، کاهش وزن اتفاق بیفتد. در این مورد، پزشک ممکن است مولتی ویتامین حاوی کلسیم، آهن و ویتامین B12 را توصیه کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

ریزش مو پس از کاهش وزن معمولاً موقتی است و موهای شما به طور کلی پس از چند ماه به حالت عادی برمی‌گردند. اما اگر وزن کم کرده اید یا از یک رژیم غذایی سفت و سخت استفاده می کنید و در حال ریزش مو هستید؛ بهتر است با پزشک صحبت کنید، تا آنها بتوانند علت آن را بررسی کنند.

همچنین اگر فکر می کنید کاهش وزن شما ممکن است ناشی از اختلال در خوردن باشد – مانند بی اشتهایی عصبی – باید به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا مراقبتهای لازم را برای مقابله با بیماری خود دریافت کنید و به یک رژیم غذایی متعادل دست یابید.

علاوه بر کاهش وزن و ریزش مو، علائم رایج اختلال خوردن عبارتند از:

 • رژیم غذایی خود را محدود می‌کنید. زیرا از افزایش وزن می ترسید، حتی اگر وزن کمی دارید.
 • حذف وعده‌های غذایی، نخوردن زیاد یا پرهیز از برخی غذاها، که می‌تواند زندگی اجتماعی شما را نیز مختل کند
 • مصرف داروهایی برای کاهش گرسنگی (سرکوب کننده های اشتها). یا بیشتر به توالت رفتن (ملین ها).
 • زیاده روی در خوردن مقدار زیادی غذا و سپس بیمار شدن.

به یاد داشته باشید، کاهش وزن تنها دلیلی نیست که ممکن است متوجه ریزش مو شوید .

همچنین اگر بدون تلاش و تقلا، وزن کم کرده اید، باید به پزشک مراجعه کنید. برخی از بیماری‌ها وجود دارد که می‌تواند باعث ریزش مو و مشکلات وزن شود، از جمله اختلالات تیروئید، بنابراین پزشک شما می‌تواند به بررسی علت کاهش وزن کمک کند.

آیا ورزش زیاد باعث ریزش مو می شود؟

آنچه به معنای ورزش بیش از حد است، برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ورزش به طور کلی باعث ریزش مو می شود یا نه وجود ندارد. اما اگر بیش از حد ورزش کنید (بیش از ۳ ساعت در روز)، یا خیلی سریع وزن کم کنید، تصور می شود که بدن میتواند شما را تحت استرس قرار دهدو باعث ایجاد یک نوع ریزش مو به نام تلوژن افلوویوم گردد.

این همان نوع ریزش مو است که با کاهش وزن پس از پیروی از یک رژیم غذایی سخت و افراطی ایجاد می‌شود. اما تحقیقات پزشکی کمی برای تأیید این موضوع وجود دارد. بنابراین اگر نگران ریزش مو هستید، بهتر است با یک پزشک صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا